Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 75354 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #40 : 08 Nisan 2018, 12:35:35 »
Siz hangi devirde yaşıyorsunuz sanayide 18 yaşında iş öğretilecek çırak gibi adammı kaldı sizin 18 yaşında dediğiniz adamlar 1 senedir staj yapama CNC de progra myazan bilgisayarda teknik resim çizen gençlar artık
Yahu serkan bende biliyorum tabi ki. Yabgu bu şekilde konuşuyor bende ona cevap veriyorum. Yabgu çocuk diyor, bende çocuğu 30 yaşında ki işçi gibi çalıştırıyorlar diyorum.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 08 Nisan 2018, 12:49:23 »
18 yaşında adamlara asgari ücreti çok görüyorsun ondan dedim. Sen annesi hastaneye yatana izin de vermezsin 18 yaşında dediğin meslek lisesini bitirmiş işe girmiş adam asgari ücreti niye hak etmesin iki plastiği bir birine takan ilk okul mezunları alıyor o parayı
Serkan günlerden pazar diye algılarını mı kapadın ? yoksa ne var ne yok başkasına kiraya mı verdin ? Ben kimseye birşeyi çok görmediğimi 30 defa yazdım ama anlamamakta ısrar edene başka birşey demiycem. Benim burda asıl anlatmak istediğim nokta o rahatlama hissi yahu. O rahatlamaya engel olup cocugu yada genci her ne haltsa ustalıga götürebiliyorsan alkışlarım seni. Bunun asgari ücretle alakası yok diyebiliyorsan fikir sun. Yok personel müdürymüşüm falan filan amaan serkan ya cidden.

Mermi güzel kardeşim yoruyorsun beni :)) ne amerikasından bahsediyorsun ne guatemalasından dostum :)sanayide 5-10 kişilik yerler vardır ve burda çıraklar tuvalette temizler çayada bakar etrafıda temizler. Kimse çırağa usta işide yaptırmaz neyin kafasını yaşıyorsun. 30 yaşındaki kişinin işi demişsinde neyi kastettin anlamadım. Sen yaşın küçük oldugundan birde yaz aylarında çalıştıgından belki dolusundur ama sanayinin işleyişi budur. En basit kaportacıda çırağa ne yaptıracaklar. Zımpara yapar çaya bakar. Bu budur. Türkiye budur. Ben sana şuan o zımpara yapacakçırağı bulamıyorsun diyorum , bulduklarında ustalaşamıyor. Çünki asgari ücret zamlarından dolayı her yıl +200 alacagını biliyor. Bu rahatlık var. Bu rahatlık ilerlemelerini engelliyor diyorum sen hala amerika diyorsun cart diyorsun curt diyorsun. Güzle kardeşim sanayiyi iyi bilirim. Bu sorun varsa var oldugundandır çıraklara karşı husumetimden falan değil. Bunu anlatmaya çalışıyorum anla artık da.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 08 Nisan 2018, 12:55:17 »
Bir şey bilmiyorsun konuşma fabrikalar işyerleri hakkında. Ne rahatlaması ne rehaveti herkes hayat mücadelesi veriyor kafandan uydurma bilip bilmeden yok otomatik 200 tl alırsaymış da gevşermişte. Kafandan bir dünya yaratma uydurup uydurup. Bugün sanayide yeni işe girenle emekliliği gelen arasındaki maaş farkı bir kaç yüz tl herkes asgari ücretle çalışıyor bu ülkede sen rehavetten bahsediyorsun. Sanayi dediğimde koca fabrika yani kaportacı değil. Birde çok biliyor gibi konuşuyor hayatında bir fabrika imalathane içi gördünmü acaba gözlerinle.  Çıraklar tuvalet temizlermiş. Çırak kaldımı Türkiye'de lise eğitimi mecburi oldu haberin yokmu. Türk filimlerinden aklında kalanları bize satma artık sanayide öyle minik çocuklar çalışmıyor hepsi okulda çünkü
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 12:58:30 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 08 Nisan 2018, 13:11:57 »
Bir şey bilmiyorsun konuşma fabrikalar işyerleri hakkında. Ne rahatlaması ne rehaveti herkes hayat mücadelesi veriyor kafandan uydurma bilip bilmeden yok otomatik 200 tl alırsaymış da gevşermişte. Kafandan bir dünya yaratma uydurup uydurup. Bugün sanayide yeni işe girenle emekliliği gelen arasındaki maaş farkı bir kaç yüz tl herkes asgari ücretle çalışıyor bu ülkede sen rehavetten bahsediyorsun. Sanayi dediğimde koca fabrika yani kaportacı değil. Birde çok biliyor gibi konuşuyor hayatında bir fabrika imalathane içi gördünmü acaba gözlerinle.  Çıraklar tuvalet temizlermiş. Çırak kaldımı Türkiye'de lise eğitimi mecburi oldu haberin yokmu. Türk filimlerinden aklında kalanları bize satma artık sanayide öyle minik çocuklar çalışmıyor hepsi okulda çünkü
Sen ne tür bir oluşumsun serkan cidden. Çok biliyormuşumda la bildiğim mevzuyu konuşuyorum gevşiyoılar mı evet gevşiyolar. Fabrika görmüşmüyüm senden çok gördüğüm üstüne yemin ederim serkan. Ne iş yaptıgımı dahi bilmiyorsun boş boş konuşma. Sanayii dediğinde fabrika olurmuş kaportacı olmazmış bu bile cahilliğini ortaya cıkarıyor. Ostimde kaç tane fabrika var yada ivedikte. %90ı 5-10 kişilik küçük sanayi işletmeleridir.Daha büyük işletmelerden bahsetmiyorum burda..Büyük fabrikaların çırakla ne işi olacak. Gelmiş olmayan beyninle demogoji yapıyorsun burda. Kaç yaşındaısn ne ayaksın bilmiyorum ama gel misafirim ol Ankarada gezidiriyim san ane nedir ne değildir. Biliyorumki konuşuyorum bilmiyorsan sus boş boş laf kalabalıgı yapma adamında asabını bozma da.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 08 Nisan 2018, 13:17:55 »
Çırak diye bir şey yok sen bunu bilmiyorsun daha. Lise ve orta öğrenim mecburi artık Türkiye de bir tane bile senin dediğin gibi çırak kalmadı bundan bile haberin yok bize ahkam kesiyorsun. Yazın bir iki ay eşin dostun dükkanda çalışan varsa vardır ama o bile yasak kimse yapmıyor pek. Berberde çırak görüyormusun saç kestirmeye gidince artık mesela eskiden her berberde yerleri süpüren bir çocuk olurdu varmı artık. Ağrı ya git orada da yok hiç bir yerde yok daha bunu bilmiyon bize ahkam kesiyon. İçini dolduramadığın hakaretler etme neyse diyeceğin onu de. Kim sana 90 tane beğeni attı hiç inanmıyorum benim eksilerle senin artılar kesin senin fake üyeliklerinden
Sen böyle çıraklar var zannediyon dimi hayalindeki sanayide hala.

« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 13:25:12 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 08 Nisan 2018, 13:21:16 »
Bu ülkenin sorunları bitmez. Birbirimizi kırmaya gerek yok. Herkez ülkesini sevdiği için ortaya kendince bir düşünce atıyor. Karşılıklı saygı çerçevesinde tartışalım. Yabguya katılmasamda söyledikleri neticede bir düşüncedir. Onunda kendine göre bir doğruları vardır.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 08 Nisan 2018, 13:29:19 »
Çırak diye bir şey yok sen bunu bilmiyorsun daha. Lise ve orta öğrenim mecburi artık Türkiye de bir tane bile senin dediğin gibi çırak kalmadı bundan bile haberin yok bize ahkam kesiyorsun. Yazın bir iki ay eşin dostun dükkanda çalışan varsa vardır ama o bile yasak kimse yapmıyor pek. Berberde çırak görüyormusun saç kestirmeye gidince artık mesela eskiden her berberde yerleri süpüren bir çocuk olurdu varmı artık. Ağrı ya git orada da yok hiç bir yerde yok daha bunu bilmiyon bize ahkam kesiyon. İçini dolduramadığın hakaretler etme neyse diyeceğin onu de. Kim sana 90 tane beğeni attı hiç inanmıyorum benim eksilerle senin artılar kesin senin fake üyeliklerinden
Güzel kardeşim gel Ankaraya misafirim ol. Sana nerde ne kadar kaç yaşında çırak var göstereyim.Aileden gelen kaç yıllık sanayiciyim la tabiki senden iyi bilcem Ankara sanayisinin durumunu adama bak. Fabrika görmüşmüymüşüm.. Şurda bi sorundan bahsediyoruz. Bilmiyorsan sus.Bilenin bir bildiği vardır de bir karışma herşeye maydanoz olma. Ben kendi vatanımdan insanlar dururken suriyeli görünce sinir oluyorum. Nedne benim vatandaşım çalışmıyor diye. Sebeplerinide sundum. Benim Türküm iş begenmiyor. Kendini geliştirmiyor. Ben nedeni asgari ücret diyorum sen baska şeye bagla. Neyin tribindesin. SKYWOLF şu artıları kimin attıgını gösteren bişrşey varsa su arkadaşa göster artık beni sinirt stres etmeye başladı. yeter da kendin boş boş konuşarak 38 tane almışsın zaten neyin kafasındasın.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 08 Nisan 2018, 13:31:52 »
İnternet nedense çok yavaş. Yorumlar kombo gelirse yaşadığım sorundan kaynaklı olabilir.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 08 Nisan 2018, 13:33:15 »
Ayrıca çırak diyince aklına neden ufak çocuk geliyor.30 yaşında çıraklar var yahu. Bunu bile bilmiyorsun daha

Çevrimdışı wazz

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 08 Nisan 2018, 14:52:59 »
18 yaşına kadar çırak olarak çalıştım ve hala devam eden yapan sanayiler var örneğin imes sanayi sitesinde çok