Gönderen Konu: Rusya-NATO İlişkileri  (Okunma sayısı 39348 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41983
 • 473
Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
« Yanıtla #70 : 14 Haziran 2016, 08:38:50 »
NATO: 4 Müfrezeyi Baltık Ülkelerine ve Polonya'ya Mevzilendireceğiz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "4 güçlü çok uluslu müfrezeyi Baltık ülkelerinde ve Polonya'da mevzilendirmeye karar verdik" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki NATO karargahında yarın başlayacak savunma bakanları toplantısı gündemine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, "4 güçlü çok uluslu müfrezeyi Baltık ülkelerinde ve Polonya'da mevzilendirmeye karar verdik. Bu, NATO'nun tüm müttefikleri savunmaya hazır olduğunu net bir şekilde gösteriyor" dedi.

"ZİRVE, GÜVENLİĞİMİZ İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLACAK"

NATO Varşova Zirvesi'nin 8-9 Temmuz'da yapılacağını anımsatan Stoltenberg, "Zirve, güvenliğimiz için dönüm noktası olacak. NATO, müttefik ülkeleri korumak ve bölgemizde istikrarı sağlamak için güçlü adımlar atıyor. Ancak yüzleştiğimiz zorluklar devam ediyor." diye konuştu.

Stoltenberg, önümüzdeki iki gün devam edecek NATO savunma bakanları toplantısının Varşova Zirvesi'nde alınacak kararların yolunu açacağını söyledi.

"4 MÜFREZEYİ BALTIK ÜLKELERİNDE VE POLONYA'DA MEVZİLENDİRECEĞİZ"

Müttefikler olarak her yönden gelecek tehditlere karşı caydırıcılığı ve savunmayı destekleme gereğine işaret eden Stoltenberg, "Şubat ayında İttifakımızın doğu bölgesindeki varlığımızı kuvvetlendirmekte anlaşmıştık. Şimdi, bu kuvvetin boyut, kapsam ve içeriğini görüşüyoruz. Askeri planlamacılarımızın tavsiyeleri doğrultusunda, rotasyon halinde 4 güçlü çok uluslu müfrezeyi Baltık ülkelerinde ve Polonya'da mevzilendirmeye karar verdik. Bu NATO'nun tüm müttefikleri savunmaya hazır olduğunu net bir şekilde gösteriyor." ifadelerini kullandı.

"NATO MÜDAHALE GÜCÜ ASKER SAYISI 40 BİNE ULAŞTI"

Stoltenberg, NATO müdahale gücü asker sayısının üç kat artırılarak 40 bine ulaştığına dikkati çekerek, "Bu güçlerin merkezinde 5 bin askerden oluşan Mızrak Ucu kuvvetimiz günler içinde müdahaleye hazır durumda. Ayrıca, İttifakımızın doğusunda 8 yeni küçük karargahı planlama, tatbikat ve takviye koordinasyonu için kurduk." değerlendirmesinde bulundu.

NATO kuvvetlerinin Avrupa'da daha hızlı hareket edebilmesi için de çalışmalar yaptıklarını anımsatan Stoltenberg, önemli ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Geçen ay, NATO'nun Mızrak Ucu kuvvetinin tatbikatında bin askerin ve 400 aracın İspanya'dan Polonya'ya 4 günde ulaştırıldığını vurgulayan Stoltenberg, kriz yaşandığında hızın çok önemli olduğunu ve fark yaratacağını ifade etti.

"BU DEĞİŞİMİ SÜRDÜRMEK İÇİN SAVUNMAMIZA DAHA FAZLA HARCAMA YAPMAMIZ GEREK"

Stoltenberg, NATO'nun hem kuvvetlerini hem de hızını artırdığını hatırlatarak, "Bu değişimi sürdürmek için savunmamıza daha fazla harcama yapmamız gerekiyor." dedi.

Savunma harcamalarını artırmak ve önümüzdeki 10 yılda gayri safi milli hasılanın (GSMH) yüzde 2'sini savunma harcaması olarak gerçekleştirmek üzere NATO üyesi ülkelerin iki yıl önce bir taahhütte bulunduğunu anımsatan Stoltenberg, "Uzun yıllar sonrasında 2015'de savunma harcamalarında yüzde 0,6 oranında bir artış gördük. 2016 beklentimizde de bir artış oldu. Bunlar cesaret veriyor. Şu anda 2016 yılı için savunma harcamalarında reel değişim yüzde 1,5 seviyesinde tahmin ediliyor. Bu da 3 milyar dolarlık artış anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

"HALEN OLMAMIZ GEREKEN NOKTANIN GERİSİNDEYİZ"

Stoltenberg, 20 müttefik ülkenin bu yıl savunma harcamalarında artış yapmayı planladığını belirterek, "Uzun yıllar yanlış gidişin ardından doğru yöne döndük. Ancak, halen olmamız gereken noktanın gerisindeyiz. Daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Hem savunma harcamalarımızı GSMH'nin yüzde 2'si seviyesine çıkartmalı hem de ittifak olarak belirlediğimiz önceliklere harcama yapmalıyız." diye konuştu.

NATO'nun sınırları ötesine istikrar yansıtması gerektiğini vurgulayan Stoltenberg, bu bağlamda komşu ülkeleri ve ortakları desteklemek gerektiğini, istikrarlı bölgelerin herkesin güvenliğine katkı yaptığını anlattı.

Stoltenberg, savunma bakanları toplantısında, yerel güçlerin desteklenerek ülkelerinde istikrar sağlanması ve terörle mücadelede rollerinin artırılması konuşunun ele alınacağını ifade etti.

"UKRAYNA'NIN DOĞUSUNDA MEVCUT GÜVENLİK DURUMUNDAN KAYGI DUYUYORUZ"

NATO Ukrayna Komisyonunun Çarşamba günü toplanacağını belirten Stoltenberg, "Biz Ukrayna'nın doğusunda mevcut güvenlik durumundan ve ateşkesin ihlal edilmesinden kaygı duyuyoruz." dedi.

Stoltenberg, önümüzdeki iki gün önemli kararlar alınacağını ve ortak savunmanın ve ortaklarla iş birliğinin kuvvetlendirileceğini söyledi.

TÜRKİYE'Yİ MİLLİ SAVUNMA BAKANI IŞIK TEMSİL EDECEK

Brüksel'de 14-15 Haziran'da gerçekleştirilecek NATO savunma bakanları toplantısında Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Fikri Işık temsil edecek.

http://www.sondakika.com/haber/haber-nato-genel-sekreteri-stoltenberg-aciklamasi-8524165/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41983
 • 473
Rus uçağından Karadeniz üzerinde ABD uçağına önleme
« Yanıtla #71 : 07 Eylül 2016, 22:10:39 »
Rus uçağından Karadeniz üzerinde ABD uçağına önleme
AA
07 Eylül 2016 - 21:12Son Güncelleme : 07 Eylül 2016 - 21:21
Rus uçağından Karadeniz üzerinde ABD uçağına önlemeABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Karadeniz üzerinde bir Rus savaş uçağının ABD'ye ait bir askeri keşif ve gözetleme uçağına önleme yaptığını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, AA muhabirinin sorusu üzerine, Rusya'ya ait Su-27 tipi jetin Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında ABD Donanmasına bağlı P-8A Poseidon tipi askeri uçağa bugün "yakın mesafede ve güvensiz şekilde" önleme yaptığını belirtti.

ABD uçağının rutin operasyonlar için Karadeniz üzerinde uçtuğunu ifade eden Davis, önlemenin 19 dakika sürdüğünü kaydetti.

Davis, ABD Donanması uçakları ve gemilerinin Rusya'ya ait askeri unsurlarla rutin şekilde bölgede karşılaştığını, birçok kez bunların "güvenli ve profesyonel" şekilde meydana geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Ancak bunun gibi güvensiz manevralar endişelenmemize yol açıyor. Bu eylemler gereksiz yere gerilimi yükseltme potansiyeli taşıyor ve yanlış değerlendirmeler ya da kazalarla sonuçlanabilir."

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın İngiltere ziyareti sırasında gazetecilere konuşan bir Pentagon yetkilisi ise Rus uçağının Amerikan uçağına önce 10 metre kadar yaklaştığını, bir ara bu mesafenin 3 metreye kadar düştüğünü söyledi.

Rus uçakları ile Amerikan gemileri ve uçakları son dönemde birçok bölgede karşı karşıya gelebiliyor. Son olarak nisan ayında Baltık Denizi'nde bir Su-24 tipi Rus uçağı ABD destroyeri Donald Cook'un 10 metre yakınından birkaç kez geçmiş, bir Su-27 jeti de yine Baltık Denizi üzerinde ABD Hava Kuvvetlerinin RC-135 tipi keşif ve gözetleme uçağına çok yaklaşmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/rus-ucagindan-karadeniz-uzerinde-abd-ucagina-onleme-40218833
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41983
 • 473
Rus Bombardıman Uçakları Fransız Sahillerinde Radara Takıldı
« Yanıtla #72 : 05 Ekim 2016, 08:50:55 »
Rus Bombardıman Uçakları Fransız Sahillerinde Radara Takıldı

Fransa, ''Tupolev 160'' tipi iki adet Rus hava bombardıman uçağının, eylül ayı sonunda ülkenin kuzey sahilinde uçarken, Fransız savaş uçakları tarafından yolunun kesildiğini açıkladı.

Fransa Hava Kuvvetleri, Fransız savaş uçaklarının 2 Rus bombardıman uçağının yolunu kestiğini açıkladı

2 RUS BOMBARDIMAN UÇAĞI FRANSA SAHİLLERİNDE RADARA TAKILDI

Fransa Hava Kuvvetleri basın servisinden yapılan yazılı açıklamada, Tupolev 160 tipi iki adet Rus bombardıman uçağının, 22 Eylül'de önce Norveç'in kuzeyinde, daha sonra İrlanda'nın batısında ve ardından Fransız sahillerinde radara takıldığını duyurdu.

Açıklamada, Tours kentinden havalanan iki adet Fransız ''Rafale'' tipi savaş uçağının, Bretagne açıklarında Rus bombardıman uçaklarının yolunu kestiği ve kendilerini uluslararası hava sahasına kadar eşlik ettiği kaydedildi.

İRLANDA ÜZERİNDEN RUSYA'YA GERİ DÖNDÜ

Rus uçakların daha sonra İspanya sahillerine doğru uçtuğu kaydedilen açıklamada, bu kez İspanyol savaş uçaklarının havalanarak, Rus bombardıman uçaklarının yolunu kestikleri bildirildi. Açıklamada, Rus uçaklarının daha sonra İrlanda üzerinden Rusya'ya geri döndükleri bildirildi.

Fransız basınına göre, NATO'da sadece ortak hava savunma sistemi gerçekleştiren Fransa, İngiltere, İspanya ve Norveç, erken uyarı ile hava sahalarını ihlal eden ülkelerin uçaklarına, ortak olarak müdahale ediyor.

Fransız savaş uçakları son olarak 17 Şubat'ta yine ülkenin kuzeyindeki Touquet kıyısı açıklarında Rus Tupolev160 tipi bombardıman uçaklarını engellemiş ve takip etmişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rus-bombardiman-ucaklari-fransiz-sahillerinde-8828078/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41983
 • 473
NATO'dan Rusya'ya sert mesajlar
« Yanıtla #73 : 26 Ekim 2016, 23:15:33 »
NATO'dan Rusya'ya sert mesajlar
AA
26 Ekim 2016 - 22:31Son Güncelleme : 26 Ekim 2016 - 22:39
NATOdan Rusyaya sert mesajlarNATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda Rusya'ya sert çıkarken birliğin Karadeniz Bölgesi'ndeki varlığını güçlendirme konusunda önemli kararlar alındığını açıkladı.

Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ilk günkü oturumu sonunda açıklamalarda bulundu.                 

Bakanlarla verimli bir toplantı gerçekleştirdiğini söyleyen Stoltenberg, caydırıcılık, savunma ve Varşova zirvesinde alınan kararların uygulanması hakkındaki konuları değerlendirdiklerini ifade etti. Stoltenberg, “NATO’nun ana sorumluluğu 1 milyar vatandaşımızı korumaktır. Haziran’daki Varşova zirvesinde de NATO ülkelerinin liderleri bunu sağlamaya yönelik kararlar almıştı.” diye konuştu.                 

ABD, İngiltere, Almanya ve Kanada’nın, yılın ilk aylarında ittifakın Doğu bölgesinde kurulacak çok uluslu birliklere önderlik etmeyi taahhüt ettiğini anımsatan Stoltenberg, şunları söyledi: “Bugün birçok müttefikin bu güçlere katkılarını onayladığını gururla duyuruyorum. Arnavutluk, İtalya, Polonya, Slovenya, Kanada’nın öncülüğünde Letonya’daki birliğe, Belçika, Hırvatistan, Fransa, Lüksemburg, Hollanda ve Norveç, Almanya öncülüğünde Litvanya’da kurulacak birliğe; Danimarka ve Fransa, İngiltere öncülüğünde Estonya’da kurulacak birliğe; Romanya ve İngiltere de ABD öncülüğünde Polonya’daki birliğe katkı yapacak.”                 

Stoltenberg, birliklerdeki güçlerin tam anlamıyla  çok uluslu olacağını işaret ederek, “Bu, yanlış anlaşılamaz bir mesaj  gönderiyor. NATO  bir olarak duruyor. Herhangi bir müttefike saldırı hepimize saldırı anlamını taşıyor.” diye konuştu. Yeni konuşlandırılacak dört birliğin 2017 başında faaliyete geçmesinin planlandığını hatırlatan Stoltenberg, sürecin bu yönde ve uygun bir şekilde ilerlediğini söyledi.                 

KARADENİZ'DE ROMANYA ÖNCÜLÜĞÜNDE ÇOK ULUSLU ASKERİ BİRLİK
NATO’nun Karadeniz bölgesindeki varlığını güçlendirme konusunun da ele alındığını anlatan Stoltenberg, bu bölgede, Romanya öncülüğünde çok uluslu bir askeri birlik kurulacağını söyledi. Karadeniz bölgesinde havada ve denizde de önlemler almak üzere çalışmaların devam ettiğini ifade eden Stoltenberg, ”Memnuniyetle söylerim ki bazı ülkeler, Karadeniz’de karada, havada ve denizde kurulacak güçlere katkıda bulunmaya onay verdi. Buna, Kanada, Almanya, Hollanda, Polonya, Türkiye ve ABD de dahil. Bu güce, başka müttefiklerde nasıl katkı yapacaklarını değerlendiriyor.” ifadelerini kullandı.                 

Stoltenberg, toplantıda Rusya’nın NATO sınırları yakınındaki askeri hareketlerinin de ele alındığına dikkati çekerek, “Rusya’nın davranışından kaygı duyuyoruz. Diyalog kurmak, tansiyon yüksekken daha büyük önem taşıyor. Müttefikler yakın gelecekte NATO-Rusya Konseyinde büyükelçiler toplantısı yapmaya hazır durumda.” diye konuştu.               

Toplantının ardından NATO savunma bakanları, beraber çalışma yemeğine geçti.       

http://www.hurriyet.com.tr/natodan-rusyaya-sert-mesajlar-40259979         
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41983
 • 473
NATO, Rusya sınırına asker yığması ile ilgili Putin'den ilk açıklama
Hürriyet Haber
27 Ekim 2016 - 20:27Son Güncelleme : 27 Ekim 2016 - 20:31
NATO, Rusya sınırına asker yığması ile ilgili Putinden ilk açıklamaNATO'nun Rusya sınırına görülmemiş askeri yığınak yapmaya karar vermesine Rus lider Vladimir Putin'den yanıt geldi.

ABD'nin başını çektiği Batılı ülkelerle Rusya arasındaki gerilimin tırmanmasını Soçi'deki konuşmasında yorumlayan Putin, "Rusya, hiçbir ülkeye saldırı düzenlemeyi planlamıyor. Bu komik, aptalca ve böyle bir şey düşünülemez. Bu iddialar, diğer ülkelerin askeri harcamalarını artırmak için kullandıkları bir histeriden ibaret" dedi.

Yıkıma uğrayan Ortadoğu'nun yeniden ayağa kalkabilmesi için Rusya lider sürpriz bir öneriyi gündeme getirdi. Putin, II. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'nin uyguladığı Marshall yardım planına değind:

"Ortadoğu'da yaşanan devasa boyuttaki yıkımlar, uzun vadeli ve kapsamlı programlar uygulanmasını gerektiriyor. Bölgede yeniden canlanma ve kalkınma için modern Marshall planına ihtiyacı var."

Halep'teki saldırıları durdurmayacaklarını söyleyen Putin, "Bazı ülkeler BM Tüzüğü'nü hafife alıyor. BM Tüzüğü'ndeki kuralları uygulamayı bırakırsak, kaos çıkar. ABD önce eski Yugoslavya'da, sonra Irak'ta, ardından da Suriye'de BM Tüzüğü'nü ihlal etti. Suriye'nin Halep kentinde sivillere rağmen militanlarla savaşmaktan başka seçeneğimiz yok" dedi.

Rus lider, ABD lideri Obama ile yaptığı Suriye anlaşmalarının Washington'daki bazı güçler tarafından engellendiğini savundu:

"ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığımız Suriye anlaşmaları hayata geçmediği için üzgünüm. Washington'daki bazı güçler, bu anlaşmaların uygulanmaması için her şeyi yaptı."

'ABD MUZ CUMHURİYETİ Mİ?'

Rusya liderinin gündeminde ABD'deki seçimler de vardı:

"Birileri ciddi olarak Rusya'nın Amerikan halkının seçimini etkileyebileceğini düşünüyor mu? Amerika bir muz cumhuriyeti mi? Amerika büyük güç. Eğer haklı değilsem lütfen beni düzeltin.

Moskova, ABD'deki başkanlık seçimlerini etkilemeye çalışmıyor. Rusya'ya yöneltilen suçlamalar histerinin göstergesi.

Bir ülkenin seçim sistemine diğer ülkenin siber saldırı yoluyla müdahale etmesi kabul edilemez. Ülkeler, siber ortamda geçerli olacak ortak davranış kuralları üzerinde anlaşma yapmalı.

ABD seçimlerini kimin kazanacağını Rusya için fark etmiyor. Zira Donald Trump veya Hillary Clinton'un seçimi kazandıktan sonra nasıl davranacağını bilmiyoruz.

Trump'ın Rusya'nın favorisi olduğuna dair haberler tamamen saçma. Basının Trump'ı Moskova'nın favorisi olarak göstermesi tesadüf değil. Bu haberler, kamuoyunu manipüle etmek için yapıldı."

http://www.hurriyet.com.tr/nato-rusya-sinirina-asker-yigmasi-ile-ilgili-putinden-ilk-aciklama-40260975
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

 • 2017 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1502
 • 190
 • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
« Yanıtla #75 : 28 Ekim 2016, 00:32:54 »
Mantık çerçevesinde konuşmuş.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41983
 • 473
Rusya'dan Norveç'e: Bunun Acısını Çekeceksiniz
« Yanıtla #76 : 01 Kasım 2016, 20:59:30 »
Rusya'dan Norveç'e: Bunun Acısını Çekeceksiniz

Rusya'da savunma ve güvenlik komitesi vekili, ABD donanmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanan Norveç'i çok sert bir dille uyardı.

Suriye'de yıllardır süren iç savaşın karşı karşıya getirdiği ABD ve Rusya arasındaki gerilim artıyor. Rusya, ABD donanmasından gemilere ev sahipkiği yapmaya hazırlanan Norveç'i sert bir dille uyardı.

"NORVEÇLİLER ACI ÇEKECEK"

TV2'ye konuşan Rusya Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Frants Klinsevitsj, Norveçlilerin ABD askerlerinin ülkedeki varlığından dolayı acı çekeceklerini belirtirken; "Bu Norveç ve Norveçliler için çok tehlikeli. Buna nasıl reaksiyon vermeliyiz. Norveç'i daha önce hiç stratejik silahlarımızın hedef listesine koymamıştık. Ama bu durum gerçekleşirse, Norveçliler bunun acısını çekecek."ifadelerini kullandı.

"RUSYA'NIN BU ŞEKİLDE TEPKİ VERMESİNİ GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK"

Rusya'dan gelen bu çok sert tepkinin ardından konuşan Norveç Savunma Bakanı Ine Eriksen Soreide; "Rusya'nın bu şekilde tepki vermesini gerektirecek bir durum yok. Ama Ruslar, NATO ülkelerinin yaptığı neredeyse her şeye bu şekilde tepki veriyorlar." dedi.

ABD'nin birliklerini göndereceği Vaernes, Rusya-Norveç sınırına 1000 km uzaklıkta bulunuyor. 1949'dan bu yana NATO üyesi olan Norveç'te ABD'nin askeri malzeme deposu olarak kullandığı, dağların içine açılmış tüneller bulunuyor. NATO üyesi ülkeler geçtiğimiz günlerde Rusya sınırında bulunan Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine de askeri birlikler gönderme kararı almıştı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rusya-dan-norvec-e-bunun-acisini-cekeceksiniz-8919254/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41983
 • 473
Karadeniz'de sıcak dakikalar... Rus ve ABD uçakları arasında gerilim

Hurriyet.com.tr29.01.2018 - 23:17 | Son Güncelleme: 30.01.2018 - 01:17
ABD Savunma Bakanlığı, Karadeniz üzerinde seyreden Donanma'ya ait keşif uçağının Rus Su-27 tipi bir jet tarafından tehlikeli bir şekilde engellendiğini duyurdu.

CNN'e konuşan üç yetkili, Rus jetinin uluslararası hava sahasında uçan Amerikan uçağına 1.5 metre yaklaştığını söyledi.

Rus jetinin hamlesinin ardından ABD uçağının görevini yarıda bırakarak uzaklaştığı ifade edildi. 

Birleşik Devletler Avrupa Donanma Kuvvetleri (6. Filo) Sözcüsü Yüzbaşı Pamela Kunze, müdahalenin toplamda 2 saat 40 dakika sürdüğünü açıkladı. Kunze, ABD uçağının uluslararası hukukla uyumlu faaliyet gösterdiğini ve Rus müdahalesine neden olacak bir hamlede bulunmadığını savundu.

 http://www.hurriyet.com.tr/dunya/karadenizde-sicak-dakikalar-rus-ve-abd-ucaklari-arasinda-gerilim-40725567
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3383
 • 167
 • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
« Yanıtla #78 : 07 Şubat 2018, 20:04:20 »
Mattis: Füzeleri tekrar devreye sokarız

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Rusya'nın nükleer anlaşmaları ihlal etmesi halinde ülkesinin elinde koz olarak bulunan denizde konuşlu seyir füzelerini tekrar devreye sokacağını ve düşük tesirli nükleer balistik füzeleri geliştireceğini söyledi.Bakan Mattis, Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Paul Selva ile Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinde, ABD’nin 2018 Nükleer Durum İnceleme ve ABD Ulusal Savunma Strateji Belgeleri hakkında kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

Nükleer Durum İnceleme Belgesi'nde, "Denizde konuşlu nükleer seyir füzelerinin modernize edilerek devreye sokulması ve düşük tesirli balistik füzelerin ABD’nin nükleer silahlarına eklenmesi önerisinin nedeni" ile ilgili soru üzerine Mattis, “Bunun arkasındaki fikir müzakerecilerimizin güç üzerinden müzakere yürütmelerini sağlamaktır.” dedi.

Rusya’nın 1987 yılında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı ihlal ederek stratejik olmayan nükleer balistik füzelerini devreye soktuğunu hatırlatan Mattis, “Rusların bizden bir şey görmeden ellerindeki bir şeylerden vazgeçmeye istekli olacaklarını sanmıyorum.” şeklinde konuştu.

"MÜZAKEREDEN ÖNCE AÇIKLAMAK İSTEMİYORUM"

"Rusya’nın söz konusu anlaşmayı ihlal eden adımlarını geri alması durumunda, ABD’nin denizde konuşlu balistik füze ve düşük tesirli balistik füzeleri devreye sokmaktan vazgeçip vazgeçmeyeceği" sorusuna ise Mattis “Müzakereden önce bunu açıklamak istemiyorum.” yanıtını verdi.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2544013-mattis-fuzeleri-tekrar-devreye-sokariz

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41983
 • 473
Putin'den canlı yayında nükleer tehdit!
« Yanıtla #79 : 01 Mart 2018, 15:42:52 »
Putin'den canlı yayında nükleer tehdit!

Hürriyet Haber01.03.2018 - 13:45 | Son Güncelleme: 01.03.2018 - 14:06
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın her yanını vurabilecek büyük bir nükleer füze hazırladıklarını ve dünyadaki hava savunma sistemlerinin buna karşı koyamayacağını söyledi. Putin'in canlı yayında yaptığı açıklamada 'dünyanın her yerini vuracak kapasiteye sahibiz' sözleri ABD ve NATO'ya karşı açık bir tehdit olarak yorumlanıyor.Putin, Rusya'nın başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı füzeler geliştirdiğini söyledi.

Putin, bu yeni füzenin dünyanın neredeyse her noktasına ulaşabileceğini ve diğer ülkelerin üretiği hava savunma sistemlerinin buna karşı gelemeyeceğini iddia etti.

Rus lider, Rusya sınırları çevresindeki NATO konuşlanmaları ve ABD'nin füze savunma sistemlerinin Rusya'nın inşa ettiği askeri teknoloji ile etkisiz kaldığını öne sürdü. Putin, "Rusya ve müttefiklerine karşı bir saldırı, Rusya'ya bir saldırı olarak kabul edilecek ve derhal buna yanıt verilecek" açıklamasında bulundu.

Putin, seyir füzeleri tarafından taşınabilen nükleer savaş başlıkları ürettiklerini ifade etti.

CANLI YAYINDA DUYURDU! 'YENİ SU ALTI DRONE'U TEST EDİLDİ'

Putin, canlı yayınlanan açıklamasında nükleer başlıklar taşıyabilecek yeni bir su altı drone'u test ettiklerini de ekledi.  Putin ürettikleri yeni bir nükleer başlığın yolunun hiçbir füzesavar tarafından kesilemeyeceğini de kaybetti.

Rusya lideri, kruz füzeleri tarafından taşınabilecek yeni küçük nükleer başlıklar geliştirmekte olduklarını da anlattı.

"FAKİRLİĞİ AZALTACAĞIZ"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel ülkenin durumu konuşmasında, önümüzdeki altı yıl içinde yoksulluğu yarı yarıya azaltmayı amaçladığını söyledi.

Putin, kazanması beklenen 17 gün sonraki başkanlık seçiminden önceki son ülkenin durumu konuşmasında, dördüncü iktidar döneminde izleyeceği politikaları anlattı.

"Her insan bizim için değerlidir" diyen Putin, istihdamı ve ortalama yaşam süresini de arttırmayı amaçladığını vurguladı.

Putin, 18 Mart'taki başkanlık seçiminde yedi farklı adayla yarışacak, ancak hiçbirinin geniş destek alması beklenmiyor.

Seçime girmesi yasaklanan ve boykot çağrısında bulunan önde gelen muhalif isimlerden Alexey Navalni Putin'in rakipleri arasında yer almayacak.

Putin şu ana dek önemli bir seçim kampanyası yürütmedi ve önümüzdeki altı yıllık dönem için yaptığı planlardan pek bahsetmedi.

Parlamentonun alt ve üst kanatlarının ortak oturumunda konuşan Putin, ülkesindeki ortalama yaşam süresinin Japonya ve Fransa gibi olmasını istediğini söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-putinden-canli-yayinda-nukleer-tehdit-40757680
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com