Gönderen Konu: Alman Savunma Sanayii sirketleri  (Okunma sayısı 2830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uzasem06

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 118
 • 4
 • DefenceTurk.com
Alman Savunma Sanayii sirketleri
« : 31 Aralık 2018, 16:28:07 »
Bilemedigimden hangi konu başlığı altına koyacağını buraya yazdım.  3 gündür Alman Hükümeti ve Alman Savunma Sanayi şirketleri arasında tartışma var. Kaşıkçı cinayeti yüzünden Alman Hükümeti Suudi Arabistana bir silah ambargosu uyguluyordu . Ve yapilan anlaşmaları karşı çıkıyordu.  Şimdi Alman şirketleri bu konuda itiraz edip Alman Devletinden Tazminat Davası açmayı düşünüyorlarmış.

KAYNAK : https://www.google.com/amp/s/amp.welt.de/politik/deutschland/article186192944/Ruestungsindustrie-droht-der-Bundesregierung-mit-Schadenersatzforderungen.html

Çevrimdışı UYVAR

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1991
 • -118
Ynt: Alman Savunma Sanayii sirketleri
« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2018, 16:41:50 »
Boş yapmasinlar. Demokrasilerde secimle gelen hukumet istedigi karari alir. Abd kongresi de satisi onaylamadi mi akab sular durur.

Sahsi tavsiyem, ilk secimde kendilerine yakin bir iktidari sectirsinler.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı uzasem06

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 118
 • 4
 • DefenceTurk.com
Ynt: Alman Savunma Sanayii sirketleri
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2018, 21:57:20 »
Birşey olmaz almanlar bir yolunu bulur . Zaten en son dedikodu . Şu anda almanlar atanlara gemi yapıyor.  Bunuda son dedikoduda yunanlılara veya mısıra kakalamak olduğu.  Yönünde

Çevrimdışı UYVAR

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1991
 • -118
Ynt: Alman Savunma Sanayii sirketleri
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2018, 22:11:05 »
Almanlar yol bulmayi becerebilseydi iki dunya savasini kaybetmezdi. İrak isgaline engel olurdu.

Daha kendi gemileri elektronik- yazilim arizasi nedeniyle limandan ayrilamiyor. Fremm almis Misir ne yapsin onlarin gemilerini?

Suudi parasinin da bir siniri var.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3034
 • 160
 • DefenceTurk.com
Alman silah şirketi uyuşturucu mafyasına silah sattı
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2019, 20:32:10 »
Almanya’da mahkeme, Heckler-Koch şirketini, Silah Kontrol Kanunu'nu ihlalden 3,7 milyon avro para cezasına çarptırdı. Mahkeme kararında, şirketin Silah Kontrol Kanunu'na aykırı olarak yaklaşık 4,1 milyon avro değerindeki 4 bin 500 G36 piyade tüfeğini, Meksika'nın kuzeyinde uyuşturucu mafyası ile güvenlik güçleri arasında sıkça çatışmaların çıktığı bölgeye gönderdiği ifade edildi.Almanya'da mahkeme, ülkenin önde gelen silah şirketlerinden Heckler-Koch'a, Silah Kontrol Kanunu'nu ihlal ettiği gerekçesiyle 3,7 milyon para cezası verdi.

Stuttgart Eyalet Mahkemesi, Heckler-Koch şirketinin beş eski çalışanının, yasa dışı yollarla Meksika'nın sorunlu bölgelerine makineli tüfek sattıkları için şirketi 3,7 milyon avro para cezasına çarptırdı.

Mahkeme kararında, şirketin Silah Kontrol Kanunu'na aykırı olarak yaklaşık 4,1 milyon avro değerindeki 4 bin 500 G36 piyade tüfeğini, Meksika'nın kuzeyinde uyuşturucu mafyası ile güvenlik güçleri arasında sıkça çatışmaların çıktığı bölgeye gönderdiği ifade edildi.

2006 ila 2009 yıllarında yapılan satışta kusuru bulunan iki eski şirket çalışanına verilen 17 ve 22 aylık hapis cezaları ise ertelendi.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2833199-alman-silah-sirketi-uyusturucu-mafyasina-silah-satti

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3034
 • 160
 • DefenceTurk.com
Yemen iç savaşındaki Alman silahlarının herkesin düşündüğünden daha fazla kullanıldığı belgelendi. Hollanda, İngiltere ve Almanya'nın önde gelen kuruluşlarının ortaklaşa gerçekleştirdiği projede ortaya çıkan bulgular şok edici cinsten. Bu araştırma Almanya'nın verdiği silahlarla çok sayıda masumun katledildiğini gözler önüne serdi.2015'ten beri Yemen'de devam eden iç savaşta bugüne kadar 60 binden fazla insan hayatını kaybetti. Almanya'nın önemli basın kuruluşlarından Deutsche Welle'da yer alan habere göre, iç savaş ülkesi Yemen'de Alman silahlarının herkesin düşündüğünden daha fazla kullanıldığı ortaya çıktı.

#GermanArms (AlmanSilahları) isimli bir araştırma projesinin bulguları, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Yemen'deki savaşta Almanya'dan ithal edilen silah ve teknolojinin kullandığını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre bu unsurlar deniz, kara ve hava harekâtlarında yer aldı.

3 ÜLKE YÜRÜTÜLEN BU PROJENİN ORTAKLARI OLDU

#GermanArms, Deutsche Welle ve Almanya'daki medya ortaklarının yanı sıra, Hollanda ve İngiltere merkezli araştırmacı gazetecilik kuruluşlarıyla yürütülen ortak bir proje. Ortaklar arasında Almanya'dan Bayerischer Rundfunk kamu yayın kuruluşu ve Stern dergisi bulunuyor. Hollanda'dan bağımsız medya kuruluşu Lighthouse Reports ve İngiltere merkezli Bellingcat projenin diğer ortakları. Araştırmanın sonuçlarına karşın, Alman hükümeti temsilcileri Yemen'deki savaşta Alman yapımı silahların kullanıldığına dair bilgi sahibi oldukları iddialarını birçok kez reddetmişti.

VİDEO VE UYDU KAYITLARIYLA TEK TEK TESPİT EDİLDİ

Çatışma alanlarındaki video kayıtlarını ve uydu görüntülerini inceleyen araştırma ekibi, daha sonra bu görüntülerin yer aldığı konumlarda Alman yapımı silahların bulunduğunu tespit etti. Böylelikle, bu silahların Yemen'deki savaşta kullanıldığını iddiasını doğruladı.

#GermanArms, BAE'ye ait ABD yapımı askeri araçların Yemen'deki Aden ve Hudeyde yakınlarındaki El Kevke'deki konumlarını belirledi. Araçların, Alman Dynamit Nobel Defence (DND) şirketinin geliştirdiği FeWas silah rampaları ile donatıldığı ortaya çıktı. Alman hükümeti 81 milyon euroluk FeWas silah sistemlerinin BAE'ye satışına 2009 yılında onay vermişti.

2018 yılının Ekim ayında kaydedilmiş bir videoda da Fransız yapımı Leclerc tankının gene Alman DND şirketi tarafından üretilen Clara tipi ekstra zırh ile kaplı olduğu görüldü.

Bunlara ek olarak araştırma BAE'ye ait Alman yapımı savaş gemilerinin Yemen'in Muha ve Eritre'nin Assab limanlarına demirli olduğunu ortaya çıkardı. Muha Limanı Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin kontrolünde. Eritre'deki Assab Limanı ise koalisyon ablukası için bir üs olarak kullanılıyor.

Araştırma ekibi ayrıca Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin Eurofighter ve Tornado savaş uçaklarının yanı sıra, havada ikmal için Airbus 330 MRTT tipi uçakları kullandıkları iddialarını doğrulayacak bulgulara ulaştı. Söz konusu uçakların parçalarının büyük bir kısmı Almanya'da üretiliyor.

ALMANYA İNKAR EDİYOR

Alman hükümeti silah sistemlerinin söz konusu devletler tarafından Yemen'de kullanılıp kullanılmadığına dair soruları yanıtlamayı bugüne kadar reddetti. Silah üreticileri ise araştırma ekibine Almanya'nın silah ihracatı konusunda yasalarla belirlenmiş kural ve tüzüklerine uygun davrandıklarını açıkladı.

Almanya, silah ticaretinin kontrolü konusunda dünyada en fazla kısıtlayıcı önlemin alındığı ülkelerden birisi olarak görülüyor. Almanya'dan silah satın alan ülkelerin bu silahları başka devlet ya da gruplara vermeyeceğine dair bir son kullanıcı sözleşmesi imzalamaları gerekiyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı söz konusu sözleşmenin ihlal edildiğine dair herhangi bir bilgi sahibi olmadığını belirtirken, Deutsche Welle'nin iletişime geçtiği Suudi Arabistan ve BAE Berlin büyükelçilikleri soruları yanıtsız bıraktı.

Ek olarak, Almanya Başbakanı Angela Merkel liderliğindeki hükümet, 2018 yılında ortakları ile imzaladığı koalisyon belgesi uyarınca Yemen'deki savaşta "doğrudan" taraf olan ülkelere silah satışını açık bir şekilde yasakladığını duyurmuştu.

Ancak buna karşın bu iki ülkeye silah satışı 2018 yılının ilk dokuz ayında devam etti. Başbakan ve bakanların bir araya geldiği Federal Güvenlik Konseyi bu süre zarfında Suudi Arabistan'a yaklaşık 416 milyon euroluk silah satışına onay verdi.

Ekim ile Aralık 2018 arasında ise BAE'ye 40 milyon euronun üzerinde silah satışı için izin verildi.

"SUÇA ORTAKLAR"

Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED) isimli ve savaşlardaki kayıpların takibini yapan sivil toplum kuruluşunun, Yemen'de 2015'ten beri devam eden iç savaş ile ilgili verilerine göre ülkede şu ana kadar 60 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Araştırma ekibine konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) İcra Direktörü Kevin Roth, Batı ülkelerinin Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerine silah satışının "suça ortak" olarak değerlendirilebileceğini kaydetti. Roth silah satışı yapan ülkeler "Suudi (Arabistan) liderliğindeki koalisyonun karıştığı savaş suçlarında doğrudan suç ortağı oluyorlar" ifadesini kullandı.

Nobel ödüllü Yemenli insan hakları aktivisti Tevekkül Kerman Deutsche Welle'ye bir açıklama yaparak "Tüm Batı ülkelerine Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne silah satışını durdurma çağrısı yapıyorum" şeklinde konuştu. Kerman, "Almanya ve diğer devletlerin Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını durdurmadığı sürece" savaşın devam edeceğini kaydetti.

Suudi Arabistan ve BAE Almanya'nın stratejik ortakları olarak değerlendiriliyor. Deutsche Welle'ye konu ile ilgili bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı, "Birleşik Arap Emirlikleri, uluslararası toplumun Arap Yarımadası'nda tekrar istikrarı sağlaması yönünde önemli bir çaba sarf ediyor" ifadesini kullandı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2837673-almanlar-sonunda-itiraf-etti-suca-ortagiz-silahlarini-biz-verdik

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3034
 • 160
 • DefenceTurk.com
Rheinmetall yeni lazer silah istasyonunu test etti
« Yanıtla #6 : 04 Mart 2019, 19:32:37 »
Almanya merkezli Rheinmetall firması, İsviçre’de Zürich yakınlarındaki Ochsenboden tesislerinde başarılı bir lazer silah sistemi istasyonu ile atış denemesi gerçekleştirdi.Rheinmetall 28 Şubat’ta yeni lazer silah istasyonunun Aralık 2018’de başarıyla test edildiğini açıkladı. Sistemle yapılan testler kapsamında değişik tip ve çaptaki drone ve havan mühimmatları otomatik veya manuel olarak imha edildi.

Geliştirilme çalışmaları kapsamında 100 kW gücündeki lazerler silahlandırılabilen istasyonun Alman ordusunun hizmetinde yer alan MANTIS hava savunma sistemine entegre edilmesi planlanıyor.http://defenceandtechnology.com/2019/03/03/rheinmetall-yeni-lazer-silah-istasyonunu-test-etti/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3034
 • 160
 • DefenceTurk.com
Ünlü silah devi SIG SAUER iflas etti
« Yanıtla #7 : 06 Haziran 2020, 15:10:03 »
Dünyanın önde gelen silah üreticilerinden olan ve birçok ülkenin güvenlik birimi tarafından kullanılan silah sistemlerini üreten Almanya merkezli SIG SAUER şirketi, iflas etti.SIG SAUER şirketinin Genel Müdürü Tim Castagne tarafından Alman Bild gazetesine yapılan açıklamada, şirketin iflas ettiği bilgisi doğrulandı. Castagne, “Yönetim Kurulu’nun bu yöndeki kararı benim için çok acı verici, hüzünlü oldu.” açıklamalarında bulundu.Yeni silah sistemleri konusunda rakipleriyle rekabet edemediği için bir süredir zor durumda olduğu bilinen şirketin, Koronavirüs salgının getirdiği ekonomik sıkıntılar ile birlikte iflas aşamasında geldiği tahmin ediliyor. Türk güvenlik birimleri de SIG SAUER üretimi SIG SAUER 516 Piyade Tüfeği ile SIG SAUER P226 tabancalarını aktif olarak kullanıyordu. Ancak şirketin 2017 yılında Türkiye’ye silah ambargosu kararı almasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu marka silahların kullanımını yasaklamış ve yerli üretim silah sistemleri ivedi bir şekilde kullanıma alınmıştı.

SIG SAUER, üretimine sadece ABD’de devam edecek.

https://www.savunmasanayist.com/unlu-silah-devi-sig-sauer-iflas-etti/

Çevrimdışı merzifonlu

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 494
 • 11
 • DefenceTurk.com
Ynt: Alman Savunma Sanayii sirketleri
« Yanıtla #8 : 06 Haziran 2020, 19:33:03 »
Ambargo diye saçmalamasaydılar, belki de Türkiye'den aldıkları siparişlerle ekmek tekneleri yüzüyor olurdu halen.

Allah'ın sopası yok, insanları böyle ıslah ediyor bu dünyada.

Ha bu arada, ABD imalatı SIG'lerden Alman kalitesini de beklemeyin derim. ABD üretimlerinde uzun vadede kalite düşüyor. En azından hafif silah sektöründe durum öyle.

Galiba gereğinden sert hale getirilen rekabet ortamı buna neden oluyor.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2020, 19:37:54 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı ACE

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 349
 • 67
 • DefenceTurk.com
Ynt: Alman Savunma Sanayii sirketleri
« Yanıtla #9 : 06 Haziran 2020, 20:56:08 »
Yandaş manşetleri görür gibiyim. :))

Reis Sig Sauer’i bitirdi.