Gönderen Konu: Rusya-NATO İlişkileri  (Okunma sayısı 55186 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
« Yanıtla #40 : 24 Ocak 2015, 00:23:41 »
Bizde gerçek bir "dünya lideri" olsaydı, Rusya'nın Ukrayna krizi nedeniyle doğalgaz hattını Türkiye'den geçirme hevesinden büyük fırsatlar yaratabilirdi. Mesela Karabağ'daki ermeni işgali sona erdirilebilirdi! Ya da milli savaş uçağı ve diğer projeler için Rus teknolojisinden ve tecrübelerinden faydalanabilirdik. Ve daha sayısız değerlendirilebilecek fırsatlar...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 25 Ocak 2015, 19:32:46 »
NATO, Rus Elektronik İstihbarat uçağını ikinci defa engelledi...

NATO, Baltık Hava Polisi (BAP)’a bağlı Typhoon jetleri Rus askeri Ilyushin IL-20 Elektronik İstihbarat ( ELINT) ve gözlem uçağını (NATO Çağrı kodu Coot/ Yaban Ördeği) Letonya Hava Sahasına yaklaşırken engelledi.  Uçaklar engelleme sırasında tarafsız uluslararası Baltık Denizi üzerinde uçuyordu. Geçen hafta da BAP uçakları bir adet Ilyushin-78 yakıt ikmal uçağını engellemişti. Rus uçakları Ekim 2014’de benzer bir engelleme ile karşılaşmıştı. O dönemde İsveç ordusu Stockholm yakınlarında takımada yakınlarında olduğundan şüphe edilen bir Rus denizaltısını arıyordu.

http://www.c4defence.com/tr/haber/nato-rus-elektronik-istihbarat-ucagini-ikinci-defa-engelledi

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 26 Ocak 2015, 01:07:19 »
RUSYA ARKTİK SINIRINI GÜÇLENDİRİYOR

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararı ile kuruluşuna geçen yıl başlanan yeni askeri birlik, Rusya’nın Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki varlığını koruyacak.

Rusya’da Kuzey Kutup Bölgesi’nde faaliyet gösterecek ilk motorize piyade tugayı hazırlıklarına başlandı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararı ile kuruluşuna geçen yıl başlanan yeni askeri birlik, Rusya’nın Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki varlığını koruyacak.

Kuzey Kutup Bölgesi Piyade Tugayı’nın askerleri, beline kadar karın içinde, eksi 40 derece soğukta modern teknikleri uygulamak ve bir buz çölünün ortasında hayatta kalabilmek için eğitim alıyorlar.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın Devlet Başkanı'nın talimatını yerine getirmesi sadece bir yıl aldı. Finlandiya sınırına yakın ve Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Alakurtti’de Rusya’nın Arktik sınırını korumakla görevlendirilen bir askeri şehir kuruldu. Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Başkanı Konstantin Sivkov, ayrı bir askeri bölge oluşturulmasının çok önemli olduğunu düşünüyor.
Arktik Motorize Piyade Tugayı, Stratejik Komuta Merkezi’nin parçası oldu. Rus Kuzey Filosu’na eklenen birlik, 2015 yılı içinde hava savunması içinde yerini alacak.

Rusya, Finlandiya sınırına 50 kilometre uzaklıkta, eski Sovyet askeri üslerinin olduğu yere karargahlar kurmaya başlayınca, Batı ülkelerinde panik arttı. Rusya’nın kuzeyde ve batıda birliklerini arttırmasıyla saldırgan bir politika izlediğini savundular. Arka planda İskandinav ülkeleri fark ettirmeden askeri tatbikatlar yürüttüler.

Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Başkanı Konstantin Sivkov, pek az kişinin Barents Denizi’nde Amerikan nükleer denizaltılarının varlığının artmasından Moskova’nın duyduğu endişeyi paylaştığını belirtti:

Şüphesiz ki en zengin doğal kaynaklar Arktik Bölgesi’nde bulunuyor. Birileri bu pastadan bir dilim almak istediğinde, Rusya sınırlarını güçlendirmeye ve Arktik Bölgesi’ndeki çıkarlarını korumaya zorlanıyor. Rusya Federasyonu’nun askeri doktrini, Kuzey Kutup Dairesi’nde Rusya’nın sosyo-ekonomik gelişiminin güvenliği ve savunmasını temin etmek için tasarlandı. Özel birlik, bunu tehlikeye atan askeri unsurlara karşı caydırıcı bir karakter taşıyor.

Deniz Haber Ajansı
http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=60053

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 27 Ocak 2015, 23:32:52 »
Rusya-Çin dostluğu Batı’nın planlarını bozdu...

Washington Free Beacon, çiçeklenen Rus-Çin ilişkilerinin, ABD ve Avrupa’nın Kremlin’i “cezalandırma” çabalarını baltalayabileceğini yazdı.
Portal, kanıt olarak Çin’in Rusya’dan petrol ithalatını artırma kararını göstererek, The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin, “Çin’in Rus petrolü ithalatı, iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan iyileşme sayesinde arttı” yorumunu aktardı.

“Suudi Arabistan ve Venezuela gibi büyük petrol üreticileri, Moskova’nın izolasyon nedeniyle yüzünü Pekin’e çevirmek zorunda kalması bağlamında önemli bir talep düşüşü ile karşı karşıya” diyen WSJ’ye göre Çin, Batı’nın güçlü baskısıyla karşılaşan Rusya’ya “ekonomik yardım elini” uzattı.

Washington Free Beacon ayrıca Gazprom ve Çin’in CNPC şirketi arasında Mayıs ayında yapılan doğalgaz anlaşmasını ve Davos Uluslararası Ekonomik Forumu kapsamında Rus ve Çinli işadamları arasında gerçekleşen “özel” görüşmeyi hatırlattı.
http://tr.sputniknews.com/asya/20150127/1013658900.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rus jetleri İngiltere'de 'hava trafiğini aksattı'
« Yanıtla #44 : 30 Ocak 2015, 01:16:20 »
Rus jetleri İngiltere'de 'hava trafiğini aksattı'

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, dün ülkenin hava sahası yakınlarında uçan iki Rus bombardıman uçağının hava trafiğini aksattığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tupolev Tu-95 tipi uçakların İngiltere'nin hava sahasına girmedikleri belirtildi.

Ancak açıklamada, Rusya'nın son dönemde "bölgesi dışındaki operasyonlarını arttırdığına" dikkat çekildi.

İngiliz savaş uçaklarının da bir süre Rus uçaklarına eşlik ettiği ortaya çıktı.

Olay sonrası Rusya'nın Londra Büyükelçisi bugün İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve kendisinden açıklama istendi.

Rusya ise henüz olayla ilgili olarak bir açıklama yapmadı.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150129_rus_jetleri_ingiltere
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İtalyan Savaş Uçakları Rus Uçağını Engelledi
« Yanıtla #45 : 04 Şubat 2015, 01:40:30 »
İtalyan Savaş Uçakları Rus Uçağını Engelledi

Askeri kaynakların açıklamasına göre Salı günü Baltık Denizi üzerinde uçan bir Rus Il-76 Candid askeri nakliye uçağı, NATO hava sahasına görmek üzereyken İtalyan Eurufighter Typhoon savaş uçakları tarafından engellendi.

Ukrayna'da Rus destekli isayancıların yarattığı gerginlik nedeniyle NATO Baltık ülkelerinde görev yapıyor. İtalyan Hava Kuvvetleri'ne ait dört Eurofighter Typhoon savaş uçağı da bu görev kapsamında Litvanya'daki Siauliai kentinde bulunuyorlar.

Cuma günü de bu uçaklardan ikisi, Baltık Denizi üzerinde Nato hava sahasına giren başka bir Rus uçağını önlemişlerdi.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı inovasyon

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
F-16'lardan Rus istihbarat uçağına sıkı takip
« Yanıtla #46 : 15 Mart 2015, 18:13:27 »
F-16'lardan Rus istihbarat uçağına sıkı takip

Genelkurmay Başkanlığı, Karadeniz'de Türk hava sahasına paralel olarak uçan bir Rus uçağının Türk jetleri tarafından izlendiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, İncirlik’ten saat 16.08’de kalkış yaparak Hatay-Osmaniye-Gaziantep bölgesinde “hava muharebe devriye görevi” icra eden iki adet F-16 uçağının Suriye’ye ait bir adet MI-8 helikopterinin sınıra yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildiği belirtilerek, bu durum üzerine helikopterin 2.4 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığı kaydedildi.
Rusya’ya ait bir adet IL-20 tipi uçağın 14 Mart 2015 tarihinde Karadeniz’in uluslararası hava sahasında Rostov/Rusya tarafından gelerek, batı-doğu istikametinde Türk hava sahasına paralel olarak kıyıya ortalama 12-25 deniz mili mesafede olacak şekilde uçuş yaptığı ifade edilen açıklamada, "Anılan uçağa yönelik Bandırma Meydanı’ndan kalkış yapan iki adet F-16 Scramble Kolu, Rusya uçağını 12.15-14.54 saatleri arasında önce Kırklareli kuzeydoğusunda teşhis önlemesi yapmış, bilahare Kırklareli-İstanbul-Kocaeli-Sakarya-Düzce-Zonguldak-Kastamonu-Sinop kuzeyinde Karadeniz’in uluslararası hava sahasında uçarak izlemiştir. Merzifon’dan kalkış yapan iki adet F-16 Scramble Kolu da 13.53-15.55 saatleri arasında Samsun-Ordu-Giresun-Trabzon-Rize kuzeyinde Karadeniz’in uluslararası hava sahasında uçarak izlemede kalmıştır" denildi.

Rus uçağının saat 15.33’de Gürcistan açıklarından Karadeniz’i terk ettiği bildirildi
http://kokpit.aero/f-16-rus-ucagina-havalandi
« Son Düzenleme: 15 Mart 2015, 23:47:35 Gönderen: SKYWOLF »
Ben Fransa'yı veya Fransızları asla sevmedim ve bunu söylemekten asla vazgeçmedim.
İslam halkı bize, örneğin Fransa'dan hep yakın olacak.
Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Yalnızca kazanabiliriz. İktisadi durumumuz birkaç yıldan fazla dayanmamıza elverişli değil. Goering bunu size anlatabilir. Başka çıkar yolumuz yok, harekete geçmeliyiz... Kişisel etkenlerden başka siyasi durum da bizden yanadır; Akdeniz'de; İtalya, Fransa ve İngiltere arasında bir rekabet vardır; Yakındoğu'da hava gergindir... İngiltere büyük bir tehlike içerisindedir. Fransa'nın durumu da bozulmuştur. Doğumlar azalmaktadır... Yugoslavya çöküş tohumlarını taşıyor... Romanya her zamankinden zayıf... Türkiye'yi Mustafa Kemal’in ölümünden bu yana dar kafalı, kararsız, güçsüz insanlar yönetiyor. Bütün bu elverişli durumlar, iki ya da üç yıl içinde ortadan silinecektir. Benim kaç yıl yaşayacağımı kimse bilemez. Bundan ötürü, dört ya da beş yıl beklenilmesi doğru olmayan bir planı, hemen uygulamaya başlamalıyız.

Çevrimdışı inovasyon

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 04 Nisan 2015, 17:03:58 »
Türkiye Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye kıyılarına ortalama 16 deniz mili mesafede uçuş yaptığı öne sürülen Rusya'ya ait 1r adet IL-20 uçağı için F-16'lar ile önleme uçuğu yapıldığını bildirdi.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin internet sitesinde, günlük faaliyetlere ilişkin bilgilere yer verildi.

Öte yandan, 4 adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşunun icra edildiği belirtildi.

Rusya'ya ait 1r adet IL-20 uçağının, Karadeniz'in uluslararası hava sahasında, Ukrayna tarafından gelerek, batı-doğu istikametinde, Türk hava sahasına paralel olarak, Türkiye'nin kıyılarına ortalama 16 deniz mili mesafede olacak şekilde uçuş yaptığı ifade edildi.

Bu durum üzerine, Bandırma'dan kalkan 2 adet F-16 uçağının 17.50-20.33 saatleri arasında, Türk hava sahası içerisinde devriye uçuşu ile anılan uçağı izlediği ve saat 18.45'te İstanbul açıklarında teşhis önlemesini yaptığı kaydedildi.

Merzifon'dan kalkan 2 adet F-16 uçağın da 19.44-21.47 saatleri arasında, Türk hava sahası içerisinde devriye uçuşu ile anılan uçağı izlediği ve saat 20.03'te Sinop açıklarında teşhis önlemesini yaptığı bildirildi.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/savunma/20150404/1014818519.html#ixzz3WLiJ6Mgj
Ben Fransa'yı veya Fransızları asla sevmedim ve bunu söylemekten asla vazgeçmedim.
Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Yalnızca kazanabiliriz. İktisadi durumumuz birkaç yıldan fazla dayanmamıza elverişli değil. Goering bunu size anlatabilir. Başka çıkar yolumuz yok, harekete geçmeliyiz... Kişisel etkenlerden başka siyasi durum da bizden yanadır; Akdeniz'de; İtalya, Fransa ve İngiltere arasında bir rekabet vardır; Yakındoğu'da hava gergindir... İngiltere büyük bir tehlike içerisindedir. Fransa'nın durumu da bozulmuştur. Doğumlar azalmaktadır... Yugoslavya çöküş tohumlarını taşıyor... Romanya her zamankinden zayıf... Türkiye'yi Mustafa Kemal’in ölümünden bu yana dar kafalı, kararsız, güçsüz insanlar yönetiyor. Bütün bu elverişli durumlar, iki ya da üç yıl içinde ortadan silinecektir. Benim kaç yıl yaşayacağımı kimse bilemez. Bundan ötürü, dört ya da beş yıl beklenilmesi doğru olmayan bir planı, hemen uygulamaya başlamalıyız.

Çevrimdışı inovasyon

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 06 Nisan 2015, 21:59:46 »

ABD 6. Filosuna bağlı güdümlü füze destroyeri USS Jason Dunham'ın Karadeniz'de Bulgaristan ve Romanya ile planlı eğitim manevraları yaptığı açıklandı. Destroyer, Ukrayna kıyılarını da ziyaret edecek.
6. Filo'dan yapılan açıklamaya göre Karadeniz'e 3 Nisan'da giren gemi, Bulgaristan ve Romanya gemileriyle ayrı ayrı eğitim amaçlı iki harekata katıldı.

Açıklamada, görevlerin başarıyla yerine getirildiği kaydedildi.

UKRAYNA'YA DA GİDECEK

Destroyer, Ukrayna'nın Odessa limanını da ziyaret edecek.

USS Jason Dunham, 14 Nisan tarihine kadar eğitim amaçlı çeşitli manevralara katılacak.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne göre Karadeniz'e kıyıdaş olmayan ülkelerin savaş gemileri bu denizde en çok 21 gün kalabiliyor.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/savunma/20150406/1014844824.html#ixzz3WYakuAM8

Çevrimdışı inovasyon

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 10 Nisan 2015, 15:46:34 »
almanlar ukrayna krizinden dolayı daha fazla leo2 yapacakmış
Die Ukraine-Krise hat Folgen für die Ausstattung der Bundeswehr: In den kommenden Jahren soll nach Informationen des SPIEGEL die Zahl an einsatzbereiten "Leopard 2"-Panzern erheblich aufgestockt werden.Die Bundeswehr will in den kommenden Jahren weit mehr Kampfpanzer des Typs "Leopard 2" einsatzbereit halten als bisher erwartet. Nach internen Plänen sollen nach Informationen des SPIEGEL in Zukunft 328 "Leopard" statt der bislang angestrebten Zahl von 225 Fahrzeugen beim Heer zur Verfügung stehen.Die Bundeswehrführung trug im Verteidigungsministerium vor, dass eine Vollausstattung der geplanten sechs deutschen Panzerbataillone, die jeweils aus 44 "Leopard" bestehen, eine Aufstockung zwingend nötig mache. Hinzu kämen noch 56 Ausbildungsfahrzeuge und 8 beim Wehrbeschaffungsamt.
Derzeit sind die meisten Verbände nicht zu 100 Prozent mit Panzern ausgerüstet. Nur im Ernstfall sollen sie zusätzliche Fahrzeuge aus den Ausbildungsstätten der Bundeswehr bekommen. Die geplante Aufstockung ist eine Folge der erhöhten Alarmbereitschaft, die wegen der Krise zwischen Russland und der Nato entstanden ist.
http://www.spiegel.de/politik/deutschland/bundeswehr-soll-mehr-leopard-2-kampfpanzer-bekommen-a-1027894.html