Gönderen Konu: Tarihi Uyuşturucu Madde Operasyonu  (Okunma sayısı 794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Afşar1

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 437
  • 30
  • DefenceTurk.com
Tarihi Uyuşturucu Madde Operasyonu
« : 15 Nisan 2019, 13:55:11 »
'Pervinoğulları' isimli gemide 5 ton uyuşturucu ele geçirildi

Türk bayraklı Pervinoğulları isimli gemiye düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda 5 ton toz esrar ele geçirilirken 20 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından Emniyet ve Jandarma'nın uluslararası sularda uyuşturucu operasyonu düzenlediğini, detayları ise bakanlığın açıklayacağını duyurdu.

Soylu açıklamasında şunları söyledi:

"Uluslararası sularda muhteşem bir uyuşturucu operasyonu daha. Emniyet, jandarma, sahil güvenlik, narkotik dairesi ve İzmir emniyetini tebrik ediyorum. 4 aylık takibin ayrıntılarını ve sonucunu bakanlığımız açıklayacak. Tekrar tebrikler."

OPERASYONUN DETAYLARI GELDİ

Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık 3 ay önce uluslarararası deniz yolu ile yüklü miktarda uyuşturucu maddenin Türkiye'ye getirileceği bilgisi edinilmesi üzerine teknik takip ve fiziki takip çalışmaları başlattı.

Şüphelilerin bir kısmının içerisinde bulunduğu Pervinoğulları isimli Türk bayrağı taşıyan geminin Moritanya, Senegal gibi Afrika ülkelerinden gemiye yükledikleri yüklü miktarda uyuşturucu maddelerle Akdeniz üzerinden Türkiye'ye doğru geldikleri bilgisi edinildi. Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verilen operasyon emri kapsamında harekete gecen Türk Silahlı Kuvvetlerine ait bir savaş gemisi, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir Sahil Güvenlik gemisi ve hücum botları ile İzmir Emniyeti Narkotik Şube Müdürlüğü mensubu emniyet personeli, Pervinoğulları isimli gemiye operasyon düzenlendi.

İcra edilen operasyon kapsamında gemide yapılan kontrollerde yaklaşık 5 ton toz esrar uyuşturucu maddesi yakalanırken söz konusu gemi, Sahil Güvenlik ve savaş gemisi eşliğinde kontrollü biçimde bölgedeki uygun bir limana bağlanmak üzere yola çıktı.

İstanbul, İzmir ve Tekirdağ illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda 20 kişi hakkında gözaltı işlemleri devam ediyor.

Operasyon, ele geçen uyuşturucu maddelerin miktar ve değeri baz alındığında Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu olarak değerlendiriliyor.

DENİZ HABER AJANSI


https://www.denizhaber.net/pervinogullari-isimli-gemide-5-ton-uyusturucu-ele-gecirildi-haber-87872.htm