Gönderen Konu: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 109271 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #40 : 15 Ekim 2018, 15:47:14 »
Bu burun topu sanırım 20 mm. olacak. Bence üretici firma hemen 30 mm. liğini de geliştirsin. Ne olacağı belli olmaz. Atak 2 daha da büyüyebilir.

30mm sekiyor diye tartışma başlayabilir ama en azından 25 mm yi deneyebilirler
Sekme mi apache videolarında bomba gibi patlıyorlar çok etkili.

Çevrimdışı Scorpioraptor

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 16 Ekim 2018, 10:44:41 »
20 mm - 30 mm tartışmasını başka forumlarda çokça tartıştık sonuç olarak benim çıkarımım;

30 mm evet etkili ancak daha az mühimmat taşıyorsun! Karşılaştığın hedefler yumuşak hedef ise 20 mm de aynı işi gerebiliyor (mu)  (burasını ben bilemem) ancak Apache ilk tasarım aşaması olarak Sovyetlerin zırhlı birliklerine karşı yapılan bir helikopter olduğu için 30 mm. olmasının mantığı buymuş.

Ha bir de şu var. 30 mm. yi de yapalım ki göreve göre değiştirebilme opsiyonu olsun!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #42 : 16 Ekim 2018, 10:51:28 »

Ha bir de şu var. 30 mm. yi de yapalım ki göreve göre değiştirebilme opsiyonu olsun!

+1
Yeni helikopterin son derece modüler tasarımda olması gerektiğini dile getirmiştim daha önce. Yakıt tankları, silah sistemleri vs her şey farklı görevler için kolaylıkla sökülüp takılabilecek şekilde olmalı. Aynı şeyi düşünüyoruz.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2018, 10:52:04 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #43 : 16 Kasım 2018, 23:21:23 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 17 Kasım 2018, 00:00:17 »

Umarım 4 istasyonada aynı anda umtas takılabiliyordur. Keza 4 umtas 4 ciriti Atak-1'de taşıyabiliyor. Yani makinalı top mühimmatı arttı diye Ağır taaruz helikopteri denmesi abes kaçar gibi.

Ha derlerki daha komplike, gelişmiş, yerli bir helikopter tamam doğrudur.

Yanlız şaka maka bu helikopteri dedikleri gibi çok kısa bir zamanda yola koyarlar ve yerli motoru da uydururlarsa (taide ts-1400 kullaacak dediler) batı blogunun kesin dünyanın tartışmalı en iyi olurmu bilmem ama en gelişmiş saldırı helikopteri olabilir.

Ufuktada başka yabancı proje olmadığına göre süpriz siparişler alabiliriz gibi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 17 Kasım 2018, 00:22:09 »

Umarım 4 istasyonada aynı anda umtas takılabiliyordur. Keza 4 umtas 4 ciriti Atak-1'de taşıyabiliyor. Yani makinalı top mühimmatı arttı diye Ağır taaruz helikopteri denmesi abes kaçar gibi.

Görselde ki ölçeklendirmeye bakacak olursak, 16 UMTAS taşıma kabiliyeti olmayacak gibi. Ayrıca gereği var mı? O da ayrı mesele... Helikopteri ağır sınıf helikopter kategorisine sokacak kısım silah yükünden ziyade; zırh ve havada kalış süresi olacak gibi görünüyor. Öyle anlaşılıyor ki, helikopter havada daha uzun süre kalabilecek ve önemli yerlerde zırh seviyesi daha yüksek olacak. Elektronik yeteneklerinde ki artış da cabası.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 17 Kasım 2018, 04:39:05 »
Topun 30 mm olmasını bekliyorum yeni modelde. Gerçi resimlerde 20 mm ama
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 17 Kasım 2018, 08:57:26 »
Topun 30 mm olmasını bekliyorum yeni modelde. Gerçi resimlerde 20 mm ama

Bu biraz tercih gibi serkan usta. Bende çok istiyorum 30 mm olsun ama Abd ve rusya diyor ki bizim helikopterimiz çok ve karşımızda çıkabilecek kuvvetin tanklarıda fazla riske giriyoruz hafif zırhlı hedeflere 2-4 km arasında manpads menzili içinde makinalı topla angaje olacağım ve hard pointlerime daha fazla uzun menzilli anti tank füzesi alacağım diyor.

Bizde diyoruz ki benim helikopterlerim değerli sayısı nispeten az ben riske girmeden koruganları soft hedefleri hafif zırhlıları manpads tehlikesine girmeden 8 km'den nokta atışı dağıtacağım diyoruz. Hemde 20 mm'nin atım hızı ve çok namlulu olmasından kelli etkisiylede düşman helikopterlerine hava hava angajmanlarında daha baskı kurup yine helikopteri korumayı gözetiyorum diyoruz.

Tamamiyle seçim meselesi. Ancak umarım 4 pylonada umtas alma ve cirit podunda kombine cirit&stinger kulanabilme imkanı olur keza 2 stinger veya yerli muadili için 2 fazladan cirit füzesinden feragat etmek olmaz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 17 Kasım 2018, 16:00:34 »
Apache videolarında 30mm el bombası gibi patlıyor şarapnel etkisi midir yoksa içinde patlayıcı var mı , 20 mm deki durum nedir?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 17 Kasım 2018, 18:03:49 »
20 mm den 30 mm ye ölçüler % 50 büyüyünce hacim kaç kat büyür? 3.5 kat. Aphace nin mermisi bizim mermiden çap olarak yarısı kadarcık daha büyük ama hacim olarak 3.5 kat büyük. El bombasından bile büyük o yüzden Aphace grubun ortasına bir kaç mermi atıyor hepsi devriliyor. Bizimki parmak kadar mermi onun şarapnel etkisi aynı olabilirmi. Daha çok atıyoruz aynı hesap denebilir ama yumruk kadar patlayıcı ile bir kaç tane küçücük mermi patlaması aynı olurmu. Küçük merminin şarapneli  5 m gidiyorsa bin tanede atsan 5 m gider öbürü 30 m gidiyor belkide. Biz bu büyük topun stresini karşılayacak helikopteri yapınca mutlaka 30 mm ye geçmeliyiz. Pek niyet yok gibi görünüyor ama resimlere bakarak. 20 mm top projesi de başlattık hiç niyet yok yani. Aphace dakkalarca uçuyor termal ile izliyor adamların ruhu duymuyor sonra tatata top ile vuruyor. Kaç km desin de sesin duyulmuyor çok ilginç bence. Biz ise üstlerine dalıyoruz 100 m den tatatata tarıyoruz. Çap farkı hep.
beğen