Gönderen Konu: HIZIR 4x4 MRAP  (Okunma sayısı 12317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
HIZIR 4x4 MRAP
« : 09 Kasım 2016, 08:25:50 »
HIZIR 4x4 MRAP

Hızır’ gibi yetişecek
Hürriyet Haber08 Kasım 2016 - 19:52Son Güncelleme : 09 Kasım 2016 - 01:54
‘Hızır’ gibi yetişecek

TÜRKİYE’ye adını TOMA ile duyuran, iç siyasi gelişmeler ve jeopolitik risklerin artmasıyla ürün çeşitlerini artırarak savunma sanayiinde öne çıkan Katmerciler, şimdi de mayın koruma seviyesi artırılmış hareketi geliştirilmiş Hızır adlı 4x4 aracını tanıtıyor.

Türkiye’nin ilk kez Hürriyet’te göreceği Hızır’ın yanı sıra Katmerciler, inovatif yeni ürünleri kompozit seramik bazlı ileri teknolojinin kullanıldığı Nefer zırh sisteminin ilk tanıtımını da yine bugün başlayan 3. High-Tech Port by MÜSİAD Fuarı'nda gerçekleştiriyor. Kırsal ve kentsel alanlardaki çatışmalarda kullanılmasını öngördükleri araçlar için henüz devletten mayın korumalı araçlar için ihale almayan Katmerciler, talebin oluşacağı görüşünde.

NATO STANDARTLARINDA

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci’nin verdiği bilgilere göre Hızır, güçlü muhabere aracı olarak tanımlanıyor. 4x4 konfigürasyonunda güvenlik güçlerinin operasyonel ihtiyaçlarına uygun olarak şirketin Ar-Ge merkezinde geliştirilen Hızır, NATO standartlarında, 9 personel kapasiteli, yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcılara koruma seviyesine sahip zırhlı taktik tekerlekli bir araç. 4x4 zırhlı devriye aracı Jeep’e giydirilen Nefer zırhlama sisteminde ise, son teknoloji kompozit ve seramik bazlı malzeme kullanıldı. Şirketin iddiasına göre bu zırhla araç tam yüksek koruma sınıfına sahip oluyor.

http://www.hurriyet.com.tr/hizir-gibi-yetisecek-40272317?_sgm_source=40272317&_sgm_campaign=scn_a0046116293a0000&_sgm_action=click
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
Ynt: HIZIR 4x4 MRAP
« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2016, 08:53:43 »
HIZIR 4x4 MRAP

Hızır’ gibi yetişecek
Hürriyet Haber08 Kasım 2016 - 19:52Son Güncelleme : 09 Kasım 2016 - 01:54
‘Hızır’ gibi yetişecek

TÜRKİYE’ye adını TOMA ile duyuran, iç siyasi gelişmeler ve jeopolitik risklerin artmasıyla ürün çeşitlerini artırarak savunma sanayiinde öne çıkan Katmerciler, şimdi de mayın koruma seviyesi artırılmış hareketi geliştirilmiş Hızır adlı 4x4 aracını tanıtıyor.

Türkiye’nin ilk kez Hürriyet’te göreceği Hızır’ın yanı sıra Katmerciler, inovatif yeni ürünleri kompozit seramik bazlı ileri teknolojinin kullanıldığı Nefer zırh sisteminin ilk tanıtımını da yine bugün başlayan 3. High-Tech Port by MÜSİAD Fuarı'nda gerçekleştiriyor. Kırsal ve kentsel alanlardaki çatışmalarda kullanılmasını öngördükleri araçlar için henüz devletten mayın korumalı araçlar için ihale almayan Katmerciler, talebin oluşacağı görüşünde.

NATO STANDARTLARINDA

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci’nin verdiği bilgilere göre Hızır, güçlü muhabere aracı olarak tanımlanıyor. 4x4 konfigürasyonunda güvenlik güçlerinin operasyonel ihtiyaçlarına uygun olarak şirketin Ar-Ge merkezinde geliştirilen Hızır, NATO standartlarında, 9 personel kapasiteli, yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcılara koruma seviyesine sahip zırhlı taktik tekerlekli bir araç. 4x4 zırhlı devriye aracı Jeep’e giydirilen Nefer zırhlama sisteminde ise, son teknoloji kompozit ve seramik bazlı malzeme kullanıldı. Şirketin iddiasına göre bu zırhla araç tam yüksek koruma sınıfına sahip oluyor.

http://www.hurriyet.com.tr/hizir-gibi-yetisecek-40272317?_sgm_source=40272317&_sgm_campaign=scn_a0046116293a0000&_sgm_action=click

tasarım hoş

ama bu gam da çok fazla ürünümüz oldu hamdolsun şikâyetçi değilim rekabet iyidir :):)
ama pek şansı yok gibi alım konusunda

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2016, 11:03:28 »
Ben tasarımını hiç beğenmedim. Bu şekilde anlamsız geometrileri sırf göze hoş görünsüz diye askeri araçlara uygulamak normal değil. Hiç bir fonsiyonelliği olmayan anlamsız geomerik cizgilerle doldurmuşlar aracı. Mesela bana birisi anlatsın o geriye doğru küçülen camların espirisi mantığı nedir. Bir biri ile aynı boyda cam yapmak daha normal değilmi depoya şimdi ne koyacaklar 8 çeşit yan cam mı konacak. Mermi isabet etti berelendi mesela haydi sol 3 numaralı camı değiştir bak depoda hepsi var o yok. Ne saçmalık. Yap hepsini dikdörtgen zorun ne hiç bir askeri mantığı yok. Belkide bir mantığıda olabilir bilemiyorum içerde sıra sıra ateş edenlerin kovanları yandakine gelmesin diye mazgal delikleri aynı seviyede olmasın diyemidir acaba. İnşallah öyle bir akıl gizlidir yoksa saçmalık yani. Önündeki o sert görünsün diye zorlama çizgiler filanda anlamsız. Arka tekerin çamurluğu niye mesela öyle artistik hiç mantığı yok sadece seksi görünsün diye. Bu araçta endüstriyel tasarım yok hollywood tarzı bir kaygı ile yapılmış.
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2016, 11:09:28 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #3 : 09 Kasım 2016, 11:46:33 »
Ilk dizayne hemen aldanmamak gerek, hatirlatalim Ejder Yalcinin ilk dizayni (prototipi):

ve simdiki Ejder Yalcin:

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2018, 08:42:45 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Katmerciler mühendislerince geliştirilen ve Trakya sınırında kullanılacak Hızır zırhlı sınır keşif ve gözetleme araçları seri üretimden çıktı.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve sınır güvenliğine yönelik yürütülen proje kapsamında Katmercilerin Ankara’daki tesislerinde üretimi tamamlanan Hızır zırhlı sınır keşif ve gözetleme araçları yakın bir zamanda teslim edilecek. Böylece Hızır, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine ilk kez girmiş olacak.

ASELSAN’ın ana yüklenici olduğu projede kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanan Hızır araçlarında SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı, Akustik Atış Yeri Tespit Sistemi, ACAR Kara Gözetleme Radarı, ŞAHİNGÖZÜ-OD Elektro-Optik Sensör Sistemi ve 9661 V/UHF Araç Telsizi ile diğer bilişim ekipmanları yer alıyor.

Bağımsız süspansiyonlu ve tam otomatik şanzımana sahip 400 beygirlik motor gücüyle segmentinin en güçlü muharebe aracı olan HIZIR yüksek balistik korumanın yanı sıra mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı da içindeki personeli en yüksek seviyede koruyor. HIZIR ayrıca bu kapsamda gerçekleştirilen patlatma testlerinden de başarıyla geçti.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/18/hizir-zirhli-sinir-kesif-ve-gozetleme-araclari-goreve-hazir/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Hızır TSK envanterine girdi, yeni hedef hibrit Hızır
« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2019, 11:49:20 »
Hızır TSK envanterine girdi, yeni hedef hibrit Hızır

Katmerciler tarafından geliştirilen Hızır 4x4 taktik tekerlekli zırhlı araçları, Ateş Mobil Sınır Güvenlik Sistemi ile ilk kez TSK envanterine girdi.
Türk savunma sanayisindeki kara aracı üreticileri tarafından üretilen ve güvenlik güçlerinin envanterine giren son ürün Hızır 4x4 taktik tekerlekli zırhlı araç oldu. Hızır'ın üreticisi Katmerciler'in hedefinde bu kez aracın hibrit versiyonunu geliştirmek var.

Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, AA muhabirine, ASELSAN ile birlikte hayata geçirilen ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kullanımına sunulan Ateş Mobil Sınır Güvenlik Sistemi Projesi'nde görev almaktan gurur duyduklarını söyledi.

Sınır güvenliği konusunda ileri teknolojinin tüm imkanlarının seferber edildiği özgün bir araç geliştirdiklerini belirten Katmerci, iki şirketin yetkinliklerinin sinerjisini ortaya koyan bu projede ASELSAN ile birlikte çalışmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Katmerci, savunma sanayisi alanına ilk olarak toplumsal olaylara müdahale araçlarıyla (TOMA) girdiklerini, daha sonra Hızır gibi zırhlı araçlara ihtiyaç olduğunu görerek bu araca yöneldiklerini bildirdi.

İsmail Katmerci, şirket olarak faaliyetlerine yön veren yaklaşıma ilişkin şunları söyledi:

"Bir şeyi yabancı ülkeler, Avrupa üretiyorsa bizim de onlardan bilgi, teknoloji bakımından bir eksiğimiz yok. Biz de bunları yaparız diye yola çıktık. Çok iyi bir teknik kadromuz var. Bu teknik kadroyla beraber Hızır'ı ürettik. Hızır araçları dünyanın her yerinde kendi segmentindeki bütün araçlarla yarışabilir. Biz de dünyada en iyisini yapan firmalardan birisi olma yolundayız. Hep de iddialıyız. 'En iyi yapan kadar iyisini yapıyoruz' şeklinde bir felsefemiz var. Bu anlamıyla bu araçlarda başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bunda arkadaşlarımızın, bize bu şevki veren Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığımız ve ASELSAN'ın emeği var."

ATEŞ TESLİMATLARI EN KISA SÜREDE TAMAMLANACAK

Ateş Mobil Sınır Güvenlik Sistemi için düzenlenen törende ürünlerinin takdirle karşılandığına dikkati çeken Katmerci, "Bir anlamda dopinglenmiş olduk. Yarınki düşüncelerimiz bunların çok ötesinde olacak." dedi.

Katmerci, 20 adetlik teslimatın ardından Ateş Mobil Sınır Güvenlik Sistemi kapsamında kalan 37 aracı da en kısa sürede ASELSAN'a teslim etmek istediklerini dile getirdi.

Hızır ile ilgili hedeflerinden birinin aracın hibrit versiyonunu üretmek olduğunu belirten Katmerci, "Bu konuda çalışmalarımız var. En kısa zamanda onunla da gündeme geleceğiz. Çünkü gece Hızır'ın bir yere gürültülü gitmesi ayrı, sessizce yaklaşması ayrı. Şu anki hedefimiz hibrit Hızır yapmak." diye konuştu.
Katmerci, Hızır'ın yeni projelerde görev almasının gündemde olup olmadığı sorusuna karşılık, "İnşallah göreceğiz. Takip ettiğimiz projeler var, yabancılarla temas halindeyiz. Bunlar da neticelendikçe duyuracağız." dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/hizir-tsk-envanterine-girdi-yeni-hedef-hibrit-hizir-41216813

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2019, 13:15:28 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #8 : 26 Temmuz 2019, 13:02:09 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Kara Kuvvetleri’ne ‘ATEŞ’ teslimatı
« Yanıtla #9 : 17 Aralık 2019, 19:10:06 »
“Türkiye ve AB Sınırlarının Sınır Gözetleme Kapasitesinin Artırılması için Mobil Gözetleme Araçları Tedarik Projesi” projesi kapsamında, 27 adet HIZIR 4×4 Keşif ve Gözetleme Aracı daha Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye ve AB Sınırlarının Sınır Gözetleme Kapasitesinin Artırılması için Mobil Gözetleme Araçları Tedarik Projesi kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilen ATEŞ sisteminin 27 aracı daha törenle teslim edildi.” ifadelerine yer verildi.

https://www.savunmasanayist.com/kara-kuvvetlerine-ates-teslimati/