Gönderen Konu: Karaok Kısa Menzilli Tanksavar  (Okunma sayısı 31461 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: Karaok Kısa Menzilli Tanksavar
« Yanıtla #70 : 26 Kasım 2023, 21:44:53 »
Katı yakıtlı füzelerde yakıt kimyasalından dolayı raf ömrü var. Buda stok miktarını kısıtlıyor. Amarika bile bir sene hazırlandığı körfez savaşında 5000 helfire kullanınca stokları bitti. Biz yine 5000 cirit 500 erli UMTAS siparişi gibi rakamlar duyduk zamanında bu süper güç rakamları aslında daha fazlası da olmaz. Yerli üretimi olan ülkenin üretimi kriz zamanında zorlaması kartı da var ada bir esneklik aslında. Hollanda Yunanistan gibi ülkelerin 35 tane 50 tane hellfire siparişleri oluyor kongreden izin çıkıyor haber oluyor düşünün koca koca ülkeler bu rakamlala ülkelerini koruyorlar komedi.
Aynen, Suriye'deki savaş ve özellikle de Ukrayna'daki savaş, orduların bazı planları ve bakış açılarını değiştirmiştir

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 26 Kasım 2023, 22:05:49 »
UMTAS-GM-BLOK-1

UMTAS-GM-BLOK-2

odaklanmamiz gerekir  uzun menzilli oldugu icin  müsterizi cok olur

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 26 Kasım 2023, 22:41:41 »
Gelecek nesil savaşlarda fabrikasını koruyan savaşı kazanacak. 2. Dünya Harbinde de böyleydi aslında. Ruslar ve Amerikalılar nicelik olarak Almanları dövmesi savaşta önemli galibiyetin yapı taşlarındandı.

Bu ürün özelinde, parayı basıp kenara koy gibi bir durum yok maalesef. Üretim hattını çok fazla üretime adapte etmeliyiz ama dağınık mimari de çok üreticinin olması da  lazım. Bu da maliyeti çok fazla yapmasının yanında sürekli yüksek hacimli üretim yapamayacağınız için bu fabrikaları  işlek halde tutmak demek bu da çok zor. Robotik ve yeni nesil bir üretim hattı planlayalım desek bu da müthiş maliyetli ve robotik bazlı üretim sorunları demek. Ya da bu tip platformları ileriki yıllarda parça mimarisi ile yapıp yapboz gibi katı mühimmatın olduğu kısımlar tak çıkar at, yenisini tak şeklinde olacak bu da çok zorlu ve karmaşık bir durum meydana getirecek.(Hem tasarımsal olarak hemde kullanan silahlı kuvvetlerin Depoculuk yapısı olarak. Yapsak da daha bir çok sorun var.Bu da o kadar kolay değil. Kısacası mühimmat işinde bir yapı ortaya çıkması lazım.

Birde bizim en büyük handikapımız yaptığımız ürünler fazla kaliteli ve üretimi karmaşık. Ruslar savaşta İran’ın dandik kamikaze ihaları ile büyük işler başardılar. Biz hala böyle bir İha’da şu kalitede olsun şu seviyede olsun diye pahalı ve karmaşık ürünler ortaya çıkarıyoruz.Bazı ürünlerde gerek yok buna. Basit ve ucuz olsun.Kısacası nitelik ve nicelik oranını çok doğru ve iyi kurgulamamız lazım.

Türkiye olası büyük bir savaşta üretim hatlarını özellikle koruyacak bir plan ortaya koymalı. Bunu nasıl yapar bilmiyorum. Orta Asya da üretim hatları mı kurar. Fabrikalarının hava sahasını çok iyi mi yapar. Dağlara fabrika mı kurarız bilmem ama olası büyük Türk savaşında çekeceğimiz en büyük sıkıntı mühimmat olacak. Mühimmat üretmek de öyle kolay birşey değil içinde binlerce elektronik sistemi olan onlarca alt yüklenicisi olan ürünler var vs vs. Her şeyi komple bir paket haline getirip üretim yapmak zor,çok zor iş.

4 yanımız da çökmemizi bekleyen ülke ile kaplı. Bölgesel ittifakımız olsa buradan karşılasak felan da olmuyor. Tüm dünyada savunma sanayinde Amerika ve Çin hariç her ülkenin sorunu bu galiba. Üretim yapabilmek. Ve bu üretimi koruyabilmek. Üretim ekosistemi oluşturmak belki de savunma sanayinde en zor şey olabilir. Havacılık ve uzay OSB bu anlamda kıymetli bir yatırım. Orta Uzun vadede TUSAŞ’a ürün üreten herkesi buraya çekmek lazım. Burayı da ülkenin savunulacak en kritik noktası olarak belirlemek gerek. Aynı şey Roketsan , ASELSAN, MKE içinde geçerli.

Bu sistemde en zor olan ASELSAN’ın üretim şeması, binlerce küçük komponentlerle çalışan onlarca farklı alanda binlerce farklı ürün üreten , yönetmesi deha seviyesinde insanlarla olacak muhteşem bir organizasyonel şeması olan bir şirket.

Uzun vadede Türkiye’nin dünyadaki askeri teknolojiyi yakaladıktan sonra kendine bir üretim ekosistemi yaratması lazım.
1) Üretim kapasitesini mutlaka ve sürekli karşılayacak bir müşteri bulmak. Ve sürekli üretimi belli bir seviyede tutarak hazırlıklı olmak.
2) Ana şirketlerimiz ve tedarikçilerimiz en ufak ayrıntısına kadar üretim kapasiteleri hakkında bir araştırma yapmak ve eksiklere göre önlem almak.
3) Dengesiz üretim gerektiren sektörlerde ve fabrikalarda olabildiğince robotik ve esnek üretim hatları kurabilmek.
4) Bu üretim yapacak fabrikaların üretim felsefesi nasıl olacak ve buna göre her tümü savunma(askeri, siber, politik,ekonomik) ve yönetim mekanizması kurmak.
5) Olabildiğince bu şirketlerimizi sivil alanda da üretim yapmasını sağlayarak savunma sanayinde ki ürünleri bu alanlara olabildiğince kanalize etmek bu sayede üretimi hep faal tutabilmek. 
6) TSK kendi sorumluluğu altında çok planlı bir depo ve bakım şeması oluşturmalı ve olabildiğince depodaki ürünün sayısının artırıma gidilmesi
7) TSK depo ve bakım alanlarında hem nitelik hemde nicelik olarak bulunduğu noktadan çok çok daha üstte olması gerekiyor. 6 ve 7. Maddelerin kısaca açıklaması TSK bu alanda bir çözüm bulması gerekiyor.
8 ) Müttefik ülkelerde belli seviyede ürünler için Türkiye’ye ait üretim fabrikaları bulunmalı
 9 ) Belkide yapması en zor olanı: Kendi makina sanayimizi kurarak kendi kendimize yetecek üretim fabrikaları kuracak bir makina sanayimizin olması. Bu alanda gerçekten sıfırız. Acaba batıdan alınan makinalar olmasa herhangi bir ürün üretimimiz nasıl olur.

Bu liste böyle uzar gider daha 4 5 madde var kafamda, aklıma gelmeyenlerde var benim bilmediğim yapılması gerekenler de. Kısacası üretim yapmak her anlamda çok zor bir iş. İş savunma sanayine gelince çıkmaz sokak gibi. Tabi bunlar yeterli değil birde bunun Lojistik dediğimiz bambaşka boyutu da var.

Bu konuda çok güzel bir belgesel serisi var. Merak edenler için
https://youtu.be/J4c-RQUmKXY?si=y_zf_8Y-5M08j6Ag

12-13 bölümden oluşan İtalyan Alman Sovyet İngiliz Fransız savaş fabrikalarını anlatan bir seri. Benim izlediğim YouTube kanalını bulamadım. Herhalde telif atmışlar. Meraklılar için attım.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2023, 22:47:45 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 26 Kasım 2023, 23:41:43 »
Katı yakıtlı füzelerde yakıt kimyasalından dolayı raf ömrü var. Buda stok miktarını kısıtlıyor. Amarika bile bir sene hazırlandığı körfez savaşında 5000 helfire kullanınca stokları bitti. Biz yine 5000 cirit 500 erli UMTAS siparişi gibi rakamlar duyduk zamanında bu süper güç rakamları aslında daha fazlası da olmaz. Yerli üretimi olan ülkenin üretimi kriz zamanında zorlaması kartı da var ada bir esneklik aslında. Hollanda Yunanistan gibi ülkelerin 35 tane 50 tane hellfire siparişleri oluyor kongreden izin çıkıyor haber oluyor düşünün koca koca ülkeler bu rakamlala ülkelerini koruyorlar komedi.

Keşke gerektiğinde doldurulup boşaltılabilir jel yakıt geliştirilebilse. Ancak belki füzelerin roket motoru kısmının değiştirilmesi de benzer maliyetlidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 26 Kasım 2023, 23:55:20 »
Sanki IIR değilde IR başlık gibi.

Çözünürlüğü düşük gibi geldi umarım gerçek başlık görüntüsü değildir.
Gayet de IIR. Soğuk tanka 1.5 kilometreden 3 harfli gibi iniyorsa cephede 4 km'den tankı pekala vurur bu. Mühendislerimizin eline emeğine sağlık.

İyide omtas gibi hedefin resmini pek çizemiyor gibi geldi görüntüleri izleyince muharebe esnasında sadece tanka atılmayacak javalin gibi iki ikibuçuk km ötedeki evin camından girmesini isteyeceğiz o zaman ne olacak?

Ayrıca bu javalin muadili menzili 2.5 km yı geçmez 3-4 km biraz hayal.

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 27 Kasım 2023, 02:09:05 »
Javelinin en yeni versiyonu 4km menzilli. Fransızların akeron füzesi var benzer onunki 5km. Bizimki de o seviyeye çıkar ileride.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #76 : 27 Kasım 2023, 02:28:42 »
At unut iir füzeler doğaları gereği gelişimlerini sonsuza kadar devam ettirebilecek füzelerdir. TOW u daha iyi yapmak çok zordur ama bu füzeler gözü bilgisayarı olan robot gibi füzeler her zaman çok daha iyisini yapmak mümkündür. Bu yüzden bu füzelere kabiliyet biçmemek gerek bugün çok kabiliyetlidir seneye bir yazılım yükleme ile on kat yetenekli olurlar bugün bazı şeyi vuramaz aynı füze yarın vurur. Sınırı yok bu füzelerin yapabileceklerinin. Bu yüzden zor ama doğru bir başlangıç yapıldı. daha basit füzelerle daha garanti kolay çözümler üretilebilirdi ama dank diye sınırına gelirdi füze kabiliyetinin bu ise yapılabileceklerin sonu yok. Bazı hedefleri vurmakta sıkıntısımı var pc başında programını iyi yazarsan vurur
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2023, 02:31:19 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 27 Kasım 2023, 03:59:37 »
Bu işin daha çok başındayız. ASELSAN Cats sistemleri nereden nereye geldi. Türk silahlı kuvvetleri harp sahasında denedikçe çok daha iyi olacaktır. Bu zaman alacak bir süreç.

Burada önemli olan bu platformu dünyaya nasıl pazarlayacağımız olmalı şu an. Çünkü dünyada gittikçe artan ve genişleyen bir pazar var. Maliyet etkinliği sağlayıp, alıcı ülkelere fırsatlar sunup bol bol satmamız lazım. Bu sayede ürün daha iyi hale gelecek. Üretim yatırımı yapacağız ve para kazanacağız. TB2 gibi kapış kapış satmamız lazım.

Aynı şey Mete mühimmatı içinde geçerli. Ukrayna havan bombaları ile ihalar sayesinde güzel işler çıkarırken, Mete ile sahanın efendisi olur. Cirit ve Mete muhteşem çözümler gerçekten. Hele Mete’nin piyade tüfeğinden atılan versiyonu sahadaki er için muhteşem bir ateş gücü. Ukraynalılara para ile satamamamız üzücü. Sahada kendini ispatlasa kapış kapış gidecek ürün.

Türkiye’de artık Bulut Altı İnsansız Hava Aracı ailesini oluşturup kendi doktrinlerini oluşturmalı. Piyasada küçük büyük bir çok firma ürün çıkarttı. Bu şirketleri biraya getirip ortak bir BİHA üretici çıkarmak ve ortak mimari ile üretmek çok önemli. Altınay grubu bu iş için biçilmiş kaftan.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 27 Kasım 2023, 13:42:20 »
Javelinin en yeni versiyonu 4km menzilli. Fransızların akeron füzesi var benzer onunki 5km. Bizimki de o seviyeye çıkar ileride.
Bu tip füzelerde menzili füzeyi güdümlemekte kullanılan CLU dedikleri optik sistem belirliyor.
Araçtan atılan Javelinlerin menzili, füze aynı olduğu halde daha uzun. çünkü aracın üstünde bulunan optik daha uzaktan güdümleyebiliyor.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 27 Kasım 2023, 19:14:05 »
Polonya'ya KARAOK ATGM satılacakmış.

Yusuf Akbaba'ya göre Polonya'yla sözleşme imzalanmış.