Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 120689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #40 : 22 Ocak 2019, 14:22:34 »
Sıvı yakıtlı bir füze olması dezavantajları olur sıvı yagkıtlı füzelerin belli bir hazırlık aşaması vardır ve yakıt sürekli füzenin içinde durmaz diye biliyorum o yüzden katı yakıtlı olmadı gerekir bu tarz sistemlerin öyle biliyorum
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 22 Ocak 2019, 14:49:07 »
Olur yada olmazı bir yana bırakalım hiç örneği yok sen nereden çıkarttın sıvı yakıtı. Sıvı yakıt dediğin fırlatılmadan dakikalar önce füzeye dikkatlice konan çok tehlikeli lanet bir yakıt türü ve sadece uzun menzilli balistik füzelerde var. Bunlar zaten uzaya uydu yollanan füzelerin kardeşleri.  Motoru çok karmaşık bir makine katı yakıt gibi içi boş yakıt dolgusundan ibaret değil. Ayrıntısının önemi yok sen nereden ilham aldın da ortaya attın kafana göre bu kadar iddialı konuşuyorsun. Bu bahsi geçen menzilde füzeler bir sürü var hepsi katı yakıtlı daha öte hatta çok daha ötesi menzillerde katı yakıtlı sen nerden uydurdun Waff da filan iddia ediyon oradada maytap geçtiler. Nike da öylemi bilmiyorum ama 1950 nin füzesi o olsa ne olur. Bir daha sıvı yakıt deme rica ediyorum birde büyük bir öz güvenle sanki öyleymiş gibi konuşuyon

İlk olarak serkan sana teşekkür ederim. Evet burada ciddi bir hatayı düzeltmemiz lazım. Benim dikkatsizliğimden ve hafıza kaynaklı bir yanlış anlaşılma olmuş. Bir düzeltme yapalım.

Sorun şöyle bir yerden çıkıyor. Ben bu bozdoğan füzesinin sustainer/booster gibi motorlarla güçlendirilip uzun menzillliye evrilebileceğini anlattığım konuda araştırma yaparken bu tarz bloodhound, hercules, s-200 gibi füzeleri incelerken motor kısımlarındaki solid'i füzenin ana iticisi sanıp ilk aşamada füzeden direk ayrıldığından sıvı yakıt diye kafamda kalmış ve daha sonra izlediğim bir belgeselde geliştirilen bir füzede sıvı verimsiz olduğundan mühendislerin çalışıp katı yakıtlı booster geliştirme olayını izleyince de katı yakıt daha zor olarak aklımda kalmış.

-------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi konuyu düzelttiğimize göre 1950 lerde bile katı yakıtlı roket boosterlarla bozdoğandan çok daha ağır bir füze 140 km menzil 46 km irtifaya yollanabiliyorsa . Bizim halihazırda 65 km gidebilen çok daha hafif bir füzeyi 120 km menzil 30 km irtifaya yollamamız muhtemeldir. Bu basit bir şey. Ben zaten 2021 hedefinin birazda siper sisteminin radar kısmı olabilecek potansiyeldeki çafrad faz-2 ve teirs radarlarının bu tarihlerde tamamlanacağından dolayı olacağını düşünüyorum.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 22 Ocak 2019, 15:08:10 »
Ben seni seviyom Battlestar bir şey öğretmeye değer birisin diye düzeltiyom özellikle seni.  İlerde çok değil beş sene sonra sen bu forumların duayeni olacaksın
beğen

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 22 Ocak 2019, 15:12:51 »
   Bazen isimlerle ilgili kafa karışıklığı oluşuyor bende.Şimdi bu Siper projesi Hisar-U nun ismi değiştirilmiş hali değil mi yani ikisi aynı füze sistemi olmayacak mı normalde? Benim bildiğim Siperde ABM özelliği olmayacak sadece hava soluyan hedeflere karşı kullanacağız.GUMS ise EUROSAM işbirliği ile geliştirilecek ve exo atmosferik önleme yapabilecek bir ABM sistemi olarak biliyorum şahsen...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 22 Ocak 2019, 15:38:42 »
Ben seni seviyom Battlestar bir şey öğretmeye değer birisin diye düzeltiyom özellikle seni.  İlerde çok değil beş sene sonra sen bu forumların duayeni olacaksın

Bende seni seviyorum. Teşekkürler tekrardan. Şu aralar burs mülakatları ve finallerle uğraşıyorum tekrar kontrol edip liqiud yazdığını sandığım yerlerde solid'i görünce kafamdan aşağı kaynar sular döküldü. Neyse Allah'tan düzelttik. Sıkıntı kalmadı.

------------------------------------------------------

Bu arada siper'den bir kaç sene sonra sulara inecek tf-2000'in uzun menzilli hava savunma füzesi ihtiyacını'da karşıladık diyelim o zaman . 

Bu arada ben aşağıda önceden paylaşılan görseldeki Göktuğ mühimmatlı Hisar'ın bozdoğanı 70-80 km'ye ulaştıracak daha dar çaplı ufak bir booster ile dikey atış sistemlerimizde quadpack özelliğine uygun bir Essm-Block 2 muadilinede sahip olacağımızı düşünüyorum. Hisar G+'da muhtemelen Siper projesi sonradan ismi değiştirilmiş . Hisar O+ da 50 km menzilli bir füze olacağı tahminim.

Böylece 6-16-26+-50-80-120- Hisar U ? - Hisar Gums ? - 400 km S-400 (Rusya verirse) . gibi oldukça katmanlı bir füze menzili katmanımız olacak.

Bazen isimlerle ilgili kafa karışıklığı oluşuyor bende.Şimdi bu Siper projesi Hisar-U nun ismi değiştirilmiş hali değil mi yani ikisi aynı füze sistemi olmayacak mı normalde? Benim bildiğim Siperde ABM özelliği olmayacak sadece hava soluyan hedeflere karşı kullanacağız.GUMS ise EUROSAM işbirliği ile geliştirilecek ve exo atmosferik önleme yapabilecek bir ABM sistemi olarak biliyorum şahsen...

Siper = Bozdoğan füzelerinin geliştiricisi Tübitak Sage ve Aselsanın ortak projesi. Mantığıda acil ihtiyacımıza binaen elde radar güdümlü 65 km menzilli bozdoğan füzesi , booster , çafrad-teirs ve koral gibi alt sistemler varken bozdoğanı 50-60 km ve belirli irtifaya çıkartıp bunu bu süre zarfında awacs-teirs-Çafrad gibi radar alt sistemleri vasıtasıyla güdümleyip 60 km den sonrada zaten bozdoğan füzesinin kendi işi olan aktif radar arayıcısıyla 65 km menzilde yapabileceği görevi yapmasını bekleyen tahimini 90-120 km menzilli muhtemelen gemilerdende atılabilecek bir ara çözüm. Bir nevi toplama stop-gap çözüm.

Hisar-U Roketsan- Aselsanın orta vaadeli tek aşamalı aktif radar güdümlü çok daha komplike bir alt sistem mimarisine sahip olacak uzun menzilli hava savunma sistemi.

Hisar-Gums ise çok daha belli olmayan bir füze. Eurosam işbirliğiyle kazanılan tecrübeyle yapılacak aster block-2 bmd gibi düşük menzil yüksek irtifa nokta anti balistik savunma sistemide olabilir. Rusyadan s-400 le gelecek teknoloji transferiyle 250 km menzilli geliştirilmiş bir hisar-u'da olabilir.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2019, 15:39:40 Gönderen: BATTLESTAR »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 22 Ocak 2019, 15:56:31 »
  Sayın Battlestar teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.Ancak son paragrafta yazdığınız S-400 lerle gelecek teknoloji kısmına pek katılamıyorum çünkü S-400 direk hazır alım diye biliyorum yani herhangi bir ToT içermiyor bildiğim kadarıyla.Bununla beraber GUMS tamamen exo atmosferik ABM sistemi olmalı.İnşallah EUROSAM den kritik teknolojileri edinebiliriz bu konuda

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 22 Ocak 2019, 16:31:53 »
  Sayın Battlestar teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.Ancak son paragrafta yazdığınız S-400 lerle gelecek teknoloji kısmına pek katılamıyorum çünkü S-400 direk hazır alım diye biliyorum yani herhangi bir ToT içermiyor bildiğim kadarıyla.Bununla beraber GUMS tamamen exo atmosferik ABM sistemi olmalı.İnşallah EUROSAM den kritik teknolojileri edinebiliriz bu konuda

Cumhurbaşkanı teknoloji transferi alacağız diyor. Yoksa niye çinle olan anlaşmayı bozalım ki ? Veya direk gider aster alırdık.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 22 Ocak 2019, 17:07:58 »

Cumhurbaşkanı teknoloji transferi alacağız diyor. Yoksa niye çinle olan anlaşmayı bozalım ki ? Veya direk gider aster alırdık.

Siyasilerin söylemlerine çok güvenmemek lazım.İLk parti hazır alım S-400 lerde opsiyon olan 2.sistem alınacak olursa kısıtlı olarak ToT olabilir deniyor belki ama onda da kritik teknolojilerin paylaşılacağını sanmıyorum.Zaten,radar,güdüm,motor,yakıt konusunda ToT alamadıktan sonra gerisinin çok da önemi kalmıyor

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 22 Ocak 2019, 17:26:51 »

Siyasilerin söylemlerine çok güvenmemek lazım.İLk parti hazır alım S-400 lerde opsiyon olan 2.sistem alınacak olursa kısıtlı olarak ToT olabilir deniyor belki ama onda da kritik teknolojilerin paylaşılacağını sanmıyorum.Zaten,radar,güdüm,motor,yakıt konusunda ToT alamadıktan sonra gerisinin çok da önemi kalmıyor

Şahsi görüşüm direk s-400 teknolojisi vermeselerde ihtiyacımız olan bazı teknolojilerde bize teknik destek verecekleri yönünde. Zaten direk rus teknolojisi bir batı sisteminde olmayacağı kanaatindeyim. Ama örneğin cold launch konusunda bakarsınız bir kaç mühendis gelir ve çalışmaları hızlandırır. Putin hem kendisini tehdit etmeyecek bir sistemi satacak olması, hem siyasi olarak Türkiyeyi yanına çekeceği böyle bir antlaşmada böyle bir taviz verir. Ama tabi sana direk al baba 48N6'nın tüm teknoloji dosyaları demez tabi.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 02 Mart 2019, 16:43:21 »
Siper hava savunma füzesi