Gönderen Konu: 10 TON SINIFI GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 22553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
Ynt: 10 TON SINIFI GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #110 : 18 Haziran 2023, 20:03:34 »
Tusaş’ın sadece mühendis almaması lazım, kadrosunda heykeltaş , mimar , vs  sanatlardan insan çalıştırması lazım hatta müzisyen bile gerekli bence, bazı şeyler sadece mühendislere bırakılmamalı. O uçağın tasarımda , yıllarca uçup uçtuğu alete hergün küfür etmiş bir kişinin çizgileri olmalı

Bunun için yetenek sınavı ile öğrenci alan Endüstriyel Tasarım Mühendisliği var zaten. Buraya girenler ressam heykeltıraş olabilecek yetenekte kişiler

İlk düşen fotoda bir perspektif garipliği hissi yaratıyordu ama yandan fotosuna bakınca iyi güzel yani kötü görünmüyor helikopter bence olmuş
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2023, 20:06:51 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #111 : 18 Haziran 2023, 20:09:43 »
10 ton genel maksat için Nh-90 taklidi bekliyordum , yanılmışım S-92 ile NH90 nın kötü taraflarını harmanlayıp taklit etmişler, kiloyu da tuturamayıp şişmanlattılarsa o düdük ukrayna motoru yetersiz kalacaktır.

Bundan sonra Roma senatörü Marcus Porcius Cato gibi yapacağım,
“Ukrayna motorlarından kurtulmalıyız” - Ceterum censeo !

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #112 : 18 Haziran 2023, 20:16:01 »
Tusaş’ın sadece mühendis almaması lazım, kadrosunda heykeltaş , mimar , vs  sanatlardan insan çalıştırması lazım hatta müzisyen bile gerekli bence, bazı şeyler sadece mühendislere bırakılmamalı. O uçağın tasarımda , yıllarca uçup uçtuğu alete hergün küfür etmiş bir kişinin çizgileri olmalı

+1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #113 : 18 Haziran 2023, 20:26:07 »
Yada burun s92 yan gövdenin köşeli oluşu Nh90 evet ikisinin kırması gibi

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #114 : 18 Haziran 2023, 21:43:01 »
Gayet güzel görünüyor.Bordo rengi yerine haki renk olsaydı daha farklı görünürdü.Ne bileyim işte savaşmak için kılıcını çekmiş süvari gibi  görünürdü.Yada siyah renk olsaydı daha saldırgan durur gibi geldi bana…Ama güzel görünüyor.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #115 : 18 Haziran 2023, 21:57:41 »
10 ton genel maksat için Nh-90 taklidi bekliyordum , yanılmışım S-92 ile NH90 nın kötü taraflarını harmanlayıp taklit etmişler, kiloyu da tuturamayıp şişmanlattılarsa o düdük ukrayna motoru yetersiz kalacaktır.

Bundan sonra Roma senatörü Marcus Porcius Cato gibi yapacağım,
“Ukrayna motorlarından kurtulmalıyız” - Ceterum censeo !

;D Atını dizginle kovboy, bu sadece bir mock-up. Amaaa, ben gerçek helikopterin bundan daha çirkin olmasını bekliyorum! ;D Nedeni, Ukrayna motorundaki transmisyon konumlanmasıdır.

Ukrayna motorları konusunda haklısınız, onlardan kurtulmalıyız. Ne var ki, bu araçta kullanılması planlanan helikopter motorlarını edinebileceğimiz dahi şu aşamada şüphelidir. Öyle de saçma bir durumda bulduk kendimizi.

« Son Düzenleme: 18 Haziran 2023, 22:00:18 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #116 : 18 Haziran 2023, 21:58:34 »
Güneydoğuda neye göre kullanılmaz ben onu anlamadım eni mi uzunluğu mu yüksekliği mi buna engel?

Genişlik diyorsak Uh 60 daha geniş, yüksekliği diyorsak As 532 daha yüksek uzunluğunu bilemiyorum tabi.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #117 : 18 Haziran 2023, 22:07:21 »
Bir hissiyatım var. UH60 helikopterleri içinde ayakta durulamayan alçak bir helikopter. Ama rakipleri ayakta durulabilen daha yüksek helikopterler yapmaktan kendilerini alıkoyamıyorlar. Çünkü sivil amaçla da kullanılabilecek daha genel amaçlı tasarım mecburiyeti duyuyorlar. UH60 gibi safkan bir askeri helikopteri sadece süpergüç Amarika cesaret edip tasarlayabiliyor. Bizde aslında Gökbey ile bu yeni helikopter arasında UH60 gibi bir sınıfı atlamak gereği duyduk. UH 60 gibi kafanı eğerek içerde durabileceğin helikopteri yapmak bizim gibi fakir ülkelerin cesaret edebileceği bir iş değil. Gerçekten de Gökbey den S92 ye atlamışız aradaki UH60 gibi bir sınıfı yapmak bizim ayarımızda ülkenin işi değil süper güç ancak yapar safkan askeri maksatlı o ara helikopteri.  Avrupalılarda bizim gibiler aşırı lüks kaçıyor UH60 gibi bir tasarım onlara da. UH60 da mesela bir ambulans helikopter yada VIP helikopter yapmak çok kolay değil ama bizim helikopterden her şey olur. Buna karşılık araziye piyade taşımayı da UH60 türevleri kadar hiç birisi iyi yapamaz. Şimdi bana arayıp ambulans UH 60 bulacak birisi sanki ben uh60 ambulance yazıp aramayı bilmiyordum
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2023, 22:15:38 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #118 : 18 Haziran 2023, 22:50:23 »
Dediğinizde haklısınız sar ve  csar helikopterleri daha yüksek ve daha geniş yapıda. UH 60lar yapısı gereği tam olarak sar ve csar görevleri için uygun değil uyarlananlari bir ara çözüm için mevcut ama bir Ch 47 ve As532 gibi kullanılamıyor.
Elimizde yeterli sayıda Uh 60 var bu helikopterlerin envantere girmesiyle görev yükü de kayda değer miktarda azalır sonrası için etkin bir bakım ufak bir modernizasyon paketleriyle uzun yıllarda kullanılır.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #119 : 19 Haziran 2023, 01:28:33 »
Yalnız gövde altına an/aps124 gibi bir radar kullan
2 orka torpido
2 çakır asm
Sonuboy
Daldırmalı sonar

Canavar gibi nfh 90(naval frigate helikopter) tipi bir helikopter'e dönüşür..gövde ben bu işi yaparım bunun için biçilmiş kaftanım diyor,kısaca deniz kuvvetleri'nin ilgi göstermemesi imkansız..