Gönderen Konu: ANKA-AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı  (Okunma sayısı 66817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
“AKSUNGUR” teslimata hazırlanıyor
« Yanıtla #50 : 15 Nisan 2019, 18:55:39 »
İlk uçuşunu mart ayında gerçekleştiren insansız hava aracı AKSUNGUR’un yıl sonuna kadar Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

NTV’nin canlı yayınına katılan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’nin Hava Araçları’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, ilk uçuşunu 20 Mart’ta yapan AKSUNGUR’un ikinci uçuşunu bu tarihten iki hafta sonra gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yıldız, “TUSAŞ olarak AKSUNGUR’u, ANKA’nın mirası ile 1,5 yıl gibi kısa bir sürede geliştirdik. Hava aracının gövdesi, ANKA ile aynı. Arkadaki motoru söktük. Kanatları uzattık ve iki motor taktık. AKSUNGUR’un kanat açıklığı 24 metre. Şuan iki prototip üretildi. Yıl sonuna kadar 50 ile 60 test uçuşunu gerçekleştirdikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek hale getirmeyi planlıyoruz” dedi.

750 kg faydalı yük taşıyacak

40 saat havada kalabilecek şekilde tasarlanan AKSUNGUR’un toplam kalkış ağırlığı 3 bin 300 kilogram. 750 kg faydalı yük taşıma kapasitesi olan İHA, TEBER-81, TEBER-82, Kanatlı Güdüm Kiti, Hasas Güdüm Kiti ve denizaltı savunma harbinin önemli unsurlarından biri olan sonobuoy da taşıyabilecek.

Keşif, gözetleme, arama-kurtarma, sinyal istihbaratı ve muharip görevler için uygun, gerektiğinde yüksek irtifa operasyonları için de kullanılabilecek İHA, Eskişehir merkezli Tusaş Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen 170 HP azami güce sahip, çift turbolu piston PD170 motor ile donatıldı.

AKSUNGUR, elektro-optik ve geniş alan gözetleme kameraları, sentetik açıklık radarı, iletişim istihbarat sensörleri gibi yükleri farklı kombinasyonlarda donatılabilecek ve TÜRKSAT uydusu üzerinden kontrol ile uzun menzilli operasyonlarda hizmet verebilecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/15/aksungur-teslimata-hazirlaniyor/

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: ANKA-AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #51 : 15 Nisan 2019, 21:15:07 »
Aksungur tıpkı siper'deki gibi çok başarılı olacak bir helva yapsana projesi oldu. Eldeki mevcut imkanlarla yerlilik oranı aşırı yüksek ve faydası çok bol bir iha yaptık.

Fayda Derken ;

+ 1.5 kat fazla irtifa
+ 1.5 kat fazla havada kalma süresi
+ 3 kat fazla silah kapasitesi
+ 2 kat fazla mühimmat türü
+ En önemlisi çok daha uzun menzillerden saldırı kabiliyeti.

Şöyle bahsedeyim her nasıl insanlı savaş uçaklarda da ilk yakın hava destek/eğitim, hafif bombardıman, avcı, bombardıman vb. rollerde uçakları geliştiriyorlarsa, anka'da yakın hava desteği sınıfında bir muharip iha bence (muharip yönü bakımından)

Neden ?

Çünkü kullandığı silahlar daha yakın hava desteği uçaklarının kullanabileceği tarzda anti tank roket ve füzeleri ve bunların tahriksiz minyatür halleri.

Yani ?

Aksungur Mk serisi güdümlü bombaları 40-100 km menzillerden stratejik olarak hava savunma sistemlerinin çoğunun menziline girmeden vurabilecek. Aksungur'a gerçek bir silahlı iha diyebiliriz.

Bunun nasıl bir şey olduğunu anlamak istiyorsanız mk-82'deki harp başlığının Mam-L'deki harp başlığının kaç katı hgk'nın ve mam-l nin menzil farkına bir bakın .
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #52 : 15 Nisan 2019, 21:25:12 »

Alıntı
A_Emre_S adlı kullanıcı beğendi
Turan Oguz

Aksungur teknik ozellikleri (azami):

Azami kalkis agirligi: 3.300 kg
Faydali yuk: 750 kg
Havada kalis: 40 saat

TEBER-81, TEBER-82, KGK, HGK ve sonobuoy da tasiyabilecek.

Yil sonuna kadar 50-60 test ucusu yapilacak.

Bu yil sonuna kadar kuvvetlere teslim edilecek hale gelecek.

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/1117736547003043840
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #53 : 15 Nisan 2019, 21:26:52 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 15 Nisan 2019, 21:30:52 »

Alıntı
Turan Oguz

Aksungur teknik ozellikleri (azami):

Azami kalkis agirligi: 3.300 kg
Faydali yuk: 750 kg
Havada kalis: 40 saat

TEBER-81, TEBER-82, KGK, HGK ve sonobuoy da tasiyabilecek.

Yil sonuna kadar 50-60 test ucusu yapilacak.

Bu yil sonuna kadar kuvvetlere teslim edilecek hale gelecek.

Benim Gözüm sağ alt köşeye takıldı Aksungurdan ziyade desem  ::)

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 23 Nisan 2019, 19:38:25 »
Error 404 (Not Found)!!1

Ayhan Tarakçı videosu proje hakkında.

Değerlendirmesi olan Türkiyenin artık jet motorlu iha-siha üretmesi gerektiği konusuna katılıyorum. X-47 gibi işlerede girişilmeli.

(Sayın Skywolf, youtube linki nasıl video olarak konuluyor?)
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2019, 20:32:25 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Cetin

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 23 Nisan 2019, 20:02:42 »
Som seyir füzesi de taşısaydı keşke. Akıncıda planlanıyor ama bunda yok. Kapasite olarak taşıyabilir. Akdenizde çıkacak olası bir çatışmada iyi iş yapmaz mı sizcede?

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 23 Nisan 2019, 23:22:41 »
Ayhan Tarakçı savunma sanayisinin trolü galiba çok yalan yalnış bilgiler veriyor. Anka II'yi bir önceki modeli olan Anka block b üzerinden kıyaslama yapıyor. Halbuki Anka-Sde de Sat Com var.
Daha önce denk geldiğim AK-47 ve Atak II videolarında yalan yanlış ve yüzeysel bilgiler çoktu.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #58 : 28 Nisan 2019, 21:51:43 »
İlk uçuşunu mart ayında gerçekleştiren insansız hava aracı AKSUNGUR’un yıl sonuna kadar Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/15/aksungur-teslimata-hazirlaniyor/

Bu röportajın videosunu izledim.TAI yetkilisi teslim edilecek kurum ile ilgili olarak 2 farklı cümlenin birinde "müşteri" diğerinde ise "kuvvetlere" diyor. Ben buradan teslim edilecek kuvvetin Türk Silahlı Kuvvetleri olmayabileceği anlamını çıkardım.

Alıntı

Benim Gözüm sağ alt köşeye takıldı Aksungurdan ziyade desem  ::)

En sağdaki pod muhtemelen Sonobuoy dispanseri...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 28 Nisan 2019, 22:33:15 »
Bilgiye Teşekkürler Sn Tuco. '' Bazı arkadaşlar yorumumu dolar kuru olarak algılayıp ona göre değerlendirmişlerdi  ;D''