Gönderen Konu: HAVA SOJ PROJESİ  (Okunma sayısı 588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1954
 • 126
 • DefenceTurk.com
HAVA SOJ PROJESİ
« : 20 Ocak 2018, 16:59:27 »
Düşmanın radar ve haberleşme imkanlarını uzaktan dinlemeye, karıştırmaya ve aldatmaya yarayacak yepyeni bir proje geliyorSavunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından da onanan projede sözleşmenin bu yılın ilk çeyreğinde imzalanması bekleniyor.

Hava savunma sisteminde dönüm noktası olacak Hava SOJ’u (Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek ve Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı Projesi)
Düşmanın başını döndürecek.

Hava SOJ, düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit ve teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması ve aldatılması amacıyla üretilecek.SÖZLEŞME İMZALANIYOR

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı için 4 adet üretilecek sistemin bu yılın ilk çeyreğinde sözleşmesinin imzalanması planlanıyor. Yurt içi imkanlarla üretilecek Hava SOJ’da teslimatlar 2023-2025 yılları arasında gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE ÖNCÜ OLACAK

Hava harekatı sırasında kullanılacak Hava SOJ uçağı yüksek irtifada uzun süre yer destek merkezi ile koordineli görev icra edecek. Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve karıştırma yeteneğine sahip olacak uçak aynı zamanda radar ve füze tehditlerini algılayıp bertaraf edebilecek. Türkiye, bu projeyi hayata geçirdiğinde bölgede hava savunma sistemlerinde öncü ülkelerden birisi olacak.

HAVA SOJ'UN ÖZELLİKLERİ

Düşman hava savunma sistemini etkisiz hale getirerek, bir taarruz anında Hava Kuvvetleri harekâtının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve karıştırma yeteneğine sahiptir. Kritik görev sistemi bileşenleri tamamen yerli imkanlarla tasarlanmakta ve üretilmektedir.

Geniş frekans bandında etkinlik
Yüksek çıkış gücü
Radar ve haberleşme yayınları hassas yön konum sistemi
Aktif Faz Dizili elektronik Tama teknolojisi
Frekans atlatmalı DSSS sinyalleri veri linklerine karşı etkinlik
Yüksek irtifada uzun menzilli süre havada kalma kabiliyeti
Yer destek merkezi ile koordineli gerçek zaman görev icras
Radar ve füze tehditlerini algılama ve karşı tedbir atım yeteneği

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2528862-hava-soj-dengeleri-degistirecek

Çevrimdışı OKÇULAR

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 396
 • 45
Ynt: HAVA SOJ PROJESİ
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2019, 16:45:33 »
HAVA SOJ PROJESİ

Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti için başlatılan HAVA SOJ projesi için ilk iki Bombardier Global 6000 uçağı TAI'e geldi. Toplam 4 uçak tedarik edilecek.

-Bu sistemle; düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, hedef konumları bulunacak ve bu sistemlerin dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması, aldatılması ve köreltilmesi hedefleniyor.
-HAVA SOJ Sistemlerine entegre edilecek Elektronik Harp görev sistemlerinin tamamı yurt içinde milli olarak geliştirilecek ve üretilecek.
-Sözleşme kapsamında alınan ticari uçakların modifikasyon ve sertifikasyon işlemlerinin, Türkiye’de yapılması hedefleniyor.


DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..