Gönderen Konu: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)  (Okunma sayısı 29531 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
« Yanıtla #130 : 02 Kasım 2023, 20:46:12 »
Ben o 1.4 milyar dolarlık F-35 parasını alacağımızı hiç zannetmiyorum...

+1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #131 : 02 Kasım 2023, 20:48:53 »
Almanların TEMPEST projesine girebilmek için Typhoon için bazı ülkelere uyguladığı ambargoları kaldırmaya hazır olduğu söyleniyor.

Resmi teklifte bulunan Suudi Arabistan'a yaptırımı kaldırmayı teklif etmişler.

Bizim de F-16'ları falan beklemeden 4-5 filo Typhoon almanın tam zamanıdır.

Bizim hava kuvvetleri ABD uçaklarına aşık mıdır nedir bir türlü vazgeçmediler. Avrupa'da neredeyse herkes ABD ve Avrupa uçaklarını aynı anda işletirken biz sürekli ABD'den uçak alıp durduk. Yemediğimiz kazık kalmadı. F-16 falan hiç uğraşmaya değmez gidip Typhoon alalım, kendi mühimmatlarımızı takalım.

Yumurtaları tek sepete koymamayı öğrenemedi bizim kuvvet bir türlü.

Bizim kuvvet amerikancıdır o felsefe ve kültür ile yoğrulmuştur.
Avrupalıyı tercih etmemizin sebebi kendi muadillerine göre pahalı olmasından dolayıdır diye düşünmekteyim

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #132 : 02 Kasım 2023, 21:42:50 »
Almanların TEMPEST projesine girebilmek için Typhoon için bazı ülkelere uyguladığı ambargoları kaldırmaya hazır olduğu söyleniyor.

Resmi teklifte bulunan Suudi Arabistan'a yaptırımı kaldırmayı teklif etmişler.

Bizim de F-16'ları falan beklemeden 4-5 filo Typhoon almanın tam zamanıdır.

Bizim hava kuvvetleri ABD uçaklarına aşık mıdır nedir bir türlü vazgeçmediler. Avrupa'da neredeyse herkes ABD ve Avrupa uçaklarını aynı anda işletirken biz sürekli ABD'den uçak alıp durduk. Yemediğimiz kazık kalmadı. F-16 falan hiç uğraşmaya değmez gidip Typhoon alalım, kendi mühimmatlarımızı takalım.

Yumurtaları tek sepete koymamayı öğrenemedi bizim kuvvet bir türlü.
İçerideki 1.4 milyar doları değerlendirmek ve eldeki yeni uçaklara erişimimizin kısıtlı olmasından ötürü mühimmat ve v70 kiti alınması akılcı. Yeterki versinler.

Ben de aslında aynı fikirdeyim. En az 80 uçaklık bir sipariş geçip ortalığı biraz karıştırmak lazım. Hele Tranche 4/5 alabiliyorsak!

Versinler, ben de itiraz etmem ama işte vermiyorlar, sürekli işi yokuşa sürüp duruyorlar.

Almanlar hazır kıvama gelmişken bu işi zorlamak lazım. KAAN gelene kadar eldeki F-16'lar çok yorulacak. Bu sıkıntıyı aşmak için ara çözüm şart. O nedenle F-16 mı olur Typhoon mu olur hangisi olursa olsun almamız lazım.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #133 : 02 Kasım 2023, 22:48:16 »
Ayiptir sorması A ülkesi B ülkesine silah satarken, atıyorum X seneden önce baskasina 2. El olarak satamazsin, ya da bizim iznimiz olmadan 40 sene bile geçse satamazsin diye madde koruyor mu?

Standardi var mi bu işin yoksa tamamen A ülkesi ile B ülkesi arasındaki müzakereyemi bakiyor?

Atıyorum olmaz ama Katardan F15 almaya kalksak ABD onayı mi lazım?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 02 Kasım 2023, 23:15:39 »
Ayiptir sorması A ülkesi B ülkesine silah satarken, atıyorum X seneden önce baskasina 2. El olarak satamazsin, ya da bizim iznimiz olmadan 40 sene bile geçse satamazsin diye madde koruyor mu?

Standardi var mi bu işin yoksa tamamen A ülkesi ile B ülkesi arasındaki müzakereyemi bakiyor?

Atıyorum olmaz ama Katardan F15 almaya kalksak ABD onayı mi lazım?

ABD'den aldığın ürün eğer FMS yani Yurtdışı Askeri Satışlar yöntemiyle alındıysa bir nevi kiralık gibi bir şey. Belli bir süre üzerindeki vidayı bile onay almadan, haber vermeden değiştiremesin.

Örneğin bizim F-16'lar FMS yöntemiyle alındığı için bu uçaklarda değişik yapabilmemiz için onay almamız gerekiyor.

Ama diğer ülkelerde bildiğim kadarıyla böyle bir yöntem yok. Genelde anlaşma yapan iki ülke arasındaki müzakerelere, anlaşmalara bakıyor. Satıcı buna göre bir madde eklemediyse değişiklik yapabilirsin. Eklediyse yapamazsın.

Ama şöyle düşün. Aldın 5 sene sonra sattın istediğin ülkeye. O ürünün sahibi ülke böyle bir madde koydurmadı ama sattığın ülkeyle ilişkisi kötü. Sana sonraki satışta ambargo uygular, mühimmat vermez, modernizasyon yaptırmaz vs.

Uçak almak çok ciddi bir mesele. Politik ilişkilerin önemli olduğu bir nokta. O nedenle madde olmasa bile sorun yaşamak istemeyen bir ülke aldığı uçağı artık miadı dolmamışsa kolay kolay satmaz. Satacağı ülke de mal sahibinin sorun yaşadığı bir ülke olmaması lazım.

Katar F-15'leri satamaz bize. Uçaklar birnevi ABD'nin malı ve Katar kiraladı gibi düşün. FMS yöntemiyle satış yapıyorlar.

F-15'leri aldık diyelim Katar'dan; ABD mühimmat vermedi, bakım onarım yedek parça sağlamadı ne olacak? Katar'a bundan sonra uçak satmazlar. Yaptırım yaparlar. Kimse kolay kolay bu işlere girmez.

Şöyle örnek vereyim: Biz Bulgaristan'a 10 yıl sonra KAAN sattık. Onlarda gitti bu uçakları Ermenistan'a ya da Yunanistan'a sattı. Türkiye ne yapar? Bulgaristan'a ambargo koyar. KAAN'ı alan ülkeye mühimmat, yedek parça vermez. Bakım onarım desteği sağlamaz. Uçağı yerde çürümeye terkeder alan ülke.

O nedenle özellikle ABD gibi bir ülkenin savaş uçağını başka bir ülkeye satmaya kimse cesaret edemez.
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2023, 23:20:28 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #135 : 02 Kasım 2023, 23:27:40 »

Ne Fransız'dan bir cacık olur, ne de İngiliz'den. Demişti merzifonlu dersiniz. O tarz uçakları, tek bir devlet yapar, yaparsa. Hem de en sıradan vidasına kadar kendi üreterek. "Biz yaparız" demiyorum, ama böyle ittifaklarla olacak iş değil o.

Tek bir ülke tarafından üretilmesine rağmen, F-22 bile olması gerekenden çok daha pahalıya çıkmıştır. Neden biliyor musunuz? Senatörler ağırlık koydular ve uçağın olmadık parçaları olmadık yerlerde üretildi. Bu da maliyetleri katladı. Şimdi bir de siz ülkeler arası ittifakları hayal edin bu açıdan! Nasıl sorunlar çıkacağını düşünebiliyor musunuz!?

Jaguar?
Tornado?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #136 : 08 Kasım 2023, 16:06:01 »
🇸🇪 İsveç, 6. nesil savaş uçağı programı Tempest/GCAP'e katılımının resmî olarak sona erdiğini açıkladı.

🗣 Janes'e konuşan İsveçli yetkili:

💢 Yaklaşık bir yıl önce İngiltere ve İtalya ile üçlü çalışmalardan vazgeçtik ve ulusal bir çalışma başlattık.

💢 İngiltere ve FCAS ile neden çalışılmadığı sorularına cevap vermeyeceğim.

💢 Bir sistem mi kuracağız, başkalarıyla birlikte bir sistem mi geliştireceğiz, yoksa bir sistem mi satın alacağız, henüz karar verilmiş değil. Hem ulusal olarak hem de ortaklarla yapılacağını söyleyebiliriz.

Kaynak: gdh defence

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #137 : 08 Kasım 2023, 19:35:28 »
🇸🇪 İsveç, 6. nesil savaş uçağı programı Tempest/GCAP'e katılımının resmî olarak sona erdiğini açıkladı.

🗣 Janes'e konuşan İsveçli yetkili:

💢 Yaklaşık bir yıl önce İngiltere ve İtalya ile üçlü çalışmalardan vazgeçtik ve ulusal bir çalışma başlattık.

💢 İngiltere ve FCAS ile neden çalışılmadığı sorularına cevap vermeyeceğim.

💢 Bir sistem mi kuracağız, başkalarıyla birlikte bir sistem mi geliştireceğiz, yoksa bir sistem mi satın alacağız, henüz karar verilmiş değil. Hem ulusal olarak hem de ortaklarla yapılacağını söyleyebiliriz.

Kaynak: gdh defence
yalakalık olsun diye kaan a ortak olmak için başvururlarmış. sen gör o zaman eğlenceyi

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #138 : 08 Kasım 2023, 21:54:22 »
Şaka bir yana keşke ortak olsalar hıçbir Avrupa ülkesinin 5. Nesil avcı uçağı geliştirme projesi yok.halbuki ihtiyaçları var hepsi şu an F35'e bel bağlamış durumdalar.

Ben olsam onları 5.nesil uçağımıza davet ederken karşılığında 6.nesil savaş uçağı ortaklığı için teklifte bulunurum.

Avrupa ürünleri pahalıdır ama etkilidir bkz rafale ve ef2000

Karşılığında;

120 fcas
120 tempest

Alırdım.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #139 : 09 Kasım 2023, 02:06:59 »
İngiltere, İtalya ve Japonya bu işi kotarır. Almanlar belki İsveç yerine dahil olur. Daha başka ülkelerde dahil olabilir