Gönderen Konu: Fırat Kalkanı Operasyonu  (Okunma sayısı 61544 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41413
 • 442
Fırat Kalkanı Operasyonu
« : 24 Ağustos 2016, 10:52:08 »
Fırat Kalkanı Operasyonu

TSK 04:00'te Suriye'ye harekat başlattı! İşte son durum!
AA
24 Ağustos 2016 - 10:34Son Güncelleme : 24 Ağustos 2016 - 10:42
Son dakika haberi: TSK 04:00'te Suriye'ye harekat başlattı! İşte son durum!Son dakika haberleri gelmeye devam ediyor.. Sabah 04:00'te Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Cerablus bölgesini terör örgütü IŞİD’ten temizlenmek amacıyla askeri harekat başlatıldı. Tank, topçu ve ÇNRA atışlarıyla IŞİD hedefleri vuruldu. Keklice ve Cerablus bölgesinde belirlenen hedeflere yönelik hava taarruzu icra edilirken, Harekata Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait F-16 uçakları da katıldı. Harekat kapsamında 07.50 itibarıyla Hava Kuvvetlerince vurulması planlanan 12 hedefin tamamı vuruldu. Operasyonla hudut güvenliğinin sağlanması, DAEŞ ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek verilmesi ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması amaçlanıyor. 10.30 itibarıyla topçu ve ÇNRA ile tespit edilen 81 hedefe 294 atım yapıldı ve atışlara devam ediliyor. Suriye'nin kuzeyine yönelik başlatılan harekatın adı "Fırat Kalkanı" olarak belirlendi.

Son dakika: Suriye Cerablus'taki IŞİD hedeflerine sabah karşı operasyon başladı. 10.39 itibarıyla topçu ve ÇNRA ile tespit edilen 81 hedefe 294 atım yapıldı ve atışlara devam ediliyor. Havada bekler pozisyonda olan 2 F-16 ile anlık tespit edilen hedefler vuruluyor.  Askeri kaynaklardan verilen bilgiye göre askeri harekata piyade birlikleri (Mekanize ve havan unsurları dahil), tank ve topçu birlikleri (ÇNRA dahil), geçit açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri,  muhabere birlikleri, lojistik destek unsurları, hava kuvvetleri hava ve yer destek unsurları (İHA’lar dahil) katılıyor... TSK'dan yapılan açıklamada, operasyonun adının 'Fırat Kalkanı' olduğu belirtildi.

04.00'TEN İTİBAREN NELER YAŞANIYOR?

Cerablus operasyonu kapsamında IŞİD hedefleri 1.45 dakika boyunca topçu ateşiyle vuruldu. 63 hedefe 224 atım yapıldı. Ardından Türk savaş uçakları Cerablus'ta IŞİD hedeflerini bombaladı. Askeri kaynaklar Cerablus ve Keklice'deki 12 hedeften 12'sinin tam isabetle vurulduğunu duyurdu. Sınırda geçit açma çalışmaları sürüyor. Reuters ise Özel Kuvvetlerin Suriye'de olduğu iddiasını duyurdu. Askeri kaynaklar operasyonun amacını da açıkladı. Askeri kaynakların verdiği bilgiye göre harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahındaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezinde (Gnkur.Bşk, IInci Bşk. ve J. Başkanları) ve Kuvvet k.lıkları Harekat Merkezlerinde tüm komuta kademesi (Kuvvet K.ları ve karargahın tümü) harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunuyor. Bir diğer iddia ise Bordo-Berelilerin Suriye'ye girdiği yönünde...


09:00  Şu ana kadar Hava Kuvvetleri tarafından 12 hedef tam isabetle vuruldu. Topçu, ÇNRA, HAVAN tüm ateş destek vasıtalarından açılan atışlar sonucunda 70 hedef tam isabetle vurularak imha edildi.08:42: CNNTürk canlı yayınında tankların sınıra yaklaştığı görüldü. Tankların güvenlik için yer değiştirdiği belirtiliyor.

TÜRKİYE, SURİYE'YE HAREKAT BAŞLATTI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD unsurlarından temizlenmesi amacıyla sabaha karşı harekat başlatıldı. Cerablus bölgesindeki IŞİD unsurlarına misliyle mukabele kapsamında yoğun top atışları yapıldı.

ASKERİ KAYNAKLARDAN İLK AÇIKLAMA

Askeri kaynaklar kara harekatının henüz başlamadığını, geçit açma faaliyetlerinin sürdüğünü belirtti. Askeri kaynaklar tarafından başlatılan askeri harekatın amacının sınır güvenliğini sağlamak, IŞİD ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek vermek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğu belirtildi. Askeri harekat kapsamında ilk olarak saat 04:00 sıralarından TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı, saat 04:05’de  daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makinaları geçitler açılmaya başlandı, saat 05:45’te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi. Bu atışlar sonucunda tespit edilen  toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı. İlk hava harekatının ise saat 06:08’de başladı. Saat 06:08,  saat 06:10 ve  saat 06:30 hava harekatlarının yapıldığı belirtildi. Askeri kaynaklar ayrıca şu an için kara harekatının başlamadığını ve geçit açma faaliyetleri devam ettiğini belirtti.

BORDO-BERELİLER SURİYE'DE İDDİASI

Reuters'ın geçtiği haberde TSK Özel Kuvvet unsurlarının Suriye topraklarına girdiği belirtildi. Bordo Berelilerin kentin bazı noktalarına sızdığı iddia ediliyor.

SAHRA HASTANESİ KURULDU

Tankların bulunduğu Soylu Mahallesi’ndeki sosyal tesis ise sağlık ve AFAD ekiplerinin karargahına dönüştürüldü. Sosyal tesisin bulunduğu bölgede çok sayıda ambulansın hazır bekletildiği, yine bu alanda çadırlar ile sahra hastanesi kurulduğu görüldü.

HÜRRİYET'İN FACEBOOK YAYINI İÇİN TIKLAYIN

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, harekatın başladığını duyurarak amacın bölgenin IŞİD’den arındırılması olduğunu duyurdu. Öte yandan harekat nedeniyle Gaziantep Valiliği de sınır hattında Cerablus’un karşısındaki geniş bir bölgeyi ’özel güvenlik bölgesi’ ilan etti.

KARKAMIŞ’A GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAK

Bu arada özel güvenlik bölgesi ilan edildiği için Karkamış’a giriş ve çıkışlar da yasaklandı. İlçeye ulaşımı sağlayan yolların tamamı jandarma tarafından kesilirken, kimsenin ilçeye gitmesine izin verilmiyor.

Askeri kaynaklar kara harekatının henüz başlamadığını, geçit açma çalışmalarının sürdüğünü duyurdu. Sabah saatlerinde bölgeden yansıyan ilk görüntülerde iş makineleri dikkat çekti. Top atışlarının ardından sınırın temizlenmesi için iş makinesi girdiği belirtiliyor. 04.00'TE BAŞLAYAN OPERASYONUN AMACI

TSK unsurlarınca saat 04.00 sularında icrasına başlanan harekatla sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor. IŞİD ile aktif mücadele eden TSK'nın operasyonları, koalisyon güçlerinin bu terör örgütüne karşı yürüttüğü faaliyetlere önemli katkı sağlıyor. Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor. Operasyonla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve milletine saldıran, masum vatandaşları katleden terör örgütleriyle aktif şekilde mücadele edilmesi, bu konuda uluslararası toplum ve koalisyon güçleriyle iş birliği halinde çalışmaların sürdürülmesi amaçlanıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-haberi-tsk-cerablusa-askeri-harekat-baslatti-40206544


Dakika dakika Cerablus operasyonu >> http://www.hurriyet.com.tr/dakika-dakika-cerablus-operasyonu-40206555
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2016, 08:59:56 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41413
 • 442
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2016, 11:28:42 »
Ala: Seyirci kalamayız

Hürriyet Haber
24 Ağustos 2016 - 10:07Son Güncelleme : 24 Ağustos 2016 - 10:43
Ala: Seyirci kalamayızİçişleri Bakanı Efkan Ala, Türkiye'nin koalisyon güçleriyle çalıştığını belirterek, "Adeta Türkiye terörle savaş halindedir. Bu bölgede Türkiye'ye açık tehlike söz konusudur. Türkiye bunlara seyirci kalamaz" dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı

İçişleri Bakanı Ala, "Bizim hemen yanı başımızda terör örgütlerinin Türkiye'yi tehdit etmesine fırsat verilmeyecektir. Buna imkan sunan ortam ortadan kaldırılacaktır. Yapılan şey budur" dedi.

Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyona ilişkin Ala, "Bu bölgede Türkiye'ye yönelik artık yakın tehlike değil açık, hazır tehlike söz konusudur. Dün 9 havan mermisi attılar Karkamış'a, bugün bir tane attılar, Türkiye bunlara seyirci kalamaz."

'OPERASYON TÜRKİYE'NİN EN MEŞRU HAKKI'

İçişleri Bakanı Ala, operasyonun Türkiye'nin en meşru hakkı ve yetkisi olduğunu belirterek, bu çerçevede faaliyetlerin devam ettiğini söyledi.

"Aldığımız inisiyatif bölgede devam etmektedir. Ne zamana kadar? Bu tehdit ortadan kalkıncaya kadar, sınırımızdaki terör tehdidi ortadan kalkıncaya kadar" diyen Bakan Ala, şunları söyledi:

"Terör örgütleriyle Türkiye genel olarak mücadele etmektedir. Diyebiliriz ki Türkiye adeta terör örgütüyle savaş halindedir. Terör örgütleri dünyaya da saldırmaktadır ama en fazla Türkiye mücadele etmektedir."

Terör saldırılarına ilişkin Ala, "Bu bölgede, Türkiye dışında, meselelere vaziyet edebilen, burada başka haritaların ortaya çıkmasını engelleyebilecek güçte istikrarlı başka devlet kalmadı. O bakımdan Türkiye'nin istikrarı hedef alınıyor ve istikrarının zayıf düştüğünü düşündükleri bir anda çok daha fazla saldırıyorlar" ifadesini kullandı.

Ala, "Türkiye, kendi sınırlarının güvenliğini sağlayacaktır. Kendi vatandaşının güvenliğini sağlayacaktır. Bunun için gerekli olan faaliyetleri yapıyor, alması gereken inisiyatifi alıyor. Bunu yaparken de uluslararası hassasiyeti, ilişkileri dikkate alarak yapıyor" dedi.

GAZİANTEP'TEKİ TERÖR SALDIRISI

Gaziantep'teki terör saldırısıyla ilgili Bakan Ala, "Patlayıcı RDX, bir fabrikasyon patlayıcı. Böyle olunca bu profesyonel bir yardım almış imajını da doğurur. RDX patlayıcı tipi genellikle profesyonel bir kurgunun olduğunu gösterir ama burada böyle midir, değil midir daha sonraki soruşturmalar ortaya çıkaracaktır" dedi.

Ala, "Türkiye, kendi sınırlarının güvenliğini sağlayacaktır. Kendi vatandaşının güvenliğini sağlayacaktır. Bunun için gerekli olan faaliyetleri yapıyor, alması gereken inisiyatifi alıyor. Bunu yaparken de uluslararası hassasiyeti, ilişkileri dikkate alarak yapıyor" diye konuştu.

'500 SUBAY, 3 BİN ASTSUBAY ALACAĞIZ'

İçişleri Bakanı Ala, "Yetiştirmek üzere 500 subay, 3 bin astsubay alacağız. 1 Ocak 2007'den itibaren de öğretime başlayacak" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ala-seyirci-kalamayiz-40206646
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41413
 • 442
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2016, 11:32:08 »
Günaydın Ala
Günaydın!

Malesef başarısızsınız.
Herkesten önce öğrenmeniz gereken istihbaratı sağır sultandan sonra duyuyorsunuz.
Terörle mücadele konusunda bugüne kadar hata üzerine hata yaptınız.
Yaptığınız doğruları da ne yazık ki çok ama çok geç kalarak yapıyorsunuz! Bedeli çok ağır oluyor.

Acı ama gerçek: Ba-şa-rı-sız-sı-nız!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41413
 • 442
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2016, 11:35:13 »
ABD'den flaş 'Cerablus' açıklaması

Hürriyet Haber
24 Ağustos 2016 - 10:53Son Güncelleme : 24 Ağustos 2016 - 11:26
ABD'den flaş 'Cerablus' açıklaması

ABD'li üst düzey bir yetkili ABD'nin Türkiye'nin Cerablus'ta başlattığı operasyonu destekleyeceğini ifade etti.

Reuters'ın haberine göre ABD'den üst düzey bir yetkili ABD'nin Türkiye'nin Cerablus operasyonuna havadan destek vereceğini, havadan koruma sağlayacağını ve planlar konusunda Türkiye ile koordinasyon halinde kalacağını söyledi.

'TANSİYONUN YÜKSELMEMESİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da, günlük basın toplantısında Türkiye’nin YPG ve IŞİD hedeflerini bombalamasıyla ilgili soruyu yanıtlamıştı. Türk yetkililerin yanı sıra Suriye Demokratik Güçleri temsilcileriyle irtibat halinde olduklarını söyleyen Toner, "Bu konuda, Türk yetkililerin yanı sıra Suriye Demokratik Güçleri temsilcileriyle irtibat halindeyiz. Tansiyonun yükselmemesini sağlamaya çalıştığımızı söyleyebilirim. Her iki tarafa da hatırlatmak isterim ki ortak düşman IŞİD'dir ve buna karşı konulmalıdır" demişti.

http://www.hurriyet.com.tr/abdden-flas-cerablus-aciklamasi-40206702
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1464
 • 21
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2016, 11:49:12 »
İçimde bir sıkıntı var.Yaklaşık 3500 kişilik bir grupla Cerablusa ilerlendiği söyleniyor.Bundan önceki başarısız askeri ve siyasi dış politika kararlarını göz önünde bulundurulduğunda , eğer o 3500 kişilik grubun sayısı arttırılıp desteklenmezlerse orayı yarın birgün PYD geldiğinde savunmaları mümkün olmayacağı gibi,Pyd'nin İşid'e karşı harcaması gereken eforu,pyd yerine biz harcayacağız.Bunun yanısıra Cerablus ve etrafında mevzilenecek tanklar Suriye'de artık rahat rahat bulunabilen anti-tankların hedefi olursa(ki olma ihtimali yüksek) yakında Allah korusun Suriye'den de şehit haberleri almaya başlarız.

Tekrar uyarıyorum,şu anda sahip olduğumuz gazla PYD'nin gelecekte yapmaya niyetli olduğu şeyi onların yerine yapıyor olabiliriz.Onların yerine Cerablus ve etrafını İşid'den temizleyip,sonunda ÖSO'yu yeterince destekleyemeyip PYD'ye kaybetmelerine İZİN VERMEMELİYİZ!!! Yine saçma sapan bir dış politika hatası yapıp uluslararası arenada rezil olmayalım.

Pyd Menbiçten sonra güneye inip El Bab'ı alıp oluşturacağımız koridorun etrafını saracaktır muhtemelen.Eğer bu koridor daha güneye inmezse açtığımız koridorun etrafından dolanacaklar.

Allah etmeye ama yine öngörüsüz bir politika içinde olabiliriz... 

Çevrimdışı enes8101

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 554
 • 1
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #5 : 24 Ağustos 2016, 12:16:49 »
Hocam çok doğru noktalara değinmişsiniz.Eğer sayı doğru ise 3500 kişi o alanı tutamaz,bu durumda pyd nin önünü açmış oluruz. Cerablus harekatında pyd' yi fıratın doğusuna atamazsak ,Bab üzerinden güneyden azez'e kanton kurma hedefine ulaşabilirler.Buna kesinlikle izin vermemeliyiz.Aslında şahsi fikrim hazır sahaya inmişken pyd yi fıratın doğusuna itmekle kalmayıp fıratın doğusundada vurmamız gerekir diye düşünüyorum.   
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı kosavalı1989

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 302
 • 0
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #6 : 24 Ağustos 2016, 12:20:44 »
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu : Pyd Fıratın doğusuna dönmezse gereğini yaparız.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41413
 • 442
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #7 : 24 Ağustos 2016, 13:01:33 »
Bakan Çavuşoğlu'ndan PYD çıkışı

Hürriyet Haber
24 Ağustos 2016 - 12:12Son Güncelleme : 24 Ağustos 2016 - 12:39
Bakan Çavuşoğlu'ndan PYD çıkışıDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Estonya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Konseyi Dönem Başkanı Marina Kaljurand ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından, Bakanlık konutunda ortak basın toplantısı yaptı. Çavuşoğlu Fırat kalkanı operasyonuna tepki gösteren PYD lideri Salih Müslim'e, "Bataklıktan bahsediyor... Sen burada Türkiye’nin ne yapacağını değil sana ne olacağını düşünmelisin. Türkiye’nin hedefi bataklığı kurutmaktır. Senin ajandan buysa sen de korkabilirsin" cevabını verdi

Gündeme dair sorulara cevap veren Çavuşoğlu şunları söyledi:

DEAŞ’a karşı yaptığımız mücadele ortada. Son dönemde Türkiye’ye karşı saldırıları artırdı. Hedefimiz DAİŞ’i aşağı doğru süpürmek.

Tanklarımız şu anda gereğini yapıyor. TSK’nın planları aksamadan devam ediyor.

Peki Salih Müslüm YPG PYD neden rahatsız oldu. Onlar DAİŞ’le mücadele etmiyorlar mıdır:Esasen kendilerine teşekkür ediyoruz. Müttefiklerimize sürekli anlatmak istediğimiz şeyi itiraf etti.

PYD’nin gizli ajandası ortada. Bir an evvel bu demokratik güçleri içindeki YPG unsurları da  Fırat’ın doğusuna geçmelidir. Aksi takdirde Türkiye olarak gereğini yapacağız.

Bataklıktan bahsediyor... Sen burada Türkiye’nin ne yapacağını değil sana ne olacağını düşünmelisin.Türkiye’nin hedefi bataklığı kurutmaktır. Senin ajandan buysa sen de korkabilirsin.

Ama eğer Suriye’nin bütünlüğünü savunuyorsan tedirgin olmamalısın.

PUTİN ANTALYA’DAKİ MİLLİ MAÇA KATILACAK MI?

Şu anda bir plan yok. Dün akşam sosyal medyada çokça yer aldı. Ama henüz böyle bir karar yok. Çok da iyi olur. normalleşme sürecine katkı sağlar. Antalya'da yaşayan Rus dostlarımız da buna büyük ilgi gösterdiler. İki liderin katılması da anlamlı olur. Ama henüz böyle bir teyit yok.

http://www.hurriyet.com.tr/bakan-cavusoglundan-pyd-cikisi-40206799
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Ultron

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 90
 • 1
 • DefenceTurk.com
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #8 : 24 Ağustos 2016, 13:11:26 »
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu : Pyd Fıratın doğusuna dönmezse gereğini yaparız.

Milli menfatlerimizi FSAmi savunacak? TSK ne icin vardir? Toplamis 3500 FSA militanini yaninada iki üc m60 tank koymuslar göstermelik.

450000 askeri neden besliyorsak.
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2016, 13:12:51 Gönderen: Ultron »

Çevrimdışı Tuco

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1464
 • 21
Ynt: Fırat Kalkanı Operasyonu
« Yanıtla #9 : 24 Ağustos 2016, 13:14:55 »
Bir kez daha hatırlatmakta fayda var, aşağıdaki SDF(aslında pyd) paçavrasındaki haritada sol üst köşe Hatay'dır.Yani eğer kuzey Suriye'de Kürt koridoru açılırsa akdenize açılmalarını sağlayacak limanlardan birinin Hatay olması planlandığı muhtemel.Yani Suriye'nin kuzeyindeki kürt koridorunun sadece Suriye topraklarını ilgilendirdiğini düşünmemek lazım gibi geliyor bana.