Gönderen Konu: Denizkurdu-2019 Tatbikatı başladı  (Okunma sayısı 2464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Denizkurdu-2019 Tatbikatı başladı
« : 13 Mayıs 2019, 10:18:00 »
Denizkurdu-2019 Tatbikatı başladı

Tatbikat üç denizde 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterin katılımıyla başladı.

Operatif seviyede harekata hazırlık eğitimlerini Mavi Vatan 2019 Tatbikatı ile tamamlayan Türk Deniz Kuvvetleri, çok daha geniş katılımıyla daha gelişmiş kriz-gerginlik, harp dönemi senaryolarına istinaden stratejik ve operatif seviyedeki Deniz Kurdu Tatbikatı'nı gerçekleştiriliyor.

TATBİKATIN AMACI
Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekata hazırlık seviyesini artırmak amacıyla gerçekleştirilen tatbikatın Doğu Akdeniz'i kapsayan bölümü, gelişmiş deniz kuvvetlerinde bile nadir görülen gemi, deniz karakol uçağı ve deniz helikopterlerinin yüksek katılım yüzdesiyle yapılıyor.

Tatbikatın Doğu Akdeniz'i kapsayan kısmına katılan fırkateynler, hücumbotlar, denizaltılar, yardımcı sınıf gemiler, mayın gemileri, karakol gemileri Aksaz Limanı'ndan sabah erken saatlerinde hareket etti.

ATIŞLAR GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Doğu Akdeniz’de icra edilecek tatbikatta, kara bombardımanı atışları ile "şimşek" adı verilen yüksek süratli insansız hava ve "albatros" adı verilen su üstü hedeflerine hava savunma ve su üstü atışları gerçekleştirilecek.

Tatbikat kapsamında yerli ve milli silah sistemleri ile yüksek süratlı su üstü ve hava dronlarına atışlar, gemiden karaya çok namlulu roketatar atışları, vurucu insansız hava aracı atışları, silahlı insansız hava aracı atışları, UMTAS ve L-UMTAS güdümlü mermi atışları, denizaltı savunma harbi roketi atışları, deniz topçusu ile uçakların koordineli atışları yapılacak.

PERSONEL KURTARMA EĞİTİMİ
Tatbikatın ilk bölümünde atışların yanı sıra temel deniz harp nevilerine yönelik su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, elektronik harp, denizde denetim harekatı ve denizaltından personel kurtarma eğitimleri gerçekleştirilecek.

Tatbikatı ve atış safhalarını Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, TCG Gelibolu Fırkateyni'nden takip ediyor. Tatbikat, 25 Mayıs'ta sona erecek.

https://www.ensonhaber.com/denizkurdu-2019-tatbikati-basladi.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Denizkurdu Tatbikatı Yunan basınında
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2019, 08:38:22 »
Denizkurdu Tatbikatı Yunan basınında

Türkiye'nin üç denizde gerçekleştirdği en büyük planlı deniz tatbikatı Yunan basınında da geniş yankı uyandırdı.

Türkiye bu yıl tarihinin en büyük iki tatbikatını düzenledi. Şubat ayında Mavi Vatan Tatbikatını icra eden Türk Silahlı Kuvvetleri, o tatbikatın ardından denizlerde yapılan en büyük planlı tatbikatı gerçekleştiriyor.

Dün Karadeniz, Akdeniz ve Ege'de başlatılan Denizkurdu 2019, Yunanistan basınında da geniş yankı uyandırdı.

TARİHİN EN BÜYÜK TATBİKATI
Mavi Vatan tatbikatının korkusunu yeni atlatan Yunanistan'ın hemen peşine Denizkurdu 2019 ile karşılaşması Atina'yı yeniden endişelere sevk ederken, tatbikatın büyüklüğüne vurgu yapıldı.

Genelkurmay'ın açıkladığı "Cumhuriyet tarihinin planlı en büyük tatbikatı" notunu da düşen Yunan medyası, tatbikata 131 savaş gemisi, 57 uçak ve 33 helikopterin katılmasına değindi.

"DOĞAL GAZ KRİZİNİN ÜZERİNE"
Yunanistan basınında tatbikata ilişkin endişelerini dile getiren haberlere yer verildi. Yunan basının en kuvvetli iki adresi olan Kathimerini ve Atina Haber Ajansı'ndan çıkan haberlerde "Doğal gaz geriliminin" üzerine bu tatbikatın yapılmasına "Endişe verici" denildi.

Kathimerini'de Akdeniz'de yaşanan sondaj  krizine ilişkin değerlendirmeler yapılırken Türkiye'nin bu tatbikat ile göz dağı verdiği belirtildi.

DOĞU AKDENİZ TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Yunanistan'ın endişelerini destekleyen bir gelişme de Doğu Akdeniz kıyılarında yaşandı. Deniz Kuvvetleri'nin Denizkurdu tatbikatı kapsamında Doğu Akdeniz kıyılarında atış faaliyetleri gerçekleştirildi.

Deniz Kurdu Tatbikatı-2019 kapsamında Doğu Akdeniz’de milli olarak üretilen Şimşek isimli, yüksek hızlı hava hedefine ile kasa uçakları tarafından çekilen hedeflere, fırkateynler, hücum botlar, korvetler ve karakol gemileri tarafından hava savunma atışları yapıldı. Tatbikatın izlendiği TCG Gelibolu fırkateyni tarafından ve diğer firkateynlerden yapılan atışlarla hedefler başarıyla imha edildi.

DENİZKURDU-2019

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük planlı tatbikatlarından Denizkurdu-2019, 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopter ile Anadolu'yu çevreleyen 3 denizde eş zamanlı icra ediliyor.

Deniz, kara, hava, özel kuvvetler ve sahil güvenlik komutanlığından yaklaşık 25 bin 900 personelin görev almasının planlandığı fiili ve atışlı tatbikatta, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlı birlik, gemi, deniz ve hava vasıtalarının harekata hazırlık sevilerini artırmak amaçlanıyor.

Tatbikata, NATO akreditasyon süreci devam eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı "Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE)" ile üniversiteler de katkı sağlayacak.

Deniz Harp Merkezi Komutanlığında kurulacak Tatbikat Kontrol Merkezi tarafından sevk ve idare edilen tatbikatta, 21-24 Mayıs tarihleri arasında Hopa'dan İskenderun'a kadar Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz sahillerinin tamamını kapsayacak şekilde tatbikata iştirak eden 85 gemi tarafından, 31 yurt içi ve iki yurt dışı liman ziyareti de yapılacak.

Bunun yanı sıra gemiler halkın ziyaretine açılarak, şehit aileleri ve gaziler ağırlanacak.

https://www.ensonhaber.com/denizkurdu-tatbikati-yunan-basininda.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
TCG Turgutreis'e duygu dolu ziyaret
« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2019, 08:47:01 »
TCG Turgutreis'e duygu dolu ziyaret

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, "Denizkurdu-2019 Tatbikatı" kapsamında iki hücumbot ve bir fırkateyn vatandaşların ziyaretine açıldı. Gemiyi ziyaret sırasında bazı ziyaretçiler duygu dolu anlar yaşadı.

Bodrum Gemi Yanaşma İskelesine TCG Turgutreis fırkateyni ile TCG Kalkan ve TCG Bora hücum botlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Ziyaretçiler görevli personel eşliğinde gemileri gezme fırsatı buldu.

Yetişkinlerin yanı sıra çocukların da katıldığı ziyaretlerde bazı vatandaşlar duygusal anlar yaşadı.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
Geminin ziyaretçilerinden olan 71 yaşındaki Şükran Gencer, gemiden çıkıp iskele üzerinde gördüğü askerlere "Sizlerin sayesinde rahat uyuyoruz. İyi ki varsınız, iyi ki bu mesleği seçmişsiniz. Allah'a emanet olun." derken gözleri doldu.

Gencer, "Askerimizle her zaman gurur duyuyorum. Ordumuza her zaman güveniyoruz. Karada, havada, denizde ordumuz bize güven veriyor." dedi.

BAHRİYELİ'DEN DUYGU DOLU ZİYARET
Ziyaretçilerden Nazif Barlas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, askerilik günlerini hatırladığını belirterek, "Askerliğimi 42 sene önce bahriyeli olarak yapmıştım. Gemiye girince çok duygulandım. Bayrağım, gemim, askerlerim, komutanlarım. Çok mutlu oldum, tekrar hatırladım. Türk askerinin ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz. Övünüyoruz, gurur duyuyoruz." dedi.

https://www.ensonhaber.com/tcg-turgutreise-duygu-dolu-ziyaret.html