Gönderen Konu: Türkiye - İsrail İlişkileri  (Okunma sayısı 184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 481
 • Beğeni Puanı +71/-28
 • DefenceTurk.com
Türkiye - İsrail İlişkileri
« : 05 Nisan 2019, 10:58:53 »
Türkiye-İsrail ilişkileri adlı başlık açmamın ana nedeni

Forumumuz içerisinde başka başlıklar altında sıklıkca gündeme getirmekte olduğumuz'' Türkiye - İsrail  İlişkilerini ''bir başlık altında derlemek amacı ile açmış bulunuyorum.
 ''Şayet konu ile alakalı açılmış başka bir başlık mevcut ise silinebilir''   

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 481
 • Beğeni Puanı +71/-28
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - İsrail İlişkileri
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2019, 12:33:32 »
Türkiye - İsrail İlişkileri eskilere  dayanmakta. kısaca değinececek olursak ,Osmanlı -Yahudi, daha sonraları ise Türkye -İsrail ilişkileri olarak düşünebiliriz.
Kanımca bir ilişkiyi analiz yapabilmek için taraflar hakkında önceden bilgi sahibi olmamız gerekir.

Ancak kişisel görüşüm Yahudiler İspanyol engezisyonundan kurtulmak amacı ile Osmanlıya sığınmaları, Osmanlı döneminde Filistin topraklarında sorunsuz yaşamaları ,daha sonraki yıllarda Nazi Almanyasından kaçıp Türkiyeye sığınan yahudiler, ve son olarak da Türkiyenin İsrail devletini ilk tanıyan Müslüman ülke olması sebebi ile bizlerle Yahudi toplumu arasında tarihten gelen kötü bir geçmiş yok gibi görünüyor. İsrail devletinin kuruluşundan bugünlere değin ise ilişkilerimiz zaman ,zaman durağan,olmakle birlikte ticari ve askeri ilişkiler sürekli devam etti.

İsrail'in özellikle doksanlı yılların sonlarına doğru uygulamaya koymuş olduğu Filistin politikası ile  Filistinlilere karşın orantısız güç kullanımı , Filistin halkının yaşam haklarını kısıtlayıcı her türlü uygulamaya yönelik icraatlari nedeni ile Türkiye ilesiyasi  ilişkiler önceleri durağana çevrilmiş daha sonraki yıllarda ise her iki ülke siyasilerinin üst perdeden didişmeleri  devam etmesi neticesinde  ve meşhur gemi olayı sonrası son haline gelmiş bulunuyor. ''Yani  Türkiyenin Filistin halkına vermiş olduğumuz destek ''

İsrail -Kürt ilişkileri , İsrail -PKK ,İsrail -Doğu akdeniz gibi konuları ana unsurlar olduğunu pek sanmıyorum.
İsral -kürt ilişkilerini yorumcu arkadaşların da belirtmiş oldukları gibi, özellikle İrana ve  Hizbullaha  karşın ABD tarafından da desteklenmekte olan bir güvenlik uygulaması olduğu kanaatındayım.

İsrail-PKK ilişkilsi konusunda özellikle ABD tarafından yönlendirildikleri kanısındayım. '' Artı bizleri meşgul tutmak''

İsrailin Doğu akdeniz politikasının oluşumunda  bizlerin izlemekte olduğu politikaların neticesinde oluştuğu kanısındayım.
İsrail doğu akdenizde  Türkiye ile GKRY,Yunanistan veya Mısır ile bir ortaklıkta oldukları için bizlerle savaşmaz  çünk kazancı olmayacak .GKRY, Yunanistan ve Mısır , İsraili yanlarına almak ayni zamanda ABD ,AB pertol sirketlerini de dahil etmek sureti ile Türkiyeye karşın ABD de bulunan Yahudi lobilerini kullanmak amacındalar

Aradan çoğu konuyu kaçrmiş olsam da belirtmiş olduğum nedenlerden dolayı , İsrailin net olarak pek bir yarar sağlamayacağı Türkiye ile alanen bir çarpışmayı düşüneceği ihtmaline pek olasılık vermiyorum. İsrail kendisinin böyle bir çarpışmada zarar göreceğini bildiği için ve yahudiler için her neferlerinin çok değerli olduğundan durup duruken  net menfatları olmayacak bir savaşı göze alacaklarına şu aşamada pek olasılık vermiyorum.

Çevrimdışı Alpagu

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 52
 • Beğeni Puanı +5/-15
 • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - İsrail İlişkileri
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2019, 14:40:37 »
Türkiye israil ilişkilerinden bahsederken siyasal islamcı hükümetimizin filistinli teröristlere battaniye vermek dışında bir faydasının dokunmadığından, fakat bilhassa seçim dönemleri sanki onları ayakta tutanın Türkiyeymiş gibi davrandığından, bu meseleyi iç politikayı dizayn etmek için her türlü propaganda malzemesi olarak kullandığından bahsetmek gerek.  Yani Türkiye'de siyasetin nabzını belirleyen faktörlerden.