Gönderen Konu: Dünyaya silah satan şirketler  (Okunma sayısı 4122 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ist_eternal

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 558
 • 0
Dünyaya silah satan şirketler
« : 21 Şubat 2011, 21:54:55 »
.
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2011, 09:22:20 Gönderen: ist_eternal »

Çevrimdışı amonyak

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 224
 • 0
Dünyaya silah satan şirketler
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2011, 16:29:44 »
Güzel haber biz yapalim liste kisalacak bundan eminim
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
SIPRI’nin yeni raporuna dört ay kaldı
« Yanıtla #2 : 02 Mart 2011, 00:23:35 »
Adından da anlaşılacağı gibi, merkezi İsveç’in başkentinde bulunan Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü (SIPRI) tarafından bu yıl içinde yayınlanacak olan 2011 raporunun ilk ipuçlarına göre dünyada silahlanmaya harcanan paralar astronomik boyutta artmaya devam ediyor. 

SIPRI’nin yeni raporuna göre küresel krize ve ekonomik durgunluğa, ayrıca NATO‘nun silahlanmaya ayıracağı oranı indirmeye başlayacağını açıklamasına rağmen 2009 yılında yeni silah alımları için harcanan para 14.8 milyar dolar ($ABD) daha artarak 401 milyar dolara tırmandı.

Tarafsız ve son derece saygın bir enstitü konumunda olan ve dünya devletleri tarafından da ciddi bir referans teşkil eden SIPRI, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) ile birlikte SSNet’in de çok yakın ilişkiler içinde olduğu, Avrupa’nın en önemli iki askeri/jeo-stratejik “düşünme fabrikasından” (Think Tank) birini teşkil ediyor.

SIPRI’nin raporuna göre dünyada üretilen tüm silahların kontrolü bir avuç firmanın elinde ve en büyük 100 silah şirketinin 78′i ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bulunuyor. Dünyada askeri silah satışı cirosu bazında en büyük 100 şirketten 15′iyse Asya kıtasında yer alıyor ki bunların arasında 3 firmayla İsrail ve birer silah şirketiyle Kuveyt ve Türkiye de yer alıyorlar.

Henüz tam olarak resmen sunulmayan yeni SIPRI raporuna göre her ne kadar ABD, İngiltere ve Almanya gibi NATO ülkeleri gelecek yıldan itibaren savunma harcamalarında kısıtlamaya gidecek olsalarda, Rusya ve Çin gibi ülkeler ters yönde, aşırı derecede, savunmaya ayıracakları payları artırmaya devam edecekler.

Buna göre Rusya önümüzdeki bir kaç yıl içinde savunmaya ayıracağı payı % 60, Brezilya % 23, Çin % 7 ve Hindistan’sa % 4 oranında artıracak ki bu ülkelerden üçü (Rusya, Çin, Hindistan) Asya’da yer alan, 9 askeri nükleer güç (ABD, Rusya, Çin, Fransa, İsrail, İngiltere, Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore [Eskiden ırkçı beyaz rejim Güney Afrika’nın da bir atom bombası vardı fakat bu mühimmat 80′li yılların ikinci yarısında imha edildi]) arasında yer alıyor ve bu 9 askeri nükleer güç ülkeden de 5′i Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyesi (ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin).

Bu arada dünyada halen 8 binin üzerinde aktif plütonyum/uranyum bazlı nükleer harp başlığı/atom bombası bulunduğu tahmin ediliyor ki bunlardan yaklaşık 2000′i şu an itibariyle her an atışa/kullanıma hazır vaziyette.

Sadece Çin ve Hindistan, şu an ki 6.95, neredeyse 7 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık % 36.5′ini teşkil ediyor ki bu dünyadaki her üç kişiden bir fazlasının Çin ve Hindistan‘da yaşadığı anlamına eşdeğer. Özellikle Hindistan, asgari 2025 yılına kadar nüfus açısından Çin’e ulaşmış olacak ve dünya nüfusunun bu iki ülke nezdindeki oranı (Çin’in prensipte tek çocuklu kontrol mekanizmasına rağmen) özellikle Hindistan sayesinde daha da yukarılara tırmanacaktır.

SIPRI raporuna göre dünyada en çok silah satan ve sipariş alan şirket ABD‘den Lockheed Martin. Bunu ikinci sırada İngiltere’den BAE Systems takip ediyor fakat bunun da hemen ardında 3, 4, 5 ve 6 nolu sıralarda yine ABD konuşlu dört dünya devi: Boeing, Northrop Grumman, General Dynamics ve Rayhtheon yer alıyorlar.

7. sıradaysa, Airbus, Airbus Military, Astrium, Eurocopter.. gibi şirketleri de bünyesinde barındıran, büyük oranda Fransız/Alman ortaklı EADS geliyor.

Küresel ciro bazında olmasada, bireysel olarak (EADS gibi çok uluslu ortaklıklar haricinde) etkinlik/verim açısından en başarılı askeri ürün satan şirketler listesinde, belli ve sınırılı silah platform, sistem ve ünitelerine odaklanmış olan Almanya‘dan silah, mühimmat ve zırhlı araç üretcisi 32. sıradaki Rheinmetall; yine dünya genelinde 50. sıradaki tank ve zırhlı araç üretcisi Krauss-Maffei Wegmann; ve 53. sıradaki denizaltı/savaş gemisi devi Thyssen Krupp (Blohm + Voss ve HDW dahil) yer alıyorlar.

Yalnız söz konusu şirketlerden Rheinmetall ve Thyssen Krupp’un sivil sektörde de büyük oranda yer aldıkları ve Thyssen Krupp’un dünyada silah üretiminde 53. sırada yer almasına rağmen cirosunun askeri payının sadece % 3 olduğunu ve Rheinmetall nezdinde bile bu oranın % 55 olduğunu, bu şirketlerin genel konumlarının yüceliğini vurgulamak açısından da fayda var. Yine bu ülkeden MTU ve Diehl firmaları da ilk 100′e giren son derece verimli şirketler arasında yer alıyor.

SIPRI’nin 4 aya kadar kuvvetle muhtemel Haziran 2011 itibariyle yayınlanacak olan 2010 raporuna göre dünyanın en büyük silah ihracatçısı üç ülkesi yine ABD, Rusya ve Almanya.

Rapora göre özellikle Almanya‘nın son beş yılda, çok katı, bürokratik ve engebeli silah ihraç kriterlerine rağmen silah satışlarını iki katına çıkardığı vurgulanıyor. Almanya‘nın son yıllardaki en büyük ilk üç müşterisi arasında, özellikle denizaltı, savaş gemisi, tank ve zırhlı araçlar.. sayesinde olmak üzere Türkiye, Yunanistan ve Güney Afrika yer aldılar. Almanya‘nın diğer ülkelere yüksek miktarda otomatik piyade ve makinali tüfek ihracatı da gözlerden kaçmıyor. 

Dünyada satılan tüm silahlarin cirosunun % 57’sini sadece yukarıda adı geçen ABD ve Avrupa konuşlu 10 firma elde etmiş.

SIPRI’nin son verilerine göre savunma ve silahlanmaya en çok pay ayıran 10 dünya ülkesi aşağıda yer alıyor:

1.) ABD (GSMH bazında 1.) + askeri/sivil nükleer kabiliyetli

2.) Çin (GSMH bazında 2.) + askeri/sivil nükleer kabiliyetli

3.) Fransa (GSMH bazında 5.) + askeri/sivil nükleer kabiliyetli

4.) İngiltere (GSMH bazında 6.) + askeri/sivil nükleer kabiliyetli

5.) Rusya (GSMH bazında 12.) + askeri/sivil nükleer kabiliyetli

6.) Japonya (GSMH bazında 2.) + sivil nükleer kabiliyetli

7.) Almanya (GSMH bazında 4.) + sivil nükleer kabiliyetli

8.) Suudi Arabistan (GSMH bazında 26.)

9.) Hindistan (GSMH bazında 11.) + askeri/sivil nükleer kabiliyetli

10.) İtalya (GSMH bazında 7.) + sivil nükleer kabiliyetli

Özge Kılınç


Çevrimdışı putty

 • 2023 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2364
 • 262
Ynt: Dünyaya silah satan şirketler
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2023, 02:11:26 »
Türkün gücü

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), 2022 için küresel silah ticareti raporunu yayınladı. Rapora göre Türkiye'nin payı 2013-17 arasında yüzde 0,6'dan 2018-22 arasında yüzde 1,1'e yükseldi.
https://www.turdef.com/Article/sipri-published-2022-arms-trade-report-us-dominates-arms-trade-turkiye-climbs-steps/2904

Çevrimdışı putty

 • 2023 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2364
 • 262
Ynt: Dünyaya silah satan şirketler
« Yanıtla #4 : 14 Mart 2023, 03:12:27 »
Dünya silah ticaretinde payımızı % 5 e çıkartmak için Fransa gibi tüm motorları gemiden uçağa tanka kadar üretmemiz gerekiyor. Yanısıra bütün elektronik bileşenlerini üretmemiz gerek. Yapacak daha çok işimiz var.  Nakliye uçakları yangın söndürme amfibik uçakları ağır helikopterler gibi tüm platformlarımızı çeşitlendirmemiz gerek. Amarika Rusya Çin Fransa ekolleri ne Türkiye ekolü eklememiz lazım bunun içinde Türk arsenalinin yelpazesini tamamlamamız gerek inşallah
« Son Düzenleme: 14 Mart 2023, 03:15:52 Gönderen: re »