Gönderen Konu: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 120670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: SİPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #30 : 21 Ocak 2019, 23:44:41 »

Daha net bir foto koyalım. Bariz sıvı yakıtlı roket motoruyla güçlendirilmiş çift aşamalı bir bozdoğan.

Bu arada booster bozdoğanla yani bir bvr füzesiyle aynı boy. İyi menziller bekleyebiliriz.

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 21 Ocak 2019, 23:48:23 »
Battlestar şu sıvı yakıtlı motor bilgini internetten araştırıp güncelle lütfen. Kafanda bir sıvı yakıt fantazisi var her yerde yazıyorsun hem çok yanlış hemde seni küçük düşürüyor.
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 21 Ocak 2019, 23:54:46 »
Battlestar şu sıvı yakıtlı motor bilgini internetten araştırıp güncelle lütfen. Kafanda bir sıvı yakıt fantazisi var her yerde yazıyorsun hem çok yanlış hemde seni küçük düşürüyor.

Ben sıvı yakıtı kendim uydurmuyorum. Roketsan mühendisi olabilite verdiğinden söylüyorum. Katı da olabilir. Kaldı ki Arrow'unda katı yakıtlı booster'ı var. Sıvı yakıt çabuk yanıyor da yapılması en kolay o . Katı yakıtlı booster yapabielceksek zaten sıkıntı yok.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 22 Ocak 2019, 00:05:35 »
Atmaca füzesinin booster yaptiysak bunuda yapariz  benim düsüncem

füzenin uzunlugu  agirligi  menzilini de etkiler

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 22 Ocak 2019, 00:30:29 »

Ben sıvı yakıtı kendim uydurmuyorum. Roketsan mühendisi olabilite verdiğinden söylüyorum. Katı da olabilir. Kaldı ki Arrow'unda katı yakıtlı booster'ı var. Sıvı yakıt çabuk yanıyor da yapılması en kolay o . Katı yakıtlı booster yapabielceksek zaten sıkıntı yok.

Bu tür füzeler katı yakıtlıdır booster lerde öyle.
Roketsan a gittin bir heyecen böyle sorular sordun başından savdı arzulu gayretin karşısında.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2019, 00:33:04 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 22 Ocak 2019, 11:15:27 »

Bu tür füzeler katı yakıtlıdır booster lerde öyle.
Roketsan a gittin bir heyecen böyle sorular sordun başından savdı arzulu gayretin karşısında.

Nere savdı ya adamla o kadar sohbet ettik fabrika gezisi başlayınca mecburen ayrıldık. Onuda geçtim core motorlarda katı yakıt kullanılır ama uzun menzil verecek boosterlarda sıvı yakıtta kullanılır bakınız amerikanın nike serisi füzeleri. Şimdi birde senin atladığın şöyle bir durum var.  Bu füze sıfırdan yapılmış bir füze olsaydı booster kısmında da katı yakıt kullanılabilirdi. Çünkü katı yakıt uzun yanar, uzun dayanır füze hedefe kadar gidip ayrılır birinci aşamadan 2. aşamada çok ufak manevra iticileriyle hedefe isabet eder.

Ama siperde böyle bir durum yok . Core füzede zaten belirli bir irtifada atıldığında 65 km gidebilen bir bozdoğan motoru var. Booster kısmının sadece bu füzeyi belirli bir irtifaya ve 40-50 km çıkarması yeterli. Yani öyle no escape zone a kadar götürmesine gerek yok. O yüzden katı yakıtla onun doğru eement kombinasyonlarıyla vs. uğraşmamıza gerek yok. Zaten bozdoğanın safi ağırlığı çok fazla olmadığından (Özellikle nike herculesinkine göre ) bu iş çok makul bir şekilde yapılabilir.

Keza testler radar ve e/o mimarisinin oluşturulması vs . dahil 2021 tarihi verildiyse bu daha mantıklı oluyor. Ama bak hisar-u , gums senin dediğin gibi olacak . Yoksa bizde biliyoruz katı yakıtla hayal kurmayı ama şartlar buna yönlendirmiyor . O yüzden insanları tenkit etmeden bir düşünüp kırıcı olmayalım serkan. Bilmem anlatabiliyormuyum kardeşim.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 22 Ocak 2019, 12:38:44 »
Dediklerinin hepsi yanlış
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 22 Ocak 2019, 13:02:15 »
Dediklerinin hepsi yanlış

Sen böyle yazınca hepimiz senin dediklerinin doğru olduğuna inandık.  Yahu en mantıklı formül bu işte . Burada kimse yüksek füze mühendisi değil. Ama gelen veriler ışığında daha önce bu füze teknolojisinin gelişiminde de denenmiş bir şey olduğundan ve 2021 hedefi düşünüldüğünde en mantıklı formula bu. Ha bu olmayabilir de booster katı yakıtlı olur. Ömrümüz yeterse görürüz.

Ha şöyle bir gerçekte var ki zaten elimizde uzun dayanımlı katı yakıtlı roket motoru teknolojisi 120 km menzilli aktif radar güdüm başlığı olsa bizim böyle hava-hava bvr füzesine booster felan ekleyip uğraşmamıza hiç gerek yok. Yekpare bir füze yapar bu bileşenleri buna ekleriz olur biter.  Ki roketsanda denilende hisar-u çift kademeli değil patriot gibi tek kademe yani büyük ihtimal sizin dediğiniz gibi bir füze olacak.

Israrın bir manası yok bekleyip göreceğiz.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 22 Ocak 2019, 13:42:19 »
Olur yada olmazı bir yana bırakalım hiç örneği yok sen nereden çıkarttın sıvı yakıtı. Sıvı yakıt dediğin fırlatılmadan dakikalar önce füzeye dikkatlice konan çok tehlikeli lanet bir yakıt türü ve sadece uzun menzilli balistik füzelerde var. Bunlar zaten uzaya uydu yollanan füzelerin kardeşleri.  Motoru çok karmaşık bir makine katı yakıt gibi içi boş yakıt dolgusundan ibaret değil. Ayrıntısının önemi yok sen nereden ilham aldın da ortaya attın kafana göre bu kadar iddialı konuşuyorsun. Bu bahsi geçen menzilde füzeler bir sürü var hepsi katı yakıtlı daha öte hatta çok daha ötesi menzillerde katı yakıtlı sen nerden uydurdun Waff da filan iddia ediyon oradada maytap geçtiler. Nike da öylemi bilmiyorum ama 1950 nin füzesi o olsa ne olur. Bir daha sıvı yakıt deme rica ediyorum birde büyük bir öz güvenle sanki öyleymiş gibi konuşuyon
beğen

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #39 : 22 Ocak 2019, 14:14:32 »
Atmaca füzesinin booster yaptiysak bunuda yapariz  benim düsüncem

füzenin uzunlugu  agirligi  menzilini de etkiler

Bu resime tekrar bir göz atarmısınız?