Gönderen Konu: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları  (Okunma sayısı 101190 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1282
 • -115
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
« Yanıtla #300 : 03 Ocak 2019, 00:44:14 »
Artık projeleri okuyunca anlayamıyoruz bile iyice tabana yayıldı projeler. Eskiden ne güzel tank top uçak üretme projesi vardı şimdi katot projesi var yürüyen dalga var ne bunlar anlamıyoruzki. Eskiden ne güzeldi tüfekler toplar uçaklar vardı listede şimdi TWT var. TWT ne kardeşim ben TWT yi ne yapayım. Uçak tank gemi filan kalmadımı düzgün bir şey hiç. Ben hadi idare ederim Nutuk ne yapsın Yunanlıya WAFF da TWT mi göstersin
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2019, 00:46:42 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı tumucin

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1051
 • -11
 • DefenceTurk.com
Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı sonrası
« Yanıtla #301 : 17 Nisan 2019, 19:05:33 »
Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı sonrası ilk açıklama!
Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nda, ülke içerisinde ve sınır ötesindeki harekatlarda güvenlik birimlerinin kullandığı yerli ve milli sistemlere yenilerinin eklemesine yönelik çeşitli projeler karara bağlandı.

http://www.milliyet.com.tr/bestepe-de-kritik-toplanti--siyaset-2860100/?utm_source=partners&utm_medium=gazetekeyfi&utm_campaign=sag3luhaber
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2019, 19:06:10 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı BATTLESTAR

 • 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2358
 • 259
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
« Yanıtla #302 : 26 Ekim 2019, 10:23:40 »
Bu yazacağım için doğru konuyu bulamadım en yakın bu geldi.

Neden bilmiyorum ama tedarik anlamında Tsk'nın bilinçli olarak kör topal bırakılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Çünkü çok kritik noktalarda kritik hatalar yapılıyor veya yaptırılıyor.

Mesela;

Arkadaşlar bir ordunun kalbi nedir ? Kara Kuvvetleri . Onun Karar Silahı nedir ? Tanklar. Böyle bir tank envanteri ben natonun en büyük 2. ordusuyum, tüm dünya ya kafa tutuyorum diyen bir orduya yakışıyor mu ?

Arkadaşlar şaka falan yapmıyorum 300-500 civarı modern tankı ve hava savunması iyi olan bir ülke bizi tank müfrezeleriyle yapılacak bir savaşta pert eder pert. Hani o beğenmediğimiz mısır veya israil varya darmadağın ederler.

Niye ?

Zırh olarak bakalım;

İlk başta sen bu m-48 ve m-60 lara güvenme at çöpe abi. İntikale çıktığında yolu sağlam tamamlayan çok azı var. Tamamlasa da zırhı tüm modern amtler tarafından kolaylıkla her tarafından delinecek tanklar. Hatta bak leopard 2a4'ler bile kinetik enerjili mühimmatla önden vurup arkadan çıkartacak kuvvette bu tanklara. Bunları biz artık mobil top platformları olarak görelim. Gtt'den farksızlar. Yanlardan Rpg-7 ile delinecek tanklar.

Leopard 1 desen vuruş kabiliyeti m serisinden iyi ama zırh olarak onlardan da çöp bir tank onuda at çöpe. E leopard 2a4 var. Oda anti tank mühimmatlara karşı çok başarısız bir tank .Tank tanka mücadelede fena olmasa da.  Buna ek modern 120 mm tanklar dm 43 ve dm 53 ve eşdeğeri mühimmatlarla yandan kesin ve önden de büyük ihtimalle rahatça bu tankı delebilirler.

Sabra ? Envanterdeki en başarılı tank ama çok iyi tank mı ? Muamma. Mobilite olarak zaten zayıf bir tank. Zırh olarakta modüler zırh üstü era ile güçlendirilmiş bir tank. Modern tanklar yine üstte bahsettiğim mühimmatlarla önden zor olsa da deler bu tankı.

Gelelim tankların Ofansif kabiliyetlerine ;

105 mm'lik topa sahip olanları zaten geçelim. Onların deliş değerleri iyi değil. 120 mm'lik toplara bakarsak. Allah için sabra ve leopard 2a4'lerin l44'leri kötü toplar değiller.

Ama senin mke mühimmatların kundakta patlamıyorsa kamayı açan askerin suratına patlıyorsa ve sen hala dm23 ve dm33(en iyi ihtimal) gibi çok eski tipte mühimmatlar kullanıyorsan (dm 43,53-63 hak getire) kusura bakmada sen modern tank hele hele leopard 2a6 / 2a4/ m1 abrams vs. zor delersin .
Bakın eğer Yunanlılar leopard 2a6'ları iyi bir mürettebat ve kaliteli mühimmatla ve hava savunma desteğiyle sahaya çıkarsın. çok kısa bir zamanda bizim zırhlı kuvvetleri trakya felç edebilirler.

Komutanlarımız da nasıl ya ? diye şaşkınlıkla izler arap israil savaşlarındaki arap komutanlar gibi. Sen daha personeline zırhın önemini bile öğretememişsin. Adam diyor ki zırh önemli değil ya sonuçta bunlar savaş aletleri. Komedi cidden adamın hangi tank tipini nerden ne şekilde deleceğini bile bilmiyor.

Onu da geçtim hadi modern tanka vuruş kabiliyetin zayıf. Piyadeye karşıda tanklar zayıf. Nasıl korugana vs piyadeye atacak tank mühimmatı olan HE-T mühimmatı yok. Eldekileri atsan piyadeye denk gelmediği sürece sıkıntı yok yandan gelip geçer.

Bir diğer Örnek ;

Zma'lar . Modern savaş ortamında bir tank zma'sız kanadı kırık kuşa benzer. Bizde ne yazıkki zma falan yok. Acv-15 top takılmış vasat bir zpt.  m-113'lerin günümüz için yetersiz zırhlandırılmış bir versiyonu olan acv platformlarının 25 mm top takılmış haliler. Rpg-7'nin klasik mühimmatı tarafından saf dışı bırakılabilecek bir araç . Anti tank desteği zaten hak getire onu geçtim üstündeki top sistemi de çok vasıfsız. Ayrıca sayısal olarakta çok yetersizler. Modern savaş ortamında kusura bakmayın ama bu arkadaşları pistten çok çabuk alırlar. Bradley vs. yanında zma değil yani bizim acv.

Zma dediğin mesela korhan gibi olur. Hem modüler hemde üstü reaktif zırh var. Zırh kabiliyeti çok iyi. Üstüne üstlük akkor var. Üstündeki 35'lik top tankların yüzde 50sini önden yüzde 75'inide yanan rahatça delebilecek bir top. Üstüne üstlük akıllı mühimmat desteğiyle çok mantıklı bir hava savunma silahı. Ayrıca parçacıklı akıllı mühimmat sayesinde piyadeye karşıda bir cehennem silahı. Elektronik altyapısı , 360 derece görüş ve lazer ikaz sistemleri , mini iha kullanması , akıllı vr gözük vs. zma mükemmel üstü mükemmel bir zma. Tek eksiği var oda eş eksenli anti tank podu. Oda sanırım kuvvetin isteği veya hidrolik eş eksenli yükseltilebilir pod projesi bitmesi bekleniyor. Keza sta'daki lançerler gibi üste sarpla birlikte alırlarsa korhan lançerlerini engelleyebilir.

Sende böyle bir kabiliyet varken hala savaş ortamlarına yollanan araçlara bakıyorumda ne deyimki.

Başka bir Kuvvetten başka bir örnek ;

F-16'larımızla çok övünüyoruz değil mi, pilotlarımızda iyi/ydi. Arkadaşlar kasıtlı olarak barış şartlarında dib dibe yapılan dogfightlarla , hava savunması olmayan kuvvetlere yapılan akıllı mühimmat saldırılarıyla F-16'nın bizim için yeterli bir platform olduğunu kimse sanmasın.

Neden ?

Gerçek bir savaş ortamında artık kimse yunan mirage uçağının egede senle yaptığı gibi it dalaşı yapmaz. Amerika bile stratejisini bunun üzerine kurdu. Artık ilk tespit eden ilk mühimmatını atar ve çeker gider. Konsept budur. O yüzden abd F-35'in manevra özürlü olmasına bu kadar önemsemiyor.

Bizim F-16'larımızdaki en kral radar apg-68 radarı. Kusura bakmayın ama bu radar modern savaş uçaklarının radarları ferrari, lamborghini, porsche ise bu radar toyota corolla. Açın değerlerine bakın tespit menzilleri çok düşük. Kabiliyetleri artık vasat.  Onu geçtim elimizdeki en iyi bvr mühimmatı en iyisi aim-120c7 onun da sayısı az. Az olmasa bile vasat bir füze. Avrupa deli gibi meteor alıyor, Rusya desen R-77'leri zaten daha iyi . Amerika'nında aim-120D'si var. Yani topraklarımıza yapılacak ani bir hava akınında kalkan f-16'ları menzil dışından indirip geri kalanı da yerde vurulabilir.

Bir başka kuvvetten bir başka örnek ;

Günümüzde anti gemi mühimmatları kum gibi her çeşit platformdan kara hava deniz denizaltı atılabiliyor. Falkland savaşında bile 10-15 exoceetle adamlar ingiltereyi saf dışı bırakacaklardı. Şu an bizim karşı karşıya olduğumuz kuvvet çok daha tehlikeli.

Deniz kuvvetleri inşa projelerinin yavaşlığı bir kenara o ayrı bir konu , sen en modern gemine akdenizde görev yapabilecek menzile sahip milgem gibi bir gemiye sadece nokta savunma'yı layık görüyorsun. Abi ne farkı kaldı o zaman hücumbottan bunun. Adamlar Ram'ı hücumbota takıyorlar.

E istif sınıfı , ben freemlerle , belharalarla müücadele edecek bir gemi yapıyorum diyorsun aesa radarsız gemi yapıyorsun 2022-2062 arası görev yapacak gemilere, e milgemlerede aws-08 taksaydık neden kastık ki ? Senin hava savunma gemisi eksiğin varken ve ilki 2027'de gelecekken yapsana şu gemiyi çafrad-s li ve 32 vls'li. Hafif hava savunma vs. işine mükemmel yarar.


------------------------------------------------------------------

Yani sonuç olarak Tsk gayet çoğu konuda vasat donatılıyor, ciddi zafiyetleri var. Eyvallah ordumuz cesur, tecrübeli, operasyon kabiliyeti yüksek ancak günümüzde savaşlar askeri silah sistemlerine göbekten bağlı ve buradaki vasatlık sizin emeklerinizi yok eder.

Bunun sebebi nedir ? İhanet mi ? O zaman bitmişiz biz . Bilgisizlik mi ? O zaman eğitim doktrin kom. ve kurmay kadrosu uyumayacak yada bu kadarı bize "Kafi"cilik mi ? Aman ha benim rakibim yunan , suriyeli bu bana yeter demeyelim. Yoksa Amerikan nasıl bir anda 70 kiowayı indirdiyse bir filo viper'ı , bir miktar ikinci el m1 ve bradley'i verdiği vakit savaşın kaderi pat diye değişir.

Kısaca çok hızlı bir şekide; F-16'lar en az Apg-80 eşdeğeri bir aesa radar ve meteor/aim 120d eşdeğerleriyle modernize edilmeli , en azından eldeki leopard 2a4'lerin hepsi era + korhan/pulat ve m-60 larda hepsi pulat ve her ikiside en az dm53 standartı eş değer veya direkt mühimmat'a ve zmalar eldekilerin ek zırh ve eş eksenli atgm podu ve hızlı bir şekilde altay ve korhan tedariği ve ayrıca zırhlı kuvvetler personelinin her birine daha mantıklı bir eğitim ile donanmanın ise milgemlere vls ve i sınıfına s band aesa radar ve ek vls kabiliyeti kazandırması lazım .

Bunlar ekmek, su kadar aciliyet taşıyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;


Çevrimdışı Tong Yabgu

 • Avrasya Göçebesi
 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 847
 • 153
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
« Yanıtla #303 : 26 Ekim 2019, 12:50:36 »
Bu yazacağım için doğru konuyu bulamadım en yakın bu geldi.

Neden bilmiyorum ama tedarik anlamında Tsk'nın bilinçli olarak kör topal bırakılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Çünkü çok kritik noktalarda kritik hatalar yapılıyor veya yaptırılıyor.

Mesela;

Arkadaşlar bir ordunun kalbi nedir ? Kara Kuvvetleri . Onun Karar Silahı nedir ? Tanklar. Böyle bir tank envanteri ben natonun en büyük 2. ordusuyum, tüm dünya ya kafa tutuyorum diyen bir orduya yakışıyor mu ?

Arkadaşlar şaka falan yapmıyorum 300-500 civarı modern tankı ve hava savunması iyi olan bir ülke bizi tank müfrezeleriyle yapılacak bir savaşta pert eder pert. Hani o beğenmediğimiz mısır veya israil varya darmadağın ederler.

Niye ?

Zırh olarak bakalım;

İlk başta sen bu m-48 ve m-60 lara güvenme at çöpe abi. İntikale çıktığında yolu sağlam tamamlayan çok azı var. Tamamlasa da zırhı tüm modern amtler tarafından kolaylıkla her tarafından delinecek tanklar. Hatta bak leopard 2a4'ler bile kinetik enerjili mühimmatla önden vurup arkadan çıkartacak kuvvette bu tanklara. Bunları biz artık mobil top platformları olarak görelim. Gtt'den farksızlar. Yanlardan Rpg-7 ile delinecek tanklar.

Leopard 1 desen vuruş kabiliyeti m serisinden iyi ama zırh olarak onlardan da çöp bir tank onuda at çöpe. E leopard 2a4 var. Oda anti tank mühimmatlara karşı çok başarısız bir tank .Tank tanka mücadelede fena olmasa da.  Buna ek modern 120 mm tanklar dm 43 ve dm 53 ve eşdeğeri mühimmatlarla yandan kesin ve önden de büyük ihtimalle rahatça bu tankı delebilirler.

Sabra ? Envanterdeki en başarılı tank ama çok iyi tank mı ? Muamma. Mobilite olarak zaten zayıf bir tank. Zırh olarakta modüler zırh üstü era ile güçlendirilmiş bir tank. Modern tanklar yine üstte bahsettiğim mühimmatlarla önden zor olsa da deler bu tankı.

Gelelim tankların Ofansif kabiliyetlerine ;

105 mm'lik topa sahip olanları zaten geçelim. Onların deliş değerleri iyi değil. 120 mm'lik toplara bakarsak. Allah için sabra ve leopard 2a4'lerin l44'leri kötü toplar değiller.

Ama senin mke mühimmatların kundakta patlamıyorsa kamayı açan askerin suratına patlıyorsa ve sen hala dm23 ve dm33(en iyi ihtimal) gibi çok eski tipte mühimmatlar kullanıyorsan (dm 43,53-63 hak getire) kusura bakmada sen modern tank hele hele leopard 2a6 / 2a4/ m1 abrams vs. zor delersin .
Bakın eğer Yunanlılar leopard 2a6'ları iyi bir mürettebat ve kaliteli mühimmatla ve hava savunma desteğiyle sahaya çıkarsın. çok kısa bir zamanda bizim zırhlı kuvvetleri trakya felç edebilirler.

Komutanlarımız da nasıl ya ? diye şaşkınlıkla izler arap israil savaşlarındaki arap komutanlar gibi. Sen daha personeline zırhın önemini bile öğretememişsin. Adam diyor ki zırh önemli değil ya sonuçta bunlar savaş aletleri. Komedi cidden adamın hangi tank tipini nerden ne şekilde deleceğini bile bilmiyor.

Onu da geçtim hadi modern tanka vuruş kabiliyetin zayıf. Piyadeye karşıda tanklar zayıf. Nasıl korugana vs piyadeye atacak tank mühimmatı olan HE-T mühimmatı yok. Eldekileri atsan piyadeye denk gelmediği sürece sıkıntı yok yandan gelip geçer.

Bir diğer Örnek ;

Zma'lar . Modern savaş ortamında bir tank zma'sız kanadı kırık kuşa benzer. Bizde ne yazıkki zma falan yok. Acv-15 top takılmış vasat bir zpt.  m-113'lerin günümüz için yetersiz zırhlandırılmış bir versiyonu olan acv platformlarının 25 mm top takılmış haliler. Rpg-7'nin klasik mühimmatı tarafından saf dışı bırakılabilecek bir araç . Anti tank desteği zaten hak getire onu geçtim üstündeki top sistemi de çok vasıfsız. Ayrıca sayısal olarakta çok yetersizler. Modern savaş ortamında kusura bakmayın ama bu arkadaşları pistten çok çabuk alırlar. Bradley vs. yanında zma değil yani bizim acv.

Zma dediğin mesela korhan gibi olur. Hem modüler hemde üstü reaktif zırh var. Zırh kabiliyeti çok iyi. Üstüne üstlük akkor var. Üstündeki 35'lik top tankların yüzde 50sini önden yüzde 75'inide yanan rahatça delebilecek bir top. Üstüne üstlük akıllı mühimmat desteğiyle çok mantıklı bir hava savunma silahı. Ayrıca parçacıklı akıllı mühimmat sayesinde piyadeye karşıda bir cehennem silahı. Elektronik altyapısı , 360 derece görüş ve lazer ikaz sistemleri , mini iha kullanması , akıllı vr gözük vs. zma mükemmel üstü mükemmel bir zma. Tek eksiği var oda eş eksenli anti tank podu. Oda sanırım kuvvetin isteği veya hidrolik eş eksenli yükseltilebilir pod projesi bitmesi bekleniyor. Keza sta'daki lançerler gibi üste sarpla birlikte alırlarsa korhan lançerlerini engelleyebilir.

Sende böyle bir kabiliyet varken hala savaş ortamlarına yollanan araçlara bakıyorumda ne deyimki.

Başka bir Kuvvetten başka bir örnek ;

F-16'larımızla çok övünüyoruz değil mi, pilotlarımızda iyi/ydi. Arkadaşlar kasıtlı olarak barış şartlarında dib dibe yapılan dogfightlarla , hava savunması olmayan kuvvetlere yapılan akıllı mühimmat saldırılarıyla F-16'nın bizim için yeterli bir platform olduğunu kimse sanmasın.

Neden ?

Gerçek bir savaş ortamında artık kimse yunan mirage uçağının egede senle yaptığı gibi it dalaşı yapmaz. Amerika bile stratejisini bunun üzerine kurdu. Artık ilk tespit eden ilk mühimmatını atar ve çeker gider. Konsept budur. O yüzden abd F-35'in manevra özürlü olmasına bu kadar önemsemiyor.

Bizim F-16'larımızdaki en kral radar apg-68 radarı. Kusura bakmayın ama bu radar modern savaş uçaklarının radarları ferrari, lamborghini, porsche ise bu radar toyota corolla. Açın değerlerine bakın tespit menzilleri çok düşük. Kabiliyetleri artık vasat.  Onu geçtim elimizdeki en iyi bvr mühimmatı en iyisi aim-120c7 onun da sayısı az. Az olmasa bile vasat bir füze. Avrupa deli gibi meteor alıyor, Rusya desen R-77'leri zaten daha iyi . Amerika'nında aim-120D'si var. Yani topraklarımıza yapılacak ani bir hava akınında kalkan f-16'ları menzil dışından indirip geri kalanı da yerde vurulabilir.

Bir başka kuvvetten bir başka örnek ;

Günümüzde anti gemi mühimmatları kum gibi her çeşit platformdan kara hava deniz denizaltı atılabiliyor. Falkland savaşında bile 10-15 exoceetle adamlar ingiltereyi saf dışı bırakacaklardı. Şu an bizim karşı karşıya olduğumuz kuvvet çok daha tehlikeli.

Deniz kuvvetleri inşa projelerinin yavaşlığı bir kenara o ayrı bir konu , sen en modern gemine akdenizde görev yapabilecek menzile sahip milgem gibi bir gemiye sadece nokta savunma'yı layık görüyorsun. Abi ne farkı kaldı o zaman hücumbottan bunun. Adamlar Ram'ı hücumbota takıyorlar.

E istif sınıfı , ben freemlerle , belharalarla müücadele edecek bir gemi yapıyorum diyorsun aesa radarsız gemi yapıyorsun 2022-2062 arası görev yapacak gemilere, e milgemlerede aws-08 taksaydık neden kastık ki ? Senin hava savunma gemisi eksiğin varken ve ilki 2027'de gelecekken yapsana şu gemiyi çafrad-s li ve 32 vls'li. Hafif hava savunma vs. işine mükemmel yarar.


------------------------------------------------------------------

Yani sonuç olarak Tsk gayet çoğu konuda vasat donatılıyor, ciddi zafiyetleri var. Eyvallah ordumuz cesur, tecrübeli, operasyon kabiliyeti yüksek ancak günümüzde savaşlar askeri silah sistemlerine göbekten bağlı ve buradaki vasatlık sizin emeklerinizi yok eder.

Bunun sebebi nedir ? İhanet mi ? O zaman bitmişiz biz . Bilgisizlik mi ? O zaman eğitim doktrin kom. ve kurmay kadrosu uyumayacak yada bu kadarı bize "Kafi"cilik mi ? Aman ha benim rakibim yunan , suriyeli bu bana yeter demeyelim. Yoksa Amerikan nasıl bir anda 70 kiowayı indirdiyse bir filo viper'ı , bir miktar ikinci el m1 ve bradley'i verdiği vakit savaşın kaderi pat diye değişir.

Kısaca çok hızlı bir şekide; F-16'lar en az Apg-80 eşdeğeri bir aesa radar ve meteor/aim 120d eşdeğerleriyle modernize edilmeli , en azından eldeki leopard 2a4'lerin hepsi era + korhan/pulat ve m-60 larda hepsi pulat ve her ikiside en az dm53 standartı eş değer veya direkt mühimmat'a ve zmalar eldekilerin ek zırh ve eş eksenli atgm podu ve hızlı bir şekilde altay ve korhan tedariği ve ayrıca zırhlı kuvvetler personelinin her birine daha mantıklı bir eğitim ile donanmanın ise milgemlere vls ve i sınıfına s band aesa radar ve ek vls kabiliyeti kazandırması lazım .

Bunlar ekmek, su kadar aciliyet taşıyor.
İşte bunları yazınca ya ülkeni küçümsemiş oluyorsun , ya bmc düşmanı oluyorsun , ya otokar lobisi oluyorsun. Oluyorsun işte hep birşeyler diyolar. Farklı görüşlerde olsakta hepimiz daha iyisini istiyoruz. eleştirlerimiz yapılanı kötülemek değil aksine daha iyisi yapılabilirdi ve bu yeteneğe sahiptik neden yapılmdı sorusuna cevap aramak. Lakin bazı zihniyetlere bunu açıklayamıyorsun.
KÖPEK GİBİ ÇALIŞIP KRAL GİBİ YAŞAMAYA ÇALIŞAN....AZ ASABİ... ÇOKTAN FAZLA ATATÜRKÇÜ...

Çevrimdışı BATTLESTAR

 • 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2358
 • 259
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
« Yanıtla #304 : 26 Ekim 2019, 13:19:18 »
Bu yazacağım için doğru konuyu bulamadım en yakın bu geldi.

Neden bilmiyorum ama tedarik anlamında Tsk'nın bilinçli olarak kör topal bırakılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Çünkü çok kritik noktalarda kritik hatalar yapılıyor veya yaptırılıyor.

Mesela;

Arkadaşlar bir ordunun kalbi nedir ? Kara Kuvvetleri . Onun Karar Silahı nedir ? Tanklar. Böyle bir tank envanteri ben natonun en büyük 2. ordusuyum, tüm dünya ya kafa tutuyorum diyen bir orduya yakışıyor mu ?

Arkadaşlar şaka falan yapmıyorum 300-500 civarı modern tankı ve hava savunması iyi olan bir ülke bizi tank müfrezeleriyle yapılacak bir savaşta pert eder pert. Hani o beğenmediğimiz mısır veya israil varya darmadağın ederler.

Niye ?

Zırh olarak bakalım;

İlk başta sen bu m-48 ve m-60 lara güvenme at çöpe abi. İntikale çıktığında yolu sağlam tamamlayan çok azı var. Tamamlasa da zırhı tüm modern amtler tarafından kolaylıkla her tarafından delinecek tanklar. Hatta bak leopard 2a4'ler bile kinetik enerjili mühimmatla önden vurup arkadan çıkartacak kuvvette bu tanklara. Bunları biz artık mobil top platformları olarak görelim. Gtt'den farksızlar. Yanlardan Rpg-7 ile delinecek tanklar.

Leopard 1 desen vuruş kabiliyeti m serisinden iyi ama zırh olarak onlardan da çöp bir tank onuda at çöpe. E leopard 2a4 var. Oda anti tank mühimmatlara karşı çok başarısız bir tank .Tank tanka mücadelede fena olmasa da.  Buna ek modern 120 mm tanklar dm 43 ve dm 53 ve eşdeğeri mühimmatlarla yandan kesin ve önden de büyük ihtimalle rahatça bu tankı delebilirler.

Sabra ? Envanterdeki en başarılı tank ama çok iyi tank mı ? Muamma. Mobilite olarak zaten zayıf bir tank. Zırh olarakta modüler zırh üstü era ile güçlendirilmiş bir tank. Modern tanklar yine üstte bahsettiğim mühimmatlarla önden zor olsa da deler bu tankı.

Gelelim tankların Ofansif kabiliyetlerine ;

105 mm'lik topa sahip olanları zaten geçelim. Onların deliş değerleri iyi değil. 120 mm'lik toplara bakarsak. Allah için sabra ve leopard 2a4'lerin l44'leri kötü toplar değiller.

Ama senin mke mühimmatların kundakta patlamıyorsa kamayı açan askerin suratına patlıyorsa ve sen hala dm23 ve dm33(en iyi ihtimal) gibi çok eski tipte mühimmatlar kullanıyorsan (dm 43,53-63 hak getire) kusura bakmada sen modern tank hele hele leopard 2a6 / 2a4/ m1 abrams vs. zor delersin .
Bakın eğer Yunanlılar leopard 2a6'ları iyi bir mürettebat ve kaliteli mühimmatla ve hava savunma desteğiyle sahaya çıkarsın. çok kısa bir zamanda bizim zırhlı kuvvetleri trakya felç edebilirler.

Komutanlarımız da nasıl ya ? diye şaşkınlıkla izler arap israil savaşlarındaki arap komutanlar gibi. Sen daha personeline zırhın önemini bile öğretememişsin. Adam diyor ki zırh önemli değil ya sonuçta bunlar savaş aletleri. Komedi cidden adamın hangi tank tipini nerden ne şekilde deleceğini bile bilmiyor.

Onu da geçtim hadi modern tanka vuruş kabiliyetin zayıf. Piyadeye karşıda tanklar zayıf. Nasıl korugana vs piyadeye atacak tank mühimmatı olan HE-T mühimmatı yok. Eldekileri atsan piyadeye denk gelmediği sürece sıkıntı yok yandan gelip geçer.

Bir diğer Örnek ;

Zma'lar . Modern savaş ortamında bir tank zma'sız kanadı kırık kuşa benzer. Bizde ne yazıkki zma falan yok. Acv-15 top takılmış vasat bir zpt.  m-113'lerin günümüz için yetersiz zırhlandırılmış bir versiyonu olan acv platformlarının 25 mm top takılmış haliler. Rpg-7'nin klasik mühimmatı tarafından saf dışı bırakılabilecek bir araç . Anti tank desteği zaten hak getire onu geçtim üstündeki top sistemi de çok vasıfsız. Ayrıca sayısal olarakta çok yetersizler. Modern savaş ortamında kusura bakmayın ama bu arkadaşları pistten çok çabuk alırlar. Bradley vs. yanında zma değil yani bizim acv.

Zma dediğin mesela korhan gibi olur. Hem modüler hemde üstü reaktif zırh var. Zırh kabiliyeti çok iyi. Üstüne üstlük akkor var. Üstündeki 35'lik top tankların yüzde 50sini önden yüzde 75'inide yanan rahatça delebilecek bir top. Üstüne üstlük akıllı mühimmat desteğiyle çok mantıklı bir hava savunma silahı. Ayrıca parçacıklı akıllı mühimmat sayesinde piyadeye karşıda bir cehennem silahı. Elektronik altyapısı , 360 derece görüş ve lazer ikaz sistemleri , mini iha kullanması , akıllı vr gözük vs. zma mükemmel üstü mükemmel bir zma. Tek eksiği var oda eş eksenli anti tank podu. Oda sanırım kuvvetin isteği veya hidrolik eş eksenli yükseltilebilir pod projesi bitmesi bekleniyor. Keza sta'daki lançerler gibi üste sarpla birlikte alırlarsa korhan lançerlerini engelleyebilir.

Sende böyle bir kabiliyet varken hala savaş ortamlarına yollanan araçlara bakıyorumda ne deyimki.

Başka bir Kuvvetten başka bir örnek ;

F-16'larımızla çok övünüyoruz değil mi, pilotlarımızda iyi/ydi. Arkadaşlar kasıtlı olarak barış şartlarında dib dibe yapılan dogfightlarla , hava savunması olmayan kuvvetlere yapılan akıllı mühimmat saldırılarıyla F-16'nın bizim için yeterli bir platform olduğunu kimse sanmasın.

Neden ?

Gerçek bir savaş ortamında artık kimse yunan mirage uçağının egede senle yaptığı gibi it dalaşı yapmaz. Amerika bile stratejisini bunun üzerine kurdu. Artık ilk tespit eden ilk mühimmatını atar ve çeker gider. Konsept budur. O yüzden abd F-35'in manevra özürlü olmasına bu kadar önemsemiyor.

Bizim F-16'larımızdaki en kral radar apg-68 radarı. Kusura bakmayın ama bu radar modern savaş uçaklarının radarları ferrari, lamborghini, porsche ise bu radar toyota corolla. Açın değerlerine bakın tespit menzilleri çok düşük. Kabiliyetleri artık vasat.  Onu geçtim elimizdeki en iyi bvr mühimmatı en iyisi aim-120c7 onun da sayısı az. Az olmasa bile vasat bir füze. Avrupa deli gibi meteor alıyor, Rusya desen R-77'leri zaten daha iyi . Amerika'nında aim-120D'si var. Yani topraklarımıza yapılacak ani bir hava akınında kalkan f-16'ları menzil dışından indirip geri kalanı da yerde vurulabilir.

Bir başka kuvvetten bir başka örnek ;

Günümüzde anti gemi mühimmatları kum gibi her çeşit platformdan kara hava deniz denizaltı atılabiliyor. Falkland savaşında bile 10-15 exoceetle adamlar ingiltereyi saf dışı bırakacaklardı. Şu an bizim karşı karşıya olduğumuz kuvvet çok daha tehlikeli.

Deniz kuvvetleri inşa projelerinin yavaşlığı bir kenara o ayrı bir konu , sen en modern gemine akdenizde görev yapabilecek menzile sahip milgem gibi bir gemiye sadece nokta savunma'yı layık görüyorsun. Abi ne farkı kaldı o zaman hücumbottan bunun. Adamlar Ram'ı hücumbota takıyorlar.

E istif sınıfı , ben freemlerle , belharalarla müücadele edecek bir gemi yapıyorum diyorsun aesa radarsız gemi yapıyorsun 2022-2062 arası görev yapacak gemilere, e milgemlerede aws-08 taksaydık neden kastık ki ? Senin hava savunma gemisi eksiğin varken ve ilki 2027'de gelecekken yapsana şu gemiyi çafrad-s li ve 32 vls'li. Hafif hava savunma vs. işine mükemmel yarar.


------------------------------------------------------------------

Yani sonuç olarak Tsk gayet çoğu konuda vasat donatılıyor, ciddi zafiyetleri var. Eyvallah ordumuz cesur, tecrübeli, operasyon kabiliyeti yüksek ancak günümüzde savaşlar askeri silah sistemlerine göbekten bağlı ve buradaki vasatlık sizin emeklerinizi yok eder.

Bunun sebebi nedir ? İhanet mi ? O zaman bitmişiz biz . Bilgisizlik mi ? O zaman eğitim doktrin kom. ve kurmay kadrosu uyumayacak yada bu kadarı bize "Kafi"cilik mi ? Aman ha benim rakibim yunan , suriyeli bu bana yeter demeyelim. Yoksa Amerikan nasıl bir anda 70 kiowayı indirdiyse bir filo viper'ı , bir miktar ikinci el m1 ve bradley'i verdiği vakit savaşın kaderi pat diye değişir.

Kısaca çok hızlı bir şekide; F-16'lar en az Apg-80 eşdeğeri bir aesa radar ve meteor/aim 120d eşdeğerleriyle modernize edilmeli , en azından eldeki leopard 2a4'lerin hepsi era + korhan/pulat ve m-60 larda hepsi pulat ve her ikiside en az dm53 standartı eş değer veya direkt mühimmat'a ve zmalar eldekilerin ek zırh ve eş eksenli atgm podu ve hızlı bir şekilde altay ve korhan tedariği ve ayrıca zırhlı kuvvetler personelinin her birine daha mantıklı bir eğitim ile donanmanın ise milgemlere vls ve i sınıfına s band aesa radar ve ek vls kabiliyeti kazandırması lazım .

Bunlar ekmek, su kadar aciliyet taşıyor.
İşte bunları yazınca ya ülkeni küçümsemiş oluyorsun , ya bmc düşmanı oluyorsun , ya otokar lobisi oluyorsun. Oluyorsun işte hep birşeyler diyolar. Farklı görüşlerde olsakta hepimiz daha iyisini istiyoruz. eleştirlerimiz yapılanı kötülemek değil aksine daha iyisi yapılabilirdi ve bu yeteneğe sahiptik neden yapılmdı sorusuna cevap aramak. Lakin bazı zihniyetlere bunu açıklayamıyorsun.

Şimdi şöyle bir durum var devletlerin bazı sektörlerde bazı firmaları ekstra sübvanse etmesi ve onu devleştirmesi bir ekonomik yöntemdir. Mesela Kore bu yöntemle bir çok dev şirket yarattı.

E bizim devletimizde de tabikide bu alandaki bu şirket sol görüşlü otokar veya hristiyan ortaklı fnss olması beklenemezdi. Elbette hükümet kendine yakın ve kendi gücünü besleyecek çevrelerden devler yaratacaktır . E buda bu alanda bmc'dir tabi.

Ancak bunu yaparken ülke menfaatlerini ve bazı hayati konuları yoksaymak büyük bir hatadır. Abi bmc'ye daya kamyon projesini, daya mrap projelerini devamlı sübvanse et o da bu arada altyapısını tamamlasın .

İlk 250 adetlik kısmıda ver otokar'a hadi onla kavgalısın fnss'e 1. abmk'de üretsin. sonra geri kalan 1750 tanklık ihtiyacı rahat rahat bmc'den karşıla. Hatta bu süreçte modernize projelerini 2. abmk 'de bmc yapsın biraz tecrübe kazansın . Ne şiş yansın ne kebap. Öyle adamın mühendisini alıp yaparımla olmuyor. Orada bir ekip bir bilgi birikimi var.

Mesela böyle bir yapı pek ala deniz sistemlerinde de var. Tais diye bir konsorsiyum kuruldu . Amacı üyeleri kim sahipleri kim siyasetle ilişkileri ne bunlara bir bakalım. İ sınıfının da gemileri arka arkaya üretilir. Çünkü çok geniş bir konsorsiyum kuruldu bu amaçla.
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2019, 13:22:20 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;


Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2849
 • 151
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
« Yanıtla #305 : 26 Ekim 2019, 13:32:10 »
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.


Çevrimdışı Tong Yabgu

 • Avrasya Göçebesi
 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 847
 • 153
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
« Yanıtla #306 : 26 Ekim 2019, 14:18:20 »
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.
Tvye çıkıp nükleer silah sahibi olacaz dersen tabiki insanlar noluyoruz la diyeceklerdir. Ambargo uygulayacaklardır. Birde bizim sıkıntımız şu. her pkklı öldüğünde ambargo uygulayan yada uygulamakla tehdit eden Almanyadan hala kritik ürün almaya devam edersen tabiki ambargo yersin. Bu kritik ürünleri sadece almanya yapmıyor. Alman vermezse git Koreden al , Japonlardan al lakin biz Almanyaya yapışıyoruz. Sonrada bir yaptırımla elimiz ayagımıza dolanıyor. Alma. Alma ya bitti. Başka ülkeden al. Tank motorunu birtek almanlar mı yapıyor ? alma. Çok afedersiniz Almanların kıçının dibinden ayrılmıyoruz sonra ufak bir yaptırımla Almanlar şöyle böyle diyoruz. Bakın o kadar sorun yaşadık , Barış pınarı harekatı yaşadık. Bae systems'dan tek kelime duydunuz mu ? Hayır. Adamlar alacagı paraya bakıyor.  Almanlar gibi şımarıklık yapmıyor. Bir anlaşma yapılmış bitti. Bu heriflerle çalışacaksın. Hergün tehdit edenle değil.
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2019, 14:19:57 Gönderen: DonnieBrasco »
KÖPEK GİBİ ÇALIŞIP KRAL GİBİ YAŞAMAYA ÇALIŞAN....AZ ASABİ... ÇOKTAN FAZLA ATATÜRKÇÜ...

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2849
 • 151
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
« Yanıtla #307 : 26 Ekim 2019, 14:38:41 »
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.
Tvye çıkıp nükleer silah sahibi olacaz dersen tabiki insanlar noluyoruz la diyeceklerdir. Ambargo uygulayacaklardır. Birde bizim sıkıntımız şu. her pkklı öldüğünde ambargo uygulayan yada uygulamakla tehdit eden Almanyadan hala kritik ürün almaya devam edersen tabiki ambargo yersin. Bu kritik ürünleri sadece almanya yapmıyor. Alman vermezse git Koreden al , Japonlardan al lakin biz Almanyaya yapışıyoruz. Sonrada bir yaptırımla elimiz ayagımıza dolanıyor. Alma. Alma ya bitti. Başka ülkeden al. Tank motorunu birtek almanlar mı yapıyor ? alma. Çok afedersiniz Almanların kıçının dibinden ayrılmıyoruz sonra ufak bir yaptırımla Almanlar şöyle böyle diyoruz. Bakın o kadar sorun yaşadık , Barış pınarı harekatı yaşadık. Bae systems'dan tek kelime duydunuz mu ? Hayır. Adamlar alacagı paraya bakıyor.  Almanlar gibi şımarıklık yapmıyor. Bir anlaşma yapılmış bitti. Bu heriflerle çalışacaksın. Hergün tehdit edenle değil.

Hocam Almandan almayalımda mesela Koreliler veya Japonlarda ABD'nin onayı olmadan hiçbir iş yapmaz yada kritik teknolojiyi vermez. En son seçenek Çin yada Rusya kalıyorki bana yavaş yavaş savunma sanayinde bu ülkelerle daha sıkı işbirliği yapacağız gibime geliyor.

Mesela Bora, Yıldırım gibi füzelerin teknolojisi Çin teknolojisi hangi batılı ülke bize füze teknolojisi verdi? En son ABD'nin, Ukrayna'dan uzun menzilli füze teknolojisi almamızı nasıl engellediğini biliyorsunuz.

Zaten tank veya gemiyi yaparsın sorun değil ama işte içini doldurmak önemli bizde bunda geç kaldık zamanında ABD yardımlarıyla hazıra konmak yerine teknolojiye yatırım yapsaydık ne motor sorunumuz olurdu nede diğer kritik teknolojiye ulaşmakta bu kadar zorlanırdık. Aklımız son 10 yıldır başımıza geldi ondada maalesef yavaş kalıyoruz

Çevrimdışı Tong Yabgu

 • Avrasya Göçebesi
 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 847
 • 153
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
« Yanıtla #308 : 26 Ekim 2019, 15:37:25 »
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.
Tvye çıkıp nükleer silah sahibi olacaz dersen tabiki insanlar noluyoruz la diyeceklerdir. Ambargo uygulayacaklardır. Birde bizim sıkıntımız şu. her pkklı öldüğünde ambargo uygulayan yada uygulamakla tehdit eden Almanyadan hala kritik ürün almaya devam edersen tabiki ambargo yersin. Bu kritik ürünleri sadece almanya yapmıyor. Alman vermezse git Koreden al , Japonlardan al lakin biz Almanyaya yapışıyoruz. Sonrada bir yaptırımla elimiz ayagımıza dolanıyor. Alma. Alma ya bitti. Başka ülkeden al. Tank motorunu birtek almanlar mı yapıyor ? alma. Çok afedersiniz Almanların kıçının dibinden ayrılmıyoruz sonra ufak bir yaptırımla Almanlar şöyle böyle diyoruz. Bakın o kadar sorun yaşadık , Barış pınarı harekatı yaşadık. Bae systems'dan tek kelime duydunuz mu ? Hayır. Adamlar alacagı paraya bakıyor.  Almanlar gibi şımarıklık yapmıyor. Bir anlaşma yapılmış bitti. Bu heriflerle çalışacaksın. Hergün tehdit edenle değil.

Hocam Almandan almayalımda mesela Koreliler veya Japonlarda ABD'nin onayı olmadan hiçbir iş yapmaz yada kritik teknolojiyi vermez. En son seçenek Çin yada Rusya kalıyorki bana yavaş yavaş savunma sanayinde bu ülkelerle daha sıkı işbirliği yapacağız gibime geliyor.

Mesela Bora, Yıldırım gibi füzelerin teknolojisi Çin teknolojisi hangi batılı ülke bize füze teknolojisi verdi? En son ABD'nin, Ukrayna'dan uzun menzilli füze teknolojisi almamızı nasıl engellediğini biliyorsunuz.

Zaten tank veya gemiyi yaparsın sorun değil ama işte içini doldurmak önemli bizde bunda geç kaldık zamanında ABD yardımlarıyla hazıra konmak yerine teknolojiye yatırım yapsaydık ne motor sorunumuz olurdu nede diğer kritik teknolojiye ulaşmakta bu kadar zorlanırdık. Aklımız son 10 yıldır başımıza geldi ondada maalesef yavaş kalıyoruz
Köprüden geçene kadar ayıya daya deme mevzusu işte bu gibi konularda değer kazanıyor. Aramız iyi iken ülkelerle ikili ilişkilerimizi sağlam tutup kritik konularda projeler geliştirmeliyiz. Japonlar bugün hangi konuda iyi ise iki ülkeden farklı kurumları bir araya getirip o konu hakkında projeler yapmalıyız ki Japonların elindeki teknolojiye sahip olasınız. İngilizle , fransızla aramız iyiyken HSS - metalurji - yarı iletkenler vb. tüm kritik unsurlarda ortak çalışmalar yapmamız , akademizyenlerimizi - araştırmacılarımızı bu tür projelere devamlı bulundurmak zorundayız. Dünyanın herhangi bir yerinde olan projeye katılımlar sağlamalıyız. Bir ülkenin akademisyenleri - araştırmacıları o ülkeden hiç çıkmaz kendi ülke sınırları içerisinde kalmaya devam ederse o ülkede hiçbir halt gelişmez. Bugün Çinli teknoloji devi Huawei 5G teknolojsinde zirvede.. 5G polar kod üzerine çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Erdal Arıkan'ı huaweinin başkanı el pençe divan karşılıyor misafir ediyor. Biz ise akademisyenlerimize köpek kadar değer vermiyoruz. Sonra savunma sanayii gelişecek , 5gye geçecez hayali kuruyoruz önce bilim insanı nedir nasıl değer verilir onu öğrenmemiz lazım. Bilmiyorum konu dısına cıkmıs olabilirim ama bu konu sinirlerimi bozuyordu5
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2019, 15:47:09 Gönderen: DonnieBrasco »
KÖPEK GİBİ ÇALIŞIP KRAL GİBİ YAŞAMAYA ÇALIŞAN....AZ ASABİ... ÇOKTAN FAZLA ATATÜRKÇÜ...

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2849
 • 151
 • DefenceTurk.com
Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
« Yanıtla #309 : 26 Ekim 2019, 16:02:03 »
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.
Tvye çıkıp nükleer silah sahibi olacaz dersen tabiki insanlar noluyoruz la diyeceklerdir. Ambargo uygulayacaklardır. Birde bizim sıkıntımız şu. her pkklı öldüğünde ambargo uygulayan yada uygulamakla tehdit eden Almanyadan hala kritik ürün almaya devam edersen tabiki ambargo yersin. Bu kritik ürünleri sadece almanya yapmıyor. Alman vermezse git Koreden al , Japonlardan al lakin biz Almanyaya yapışıyoruz. Sonrada bir yaptırımla elimiz ayagımıza dolanıyor. Alma. Alma ya bitti. Başka ülkeden al. Tank motorunu birtek almanlar mı yapıyor ? alma. Çok afedersiniz Almanların kıçının dibinden ayrılmıyoruz sonra ufak bir yaptırımla Almanlar şöyle böyle diyoruz. Bakın o kadar sorun yaşadık , Barış pınarı harekatı yaşadık. Bae systems'dan tek kelime duydunuz mu ? Hayır. Adamlar alacagı paraya bakıyor.  Almanlar gibi şımarıklık yapmıyor. Bir anlaşma yapılmış bitti. Bu heriflerle çalışacaksın. Hergün tehdit edenle değil.

Hocam Almandan almayalımda mesela Koreliler veya Japonlarda ABD'nin onayı olmadan hiçbir iş yapmaz yada kritik teknolojiyi vermez. En son seçenek Çin yada Rusya kalıyorki bana yavaş yavaş savunma sanayinde bu ülkelerle daha sıkı işbirliği yapacağız gibime geliyor.

Mesela Bora, Yıldırım gibi füzelerin teknolojisi Çin teknolojisi hangi batılı ülke bize füze teknolojisi verdi? En son ABD'nin, Ukrayna'dan uzun menzilli füze teknolojisi almamızı nasıl engellediğini biliyorsunuz.

Zaten tank veya gemiyi yaparsın sorun değil ama işte içini doldurmak önemli bizde bunda geç kaldık zamanında ABD yardımlarıyla hazıra konmak yerine teknolojiye yatırım yapsaydık ne motor sorunumuz olurdu nede diğer kritik teknolojiye ulaşmakta bu kadar zorlanırdık. Aklımız son 10 yıldır başımıza geldi ondada maalesef yavaş kalıyoruz
Köprüden geçene kadar ayıya daya deme mevzusu işte bu gibi konularda değer kazanıyor. Aramız iyi iken ülkelerle ikili ilişkilerimizi sağlam tutup kritik konularda projeler geliştirmeliyiz. Japonlar bugün hangi konuda iyi ise iki ülkeden farklı kurumları bir araya getirip o konu hakkında projeler yapmalıyız ki Japonların elindeki teknolojiye sahip olasınız. İngilizle , fransızla aramız iyiyken HSS - metalurji - yarı iletkenler vb. tüm kritik unsurlarda ortak çalışmalar yapmamız , akademizyenlerimizi - araştırmacılarımızı bu tür projelere devamlı bulundurmak zorundayız. Dünyanın herhangi bir yerinde olan projeye katılımlar sağlamalıyız. Bir ülkenin akademisyenleri - araştırmacıları o ülkeden hiç çıkmaz kendi ülke sınırları içerisinde kalmaya devam ederse o ülkede hiçbir halt gelişmez. Bugün Çinli teknoloji devi Huawei 5G teknolojsinde zirvede.. 5G polar kod üzerine çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Erdal Arıkan'ı huaweinin başkanı el pençe divan karşılıyor misafir ediyor. Biz ise akademisyenlerimize köpek kadar değer vermiyoruz. Sonra savunma sanayii gelişecek , 5gye geçecez hayali kuruyoruz önce bilim insanı nedir nasıl değer verilir onu öğrenmemiz lazım. Bilmiyorum konu dısına cıkmıs olabilirim ama bu konu sinirlerimi bozuyordu5

Bu konu dışına çıkmak değil tartıştığımız konular maalesef ülkemizin gerçekleri ve savunma sanayimizide ciddi şekilde etkiliyor. Beyin göçünü durdurmak ve yurtdışındaki bilim adamlarımızı, akademisyenlerimizi ülkemize geri kazandırmak için hükümetin bir projesi vardı ne durumda bilmiyorum.  Bakalım bekleyip göreceğiz.