Gönderen Konu: Lazer silahlarına önlemler  (Okunma sayısı 1307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alparslan

  • DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 112
  • -1
  • DefenceTurk.com
Lazer silahlarına önlemler
« : 27 Mart 2018, 22:04:42 »
Lazer Silahlarına Karşı Koyma Sistemleri
Lazerlerin silahlanma yarışında muharebe sahasında yerini aldıklarını gördük. Daha fazla ülke ordularını yüksek enerjili lazer silah sistemleri ile donattıkça yeni savunma ve karşı koyma sistemlerine gereksinim duyulması da kaçınılmazdır.


Helios lazer silah karşı koyma sistemi.
 

Lazer silah sistemleri son birkaç on yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır. Birleşik Devletler Ordusu envanterinde, düşmanın gözlerini körelten çok sayıda elde taşınabilen ve araçlara monteli lazerler kullanılmaktadır.

Lazerleri kullanan sadece Birleşik Devletler ordusu değildir. Ukrayna sınır muhafızları, ayrılıkçıları dürbünle gözetlerken gözlerinde retina yanıkları meydana gelmiştir. Kendilerine karşı bir lazerin kullanıldığına inanmaktadırlar. Daha öncesinde de bir keşif uçağı pilotu Kırım’da uçarken bir Rus askeri tarafından lazerle hedef alınmıştır.

Askeri lazerlere karşı savunma maksadıyla, Adsys Controls firması tarafından, dronlar üzerinde taşınabilen Helios sistemi geliştirilmiştir. Yukarıda da belirtildiği gibi; bir lazer silah sisteminin etkili olabilmesi için hedef üzerindeki belirli bir noktaya birkaç saniye odaklanması gerekmektedir. Helios karşı koyma sistemi, düşman YEL silahı üzerindeki lazer ışınını kontrol eden sistemleri bozarak buna engel olmaktadır.

Helios sistemi, gelen bir lazer ışınını tespit eder ve güç, dalga boyu, darbe frekansı ve kaynağı gibi temel karakteristiklerini belirler. Helios daha sonra düşman lazer silah sisteminin ışın kontrol mekanizmasına, büyük bir olasılıkla kendi düşük güçlü lazer ışınını göndererek, taarruz eden lazer ışınının hedef üzerine odaklanmasına engel olmaktadır.


Helios Lazer Sensörü dron üzerine monte edilerek gelen lazer ışınını algılamak maksadıyla kullanılmaktadır. Foto: Adsys Controls.
 

Lazer karşı koyma sistemi, lazer ışınını gönderen silah sisteminin kontrol mekanizmasını aldatarak, lazer ışını aslında birkaç metre mesafedeki başka bir noktaya yönelmiş olmasına rağmen, onun hedefin tam üstünde olduğunu sanmasına neden olabilir. Gelen ışın demetinin direkt olarak vurulması büyük bir yansıyan ışık infilakına neden olabileceğinden, karşı koyma sitemi tarafından bir darbe gönderilerek, orijinal lazer ışınının kendisini hedefin tam üzerinde sanması sağlanmaktadır.

Helios sistemi; düşük hacim, ağırlık ve güçte (SWaP-Space, Weight and Power), düşmanın yönlendirilmiş enerji silah sistemlerini etkisiz hale getiren, tamamen pasif bir Yönlendirilmiş Enerji Silahı Karşı Tedbir sistemidir. İnsansız hava aracı üzerine monte edilmiş sensör paketinden oluşan Helios, yaklaşmakta olan lazer ışınının, lokalizasyon ve yoğunluğu dahil tam bir analizini sağlamaktadır. Bu bilgiler ışığında pasif olarak düşman lazer silah sistemini karıştıran Helios, üzerine takıldığı araç ve yükü korumaktadır.

YEL silah sistemlerine karşı geliştirilen en iddialı karşı koyma sistemi belki de küçük dronları koruma maksatlı geliştirilen Helios sistemidir. Helios sistemi, iki adet dayanıklı hale getirilmiş sensör ve bir karşı tedbir paketinden ibarettir. Sensörler gelen lazer ışınını tespit ederler ve kaynağını belirler. Karşı tedbir unsuru devreye girerek lazer kaynağına bir lazer ışını gönderir, maksat imha değil lazer kontrol sistemini karıştırmaktır.

Helios sistemi de aynı yanıltmaya maruz kalabilir. Hedef lazer ışınını yanıltmak maksadıyla yeteri kadar güçlü bir ışın gönderdiğinde, kendisi de bir hedef haline gelmektedir. Düşman lazer silah sistemi karıştırıldığını tespit ettiğinde, direkt olarak karıştırıcıya angaje olabilir.


Füzeye yönlendirilen YEL silah sisteminin çıplak gözle görülemeyen lazer ışını görev başında. Foto: MBDA Missile Systems.
Ercan Caner

(Lazer silahı çalışmalarına başladığımız gibi derhal lazer silahlarına karşı savunma için sistemler geliştirmeye de başlamalıyız.)
İstek gelirse konunun tamamımı atabilirim
Tanrı Türkü korusun