Gönderen Konu: Akıncı İHA Projesi  (Okunma sayısı 181661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akıncı İHA Projesi
« Yanıtla #280 : 19 Mayıs 2020, 14:48:27 »
Alıntı
Selçuk Bayraktar @Selcuk
youtu.be/Q6r7NsEWtAwyoutu.be/dt2RjG7SDyc
✈AKINCI'ya da çok yakışacak.

Bu mühimmat güzel bir mühimmat oldu. Bilindiği gibi ins/gps güdümlü mühimmatlar 10 metre civarı bir hata yanılma payı olabiliyor.

Ancak bu mühimmatla siz 30 kilometreden 1 tonluk bombayı 3 metre yanılma payı ile hedefe sallayabiliyorsunuz. Çünkü terminal vuruş aşamasında lazer arayıcı başlıkla hedefe kilitleniyor. Nokta hasssasiyeti ile de vuruyor. Bu özellikle tesis ve büyük hedeflere atılan ve farklı başlık tipleri içini (sığınak delici) çok daha önemli zaten videoda da tam lazerin tutulduğu noktaya düşüyor. En kısa zamanda kanat güdümlü hatta itkili hali bile yapılacağından eminim . (röportajda sanki gürcan bey kgk versiyonu için okey vermişti.)

Tabi bu en tepe noktamıdır ? Hayır. Birde adı pek dillendirilmeyen ancak çok ama çok gelişmiş bir mühimmat tipi var. Oda ;

Laçin dediğimiz mühimmat. Bu mühimmat sayesinde bombaya ins/gps güdüm kiti + iir sensör yani bir nevi termal kamera takıyorsun.

Şimdi ins/gps güdümlüleri 100 km'den atabiliyorsun. Ama isabet ve hareketli hedefi vurmak sıkıntılı. Lazer güdümlüyü'de atarsın onuda uzaktan attığında hedefe yakın lazer işaretleme yapan bir birim bir iha vs. lazım. Yakından atıncada hedefleme podu ile işaretlemen lazım.

Ama laçin'in içinde olduğu mühimmat neyi sağlıyor ? 30 veya 100 km'den bombayı atıp kaçıyorsun. Uçağında mühimmatla iletişimi sağlayan bir pod sayesinde hedefin görüntüsünü pilota veriyor. İster mühimmat ins/gps deki kordinatında hedefe ait görüntü ile iir sensördekini birleştirip hedef hareketli olsa bile (bombadan söz ediyoruz burda) onu takip ediyor. İsterse de pilot bunu sağlıyor, hedef değişimi yapabiliyor, farklı bir noktaya düşürüyor ve en önemlisi çoklu atım ve eş zamanlı saldırı yeteneği de var.  Kısaca gemi bile vurursunuz. Laçin'e kgk takıldığı an istediğiniz hedef tipine nerede olursa olsun (yer altı vs.) 100-120+ km'den bombaları sallar çıkar gidersiniz. Hiç hss tehditi olmadan. ve bunu çok ucuz bir şekilde yaparsınız. Eğer uçaktan atarsanız birde itki ekler pac-2 'yi devreden çıkarırsınız zaten aster-30 keklik, iha'dan atacaksan itkiye de gerek yok.

Böyle bir mühimmat işte.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #281 : 19 Mayıs 2020, 16:58:08 »
Hakan kılıçdan Siha yorumu. Madem son Siha sayfası burası, buraya ekleyim dedim.

https://bundle.app/yf1F69Vx
Son parağrafta Korkut’un Siha’ları vuracağını yazıyor. Biraz uçuk geldi bana. Her nekadar kesin detayları verilmesede , Oerlikon 35 mm topundan geliştirilen Korkut’un max 3000m irtifada ve 4000m menzilde etkili olması gerekiyor. Bu özelliklerle ancak Siha’ların attığı mühimmatları vurur. Siha’ları değil.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #282 : 19 Mayıs 2020, 17:12:51 »
Alıntı
Selçuk Bayraktar @Selcuk

Bu mühimmat güzel bir mühimmat oldu. Bilindiği gibi ins/gps güdümlü mühimmatlar 10 metre civarı bir hata yanılma payı olabiliyor.

Ancak bu mühimmatla siz 30 kilometreden 1 tonluk bombayı 3 metre yanılma payı ile hedefe sallayabiliyorsunuz. Çünkü terminal vuruş aşamasında lazer arayıcı başlıkla hedefe kilitleniyor. Nokta hasssasiyeti ile de vuruyor. Bu özellikle tesis ve büyük hedeflere atılan ve farklı başlık tipleri içini (sığınak delici) çok daha önemli zaten videoda da tam lazerin tutulduğu noktaya düşüyor. En kısa zamanda kanat güdümlü hatta itkili hali bile yapılacağından eminim . (röportajda sanki gürcan bey kgk versiyonu için okey vermişti.)

Tabi bu en tepe noktamıdır ? Hayır. Birde adı pek dillendirilmeyen ancak çok ama çok gelişmiş bir mühimmat tipi var. Oda ;

Laçin dediğimiz mühimmat. Bu mühimmat sayesinde bombaya ins/gps güdüm kiti + iir sensör yani bir nevi termal kamera takıyorsun.

Şimdi ins/gps güdümlüleri 100 km'den atabiliyorsun. Ama isabet ve hareketli hedefi vurmak sıkıntılı. Lazer güdümlüyü'de atarsın onuda uzaktan attığında hedefe yakın lazer işaretleme yapan bir birim bir iha vs. lazım. Yakından atıncada hedefleme podu ile işaretlemen lazım.

Ama laçin'in içinde olduğu mühimmat neyi sağlıyor ? 30 veya 100 km'den bombayı atıp kaçıyorsun. Uçağında mühimmatla iletişimi sağlayan bir pod sayesinde hedefin görüntüsünü pilota veriyor. İster mühimmat ins/gps deki kordinatında hedefe ait görüntü ile iir sensördekini birleştirip hedef hareketli olsa bile (bombadan söz ediyoruz burda) onu takip ediyor. İsterse de pilot bunu sağlıyor, hedef değişimi yapabiliyor, farklı bir noktaya düşürüyor ve en önemlisi çoklu atım ve eş zamanlı saldırı yeteneği de var.  Kısaca gemi bile vurursunuz. Laçin'e kgk takıldığı an istediğiniz hedef tipine nerede olursa olsun (yer altı vs.) 100-120+ km'den bombaları sallar çıkar gidersiniz. Hiç hss tehditi olmadan. ve bunu çok ucuz bir şekilde yaparsınız. Eğer uçaktan atarsanız birde itki ekler pac-2 'yi devreden çıkarırsınız zaten aster-30 keklik, iha'dan atacaksan itkiye de gerek yok.

Böyle bir mühimmat işte.

Sn Battlestar,
Hem kgk 81-84 serisi hem de Laçin kgk serisi mühimmat artık önümüzdeki dönemin savaşlarının olmazsa olmazı. Bilhassa Akdeniz ve Ege ‘de bizim elimizi çok güçlendirecekler.
İtki ekli modelinin menzili ne olacak belli mi?  Umarım itki ilk aşamadadır. Son 100+ km ‘yi itkisiz süzülerek alması düşman hss lerin kendisini algılamasını engeller desem de IIR arayıcı başlık ben buradayım demez mi?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #283 : 19 Mayıs 2020, 17:26:27 »
İnfrared alıcılar pasif algılayıcılardır. Bir çok Radar gibi hedefe enerji göndermez. Hedefin yaydığını alır. Bu yüzden ben burdayım demez öyle pek.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #284 : 19 Mayıs 2020, 17:29:17 »
Alıntı
Selçuk Bayraktar @Selcuk

Böyle bir mühimmat işte.

Sn Battlestar,
Hem kgk 81-84 serisi hem de Laçin kgk serisi mühimmat artık önümüzdeki dönemin savaşlarının olmazsa olmazı. Bilhassa Akdeniz ve Ege ‘de bizim elimizi çok güçlendirecekler.
İtki ekli modelinin menzili ne olacak belli mi?  Umarım itki ilk aşamadadır. Son 100+ km ‘yi itkisiz süzülerek alması düşman hss lerin kendisini algılamasını engeller desem de IIR arayıcı başlık ben buradayım demez mi?

IIR arayıcı başlığın diğer sistemler tarafından tespit edilebilirliği ve bunun bir güdüm donesi olup olmayacağı hakkında bilgim yok. Araştırmak lazım.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #285 : 19 Mayıs 2020, 17:40:07 »
Araştırmaya gerek yok. IIR arayıcı başlık pasiftir. Radar, laser aydınlatma veya beam riding güdüm sistemlerindeki gibi emisyon yaymaz, sadece hedeften yayılan termal emisyonu izler. Bu nedenle yerini belli etmez.

IIR den sakınabilmek için mühimmatın kendisinin başka yollarla tespit edilebilmesi gerekir. Veya arka plandan ayrışacak tarzda termal emisyon yaymamak gerekir.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #286 : 19 Mayıs 2020, 18:05:23 »
Hakan kılıçdan Siha yorumu. Madem son Siha sayfası burası, buraya ekleyim dedim.

https://bundle.app/yf1F69Vx
Son parağrafta Korkut’un Siha’ları vuracağını yazıyor. Biraz uçuk geldi bana. Her nekadar kesin detayları verilmesede , Oerlikon 35 mm topundan geliştirilen Korkut’un max 3000m irtifada ve 4000m menzilde etkili olması gerekiyor. Bu özelliklerle ancak Siha’ların attığı mühimmatları vurur. Siha’ları değil.

Yaşar hocam, doğrudur, belirttiğiniz menziller içinde hava aracı o irtifa, menzillere inerse hava aracını, yada değerli bi hedefi koruyor ise atılan mühimmatı vurur demek istedi galiba. Burada Atom mühimmatının etkisini, faydasını düşünmüş olabilir. Küçük quad kopter drone leride vurur korkut paralanıp etrafa metal bilge saçan mermisi sayesinde.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2020, 14:17:01 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #288 : 24 Mayıs 2020, 16:32:39 »
bu makinalara hava da yakıt ikmali sistemi konulması çok mu zor.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #289 : 25 Mayıs 2020, 16:26:12 »
bu makinalara hava da yakıt ikmali sistemi konulması çok mu zor.
Keşif ihalari/sihalari yapıları gereği manevra özellikleri kısıtlı ve hassas sistemler olduğu için havadan yakıt ikmali yapamazlar.