Gönderen Konu: Airbus Tornadoların Yerine Yeni Nesil Uçak Geliştiriyor  (Okunma sayısı 14736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Airbus Tornadoların Yerine Yeni Nesil Uçak Geliştiriyor
« Yanıtla #50 : 12 Şubat 2019, 14:19:22 »
Avrupanın yapmayı planladığı 6 nesil uçak projesine Türkiyenin de katılmasını engelleyen bir oluşum mevcutmu?

Şayet olumsuz bir durum yok ise . Avrupanın yapmayı planladığı bu projeye belirli bir oranda ortak olmak ile. Teknolojik kazanç ve mevcut birikim dağarcığımızı geliştirerek, yapmayı planladığımız kendi yerli projelere daha donanımlı olarak başlamamıza katkısı olmazmı?

Ayni zamanda kendi bağımsız uçak endüstrimiz oluşana dek ABD ye karşı elde ikinci bir alternatif elde etmemize olanak sağlamazmı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #51 : 12 Şubat 2019, 14:28:59 »
Avrupanın yapmayı planladığı 6 nesil uçak projesine Türkiyenin de katılmasını engelleyen bir oluşum mevcutmu?

Şayet olumsuz bir durum yok ise . Avrupanın yapmayı planladığı bu projeye belirli bir oranda ortak olmak ile. Teknolojik kazanç ve mevcut birikim dağarcığımızı geliştirerek, yapmayı planladığımız kendi yerli projelere daha donanımlı olarak başlamamıza katkısı olmazmı?

Ayni zamanda kendi bağımsız uçak endüstrimiz oluşana dek ABD ye karşı elde ikinci bir alternatif elde etmemize olanak sağlamazmı?

+1
Her zaman dile getiriyorum: Sahip olmadığımız teknolojileri içeren ortaklıklı projelere ortak olmamız her zaman faydalıdır. Hem o teknolojiye sahip olabilme olanağı doğurur, hem de maliyetleri azaltır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 12 Şubat 2019, 15:01:36 »
Ne derece doğru bir düşünce olduğunu bilememekle belki de şu konuların da irdelenmesinde yarar olabilir.

Kendi uçak sanyimiz olmasın demiyorum , ama uçak sanayisi kurmak pek kolay olduğunu sanmıyorum ,bu iş için sadece bilgi donanımı yeterli değil. Öncelikle bu işe soyunmadan finansal boyutunu düşünmek gerekir. Bu tür projeler hazırlık aşamasından itibaren yıllar süreceği  göz önüne alınmalı yani üreteceğimiz model üretim bandından cıkmadan demode olma ihtimali de mevcut. Üretilecek ucaklar yurt dışına satılabilir olmalı aksi halde fiyat sorunu çıkar. Bu tür faktörler göz önüne alındığı zaman ülkemizin spesifik gereksinmeleri için çok ortaklı üretime soynumamız hem finansal hem de yapılacak ürünün satışını daha kolaylaştırabileceği kanısındayım. ''yani deziyn yapalım, gerekirse kendi başımıza üretebilecek duruma hazır olalım ama başka ülkeler ile ortak üretelim ki ki daha geniş pazar sahibi olabilme imkanımız olsun.  Biz başlangıçta onların projelerine ortak oluruz sonra da ortaklarımız da bizim projemize ortak olurlar. Avrupa ile yapılacak ortaklıklar neticesinde de S400 de sorgulanmakta olan uyumsuzluk sorunları da bertaraf edilmiş olabilir.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 12 Şubat 2019, 17:04:56 »
TF-X ucagimiz  Türkiye icin  mecburiyet-ihtiyac-Gereklidir

bir cok ülke bizden Tf-x ucagini yapmamizi bekliyor

avrupanin ucagini kim alirki  bir kac ülke onlarda belli

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #54 : 12 Şubat 2019, 17:21:55 »
TF-X ucagimiz  Türkiye icin  mecburiyet-ihtiyac-Gereklidir

bir cok ülke bizden Tf-x ucagini yapmamizi bekliyor

avrupanin ucagini kim alirki  bir kac ülke onlarda belli

İki uçak arasında nesil farkı var ama!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 12 Şubat 2019, 18:27:05 »
Avrupanın Ucağını kim alır ve ne kadar üretilir sorusunun cevabı.

Tornado
Üretim Tarihi :1979–1998
Toplam Üretim :992
Kullanıcı Ülkeler:İngiltere,İtalya,Almanya,Sudi Arabistan.

Eurofighter Typhoon
Toplam Üretim :555 >655 olması beklenen
Üretim Tarihi :1994–Günümüze
Kullanıcı Ülkeler:İngiltere,İtalya,Almanya,Sudi Arabistan,İspanya,Avusturya,Kuveyt,Katar,Umman

Dünya Pazarında ki payları ve toplam üretim küçümsenecek kadar görünmüyor. Dünya pazarının  geriye kalanı ise ABD,Rusya,Fransa ,isveç, Çin olarak düşünülebilir.
Hedeflediğimiz pazar bu olacağına göre üreteceğimiz uçak xxx modeli o derece kaliteli ve fiyatı da bir o derece uygun olmalı ki pazardan pay alınabilsin .

Her işin kendine has zorluğu olduğu gibi bu işin de var , Ülke olarak zoru severiz  ve bu işi de başarabiliriz . Ancak hedeflediğimiz Pazar kısıtlı ve rekabete dayalı. İlerisinin teknolojisini üretebilmemiz için kaliteli iş gücü yanında yeni beyinlere ihtiyacımız olacağı kesin. Bu arada sayısı az olan mevcut beyinlerimizi de rakiplerimize kaptırmamak için gerekli adımlar şimdilerden atmaya başlamalayız. Madem büyük adım atıp rakiplerimizin onlarca senede geldikleri seviyeye kısa sürede ulaşmayı hedefliyoruz , o zaman büyük düşünüp bir an önce gerekli alt yapının oluşması için elimizi çabuk tutmalıyız .