TÜRK SAVUNMA SANAYİ > Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler

Bayraktar Taktik İHA

(1/69) > >>

AVCI:
Bayraktar Taktik İHA
Baykar makina Bayraktar taktik iha yeni videosu.

BAYKAR 2013

AVCI:

--- Alıntı ---Yerli İHA’lar 2014’te havalanacak!
08.09.2013 - 21:07
Yerli İHA’lardan ilk parti Şubat 2014’te...

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ
Türk mühendisler tarafından üretilen milli insansız hava araçlarının seri üretimine başlandı. Yerli İHA’lardan ilk parti Şubat 2014’te TSK’ya teslim edilecek. 28 İHA askeriyenin envanterine girecek.

İsrail yapımı insansız hava aracı (İHA) Heron’larla teslimden yedek parça teminine kadar birçok sıkıntı yaşayan Türkiye’ye yerli İHA’lardan müjdeli haber geldi. Seri üretime geçilen milli İHA’ların ilk partisi Şubat 2014’te TSK’ya teslim edilecek.

Taksi, iniş ve kalkışı tam otomatik yapan Bayraktar İHA’nın üreticisi Kale-Baykar korsorsiyumu Şubat’taki ilk partide 6 adet İHA, 2 yer kontrol istasyonu, 3 yer veri terminali, 2 uzak görüntü terminali ve 2 kamera sistemini teslim edecek.

Yazılım ve donanımının tamamı Türk mühendisleri tarafından yapılan Bayraktar İHA’nın 6 uçaklık ikinci partisi Mayıs 2014’te TSK’ya verilecek. Kale-Baykar’ın Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile 12 İHA teslimi dışında 6 uçaklık opsiyon anlaşması da bulunuyor. 2014’te TSK envanterine girecek diğer 6 İHA ise Vestel Savunma Sanayi’nin ürettiği Karayel olacak. Paraşütle yere inen Karayel’in Temmuz’daki teslimi TSK’nın yeni istekleriyle geliştirilmek üzere ertelenmişti. 6 adet Karayel’le birlikte 2014’te Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın emrinde 18 İHA görev yapmaya başlayacak.

10 ANKA geliyor

Batman’da muharebe koşullarında test edilmeye başlanan TAİ’nin ürettiği ANKA için de geri sayım başladı. TAİ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 adet ANKA üretecek.

DÜNYADA EN ÖNEMLİ 3 ÜRETİCİDEN BİRİYİZ

Türkiye, taktik sınıfında Bayraktar, Karayel ve operatif sınıfta ANKA ile dünyadaki en önemli 3 İHA üreticisinden biri haline geliyor. ABD ve İsrail arkasından parlayan Türkiye’nin ürettiği ANKA’lardan darbe öncesi Mısır Ordusu 10 adet sipariş vermişti. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman Bin Abdülaziz El-Saud Mayıs’taki ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le savunma sanayii alanında işbirliği anlaşması imzalayarak ANKA’lar için ikinci müşteri olmuştu. Muhtemel müşteriler arasında Malezya ve Pakistan bulunuyor.
--- Alıntı sonu ---


http://haber.gazetevatan.com/yerli-ihalar-2014te-havalanacak/567581/2/ekonomi]Yerli

AVCI:
Bayraktar Tactical UAV System

Tuco:
Baykar Katar'a Taktik-İHA satmak istiyorKatar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Dimdex 2014 Uluslararası Denizcilik ve Savunma Fuarı’na Türk şirketleri tam kadro katıldı. Hedef, başta Katar olmak üzere yeni pazarlar.

 Baykar Katar'a Taktik-İHA satmak istiyor
Savunma Sanayi Müsteşarı (SSM) Murad Bayar’ın da katıldığı Dimdex’te 25 Türk şirketi ile özel bir ülke bölümü oluşturuldu. Katar ile artan savunma işbirliği amacıyla Türk şirketler yoğun görüşmeler yaptı.

Geçtiğimiz yıllarda Katar’a Mini-İHA sistemleri satma başarısı gösteren Baykar ise tanıtımlarında, Taktik-İHA’ya ağırlık verdi. Yer testleri tamamlanan ve ilk uçuşunu önümüzdeki haftalarda yapacak olan Taktik-İHA, denemelerin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nde hizmete girecek.

Diğer bir Türk şirketi Havelsan ise yeni satışlar için bölgede çalışmalar yapıyor. Katar ile helikopter simülatörü geliştirilmesi projesinde son aşamasında olan Havelsan, bölge ülkelerine yeni tip helikopter ve uçak simülatörleri satışı için de görüşmeler gerçekleştiriyor.

Kaynak: http://kokpit.aero/dimdex-2014-doha-baykar

AVCI:
Daha önce altyapısı olan bir ülke,neden olmasın.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git