Gönderen Konu: HÜRJET  (Okunma sayısı 42959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• DefenceTurk
  • *
  • 144
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #220 : 08 Temmuz 2020, 16:58:45 »
Bu Hürjet projesi başladığında ben bu uçağa harcanacak emek ve paranın Mmu'ya aktarılmasının daha doğru olduğunu , bize acil muharip uçak gerektiğini savunmuştum.

Arkadaşlar da "Hürjet yapılırken elde edilecek teknolojik yatırım ve deneyimlerin MMU yapılırken bize fayda sağlar" görüşünü savunmuşlardı...

Yani önce Hürjet yapılıp , uçacak ; bu Hürjet deneyimleriyle MMU'yu yapacaktık...

MMU motoru belli oldu , ABD'den motorlar geldi ; daha Hürjetin motoru bile belli değil.Hürjet , 2022'de uçacak deniyor.

Bu gidişle MMU,  Hürjet 'ten önce uçar , ahan da buraya yazıyorum....😎😎😎

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #221 : 09 Temmuz 2020, 02:26:04 »
Serkan hocam aslında doğru söylüyorsunuz MMU zaten ilk başta 4.5 nesil olacak. Aceleye gerek yok yavaştan zaten 5. Nesil yapacağız. Ama Hürjet eğitim uçağı olacağı için pek olaya takmamak lazım. En azından pazara güzel bir uçakla giriş yaparız inşallah çok satarız.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Yasar

• DefenceTurk
  • *
  • 91
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #222 : 09 Temmuz 2020, 02:59:31 »
Para varsa Hürjet mutlaka yapılır.
MMU’yu uçuracak pilotların modern, benzer bir kokpiti ve aviyonikleri olan eğitim uçağında uçuş eğitimi almaları gerekmez mi?
F35 pilotlarını eğitecek diye Hürjet’e başlanmıştı.
Hürjet sonunda, mutlaka üretilecek. T38 ler artık eskidi. Hem yaşça hem de teknik açıdan eski uçaklar artık t38’ler.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #223 : 09 Temmuz 2020, 04:46:42 »
Hürjetin üretilmeside tecrübe olur. Bu pazarı yakalarsak çok iyi paralar kazanırız. Afrika gibi ülkelere silahlı versiyonunu satarız.

Çevrimdışı serkan1976

• DefenceTurk
  • *
  • 144
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #224 : 09 Temmuz 2020, 11:21:23 »
Ben Hürjet'e karşı değilim.  Ben Hürjet projesinin lerleme hızına baktığımda "Hürjet,  MMU için bir deneyim,geliştirme platformu olacak" görüşünün doğru olmadığını görüyorum  ;
çünkü Hürjet projesi çok yavaş , MMU daha hızlı ilerliyor.
T-38 'lerin emekliliğine daha çok var galiba.

Çevrimdışı Yasar

• DefenceTurk
  • *
  • 91
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #225 : 09 Temmuz 2020, 12:03:40 »
Ben Hürjet'e karşı değilim.  Ben Hürjet projesinin lerleme hızına baktığımda "Hürjet,  MMU için bir deneyim,geliştirme platformu olacak" görüşünün doğru olmadığını görüyorum  ;
çünkü Hürjet projesi çok yavaş , MMU daha hızlı ilerliyor.
T-38 'lerin emekliliğine daha çok var galiba.
Yaşlılık başka , emeklilik başka şey bizim hava kuvvetlerine göre.
F4 Terminator uçakları düşe düşe %25 azaldı ama hala uçuyorlar.

Çevrimdışı カメせ

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
Alıntı
Hürjet'in gelişimine teknolojik destek.

Hürjet Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı'nın test ve değerlendirme faaliyetlerinde kullanmak üzere mühendislik simülatörü Hürjet 270 geliştirildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Hürjet Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı'nın test ve değerlendirme faaliyetlerinde kullanmak üzere mühendislik simülatörü geliştirdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TUSAŞ, tasarımından üretime tüm süreçleri kendi öz kaynakları ve milli imkanlarıyla yürüttüğü Hürjet Projesi'ni yoğun şekilde sürdürüyor.

Proje kapsamında Hürjet'in test ve değerlendirme faaliyetlerinde kullanmak üzere "Hürjet 270" adı verilen mühendislik simülatörü geliştirildi. Yapay zeka altyapısıyla donatılan simülatör, test pilotlarından alınan geri bildirimlerle Hürjet tasarımının ergonomisine katkı sağlayacak, ileride geliştirilecek eğitim simülatörü için de veri toplanmasına imkan sağlayacak. Simülatörle ayrıca pilotların test çalışmaları esnasında karşılaştıkları hataların anlık tespit edilmesine katkıda bulunulacak. Böylece geliştirme aşamasında mevcut riskler belirlenerek elimine edilecek.

Birebir Hürjet kokpitinin daha az maliyetli parçalarından oluşan simülatör, son teknolojik gelişmeleri barındırıyor. Gerçek zamanlı yazılımlar sayesinde, tasarım mühendisleri için pilot girdilerini gerçek uçuş senaryolarından alabilecekleri test imkanını sağlayan simülatör, sunduğu geniş görüş açısıyla ebat ve özellikleri bakımından mühendislik geliştirme simülatörü olarak savunma sanayisinde ilk olma özelliğini taşıyor.
youtu.be/mA6RQ_FWzzU
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/hurjetin-gelisimine-teknolojik-destek/1964407
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2020, 13:42:26 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 442
« Yanıtla #227 : 06 Eylül 2020, 13:59:11 »
Hürjetin insansız da kullanabilelim. Simülatörden kumanda edilebilsin.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #228 : 06 Eylül 2020, 14:04:57 »
Bu projede Altaya dönmez umarım.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • -11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #229 : 06 Eylül 2020, 16:16:52 »
Hürjetin cikmasi Türkiyenin en önemli projesidir

daha büyük ucak yapmamiza yardimcisi olacaktir