Gönderen Konu: Bozdoğan Füzesi Üzerinden Hisar-U HSS Geliştirmek Mümkün Mü ?  (Okunma sayısı 5921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com

Arkadaşlar uzun zamandır aklımı meşgul eden bir konu var. Ben amatör olarak bazı araştırmalar yaptım . Bazı fikirlere vardım. Bunu sizin gibi bazı profesyonellere açmak istedim. Ciddi anlamda tartışalım isterim.

Bir uzun menzilli hava savunma sistemi neyden oluşur ;

+ Atıcı ve Taşıyıcı Araçlar = Bu konuyu halledebiliriz.
+ Radar ve Et/Ed Alt sistem bileşenleri = Eirs, Çafrad bileşenlerinin kara konuşlu halleri, Koral vb. bu konuda da sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum.

+FÜZE = İşte asıl sorun burada bizim elimizde henüz uzun menzil ve irtifalara ulaşabilecek bir füze yok . Daha doğrusu Yoktu. Taki çalışmaları 2019'da bitecek olan Bozdoğan ortaya çıkana kadar.

Bu füzede bizim uzun menzilli hava savunma füzesi için ihtiyacımız olan çoğu şey var. Katı yakıtlı roket motoru teknolojisi, aktif radar arayıcı başlık, harp başlığı, Tvc(gökdoğan'da kazandık). E ne kaldı geriye ?

Menzil. Evet arkadaşlar bu füze ne yazık ki 65 km menzilli ve muhtemelen karadan atıldığında menzilinde %30 (israilin hava-hava derby ve python sisteminden geliştirdiği spyder hava savunma sistemini baz aldım.) yani bu füzenin menzili elimizde kalacak 45 km kalıyor. Buraya bir es koyalım.

Söylentilere göre Hisar- U için 3 farklı menzil ihtimali var veya söylentisi diyelim ;

+ 70-90 km Menzilli Hisar-U
+100+ 100-150 km arası menzilli Hisar-U
+ Birde menzili bilinmeyen Hisar-GUMS var.

Şimdi Göktuğ füzesine geri dönersek elimizde ne vardı 45 km menzilli aktif radar güdümlü bir füze var. Peki bunu nasıl o uzak menzillere taşıyacağız ? Bir tarihçi olarak tarihin tozlu sayfalarını karıştırdım. Ve bazı fikirlere ulaştım.

1-) İlk nesil füzeler bu işi ana füze ve onu uzun menzillere taşıyan dış roket booster (hızlandırıcı iticileriyle ) sağlamışlar.

Örnekler ;

BloodHound Füzesi 190 km menzilli 4x Gosling Booster'ı var. belirli bir aşamadan sonra boosterlar ayrılıyor.

S-200 Füzesi 300 km menzilli 4 tane booster'ı var.

Nike Hercules 140 km menzili var. Thiokol M30 sustainer'a ve 4x m5e1 booster'a sahip .

Ayrıca aynı booster Nike ajax füzesinde de 1 adet olmak üzere kullanılıyor.

Boosterların itiş gücü ve sustainer'ın itiş gücüyle menzile orantılayıp harpbaşlığının ağırlığınıda hesaba kattığımızda bu m5e1lerin tanesi taşıdıkları yükün ağırlığına göre her biri üstlerine binan 400 kilo yükü 45 km'ye(Nike ajax), 500 kg yükü de (nike hercules 2000 kilo booster dışı yükü 2000 : 4 = 500 kg) yükü 33.5 km ye taşıyor.

Şu an Bozdoğan'ın ağırlığını bilmiyoruz fakat aşağı yukarı amraam ayarında bir füze olsa 160 kilo civarında olacaktır. Birtakım bağlantı organları ve muhtemelen 65 km lik bir füze için sınırlı aktif radarının biraz büyütülecekse 200 kiloyu bulabilir.

Yani demek istediğim şu an 1950 lerin teknolojisi bir booster'ı bozdoğan'a eklesek ve çift aşamalı olarak ayrılmalarını sağlasak 90+45 = 135 km menzilli bir füzeye sahip olabiliriz.

Bahsettiğim tarzda bir uygulama dünyada halihazırda var zaten.

Örneğin = Arrow-2 150 km füzesi var. 2 aşamalı motora sahip booster + sustainer

Zaten füzenin karakteristiğine bakarsak üst tarafı standart bir bvr füze ve altı klasik booster sadece bir bütün füze gibi çevresi kaplanmış gibi.

Örnek 2 = Yine çin'in hq-9'uda yine 2 aşamalı bir motora sahip keza 115 km lere ulaşan hq-2 füze sistemleri direk S-75 divinanın boosterlı hali.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yani toparlarsak eğer Hisar-U'nun yapılması için çafrad faz-1, eirs ve bozdoğanın tamamlanması (ki bu eli kulağında) ve belki üstüne bir yıl falan gelmesi gerek gibi.

Keza biz sistemin en zor ve karmaşık parçalarını geliştiriyoruz. Geriye sadece parçaları birleştirmek kalacak. Gerekli booster tasarımını roketsan'ın yapacağından eminim.

Belkide Eurosam ile olan anlaşmada bunun içindir. Kim bilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
+1
Olur tabi. Çok mantıklı.
Hisar-U ve GUMS, muhtemelen böyle olabilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
+1
Olur tabi. Çok mantıklı.
Hisar-U ve GUMS, muhtemelen böyle olabilir.

Hocam muhtemelen hisar-Nokta denilen sistem bozdoğan'ın yerden atılan versiyonu menziller direk örtüşüyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
Dünyada farklı ülkelerin çokça kullandığı bir sistem neden olmasın dediğiniz gibi elimizde kritik sistemler ya hazır yada hazır olmak üzere dediğiniz gibi geriye birleştirmek kalıyor hisar u faz 1 bu şekilde olabilir hemde hızla envantere alınabilir acil olarak alçak orta ve uzun menzilli katmanlı bir hava savunmaya geçmemiz gerekiyor ihtiyacımız açıkça ortada halen hisar a ve o nun neden seri üretime girmediğini de anlamış değilim ne bitmez testlermis
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR