Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 121129 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #300 : 01 Mayıs 2022, 01:38:07 »
Siper HSS ailesi; Siper-B1 (Hisar O RF'den türetilen atışı yapılan.) ve Siper-B2; Üzerinde çalışılan özgün uzun menzil füzesinden oluşacakmış. Siper-B2, Booster olmadan tasarlanan bir füze olup, 30+km. irtifa-150+km. menzil ve itki yönlendirme sistemi hedefiyle prototipi hazır hale getirilen bir füze ki bu yıl içinde atış testi gelebilir. İleriki aşamada ise bu B-2 versiyonuna uygun booster ile, yüksek irtifa Anti Balistik HSS (B-3) planlanmakta.
Hocam bahsi geçen siper b2 ve b3 ne zaman hizmete girer birde boster takılı olan siper b3 tahmini kaç km menzilli balistik füzelere önleme yapabilir

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #301 : 01 Mayıs 2022, 03:43:33 »
B-2 yani gerçek-özgün siper'in atış testi bu yıl servis edilebilir. Anti balistik versiyonu B-3 için önce B-2'nin servise girmesi gerekir. B-3 için menzilden çok irtifa ve itki yönlendirme sistemi önem kazanıyor. B-2 servise girecek kalibrasyona geldiğinde de zaten bunlar booster ve güncellemeyle aşılır. Asıl iş ise B-3'de doğrulama testlerinde başlayacaktır zira 60-80 kadar kuru balistik füze atıp, yine bir o kadar Siper B-3 atarak kalifikasyon testleri yapmak gerekiyor. Hem teknolojik gelişim, hem zaman, hem de bütçe isteyen bir iş... B-2 servise girdikten sonraki 1,5-2 yıl içinde B-3 hazır olabilir.

Anti Balistik önleme cebi/kabiliyeti için, en azından B-2'nin değerlerini görmek gerekir ama ABD-ÇİN-K.Kore'nin ana karasından bize balistik atma ihtimali neyse, B-3'ün de 60km. üstü irtifaya çıkma gereksinimi o kadardır diyebiliriz...
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2022, 04:04:57 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #302 : 01 Mayıs 2022, 04:46:02 »
B-2 yani gerçek-özgün siper'in atış testi bu yıl servis edilebilir. Anti balistik versiyonu B-3 için önce B-2'nin servise girmesi gerekir. B-3 için menzilden çok irtifa ve itki yönlendirme sistemi önem kazanıyor. B-2 servise girecek kalibrasyona geldiğinde de zaten bunlar booster ve güncellemeyle aşılır. Asıl iş ise B-3'de doğrulama testlerinde başlayacaktır zira 60-80 kadar kuru balistik füze atıp, yine bir o kadar Siper B-3 atarak kalifikasyon testleri yapmak gerekiyor. Hem teknolojik gelişim, hem zaman, hem de bütçe isteyen bir iş... B-2 servise girdikten sonraki 1,5-2 yıl içinde B-3 hazır olabilir.

Anti Balistik önleme cebi/kabiliyeti için, en azından B-2'nin değerlerini görmek gerekir ama ABD-ÇİN-K.Kore'nin ana karasından bize balistik atma ihtimali neyse, B-3'ün de 60km. üstü irtifaya çıkma gereksinimi o kadardır diyebiliriz...
Hocam benim buradan anladığım bizim ihtiyacımız max 60km irtifa yani arrow 2 benzeri bir hss buda 1000 ila 3000 km menzilli balistik füzelere karşı etkili  doğrumu anlamışım

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #303 : 01 Mayıs 2022, 10:41:07 »
Öncelikle, SRBM (0-1000km menzilli) , MRBM (1000-3000km menzilli) ve IRBM (3000-5500km menzilli) füzelerle ICBM (kıtalar arası 10000km ye etkili) füzelerin uçuş profillerini ve taşıdıkları silahın cinsini anlamak lazım.
SRBM’ler 50km civarında apogee’ye sahiptir.
MRBM’ler 200-600km arasında apogee’ye ,
IRBM’ler 600-1375km arasında,
ICBM’ler ise yerden 5000km yükseğe kadar çıkarlar.
Kıtalararası uçan ve uzaya çıkıp tekrar atmosfere giriş yapıp hedefine yönelen bir füzeyi, hele nükleer silah taşıdığı ve çok hızlı hareket ettiği için, atmosfere girmeden vurabilmek önemli.
SRBM ve MRBM leri vurabilmek daha kolay ve ucuz. Aster 30-1NT dahi 20km irtifa ve 120km menzil ile SRBM ve 1500km menzilli MRBM’leri önleyebiliyor. Aster 30-2BMD ise 3000km menzilli MRBM’leri önleyebilecek. Intermediate Range ve Inter Continental balistik füzeleri vurmak daha zor bir olay. Bu füzeleri uzayda karşılayıp, TVC sistemli anti balistik füzelerle vurmanız gerekiyor. Bu anti balistik füzelerinde, yakıt ve yapısal olarak uzaydaki uçuşa uygun olması (atmosferdeki oksijeni kullanamadığından oksijeni de taşıması) gerekiyor.
Biz SRBM ve MRBM önleme işini tam bir başarıyla becerelim önce bir. Gerisi pahalı ve yavaş yavaş gelecek işler.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2022, 10:50:40 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #304 : 01 Mayıs 2022, 15:15:54 »
S-400 de Balistik füzeleri de önleyebiliyor denilerek alındı...

Bir beyaz eşya , televizyon , PC  alınca bile eğer söylenilen özellik yoksa ürünü koşulsuz geri iade edersin ki TSK bunu daha önce yaptı tanksavar füze sözleşmesi bile feshetti...(Eryx ihalesi gibi)

Bize balistik füze DE vurur denilerek satılan , binlerce insanın hayatını böylelikle kurtaracağını iddia eden S-400 aldık...

Nasıl bir performans gösterdi ki , komutanlar ikna edilerek bu S-400 alındı , ben bir TÜKETİCİ olarak merak ediyorum...

Yani komutanlar olası senaryolar vererek S-400 performansını gördü ve alınsın dedi.( Ben TSK'nın hiçbir komutanının siyasi bir karar diyerek performansından şüphe edilecek bir S-400 alımının altına imza attığını düşünmüyorum daha doğrusu inanmak istemiyorum)

Bu ihale sürecinde S-400 hangi balistik füzeyi vurmuş bi açıklasınlar da öğrenelim , rahat rahat uyuyalım evlerimizde...
SRBM mi vuruyor , MRBM mi vuruyor ? Ruslar'a kalsa F-35 bile vuruyor ama Mi-24 bile vuramıyor pratikte...
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2022, 15:18:31 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #305 : 01 Mayıs 2022, 15:55:28 »

Hakan Kılıç paylaştıydı, fikir verebilir.

Duruma göre bizim irtifa olarak biraz daha yükseğe çıkmamız gerekiyor gibi, 30 km değilde
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2022, 15:58:29 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #306 : 01 Mayıs 2022, 16:42:57 »

Hocam benim buradan anladığım bizim ihtiyacımız max 60km irtifa yani arrow 2 benzeri bir hss buda 1000 ila 3000 km menzilli balistik füzelere karşı etkili  doğrumu anlamışım

Doğru yazmışsınız, hedef MRBM kabiliyeti ki doğru tehdit yaklaşımı/olasılığı da bu.

Öncelikle, SRBM (0-1000km menzilli) , MRBM (1000-3000km menzilli) ve IRBM (3000-5500km menzilli) füzelerle ICBM (kıtalar arası 10000km ye etkili) füzelerin uçuş profillerini ve taşıdıkları silahın cinsini anlamak lazım.
SRBM’ler 50km civarında apogee’ye sahiptir.
MRBM’ler 200-600km arasında apogee’ye ,
IRBM’ler 600-1375km arasında,
ICBM’ler ise yerden 5000km yükseğe kadar çıkarlar.
Kıtalararası uçan ve uzaya çıkıp tekrar atmosfere giriş yapıp hedefine yönelen bir füzeyi, hele nükleer silah taşıdığı ve çok hızlı hareket ettiği için, atmosfere girmeden vurabilmek önemli.
SRBM ve MRBM leri vurabilmek daha kolay ve ucuz. Aster 30-1NT dahi 20km irtifa ve 120km menzil ile SRBM ve 1500km menzilli MRBM’leri önleyebiliyor. Aster 30-2BMD ise 3000km menzilli MRBM’leri önleyebilecek. Intermediate Range ve Inter Continental balistik füzeleri vurmak daha zor bir olay. Bu füzeleri uzayda karşılayıp, TVC sistemli anti balistik füzelerle vurmanız gerekiyor. Bu anti balistik füzelerinde, yakıt ve yapısal olarak uzaydaki uçuşa uygun olması (atmosferdeki oksijeni kullanamadığından oksijeni de taşıması) gerekiyor.
Biz SRBM ve MRBM önleme işini tam bir başarıyla becerelim önce bir. Gerisi pahalı ve yavaş yavaş gelecek işler.

, +1

S-400 de Balistik füzeleri de önleyebiliyor denilerek alındı...

Bir beyaz eşya , televizyon , PC  alınca bile eğer söylenilen özellik yoksa ürünü koşulsuz geri iade edersin ki TSK bunu daha önce yaptı tanksavar füze sözleşmesi bile feshetti...(Eryx ihalesi gibi)

Bize balistik füze DE vurur denilerek satılan , binlerce insanın hayatını böylelikle kurtaracağını iddia eden S-400 aldık...

Nasıl bir performans gösterdi ki , komutanlar ikna edilerek bu S-400 alındı , ben bir TÜKETİCİ olarak merak ediyorum...

Yani komutanlar olası senaryolar vererek S-400 performansını gördü ve alınsın dedi.( Ben TSK'nın hiçbir komutanının siyasi bir karar diyerek performansından şüphe edilecek bir S-400 alımının altına imza attığını düşünmüyorum daha doğrusu inanmak istemiyorum)

Bu ihale sürecinde S-400 hangi balistik füzeyi vurmuş bi açıklasınlar da öğrenelim , rahat rahat uyuyalım evlerimizde...
SRBM mi vuruyor , MRBM mi vuruyor ? Ruslar'a kalsa F-35 bile vuruyor ama Mi-24 bile vuramıyor pratikte...

S-400'ü, Ukrayna vs kıyaslamak bize yanıltıcı sonuçlar verebilir zira sistemin "etkin kullanımı" faktörünü de hesaba katmamız gerekir. Balistik vurma kabiliyetinden ziyade; Ülke hava sahasındaki boşluktan kaynaklı, hava soluyan unsurlarca tehdit önceliği oluşması sebebiyle tercih edilmiş bir HSS'dir.  Yani önceliğimizin; Ülkemiz hava sahası için elzem olmuş, "Uzun menzil/irtifa angajman kabiliyetinin kazanılma ihtiyacı" olmasıdır. TSK bu sistemin 5N1K, Füzelerinin çevikliğini de kullanarak en etkin şekilde nasıl kullanacağının/faydalanacağının planlarını önceden yapmış durumdadır ve anlaşma 2 partiden oluştuğu için, uygun konjonktürde  bir sevkiyat daha yapılacaktır. Bu sevkiyat, ilki gibi hazır paket alımından ziyade, bazı farklılıklar içermektedir..

Kısaca; S-400, kendinden beklenen hava-savunma angajmanını sağlayacak kabiliyette bir HSS'dir. Avantajları gibi elbette veri özelinde de dezavantajlarının olması muhtemeldir ama Ülke için gerekli olan zamanda, doğru yol haritasındaki kazanımları da göz önünde tutarak yapılmış bir "Zorunlu" tercihtir... Balistik vuruş kabiliyeti temel önceliği olmadığı gibi, SRBM-TBM doruklu balistiklerde etkili olabileceği kanaatindeyim.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2022, 17:09:34 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #307 : 01 Mayıs 2022, 17:49:11 »
Çillilerin yalancısı olarak, 250km öteden saniyede 3km hızla (9 mach) hareket eden bir MRBM vurduklarını yazmışlardı S400 ile.

https://www.scmp.com/news/china/military/article/2179564/chinese-missile-force-puts-new-russian-s-400-air-defence-system

Yalnız Hindistan’ın elindeki S400 lerin menzili 240km imiş. 400km lik füzeler halen hazır değillermiş .

« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2022, 17:53:30 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #308 : 01 Mayıs 2022, 18:20:57 »
Arkadaşlar Mig-29'lar Su-27'ler uçuyor Ukrayna üzerinde ; Çinliler hâlâ S-400 ,  250 km'den 9 mach hızla giden balistik füze vuruyor diyor...Bu yalana inanan var mı Allah aşkına...

Afedersiniz ama ben bu S-400 yalanına daha fazla sabır göstermek istemiyorum....

Şam üzerinde İsrail hava kuvvetleri geçit töreni yapıyor "Efendim İsrail ile Rusya aralarında anlaştı S-400'lerin radarı kapalı, yoksa S-400 affetmez"

Ukrayna'da 2 ay geçti hâlâ Ukrayna hava kuvvetleri uçuyor onu geçtim  helikopterler , pır pır iha'lar Rus topraklarına girip bombardıman yapıyor ; "Efendim Rusya'nın ağ merkezli - Katmanlı hava savunma sistemi yetersiz  onun için vuramıyor yoksa S-400 affetmez"

Başka bir yerde yine başarısız;
" Efendim S-400'lere Elektronik harp uygulandı onun için başarısız  , Efendim Suriyeli hava savunmacıların eğitimi yetersiz Rus teknisyenler olsa S-400 affetmez , Efendim İsrail,Ukrayna uçakları  çok alçaktan uçuyor bunları vurmak S-400'ün görevi değil  ki vb " bahane üstüne bahane....

Velev ki yukarıdaki bahanelerin hepsi doğru ; yahu gerçek savaşta duşman tabi ki Elektronik harp uygular,Radarı vurur,Alçaktan uçar... Mal gibi S-400'e doğru uçacak değil ya....

Benim ve benim gibi düşünenlerin tek gördüğü ; uzun uzun borulardan havalı havalı çıkıp nereye gittiği belli olmayan , hiçbir uçak-füze-iha-helikopter vuruş görüntüsü olmayan füzeler...

S-400 alımı Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en kötü askeri alım...Siyasiler laf cambazlığı ile bu işten sıyrılır, kim sıyrılamaz , ihale kimin üstüne kalır onu da siz bilin....
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2022, 18:26:35 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #309 : 01 Mayıs 2022, 19:48:20 »
Arkadaşlar Mig-29'lar Su-27'ler uçuyor Ukrayna üzerinde ; Çinliler hâlâ S-400 ,  250 km'den 9 mach hızla giden balistik füze vuruyor diyor...Bu yalana inanan var mı Allah aşkına...

Afedersiniz ama ben bu S-400 yalanına daha fazla sabır göstermek istemiyorum....

Şam üzerinde İsrail hava kuvvetleri geçit töreni yapıyor "Efendim İsrail ile Rusya aralarında anlaştı S-400'lerin radarı kapalı, yoksa S-400 affetmez"

Ukrayna'da 2 ay geçti hâlâ Ukrayna hava kuvvetleri uçuyor onu geçtim  helikopterler , pır pır iha'lar Rus topraklarına girip bombardıman yapıyor ; "Efendim Rusya'nın ağ merkezli - Katmanlı hava savunma sistemi yetersiz  onun için vuramıyor yoksa S-400 affetmez"

Başka bir yerde yine başarısız;
" Efendim S-400'lere Elektronik harp uygulandı onun için başarısız  , Efendim Suriyeli hava savunmacıların eğitimi yetersiz Rus teknisyenler olsa S-400 affetmez , Efendim İsrail,Ukrayna uçakları  çok alçaktan uçuyor bunları vurmak S-400'ün görevi değil  ki vb " bahane üstüne bahane....

Velev ki yukarıdaki bahanelerin hepsi doğru ; yahu gerçek savaşta duşman tabi ki Elektronik harp uygular,Radarı vurur,Alçaktan uçar... Mal gibi S-400'e doğru uçacak değil ya....

Benim ve benim gibi düşünenlerin tek gördüğü ; uzun uzun borulardan havalı havalı çıkıp nereye gittiği belli olmayan , hiçbir uçak-füze-iha-helikopter vuruş görüntüsü olmayan füzeler...

S-400 alımı Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en kötü askeri alım...Siyasiler laf cambazlığı ile bu işten sıyrılır, kim sıyrılamaz , ihale kimin üstüne kalır onu da siz bilin....
Bu yazdıklarınızda mantık var da;  peki, bizimkiler aptallık ettiler, Rusya’ya uçak düşürme bedeli ödemek için ya da benzer bir nedenle bu işe yaramaz sistemleri aldılar diyelim. İyi de, Çinlilerin bize de satmaya kalkıştıkları kendi özgün hava savunma sistemleri varken, kalktılar Rusya’dan S400 satın aldılar. Hintliler, araları iyi iken ve gayet rahatlıkla ABD’den Thaad alabilecekken kalktılar CAATSA tehlikesine rağmen S400 aldılar.
Bunların hiç mi teknik heyetleri yok? Hiç mi bu S400’ün altının boş olduğunu görmediler? Neden milyarlarca dolar verip aldılar bu sistemleri? Bizim komutanlar, bu sistem düşündüğünüz kadar kötüyse, nasıl bu sistemin alınmasına karşı çıkmadılar?
Ben bu açıdan bakınca ve de şu ana kadar S400’ün savaş alanlarındaki performansını değerlendirince işin içinde başka bir şeyler olabileceğini düşünüyorum. Savaşın başında Ukrayna’da bir SU27 pilotu, arkası arkasına Rus uçağı düşürüp kahraman ilan edilince S400 füzesiyle uçağı vurulmuştu. Ama arkası gelmedi.
Ruslar, tüm Rus hava sahasını S400’lere teslim etmiş durumdalar. Bu sistemin açık tarafları ortaya çıkarsa, arkada ABD gibi yerine yerleştirecek alternatif olmayınca ülkenin ana savunma sisteminin deşifre edilmemesine çalışıyorlar olabilir mi?