Gönderen Konu: Pervaneli yakın destek uçağı alınacak!  (Okunma sayısı 5242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Pervaneli yakın destek uçağı alınacak!
« : 10 Şubat 2016, 17:39:42 »

Artan terör ve bir süredir sınırdaki sıcak gelişmeler nedeniyle Hava Kuvvetleri pervaneli yakın destek uçağı almak üzere çalışma başlattı. Acil alımın ardından Hürkuş'un silahlı modeli ne olacak?

Pervaneli uçakların devri İkinci Dünya Savaşı ile kapandığı iddia edilse de son yıllarda ilginç gelişmeler yaşanıyor. Yeni nesil, yüksek hız ve performansa sahip pervaneli uçaklar, uygun operasyon maliyetleri ile kullanılıyor.  Helikopterlere göre daha uzun süre havada kalan ve uzun menzilde görev yapabilen uçaklar taşıdıkları silahlarla anında müdahalede bulunabiliyor.

Güney sınırındaki gelişmeleri kontrol etmek için Hava Kuvvetleri, tek motorlu, pervaneli uçak alımı için çalışma yapıyor. Hazırlanan projeye göre, Diyarbakır veya bölgede farklı noktalarda üslenecek uçaklar, sınır uçuşları yapacak. İnsansız Hava Aracı ile koordine edilecek uçaklar gerektiğinde havadan müdahale edebilecek.

HANGİ UÇAKLAR İNCELENDİ?

Kokpit.aero’ya ulaşan bilgilere göre, İlk inceleme, Air Tractor şirketi tarafından geliştirilen AT-802 incelendi. Bu uçak ilk olarak Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri’nde hizmete girdi. Roketsan tarafından geliştirilen Cirit roketleri taşıyan uçak, en son Yemen’deki operasyonlarda kullanıldı.

Bu uçaklar, yerini aynı modelin zırhlandırılmış gövde yapısına sahip Iomax Archangel tiplerine bıraktı. Halen Iomax Archangel’ların 6’sı Ürdürn, üçü de Yemen güçleri tarafından kullanılıyor. Normalde uçak, ilaçlama ve yangın söndürme amaçlı tasarlandı. Savaş teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle tasarım yeni bir pazar yakaladı.

T-6A TEXAN 2 ANKARA’YA GELDİ

Proje grubu, Archangel’ın yanı sıra Brezilyalı imalatçı Embraer’in Super Tucano modelini de inceledi. Brezilyalı şirketin yetkilileri Ankara’da Hava Kuvvetleri’ne sunum yaptı. Bunun ardından Beechcraft tarafından Pilatus PC9’dan geliştirilen T-6 Texan II modeli de Ankara Esenboğa Havalimanı’na getirildi. Bu uçak hangarda yapılan sunumla Hava Kuvvetleri’ne tanıtıldı.

SİLAHLI HÜRKUŞ NE OLACAK?

Türkiye’deki savunma sanayi için en büyük tehdit ‘acil alımlar’. TAI tarafından tasarlanan Hürkuş uçağının pazardaki en umutlu modeli olan silahlı versiyonu Hürkuş C’nin bu direkt alımdan nasıl etkileneceği ise merakla bekleniyor.

Halen EASA testleri süren uçağın bir taraftan Hava Kuvvetleri için gelişmiş kokpit tasarımına sahip modeli için çalışmalar sürüyor. Eylül 2013’teki SSİK toplantısında Hürkuş için sipariş görüşmeleri başlatılmıştı. 15’i kesin (Hürkuş B – Hava Kuvvetleri eğitim modeli) için verilen siparişin ardından projede 40 adetlik opsiyon da bulunuyor. Bu opsiyonunun silahlı olan Hürkuş C modeli için kullanılması planlanıyor. Hürkuş B'nin ardından bu projenin hızla hayata geçirilebileceği ifaoe eoimilodb

ÖNCE KT-1… SONRA?

Savunma Sanayi Müsteşarlığı 2006’da TAI’ye tek motorlu, yüksek performanslı eğitim uçağı tasarımı için TAI ile sözleşme imzalamış, bir yıl sonra da Türk Hava Kuvvetleri’nde T-37 uçaklarının yerine Güney Kore imalatı KT-1’lerin alımına karar verilmişti. 40’ı kesin, 15’i de opsiyon KT-1 alımı için 350 milyon dolar ödenmişti. 

Hürkuş için resmi siparişin verilmesinin arkasından KT-1 için opsiyon haklarının kullanılmak istenmesi  tartışmaya neden olmuştu. Bu bütçenin yerli imal edilen Hürkuş için kullanılması yönünde karar alınmıştı.

Aynı şekilde silahlı uçak konusunda TAI’nin çalışmaları devam ederken başka modellerin gündeme gelmesi dikkat çekiyor.

Kaynak: www.kokpit.aero

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Pervaneli yakın destek uçağı alınacak!
« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2016, 13:00:40 »
Silahlı Hürkuş'u bekleyemeyecek kadar acil ne planı var acaba kuvvetin ?

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2016, 17:32:00 »
Yazın terör olaylarının artacağını düşünürsek, ani müdahale için etkin çözüm olabilir. Hürkuş'un silahlanması, uçması, sertifikasyonu ile uğraşacak zaman yok.
20-25 uçaklık bir paket alınmalı. 

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2016, 18:05:52 »
F-16ların işletim maaliyetleri nedeniyle olabilir belki,hürkuş b'nin testleri henüz tamamlanamamışken ,c için daha önümüzde uzun bir süre var gibi...

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #4 : 19 Şubat 2016, 15:21:43 »
Bu uçak görüntü olarak beklentilerimizi karşılamayabilir ama yerli üretim mühimmatları taşıyabiliyor,10 saat boyunca uçabiliyor ve diğer adaylara kıyaslaişletim maliyetleri daha düşük olabilir...

https://www.youtube.com/watch?v=lT-BXdOKHl4

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2016, 15:36:38 Gönderen: Tuco »

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2016, 11:15:22 »
türkiye için özel tanıtım falan zannettim roketsan mamullerini uçakta görünce.
ama öyle değilmiş. kendi sitelerindeki fotolarda da roketsan ürünleri var.

http://www.iomax.net/media/#press

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2016, 11:24:23 »
Bu uçak ile Hürkuş'u karşılaştırırsak hangisinin yetenekleri daha üstün gelir?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 35
« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2016, 11:47:32 »
Atak ya da silahlı ihanın yapamayacağı ne var ki bu uçaklara ilgi gösterilsin ?

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #8 : 20 Şubat 2016, 15:12:31 »
Bu uçak ile Hürkuş'u karşılaştırırsak hangisinin yetenekleri daha üstün gelir?

Bariz hız farkı var,hürkuş daha hızlı.Ancak archangel'ın havada kalma süresi hürkuşun 2 katından fazla...

IOMAX Archangel

Archangel Specifications
Wing Span ft (m)   57 (17.4)
Length ft (m)   36 (11)
Engine   PT6A-67F
Maximum Gross Takeoff Weight lb (kg)   14,800 (6713)
Wing Hardpoints   6
Centerline Hardpoint   1
Cruise Speed   180 KTAS (with ext stores)
Aircrew Configuration   2 Place Tandem -Dual Control
Endurance Hours   10.4 max.

Hürkuş

Performans (Hesaplanan*)
Maksimum Seyir Hızı   310 KCAS (574 km/sa)
Perdövites Hızı (iniş konfigürasyonu)   77 KCAS (143 km/sa)
Maksimum Tırmanma Hızı (@deniz seviyesi)   4370 ft/dak (22 m/s)
Azami Servis İrtifası   34700 ft (10577 m)
Maksimum Havada Kalma Süresi (@15,000 ft)   4 sa 15 dak
Maksimum Menzil (@15,000 ft)   798 Deniz mili (1478 km)
Kalkış Mesafesi (@deniz seviyesi)   1605 ft (489 m)
İniş Mesafesi (@deniz seviyesi)    1945 ft (593 m)
g limitleri    +7 / -3,5g
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2016, 15:14:31 Gönderen: Tuco »

Çevrimdışı mehmetumut4

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 21 Şubat 2016, 20:06:13 »
F-16'ların kalkış maliyeti çok yüksekti.Bunları Doğuda kullanırsak maliyet açısından bizim için çok yararlı olur.
Hem keşif hem saldırı amacıyla kullanılabilir diye düşünüyorum.

Turkish Military