Gönderen Konu: 6) Türk Savunma Sanayi: Hava Savunma Sistemleri  (Okunma sayısı 948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yakusha

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 313
 • 20
 • Sabri Unal
  • turkdefence
6) Türk Savunma Sanayi: Hava Savunma Sistemleri
« : 19 Haziran 2018, 19:28:07 »
Türk Savunma Sanayi: Hava Savunma Sistemleri

Bu makale Hava Savunma Sistemleri ile sınırlandırılmıştır.

* HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ
* HİSAR PROJESİ
* KUNDAĞI MOTORLU VE PARÇACIKLI MÜHİMMAT
* Detaylı Bilgi Bulunmayan Projeler
* Dipnotlar
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2018, 21:07:42 Gönderen: yakusha »

Çevrimdışı yakusha

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 313
 • 20
 • Sabri Unal
  • turkdefence
Ynt: Türk Savunma Sanayi: Hava Savunma Sistemleri
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2018, 19:28:26 »
HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ

Atılgan / Kaideye Monteli Stinger Sistemi- Aselsan

Kaideye Monteli Stinger Sistemi ATILGAN; temel silah olarak Stinger füzesini kullanan, çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemidir. Taşıyıcı platform olarak zırhlı/paletli M113A2 aracı kullanılmaktadır. Yüksek hassasiyetteki nişan ve atış hattı stabilizasyonu sayesinde ATILGAN, hareket halinde iken hedef arama, tespit, takip ve atış kabiliyetine sahiptir. (Aselsan)

Sistem TSK envanderinde bulunmaktadır.Zıpkın / Kaideye Monteli Stinger Sistemi - Aselsan

Kaideye Monteli Stinger Sistemi ZIPKIN; temel silah olarak Stinger füzesini kullanan, çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemidir. ZIPKIN sistem mimarisi, otonom kullanımın yanı sıra C3I sistemi veya diğer hava savunma sistemleri koordinasyonunda da kullanım imkânı sağlamaktadır. Taşıyıcı platform olarak dört teker çekişli bir arazi aracı olan Land Rover Defender 130'un kullanıldığı ZIPKIN, araç kabininde yer alan nişancı ve sürücü (nişancı yardımcısı) olmak üzere iki personelle kullanılmaktadır. (Aselsan)

Sistem TSK envanderinde bulunmaktadır.Stinger Fırlatma Sistemi - Aselsan

STINGER FIRLATMA SİSTEMİ (SFS); çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi’dir. SFS’nin ana görevi; muharebe sahasında yer alan sabit veya hareketli birliklerin, konvoyların, taktik tesislerin hava tehditlerine karşı savunmasını sağlamaktır. Hassas nişan ve atış hattı stabilizasyonu sayesinde hareket halinde iken hedef arama, tespit ve takip kabiliyetine sahiptir. Stinger füzelerinin yanı sıra, benzer bir çok füzenin de entegre edilebileceği SFS, farklı platformlara da adapte edilebilmektedir. (Aselsan)

Sistemin kullanıcıları arasında Hollanda ordusu da bulunmaktadır.IGLA Fırlatma Sistemi -  Aselsan

IGLA Füzesi Fırlatma Sistemi temel silah olarak IGLA ve IGLA-S füzesini kullanan, bilgisayar kontrollü, sabit ve döner kanatlı uçaklar ile İHA’lar ve seyir füzelerine karşı etkili bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi’dir. ASELSAN tarafından oluşturulan etkin, güvenilir ve ekonomik bir hava savunma çözümü olan IGLA Füzesi Fırlatma Sistemi, hızlı ve hassas hedef pozisyonu tespit yeteneği sayesinde MANPADS konfigürasyonlarına kıyasla kısa reaksiyon süresi, yüksek ateş gücü ve yüksek isabet kabiliyeti sunmaktadır. (Aselsan)
Çevrimdışı yakusha

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 313
 • 20
 • Sabri Unal
  • turkdefence
Ynt: Türk Savunma Sanayi: Hava Savunma Sistemleri
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2018, 19:28:38 »
HİSAR PROJESİ

HİSAR-A Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi sabit ve hareket halindeki birliklerin; Savaş Uçakları, Helikopterler, İnsansız Hava Araçları, Seyir Füzeleri, Havadan Karaya Füzelere karşı hava savunma görevini icra eder. HİSAR Füze Fırlatma Sistemi alçak ve orta irtifa füzelerini kullanan çok amaçlı bir sistemdir. Alçak irtifa füzesi kullanan HİSAR-A Füze Fırlatma Sisteminin komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonları KORKUT-AİC tarafından yürütülmektedir. Orta irtifa füzesi kullanan HİSAR-O Füze Fırlatma Sisteminin komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonları üç füze Fırlatma Sistemini bir batarya içerisinde yöneten HİSAR-O Atış Kontrol Merkezi tarafından yürütülmektedir. (Aselsan)

HİSAR-A / Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi - Aselsan

HİSAR-A Sistemi; üzerinde Arama Radarı, IFF Sistemi, Termal ve Gündüz Görüş Kamerası ve Lazer Mesafe Ölçer’den oluşan E/O Sensör Grubu, IIR arayıcı başlıklı dik atış yeteneğine sahip hava savunma füzesi olan modüler yapıda bir sistemdir.  (Aselsan)

Taşıyıcı araç olarak FNSS üretimi ZMA-30 Korkut aracı kullanılmaktadır.Hisar-O / Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi - Aselsan

HİSAR-O Bataryası; Batarya AKM, batarya seviyesi Radar, Elektro-Optik Sistem ve Füze Fırlatma Sistemlerinden oluşmaktadır. HİSAR-O Bataryası hedef tespit, takip, teşhis, komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarını otonom olarak icra edebilme yeteneğine sahiptir. (Aselsan)

Çevrimdışı yakusha

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 313
 • 20
 • Sabri Unal
  • turkdefence
Ynt: Türk Savunma Sanayi: Hava Savunma Sistemleri
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2018, 19:28:52 »
KUNDAĞI MOTORLU VE PARÇACIKLI MÜHİMMAT

KORKUT SSA / Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi - AselsanKORKUT Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. KORKUT Sistemi, 3 Silah Sistemi Aracı (SSA) ve 1 Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşan takımlar halinde görev yapacaktır. KORKUT-SSA, yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı atma kabiliyetine sahiptir. Parçacıklı Mühimmat; 35 mm hava savunma toplarının görevlerini havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı etkin olarak icra edebilmelerine imkan sağlamaktadır. (Aselsan)

Sistem 2 önemli bileşenden oluşmaktadır: Silah Sistem Aracı ve Komuta Kontrol aracı:

KORKUT Silah Sistemi Aracı - Aselsan

* Hareket halinde atış yeteneğine sahip stabilize silah kulesi
* Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibi
* 35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)
* İki farklı tipte mühimmatın aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması (OŞMBM)
* Parçacıklı Mühimmat kullanımı ile hava savunma görevinin sabit/ döner kanat uçaklara, havadan yere füzelere, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı etkili şekilde icrası
* Üst seviye komuta kontrolü koordinasyonunda operasyon
* Gelişmiş atış kontrol algoritmalarıKORKUT Komuta Kontrol Aracı - Aselsan

* Zırhlı Mekanize Birlikler ile Müşterek Görev İcrası
* 3 adet KORKUT Silah Sistemi Aracı’nın komuta kontrolünü üstlenme yeteneği
* 3 Boyutlu Arama Radarı ile Hedef Tespit ve Takibi
* Yerel hava resmini oluşturarak tehdit değerlendirme ve silah tahsis işlemlerini gerçekleştirme
* Üst seviye komuta kontrol unsurları ile koordinasyon halinde işletim
* Entegre IFF Sistemi
* Farklı ihtiyaçlara göre uyarlanabilir komuta kontrol fonksiyon ve arayüzleriATEŞ İDARE CİHAZI TAKIMI - AselsanAteş İdare Cihazı (AİC) Takımı, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla en güncel teknolojiye dayalı bir alçak irtifa hava savunma çözümü sunmaktadır. Tipik AİC takımı 1 adet Ateş İdare Cihazı (AİC), 2 adet 35mm Modernize Çekili Top ve 1 adet Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nden (HİSAR-A FFS) oluşmaktadır. (Aselsan)

Sistem 2 önemli bileşenden oluşmaktadır: 35mm Hava Savunma Topu ve Ateş İdare Cihazı:

35mm Hava Savunma Topu - Aselsan

Yapılan modernizasyon çalışmaları ile TSK envanterinde bulunan 35 mm Çekili Hava Savunma Toplarının tüm elektronik alt bileşenleri yenilenmekte; söz konusu toplar güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı olarak kullanıma sunulmaktadır. Modernizasyon çalışmaları kapsamında toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılmakta ve topların atış ve komuta kontrollerinin Ateş İdare Cihazı (AİC) tarafından gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. (Aselsan)Ateş İdare Cihazı (AİC) - Aselsan

AİC Sistemi, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. AİC sistemi, ASELSAN tarafından modernize edilen 35 mm çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nin (HİSAR-A FFS) atış ve komuta kontrolünü üstlenecektir. (Aselsan)ATOM / 35 mm Parçacıklı Mühimmat - Aselsan

ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat ASELSAN tarafından ge liştirilmiş dip tapalı akıllı mühimmattır. Parçacıklı Mühimmat ile birlikte kullanıldığında, namlulu silahların etkinliği önemli ölçüde artmakta, söz konusu silahlar küçük ve hızlı hedeflere karşı etkinlik sağlayabilmektedir. (Aselsan)

Hava Savunma, ZMA ve C-RAM olmak üzere 3 farklı sürümü bulunmaktadır.
Çevrimdışı yakusha

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 313
 • 20
 • Sabri Unal
  • turkdefence
Ynt: Türk Savunma Sanayi: Hava Savunma Sistemleri
« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2018, 19:29:05 »
Detaylı Bilgi Bulunmayan Projeler

GUMS / Geliştirilmiş Uzun Menzilli Bölge Hava Füze Savunma Sistemi

Proje henüz geliştirme aşamasındadır. 30km ve üzeri irtifalarda önleme yapması beklenmektedir. Bu irtifalarda basıncın azalması sebebiyle Patriot PAC-3/PAC-3 MSE füzeleri gibi hitt-to-kill [öldürücü darbe] ile tehditlerin imha edilmesi planlanmaktadır (İbrahim Sünnetçi)

Eurosam işbirliğiyle yürütülmekte olan Antibalistik Füze projesidir. ASTER-30 Block-II füzesinin birlikte geliştirilmesini içeriyor olabilir (ocay)

Türk Demir Kubbe - Roketsan

Çalışmaları başlamıştır. Hisar Demir Kubbe olarak da bilinmektedir. C-RAM füze sistemidir. (ssm, ocay)

KMP / Kaideye Monteli Portatif

KMS sisteminin Hisar Manpads türevi olması bekleniyor. (ocay)

HİSAR-U

Hisar projesinin uzun menzil ve yüksek irtifada önleme yapabilecek bir versiyonu olması beklenmektedir. (söylenti)

HİSAR-Nokta

Envanterdeki Hawk sisteminin yerini alması beklenen nokta savunma projesidir. Hisar-Nokta füzelerini kullanması beklenmektedir. (söylenti)

Çevrimdışı yakusha

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 313
 • 20
 • Sabri Unal
  • turkdefence
Ynt: Türk Savunma Sanayi: Hava Savunma Sistemleri
« Yanıtla #5 : 19 Haziran 2018, 19:29:17 »
Dipnotlar

MİLAS - Aselsan

Bkz: Türk Savunma Sanayi: Deniz Araçları İçin Kule ve Silah Sistemleri

Bora - Aselsan

Bkz: Türk Savunma Sanayi: Deniz Araçları İçin Kule ve Silah Sistemleri