Gönderen Konu: ANKA-AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı  (Okunma sayısı 66787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
Ynt: ANKA-AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #100 : 26 Eylül 2020, 00:44:41 »
Okyanus ötesindeki bazı arkadaşlar biraz bize özenmiş.
https://t.co/omzW3J09GE?amp=1

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #101 : 27 Eylül 2020, 13:30:48 »
Aksungur ilk kez 12 adet MAM-L ile tam mühimmatlı olarak 20.000 feet irtifasında 28 saat uçtu.

http://youtu.be/aMtQ-sN12-A

24 Mam-l'e kadar taşıyor. Mam-l'de ins opsiyonu var. Aynı profildeki Bozok'ta standart olarak var ve ins ile birlikte minimum 12 km km'ye atabiliyor. Tamam hgk-82'de atar da bu mini mühimmatlarda olabildiğince menzili arttırmalıyız ki çok fazla mühimmatı kısa menzilli hava savunma sistemlerinin menzili ve irtifasından öteden kullanalım.

Düşünsenize Trakya'da sınırdan geçmeye çalışan Yunan tank birliğine karşı sadece tek Aksungur ile saldırıp hepsini imha etmek nasıl bir etki uyandırırdı Yunanda ve arkasındakilerde.

Ama ne gerek var yahu! 24 Yunan tankının karşına hemen 24 Altay çıkarmamız lazım! Hepsini 120 mm namlusunundan atılan zırh delici mermilerle bilmem ne taraflarından vurup safdışı bırakmaları gerek! Anlayan anladı herhalde!  8)

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #102 : 27 Eylül 2020, 14:56:57 »
Yahu ille de Sabotla deleceksen Tank'ı, koyarsın Bora füzesine bir demet sabotu, arkalarına (önlerine değil, arkalarına) da Beam Riding güdüm kiti takarsın ki Kornet ATGM bu teknikle güdümleniyor. Yukarıda bir İHA bunları güdümler.

Bora füzesinin başlığı terminal safhada yaklaşık 4 mach hıza erişiyor. Sabot gibi yoğun ve hava direnci çok düşük başlıklar daha bile hızlı olur. Sabot'un Bora ile atıldığındaki terminal hızı, tank namlusundan çıktığında sahip olduğu hıza rahmet okutur yani. Üstelik güdümlü, üstelik Tank'ı en zayıf yerinden yani tepesinden vuruyor.

Bora balistik topçu roketiyle ve yukarıda bir adet İHA ile tek atışta Tank kolunu pert ettiniz işte.

Demek istediğim Tank ile en çok özdeşleşmiş mühimmatı yani Sabot mermiyi atmak için bile alternatif yollar var. Tanklar günümüz çatışmalarında "siper tankı" olmuşlar artık. O işi de çok daha ucuza yapabilecek sistemler mevcut, 5-10 milyon dolarlık Tank'a gerek yok.

Konuyu şuradan bağlayalım: Aksungur artık "İHA atabilen İHA" oldu. İHA sayısı çok fazla ise, onların sürü zekasıyla otonom hareket etmelerini sağlamamız şart. Yoksa işimize yaramazlar. Otonom hareket eden İHA ise aynı zamanda havada it dalaşı da yapabilen İHA demektir.

Sayın Yaşar bana "signal latency" falan diyor, ona cevaben dedim. Bu arada "La havle" Fransızca değildir Sayın Yaşar. La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim ifadesinin kısaltılmışıdır.
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2020, 15:35:07 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #103 : 27 Eylül 2020, 15:32:10 »
Aksungur ilk kez 12 adet MAM-L ile tam mühimmatlı olarak 20.000 feet irtifasında 28 saat uçtu.

http://youtu.be/aMtQ-sN12-A

24 Mam-l'e kadar taşıyor. Mam-l'de ins opsiyonu var. Aynı profildeki Bozok'ta standart olarak var ve ins ile birlikte minimum 12 km km'ye atabiliyor. Tamam hgk-82'de atar da bu mini mühimmatlarda olabildiğince menzili arttırmalıyız ki çok fazla mühimmatı kısa menzilli hava savunma sistemlerinin menzili ve irtifasından öteden kullanalım.

Düşünsenize Trakya'da sınırdan geçmeye çalışan Yunan tank birliğine karşı sadece tek Aksungur ile saldırıp hepsini imha etmek nasıl bir etki uyandırırdı Yunanda ve arkasındakilerde.

Ama ne gerek var yahu! 24 Yunan tankının karşına hemen 24 Altay çıkarmamız lazım! Hepsini 120 mm namlusunundan atılan zırh delici mermilerle bilmem ne taraflarından vurup safdışı bırakmaları gerek! Anlayan anladı herhalde!  8)

Bana diyorsun herhalde hocam. Ancak sen merak etme Yunan araplar kadar aptal değil. O mekanize birlikleri koruyacak ve aksunguru mam menziline sokmayacak yeterince osa ve tor'ları var.  Diğer yandan Leopardlar modüler zırha sahip ve zırhlarının heat dayanımı tavan dışında mam-l'ye dayanacağını düşünüyorum. Vurulsa da personel ölmedikten sonra zırh bloğunu değiştirir bir kaç güne savaşa sürerler.

Yunan'ın savaş uçaklarını, siha menzilindeki herhangi bir bölgeye o hava alanını vurmadan leopardları sokmayacağına felan hiç girmiyorum hocam.

Yahu ille de Sabotla deleceksen Tank'ı, koyarsın Bora füzesine bir demet sabotu, arkalarına (önlerine değil, arkalarına) da Beam Riding güdüm kiti takarsın ki Kornet ATGM bu teknikle güdümleniyor. Yukarıda bir İHA bunları güdümler.

Bora füzesinin başlığı terminal safhada yaklaşık 4 mach hıza erişiyor. Sabot gibi yoğun ve hava direnci çok düşük başlıklar daha bile hızlı olur. Sabot'un Bora ile atıldığındaki terminal hızı, tank namlusundan çıktığında sahip olduğu hıza rahmet okutur yani. Üstelik güdümlü, üstelik Tank'ı en zayıf yerinden yani tepesinden vuruyor.

Bora balistik topçu roketiyle ve yukarıda bir adet İHA ile tek atışta Tank kolunu pert ettiniz işte.

1-  Hocam lütfen sabotun nasıl bir mühimmat olduğunu ve kovandan kurtulduğunda nasıl bir halde hedefe gittiğine iyi bir bakalım.

2-  Bora değil Kasırgalar 4 macha çıkıyor ve düşerken hızının düştüğüne ait tartışmaları daha geçen yaptık.

3- 120 MM l/55 toplar mühimmatı mach 6'ya çıkartıyor.

4- Öyle bir mühimmata ins/gps + lazer arayıcı başlık olduğu gibi hedef hareket ettiğinden dolayı birde iki yönlü datalink lazım. Böylece füze güncel ins bilgilerini güncellesin.

5- Roket motoru, sabot başlık, ins/gps güdüm + lazer arayıcı başlık bildiğiniz anti tank füzesinden daha pahalı oldu.

6- Her yerde siha olmayabilir. Var ki oldu, siha görecek kordinatı merkeze bildirecek onu füzenin ins sistemine işlenecek operatör füzeyi işaretliyecekte füze gidecekte kaç dakka oldu bilemiyorum.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 27 Eylül 2020, 15:50:44 »
Hocam Osa, Tor onlarında vuruyor bu namussuz TB2. Vuramasa bile TRGL-230 ve Kaplan füzesi var. Tor vurmak kolay. Sonrası malum, Mam L challenge. Ama Yunanistan özelinde Suriye ile kıyaslamam orada haklısın. Elbette Leo'ları daha iyi kullanırlar. En azından Rejimin tankları kadar kolay avlayamayız. Ama oda tankları aktif kullanamaz. Daha çok topçu birliği gibi kullanacaktır. O zaman topçu gibi kullanacaksam 10+ milyon dolar neden vereyim ? Tanklar bir müddet daha kullanılır ama sayıları hep azala gidecektir. 300-500 modern tank tutulabilir. Fazlası bence de gereksiz. Ingilizler tank envanterini tamamen aktif kullanımdan çekiyor. ABD deniz piyadeleri tank istemiyor. AB orduları 250 tankı geçmez. Biz niye binlerce tutalım.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 27 Eylül 2020, 16:49:24 »
Hocam Osa, Tor onlarında vuruyor bu namussuz TB2. Vuramasa bile TRGL-230 ve Kaplan füzesi var. Tor vurmak kolay. Sonrası malum, Mam L challenge. Ama Yunanistan özelinde Suriye ile kıyaslamam orada haklısın. Elbette Leo'ları daha iyi kullanırlar. En azından Rejimin tankları kadar kolay avlayamayız. Ama oda tankları aktif kullanamaz. Daha çok topçu birliği gibi kullanacaktır. O zaman topçu gibi kullanacaksam 10+ milyon dolar neden vereyim ? Tanklar bir müddet daha kullanılır ama sayıları hep azala gidecektir. 300-500 modern tank tutulabilir. Fazlası bence de gereksiz. Ingilizler tank envanterini tamamen aktif kullanımdan çekiyor. ABD deniz piyadeleri tank istemiyor. AB orduları 250 tankı geçmez. Biz niye binlerce tutalım.

Hocam ;

1- Eğer bu kafa kafaya bir savaşsa senin onun osa'sını vuracağın güdümlü roketini zaten adam susturmuştur veya susturma tehlikesi olduğundan sokamıyorsundur menzile. Ew'si var taktik muharebe sistemleri var bir sürü şey var. Yunan hadi ağalar atlayın leopardlara İstanbula kadar vura vura gidin gelin demez. Devamlı kontrol eder o sihaları yaklaştırtmaz. Uçak kaldırır, ew yapar hava savunma kullanır, üssünü vurur. Yapar yani.

İç savaşla hem ülkesi hem ordusu yerle bir olmuş , dağılmış 2 coğrafyada adam akıllı komuta ve kurmay kademesi olmayan iki ordunun 5 tankını vurduk diye bu sistemlere tam güvenmeyelim. Hiçbir şey olmasa en güçlü hallerinde bile olsalar, eski rus silahı kullanan arap ordusu işte ne beklersin ?

2-  Abd deniz piyadeleri daha yeni light tank tanıttılar, Rheinmetall daha yeni Challenger modernizesi için önerdiği modernize paketine taktığı 130 mm topu sergiledi nasıl istemiyorlar vazgeçiyorlar anlamıyorum.

3- Sen evet bakıyorsun büyük güçlere hepsinin modern tankları 250 civarı ancak hiç bu ülkelerin storage dediğimiz depolarına bakmıyorsun. En az bunu ikiye katlayacak modern tankta orada duruyor. Tüm kıtadaki en son merminin 80 sene önce atıldığı ve daha uzun süre atılmayacağı ülkelerin zaten o kadar büyük bir ordu beslemesi bütçe kaybından başka bir şey değildir. Zaten bir yere savaş açılacağı zaman BM'ye bir miktar tank gönderse yeter onuda geçtim fransa-almanya-ing tanklarının 3 te 1'ini yollasa  bir o kadarda diğer ufak ab ülkelerinden toplasa dünyada o kadar modern tanka sahip çok az ülke var.

4- Bu saydığımız ülkelerin dibinde Yunan gibi her an saldırmayı bekleyen , kuzeyde her an napacağı belli olmayan bir rusya,  doğusunda devamlı savaşma ihtimalinin olduğu bir ermenistan, doğuda ne yapacağı yine belli olmayan bir iran güneyinde de binlerce farklı versiyonda t serisi tanka sahip ırak ve suriye gibi coğrafyalar olsaydı görürdüm ben onları.

En basitinden Polonya , ab üyesi, avrupanın vasat altı milletlerinden 38 milyon gibi mütevazi nüfusu var, neden 200 tankla takılmıyor da, ellerinde 250 adet yarısı 2a5 diğer yarısıda Leo 2PL'ye yükseltilen tanka ek 800 adet k2 üretmek istiyor eski tankları yerine, bu adam enayimi 1000 modern tank alıyor. Aç karnını doyursun ya.

Ama olmaz yanı başında bir ayı kükrüyor. Daha o ayı ile arasında ukrayna ve belarus olmasına rağmen. Birde polonyayı bizim yerimize koy.

5- Evet tankların pahalı olduklarına bende katılıyorum ancak son modelleri gerektiği şekilde kullanılırsa ve korunursa eşsiz bir kabiliyet. Nasıl savaş uçakları ve helikopterler hss ile vurulabiliyor diye üretimden vazgeçilmiyorsa tanklarda vazgeçilmez. Ancak tabi ileride tanklar daha ucuzlayacak ve hafifleyecek.

Yaklaşık 10-15 sene sonra batarya teknolojisi iyi yerlere geldiğinde (ki bu illaki dünya medeniyetinin geleceği için olacak), tank topları hem daha ufak elektrikli motorlarla hemde topları ufak çaplı emt'ler ile değiştirileceği gibi tanklarda insansızlaşacak. Yani ne olacak elektrikli motor ve emt'yi besleyen  bir batarya olup tank insansızlaşınca , tankın o kadar büyük birşey olmasına gerek olmayacak, sadece gerekli sistemlerin olduğu , klasik motor ve onun yakıt deposu olmadığından çok daha ufak ve en sonunda deliş gücü çok daha yüksek ve bu yüzden öyle 120-150 mm değilde çok daha ufak kalibreler ile yüksek delişlere sahip topa sahip bir araç olacak. Ayrıca mühimmatında kovan, patlayıcı ve barut olmadığından daha hafif ve ufak mühimmatlara ve buda çok daha hafif ve ufak bir tanka sebebiyet verecek.

Anlayacağınız böyle bir bataryanın bulunması zor değil heleki güç vermesi gereken araç günümüz tanklarından çok daha ufak ve daha az bölgesi zırhlı ve hafif olacağından dolayıda bu gerçekleşecektir. Ayrıca elektro manyetik toplar klasik mühimmatlar ile aynı olmayıp parçacıklı başlık  ve kinetik hızları sayesinde çok uzak menzillerdeki kendilerini hedefleyecek hava araçlarını vurabilecek ve uzun menzilli obüs desteği de verebilecektir.

Kısaca tank ölmeyecektir. Bu yoldan vazgeçmeyip geliştirmeye devam edecekler yine bundan çok ekmek yiyecektir.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 27 Eylül 2020, 17:21:27 »
Hocam, Polonya o kadar doğru silahlanma politikası izliyor mu sizce ? Pac 3 'lere 10 milyar dolar bayıldılar. Bizim 4 tarafımız düşman kaynıyor biz neden yıllardır bu alımı yapmadık ? 10 milyar dolara manyak bir hava kuvvetleri oluşturulabilir. Ayrıca Polonya'nın savaş tecrübesi ne durumda. Klasik yaklaşım. Rus tanklarını K2 ile durdurma derdindeler Nato gelene kadar. Rusya Polonya hava kuvvetlerini imha ettiğinde o tanklari nasıl koruyacak ? Birdefa Polonya nın Israil hava kuvvetleri kadar güçlü ve modern hava gücü oluşturması lazım. Ve bu kuvveti Jassm gibi uzun menzilli seyir füzeleri ile donanması lazım ki. Caydırıcı olabilsin. Yoksa tank'la Pac ile caydırıcı olamaz. Rusya bu sistemlerden korkmaz. Çevremizde ki düşmanlar bizim tank envanterinizden kara kuvvetlerimizden korkmuyor TurAF 'ın yıkıcı taarruz kapasitesinden korkuyorlar.
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2020, 17:26:39 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 27 Eylül 2020, 18:02:34 »
Hocam, Polonya o kadar doğru silahlanma politikası izliyor mu sizce ? Pac 3 'lere 10 milyar dolar bayıldılar. Bizim 4 tarafımız düşman kaynıyor biz neden yıllardır bu alımı yapmadık ? 10 milyar dolara manyak bir hava kuvvetleri oluşturulabilir. Ayrıca Polonya'nın savaş tecrübesi ne durumda. Klasik yaklaşım. Rus tanklarını K2 ile durdurma derdindeler Nato gelene kadar. Rusya Polonya hava kuvvetlerini imha ettiğinde o tanklari nasıl koruyacak ? Birdefa Polonya nın Israil hava kuvvetleri kadar güçlü ve modern hava gücü oluşturması lazım. Ve bu kuvveti Jassm gibi uzun menzilli seyir füzeleri ile donanması lazım ki. Caydırıcı olabilsin. Yoksa tank'la Pac ile caydırıcı olamaz. Rusya bu sistemlerden korkmaz. Çevremizde ki düşmanlar bizim tank envanterinizden kara kuvvetlerimizden korkmuyor TurAF 'ın yıkıcı taarruz kapasitesinden korkuyorlar.

Hocam madde madde cevap , daha kolay oluyor size tepki gösterdiğimden sinirle verilen madde madde cevaplarla karıştırılmasın.

1- Rusdan S-400 alamayacaklarına göre Pac-3 alabilecekleri en iyi anti balistik füze. Aldıkları Patriot sağı solu vuran eski patriotlardan  değil. klasik pac-3'den 3 kat fazla menzil ve irtifaya sahip. Bunla beraber bir balistik füze vurmak için çok önemli olan pif-paf tandem güdüm iticilerine, terminal iir sensöre ve titanyum hit to kill başlığa sahip.

Yani eski patriotlar gibi aktif radar güdüme + iir güdüme sahip olmadan sapıtan, hit to kill yerine yaklaşmalı tapalı başlığa sahip olup patladığında yüksek hızlı hedefi tutturamayan eski patriotlara benzemez. Mesela terminal iir başlık, hit to kill harp başlığı, terminal aşama pif paf güdüm bunlar s-400'ün füzelerinde var mı bilmiyoruz ? Bunlar olmadan da bu füzelerin anti balistik kabiliyeti şüphelidir.

Yani her şey menzil ve irtifa da bitmiyor. Yoksa tak boranın ucuna aktif radar başlığı, ekle kanatçığı  oda emin ol 30 bin irtifaya 250 km menzile gider. Biz daha şu an S-400'leri patriotların sınandığı gibi balistik tehditlere karşı sınandığını görmedik.

2- Polonyanın savaş tecrübesi bizi ilgilendirmez biz burada tehdit algısı ve  bu minvalde oluşturdukları envantere bakıyoruz. Polonya'nın 2018 ihracatı Türkiye'den 80 milyar dolar fazla. Ayrıca cari açıkları da yok . İstedikleri gibi bir ordu ve envanter de desteklendiği takdirde kurarlar. Zaten şimdiden 32 F-35 sipariş verdiler. Eğer f-35 ve meteor varsa rus 4.5'ncu nesil ve altı sıkıntı olmaktan çıkar.

3- E tabiki hava kuvvetleri daha önemli, ilk başta da ondan korkarsın. Ancak bu modern tank yapmayıp veya şu coğrafyada 2 bini geçkin baş altı tankın çöpe atıp modern 250-300 tankla takılmanı gerektirmez. Madem öyle kara kuvvetlerini öso gibi dizayn edip tüm bütçeyle savaş uçağı alalım. Vura vura gideriz. Uçakta alacaksın tankta bu işin kuralı budur. Pac mac yersiz demişsiniz. Bilmem kaç mach ile gelen balistik füzeyide pac yerine uçakla vurursunuz artık.

-----

Bonus : Yazdığım o kadar şey arasından sadece polonya üzerinden tezinizi savunmanızda zaten yersiz hocam. 

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 27 Eylül 2020, 18:35:33 »
Hocam, Öso seviyesinde neden kara kuvvetleri kurayım ? Arma, Pars, Tulpar, ne güne duruyor ? 1000 tanka vereceğiniz 10 milyar doların yarısına cillop gibi kara kuvvetleri kurulur. Geri kalanıda hava kuvvetlerine aktarılır. Ben Pac3 derken pac 3 kötü olduğundan demiyorum. 10 milyar dolar çok büyük para biz 3-5 veremiyoruz. Tamamen hazır alım. Artı sadece savunma yapılabilecek bir sistem. Sadece Pac 3 yeterli mı. Bunu orta ve alt kademe sistemlerinde var. Bunu hazır alımla yapmak çok çok masraflı. Evet bilmem kaç mach hızla gelen balistik füzeyi pac ile vurabilirim ama benim elimde sadece 200 füze varsa Rusya'da binlerce ve kalibr cruise füzelerini eklersek belki 2 bin 3 bin üzeri ise. 200 Pac ile durdurursunuz artık. 3 bin füzenin içinden Hepi topu 50, 100 füze vurmak için 10 milyar dolar. Rusya için maliyet sadece 50 ila 100 milyon dolarcık. Acaba Rusya hiç kâle aldımı ki bu Patriot anlaşmasını.

Klasik yöntemler artık değişiyor hocam. Düşmanın balistik füzesini savunma sistemleri ile imha etme şansınız yok. Bu çok maliyetli ve her savunma mutlaka aşılır. Düşmanı  tankını da artık tankla yok edemezsiniz. Dünya bambaşka yere gidiyor. Stealt uçaklar sürü dronlar otonom teknolojiye yatırım yapılması lazım. Ama tank' lar insansızlaşır maliyet etkin olursa, olabilirse o zaman dediğinize katılırım. Oda olsun derim şuanda bu fiyatlarla ve bu etkisizlikte zor.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #109 : 27 Eylül 2020, 19:09:14 »
Hocam, Öso seviyesinde neden kara kuvvetleri kurayım ? Arma, Pars, Tulpar, ne güne duruyor ? 1000 tanka vereceğiniz 10 milyar doların yarısına cillop gibi kara kuvvetleri kurulur. Geri kalanıda hava kuvvetlerine aktarılır. Ben Pac3 derken pac 3 kötü olduğundan demiyorum. 10 milyar dolar çok büyük para biz 3-5 veremiyoruz. Tamamen hazır alım. Artı sadece savunma yapılabilecek bir sistem. Sadece Pac 3 yeterli mı. Bunu orta ve alt kademe sistemlerinde var. Bunu hazır alımla yapmak çok çok masraflı. Evet bilmem kaç mach hızla gelen balistik füzeyi pac ile vurabilirim ama benim elimde sadece 200 füze varsa Rusya'da binlerce ve kalibr cruise füzelerini eklersek belki 2 bin 3 bin üzeri ise. 200 Pac ile durdurursunuz artık. 3 bin füzenin içinden Hepi topu 50, 100 füze vurmak için 10 milyar dolar. Rusya için maliyet sadece 50 ila 100 milyon dolarcık. Acaba Rusya hiç kâle aldımı ki bu Patriot anlaşmasını.

Klasik yöntemler artık değişiyor hocam. Düşmanın balistik füzesini savunma sistemleri ile imha etme şansınız yok. Bu çok maliyetli ve her savunma mutlaka aşılır. Düşmanı  tankını da artık tankla yok edemezsiniz. Dünya bambaşka yere gidiyor. Stealt uçaklar sürü dronlar otonom teknolojiye yatırım yapılması lazım. Ama tank' lar insansızlaşır maliyet etkin olursa, olabilirse o zaman dediğinize katılırım. Oda olsun derim şuanda bu fiyatlarla ve bu etkisizlikte zor.

Hocam ;

1- Kusura bakma ama hiç böyle standart bir cevap vermezdim de Arma, Pars, Tulpar,  sınıfı araçlar senelerdir var. Hala bir sürü tank var ve geliştiriliyor. Bu kadar ülke aptal bilmiyor da biz mi biliyoruz.

2- Klasik yöntemler değişiyor evet senelerdir değişiyor. Şu an ihaların tanklar üzerinde yapabildiği etkinin bin katını, ww2'de amerikalılar savaş uçakları ile bir bir alman tankı vurarak yaptı. Ne oldu tanklar 80 sene geçti gitti mi ? Hayır.

3- Arma, Pars, Tulpar,  var evet . Ancak tank dediğin aletin en kötüsü m-60 bile bu araçlara ateş ettiğinde dm-33 sınıfı bir sabotla önden delip arkadan çıkartabiliyor.

4- Ha sen diyorsun tank pahalı bu araçlar ucuz.  Hocam bir puma zma'nın birim fiyatı olmuş 8 milyon dolar. Onlar sanki ucuz mu ? Nasıl zamanında bir jet 30 milyon şu an 80 milyonsa tanklarda da bu mevcut.

5- Hocam yanlış anlama bak tezini ciddiye alayım diyorum. Ama bana seyir füzesini 200 pac ile durdurur diyorsun.

+ ilk olarak seyir füzesi vurmak anti balistik füze sisteminin görevimidir yoksa orta-kısa irtifa füzelerin mi ?

+ Bizim bile 2.5 milyar dolara 190+ s-400 serisi füze ve sistemi aldığımız dünyada 10 milyara nasıl 200 füze alsınlar.

6- Evet s-400 gibi sistemlerin bile ancak mrbm vurabildiğini klasik bilgi ortamından görmeniz ve böyle düşünmeniz normal ama mesela biraz Ground-Based Midcourse Defense gibi olgulara , a-135, a-235 gibi sistemleri falan araştırın bir fikir edinin sonra konuşalım bunları.

Saygılarımla....