Gönderen Konu: ATATÜRK İLE ALAKALI OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR  (Okunma sayısı 1013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogü Alp

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 265
 • 6
 • DefenceTurk.com
ATATÜRK İLE ALAKALI OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR
« : 25 Kasım 2018, 00:17:44 »
Şevket Süreyya Aydemir'in yazdığı Tek Adam kitabı; Atatürk'ün çoğu yerde duymadığımız aile yaşantısından askerlik hayatına başlangıcı ve savaş yıllarına dair Atatürk ve devri çok güzel ve akıcı anlatmıştır. 3 cilt olmasına bakmayın gayet rahat okunan bir kitaptır.


Nutuk Atatürk'ün kendi otobiyografisini kaleme aldığı kitaptır. Kitapta yaşadığı dönemde Osmanlı Türk Halkı ve çeşitli iç dış düşmanlar arasındaki ilişkiyi oldukça güzel yorumlamış. Milli mücadele yıllarını sonrasında Cumhuriyeti gereklerini sebeplerini yazarak objektif bir şekilde yazmıştır. Kitap Osmanlıca yazıldığı için günümüz Türkçesine çevirenler ya kastı ya bilmeyerek bazı kısımları değiştirirmislerdir. Bu yüzden Babil ve İş bankası orijinaline en sadık çeviriyi yapan yayınlardır.

İlber Ortaylı Atatürk
İlber Hocanın kendisine üslubundan çıkma rafine bilgilerle dolu kitabıdır. Bu kitapta Osmanlı ve Atatürk devrine dair daha önce pek duyulmamış bilgiler var.


Osman Pamukoğlu Baş Döndürenler.
Osman Paşanın Atatürk'ü ve o devri askeri olarak yorumladigi kitaptır. Atatürk'ün yaşadığı dönemde askeri olarak neler olduğuna dair ayrıntılı ve güzel bilgiler içerir.


Atatürk hakkında yerli yabancı yazarlar tarafindan kitaplar yazılmış bu kitapların kimi art niyetli karalama amaçlı kimisi Atatürk'ü olduğundan farklı kendi siyasi çıkarına maske ederek yazmış. Kimiside bu iki grupdan farklı olarak gayet samimi bir şekilde Atatürk'ü ve yaptıklarını yazmış bazı özelliklerine vurgu yapmıştır. Yukarıda verdiğim 4 kitap Atatürk ve yaptıkları hakkında en doğru en rafine ve en toplu bilgiyi veren kitaplardır.

« Son Düzenleme: 25 Kasım 2018, 00:25:03 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı Partikül

 • 2017 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1180
 • 130
 • DefenceTurk.com
Ynt: ATATÜRK İLE ALAKALI OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2018, 11:08:50 »
Atatürk' ü anlamak istiyorsak Nutuk, en birinci kaynaktır. Bende çeşitli yayın evlerinden almış olduğumuz 4-5 çeşit Nutuk var. Hatta 60-70 yıllardan kalma Nutuk bile var. Babamdan kalma... En son Kaynak Yayınlarından çıkan Nutuk' u almıştım. Karşılaştırdığınızda en anlaşılır, sistematik nutuk olduğunu görebiliyorsunuz. İki cilt halinde yayınlandı ve ilk yayınlandığı orijinalinin aynısıdır. Birinci Cilt Atatürk' ün kürsüden okuduğu Nutuk, ikinci cilt Vesikalar olarak geçen cilttir.

Nutuk ilk yayınlandığında da bu şekilde yayınlanmış. Vesikalar cildinde ''vesikalar'' denilen belgeler Nutuk' a dayanak olan belgelerdir. Örneğin Atatürk, Nutuk' ta zararlı cemiyetlerden Pontuscu Mavri Mira Cemiyetinin zararlı faaliyetleri hakkında bilgi veriyor ve karşı önlemleri anlatıyor diyelim... Dayanak olarak, istihbaratın ele geçirmiş olduğu kriptolar, yazışmalar, telgraflar gibi belgeler vesikalar Cildinde olup; Kurtuluş Savaşında hangi hamleyi hangi gerekçeyle yaptığını bu şekilde delillendirmektedir.  Nutuk' da delilsiz ispatsız hiç bir şey yoktur. Ayrıca Kitabın arkasında ayrı bir cilt halinde savaş krokileri ve haritalar iliştirilmiş... Örneğin Sakarya Meydan Savaşının savaş planları ve krokileri bulabilirsiniz.  Açıkçası süper bir eser, kesinlikle tavsiye ederim.

https://www.kaynakyayinlari.com/nutuk-vesikalar-p363936.html
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2018, 11:12:50 Gönderen: Partikül »