Gönderen Konu: Project 885 Yasen Sınıfı Denizaltılar  (Okunma sayısı 7960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
Ynt: Project 885 Yasen Sınıfı Denizaltılar
« Yanıtla #10 : 22 Ekim 2018, 16:45:58 »
Kimi kaynaklarda Yasen-M denizaltısında yabancı sistemler kullanılmadığı, maliyetinin daha aşağı çekilmeye çalışıldığı vs yazıyor. 
Bu denizaltılar hakkında daha net bilgilere sahip olan arkadaşlar, bilgilerini bizlerle de paylaşırlarsa memnun olurum.

Rus nükleer tahrikli denizaltılarinda yabancı sistemler kullanılmaz.
Yasen/Yasen-M en pahalı Rus denizaltısıdır, hatta Borei sınıfından bile yaklaşık 2 kat pahalı.
Elektronik harp, sonar, torpido ve akustik sistemleri özel olarak sıfırdan bu denizaltısı için tasarlanarak üretilmiştir.

Yasen-M aşağıdaki resimde daha da kısa görünüyor

Daha gelişmiş ve ufak boyuttaki sonar olduğu için burun kısmı kısaltılmış.

885'de 10 torpido tüpü, 885M'de 8 torpido tüpü olduğu yazıyor bir yerde. Ama tüm resimlerde 885M'de de 10 torpido tüpü olduğu görülüyor.

Ikisinde de 10 adet torpido tüpü var.

Şu kaçış podu da ilginç. Denizaltı arızalandığında vs içerideki personeli yüzeye çıkaracak bir kapsül olması gerektiğini düşünürdüm hep. Aynı şeyi Ruslar da düşünmüşler. Bilmiyorum başka denizaltılarda var mı?

Batı manşeli nükleer tahrikli denizaltılarda kesin vardır ama ne resim, ne de video çekimi görmedim. Bu kadar büyüklükte ve bunun kadar mürettebat sığdırabilecek olduğunu sanmıyorum.

! No longer available

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #11 : 22 Ekim 2018, 16:55:35 »
Güzel bilgiler için teşekkürler marmara...

Aşağıdaki kaynakta ve hatırlayamadığım bir yerde daha okumuştum.

Alıntı
"The second submarine will have improved electronics and fire-control systems, and will be built exclusively with Russian-made materials and components," Sevmash spokeswoman Anastasia Nikitinskaya said.
https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/885m.htm

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 22 Ekim 2018, 17:09:06 »
Güzel bilgiler için teşekkürler marmara...

Aşağıdaki kaynakta ve hatırlayamadığım bir yerde daha okumuştum.

Alıntı
"The second submarine will have improved electronics and fire-control systems, and will be built exclusively with Russian-made materials and components," Sevmash spokeswoman Anastasia Nikitinskaya said.
https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/885m.htm

Stratejik öneme sahip silahların herhangi bir bileşimi veya sırrı hakkında Sevmaş şirketinin basın sözcüsü konuşamaz, asarlar o kadını. Ayrıca globalsecurity nereden bu bilgiyi aldığı hakkında bilgi veya link verilmemiş. Sevmaş`in resmi sayfasında arama yaptım böyle açıklama yok.
2012`de Sevmaş`tan ayrılmış ve belediye basın sözcüsü olmuş. Herhangi teknik bilgisi bile yok.

« Son Düzenleme: 22 Ekim 2018, 17:19:26 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Yasen-M projesinin ilk seri nükleer denizaltısı suya indirildi
« Yanıtla #13 : 25 Aralık 2019, 19:40:16 »
Rusya Savunma Bakanlığı, Yasen-M projesinin modernize edilmiş ilk seri nükleer denizaltısı Novosibirsk’in Severodvinsk’teki Sevmaş tesislerinde suya indirildiğini bildirdi.

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Nikolay Yevmenov, denizaltı mürettebatının eğitim merkezindeki eğitimini tamamladığını ve en son ekipman ve silahları kullanmaya hazır olduğunu belirtti. 

Novosibirsk’in 2020’de filonun hizmetine verilmesi planlanıyor. Daha önce Rusya Birleşik Gemi İnşaatı Şirketi Başkanı Aleksey Rahmanov, Yasen-M projesinin özellikle kontrol sistemiyle ilgili bir dizi tasarım hatası belirlediklerini söylemişti.

Kazan projesinin ilk denizaltısıyla ilgili şikayetleri ortadan kaldırmak için denize dört ila beş çıkış daha gerekiyordu. Bu denizaltının da donanmaya teslimatı gelecek yıl yapılacak.

Çok amaçlı denizaltılar  Kazan ve Novosibirsk, 13 bin 800 ton ağırlığında ve 119 metre uzunluğunda. 520 metrelik derinliğe inebilen denizaltı, saatte 31 deniz mili hıza ulaşabiliyor. 64 personelin görev yapacağı denizaltı ayrıca, 533 milimetre torpido, Kalibr ve Oniks seyir füzeleriyle donatılmış bulunuyor.

Proje 885 ile karşılaştırıldığında, elektronik silah sistemlerinin element tabanlarında ve Rus üreticiler tarafından tedarik edilen modern ekipman ve malzemeler de değişiklikler yapıldığı gözleniyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201912251040914527-yasen-m-projesinin-ilk-seri-nukleer-denizaltisi-suya-indirildi/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #14 : 25 Aralık 2019, 23:04:18 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #15 : 07 Mayıs 2021, 11:38:30 »
Yapımına 2009 yılında başlanan nükleer denizaltı Kazan, tam yedi yıl sonra ilk kez suya indirildi. >> https://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-resmen-harekete-geciyor-tepeden-tirnaga-silahli-6500037/2
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2021, 11:39:49 Gönderen: SKYWOLF »