Gönderen Konu: F-4E Phantom (Egyptian Air Force)  (Okunma sayısı 1962 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
F-4E Phantom (Egyptian Air Force)
« : 23 Mart 2018, 01:28:23 »
McDonnell-Douglas
F-4E Phantom
Egyptian Air Force (EAF)
القوات الجوية المصرية‎
(Al-Qūwāt al-Gawwīyä al-Miṣrīyä)

« Son Düzenleme: 23 Mart 2018, 21:22:36 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-4E Phantom (Egyptian Air Force)
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2018, 17:07:44 »
Skywolf güzel fotoları paylaştığına göre , ben de konu ile ilgili bir az geçmişi hatırlatmak istedim.

70 yılların oratalarında Mısır hava kuvetlerinin öncelikli seçenegi Fransız Mirage 5 di. Ancak ABD Fransızların önünü kesmek amacı ile mevcut stoklarından acil olarak Mısıra F4 sevkiyatı yapmıştı. O yıllarda Mısır hava kuvvetleri Rus ucaklarından müteşkil olduğu için F4 leri idamede zorlanıp , envanterindeki F4  lerin büyük bir kısmını kullanmamaya karar vermişti. THK de 80 yılların başında  Mısırın kullanım dışı bırakmıs olduğu F4 lere talip olmuştu. Ancak Mısırlıların THK satışta pek istekli olmamaları, ucaklara fahiş fiyat talepleri, THK lerinin ucakların yıpranmışlığını ve istenilen fiyatı değerlendirmesi üzerine alımdan vazgecilmişti. ilerki tarihte ise ABD Mısır hava kuvvetlerinin bünyesinde bulunan F4leri elden gecirip yenilerini alımı için de gerekli şartları sağlamıştı.