Gönderen Konu: Her türlü mayın ve patlayıcının yerini tespit eden cihaz.  (Okunma sayısı 4039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buhhu

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Her türlü mayın ve patlayıcının yerini tespit eden cihaz

İçişleri Bakanlığının Nisan 2009 tarihli verilerine göre 1984 yılından itibaren mayından dolayı binden fazla kayıp verildi.

Resmi verilere göre döşenen mayınlardan dolayı, 625'i güvenlik görevlisi, 644'ü sivil olmak üzere toplam bin 269 kişi hayatını kaybederken, 5 bin 91 kişi de yaralandı. Tükiye, Ottowa Sözleşmesi'ni 2003 yılında imzaladı ve 2004 yılında da Taraf Devlet oldu. Bu sözleşmeye göre Türkiye 2008 yılı 1 Mart'ına kadar stoklarındaki mayınları imha edecek, 2014 yılına kadar da toprağa döşeli mayınları temizleyecek, kurbanlara yardım konusunda da gerekli adımları atacaktı. Mayın kullanımının yasaklanması ve imhası ile ilgili Ottowa Sözleşmesi'ni 7 yıl önce imzalayan Türkiye, bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmedi. 1 Mart 2008 tarihine kadar tamamlanması gereken imha işlemi halen tamamıyla gerçekleştirilmiş değil. Stoklarında imha edilmek üzere bekleyen 1 milyon 200 bin mayın var. Sözleşmeye göre, stoklardaki mayınların imhasına ilişkin yeni bir tarih vermesi ve bunu 2014 yılına kadar gerçekleştirmesi gerekiyor. Emekli astsubay Ahmet Zengin icat ettiği 100 gram ağırlığındaki detektörle her türlü mayın ve patlayıcıyı anında tespit edebildiğini belirtiyor. Mayın detektörü buluşunun 100 gram ağırlında olduğunu belirten Zengin "Şan mevcut durumda kullanılan ve mayını zor bulan detektörler 5.5 kilogram ağırlığında. Askerler maalesef mayına basıyor. Kaldı ki yeni nesil plastik patlayıcıları detektörler görmüyor. Havaalanları ve tüm kritik tesislerde köpeklerin dahi bulamadığı patlayıcıları bu cihaz buluyor. Askeri alandaki faydaları saymakla bitmiyor.Kaldı ki stratejik öneme haiz bu patentli cihaz hayat kurtarıyor.Uluslararası başvuruları ve işlemleri için TÜBİTAK destek verdi.Sırtında onlarca yükle zaten zor şartlarda görev yapan Mehmetçik bu cihazı yakasına takabilecekti.Ağırlığı sadece 100 gram olan cihaz yüzde 100 tüm patlayıcıları 500 metre mesafeden anında okuyup alarm ve titreşimle uyarabilecekti.Polis ve tüm güvenlik birimlerinde de hayat kurtarabilecek." şeklinde konuştu.

Zengin, mayın bulma detektörü icadı ile ilgili 14 Aralık 2010 tarihinde Uluslararası Patent İşbirliği Kurumu'na başvuruda bulundu. İlk incelemelerini yapan kurum Zengin'in başvuRusunu kabul etti. Buluşu hakkında başvurmadığı resmi makam kalmadığını belirten Zengin, "Bu aletin hem ulusal hem de uluslar arası patentini aldım. Buluşum Türkiye'de kalması için çok gayret sarf ettim. Başbakan'a ulaşmak istedim.Bilgi edinme hakkı müracaatım sonunda Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Ar-Ge dairesi aradı.TÜBİTAK MAM'da projemi 3 profesöre anlattım. Oldukça dikkat çekti.Aylar geçti arayan olmadı. Bakanlığa ulaşmak istedim ancak olmadı dendi. Cumhurbaşkanı dahil yazmadığım yer kalmadı.Vicdanen müsterihim.Keşke çağın akışını değiştirecek ve ülkemize ciddi oranda katma değer yaratacak bu patent ülkemde kalsaydı." diye konuştu. Buluşu ile ilgili patent ulusal kitapta yayınlanmasının ardından İsrail'in IMI Firmasının Türkiye'deki temsilciliği tarafından arandığını belirten Zengin "Daha sonra Almanya'ya davet edildim."dedi.

Toprak altında 982 bin mayın bulunuyor

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, Türkiye'nin stoklarındaki mayınların imhasını tamamlayamayan üç ülkeden birisi olduğunu belirtiyor. 2007 sonu itibariyle Türkiye'nin stoklarında 2 milyon 616 bin 770 mayın bulunduğunu belirten Girişimin hazırladığı raporda şu ifadeler yer alıyor; "2008 yılının Haziran ayında Türkiye, Taraf Devletlere elinde kalan bütün mayınların fünyelerinin çıkarıldığını bildirdi. Bu mayınların imha süreci içinde atılmış önemli ve geri dönüşü olmayan bir adımdır. Türkiye, elinde eğitim ve geliştirme amaçlı olarak 15 bin 150 antipersonel mayın bulunduğunu söyledi. Bu, Temmuz 2008'e kadar elinde en çok eğitim ve araştırma amaçlı mayın bulunduran Taraf Devlet'in Türkiye olduğunu gösteriyor. Türkiye, 2007 yılı sonu itibariyle topraklarında toplam 982 bin 777 mayın bulunduğunu, bunun 818 bin 220'sinin antipersonel mayın ve 164 bin 497'sinin araç patlatan mayın olduğunu bildirdi. 2007 yılında 389 mayının temizlendi söyleniyor. Akçakale ve Nusaybin sınır kapılarının değişikliği nedeniyle toplam 207 bin 175 metrekarelik bir alan mayınlardan temizlendi.

Arkadaşlar Siz bu Konuda Ne diyorsunuz?
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2011, 03:04:56 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Her türlü mayın ve patlayıcının yerini tespit eden cihaz.
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2011, 20:56:45 »
turkiye sinirlarinda 1 milyon mayin oldugu soyleniyordu ve bu bahsettigin cihaza almanya ve israil sirketleri talipti ama ne oldu ne bitti bilemiyorum
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2011, 21:20:13 »
UÇAN TABUT SKORSKY İHALESİ YİNE AMERİKA DA

22 Nisan 2011, 12:03

Ahmet ZENGİN
UÇAN TABUT SKORSKY
Yine aynı tezgah,ihaleyi amerikanın uçan tabutu skorsky kazandı.
Güzel olduğu kadar kulağa hoş gelen ve bizi gururlandıran laflarla dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şekilde nedense Amerikan şirketi ihale kazanınca şöyle denir.”Bir kısım parçaları biz üreteceğiz””20 yılda şu kadar helikopteri satacağız ve şu kadar dolar kazancımız olacak.”
Şimdi aklı başında olan biri çıksın ve internete girsin.Kaç helikopterimiz düştü kaç askerimiz şehit oldu bu uçan tabutlarda.
Yazık oluyor ülkemize.
Milyarlarca dolarla  batan israil firmasını kurtaran o dönemin şimdiki emekli generalleri nerede?
Zamanında F-104 alımlarında Amerikanın otel lobilerinde pazarlık yapan bizim şimdiki emekli generallerin ismi neydi?”Ten prosent generalleri”%10 generalleri.
Dünyada lackheed skandalından yargılanmayan tek ülke bizim ülkemiz.
Amerikada bir kanun var anayasalarında
Key escrow system.Kilit sistemi.Amerika silah, helikopter ve uçak sattığı her ülkeye sattığı silaha  bir mikroçip yerleştirerek onu kontrol eder.Sen istediğin gibi kullanamassın ve Amerikanın müttefiklerine doğrultamassın.Kanun bu.
Şimdi gelelim skorskylerin uçuş yazılım sistemlerine
İsmi ximcon bu yazılımın.
Amerika 630 milyon dolar harcadı bu yazılıma,
Sana buyur al der mi?
Ey aklı evvel kardeşim.
Sen ne yaparsan yap.Kontrol onda.
Sonra ne deniyor.Efendim biz 20 yılda yaptığımız ve birlikte yan ürünlerini ürattiğimiz bu helikopterleri satacakmışız.
Vay canına,
Teknolojiyi takip etmekte zorlandığımız çağda sen nasıl 20 sene sonra bu helikopterleri satabileceksin.
Kaldı ki ilk teslim 4 yıl sonra olacak.
Öyle ya bize pkk mücadelesinde destek veren Birleşmiş millletler nato ve amerika babamızın oğlu.
Bırakın hayali,siz ihale kazanan bir firmanın öğüldüğü bir ülke gördünüz mü,
Mecliste derhal bir araştırma önergesi verilmeli, ve bu ihale iptal edilmeli
Uçan tabut bunlar,
Şehide para ile değeri biçemezsiniz.Kemikleri sızlıyor bu kazalardan şehit olanların.
Aynen balkan yenilgisinden sonra Milli savunma bakanı Enver paşanın yaptığını yapacak bir vatan evladı çıkıp,Atatürkün de ZABİT VE KUMANDAN İLE HASBİHAL kitabında yazdığı gibi kökten hain paşaları tart edecek ve İstiklal harbini genç subay ve astsubaylarla kazanacak bir ruh bize lazım.
Haini bırak terfi ettirmeyi,Onbaşı rütbesini çok göreceksin,
Bakalım kimlerin cebi yine dolacak
Uçan tabut bunlar,
Vatana yapılan en büyük ihanet,onun çocuklarının geleceğini şahsi menfaatler uğruna satmaktır.

http://www.haberci71.com/yazar.asp?yaziID=5572

==========================================

Ben bu adamın bu yazısını okumadan önce, sevgi saygı hissetmesem de en azından ne söylemiş diye okumaya değer bulurdum. Ancak yukarıdaki yazısını okuduktan sonra kendisinden NEFRET ETTİM ve söyleyeceği hiçbir şey umrumda değil.
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2011, 21:22:03 Gönderen: rstr617 »

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2011, 21:30:08 »
bu adamin bilgisiz oldugu her halinden belli yok mikrocip falan bu yazilima takmis bazi kisiler bu helikopter bi kisinin karari ile alinmadi ordu memnundu bu helikopterlerden ve agusta yeni bi sirketti bakimdi lojistikti pilot egitimiydi bussuru masraf bu ihale iyi oldu bence
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 18 Mayıs 2011, 03:01:15 »
CEHALET...
Başka hiçbirşey değil. Uçan tabutmuş. Pööööh!
Ne zamandan beri tabut olmuş o helikopterler? Kaçı düşmüş acaba şimdiye kadar? Ne kadar salakça bir yazı.

1- Konu yanlış bölümde.
2- Haberin kaynağı neden belirtilmiyor?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Her türlü mayın ve patlayıcının yerini tespit eden cihaz.
« Yanıtla #5 : 16 Ağustos 2020, 19:06:45 »
İlginç bir mayın temizleme yöntemi >> https://twitter.com/engineeringvids/status/1294532880203280387
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com