Gönderen Konu: RAM (Rolling Airframe Missile)  (Okunma sayısı 3099 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 43252
 • 528
RAM (Rolling Airframe Missile)
« : 10 Ocak 2016, 22:40:05 »
RAM (Rolling Airframe Missile)ABD Deniz Kuvvetleri; RAM Blok 2 güdümlü füze paketi gereksinimlerini desteklemek üzere Raytheon ile bir sözleşme imzaladı. Yaklaşık 66.600.000 $ değerinde sözleşme altında Raytheon; parçaların imalatını ve montajını gerçekleştirecek, RAM Blok 2 44 Mod 4 güdümlü füze paketlerini test edecek. Sözleşme ayrıca 143.000.000 $ değerinde Japonya hükümetine bir yabancı askeri satış için bir seçenek içeriyor.

Sözleşme kapsamındaki çalışmalar Arizona, Almanya ve ek konumlarda yapılacaktır.

RAM; anti-gemi füzeleri ve düşman uçaklarına karşı savunma sağlamak için donanma gemileri üzerine monte edilmek üzere tasarlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya arasında bir işbirliği ile geliştirilmiştir. RAM Blok 2,  Block 1/1A'Yı takip eder ve silahın son çeşididir. Füze sistemi aynı anda birden fazla hedefle mücadeleyi sağlayan özerk bir çift modlu pasif radyo frekansı ve kızılötesi güdüm sistemi ile donatılmıştır. Şu anda 165 gemi RAM ile donatılmıştır.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
RAM (Rolling Airframe Missile)
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2016, 11:33:46 »

SeaRAM mühimmatlı deniz testinden geçti.
11.03.2016

Amerikan Donanmasının öncelikle yakın mesafe tehditleri engellemek üzere geliştirilen SeaRAM atışları başarıyla tamamlandı. USS Porter (DDG78) destroyerinde gerçekleştirilen test atışları  yayınlandı. 4 Mart tarihinde gerçekleşen testlerde 20 mm Phalanx sistemi yerine oturtulan 11 lançerli yine Raytheon üretimi 5 inçlik Rolling Airframe Missile (RAM) kullanıldı. Gemi öz savunması maksatlı RAM’lar hava savunma görevlerini üstlenirken Phalanx entegrasyonuyla yeni bir kullanım alanı da bulmuş oldular. USS Porter bu öz savunma sistemine sahip ilk muhrip olarak acil operasyon ihtiyacını karşılamak üzere Avrupa’da görevlendirilecek.
youtu.be/IzTgNYSHpy0

http://m.c4defence.com/Gundem/searam-muhimmatli-deniz-testinden-gecti/344/1

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 43252
 • 528
SeaRAM Denemeleri Tamamlandı
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2016, 14:00:40 »
SeaRAM Denemeleri TamamlandıABD Donanması; donanma gemileri için çeşitli senaryolarda, günümüzün en gelişmiş tehditlerini taklit eden çeşitli hedefleri, Raytheon Şirketinin SeaRAM anti-gemi füze savunma sistemini kullanarak imha etmek için gerçekleştirilen bir dizi denemeyi tamamladığını duyurdu. Gerçekleştirilen test sırasında iki supersonik füzeyi taklit eden iki füze bir SeaRAM sistemi tarafından aynı anda tespit edildi, izlendi, değerlendirildi ve Rolling Airframe Missile Block 2 füzeleriy başarıyla imha edildi.

Testler Güney Kaliforniya kıyılarında, Deniz Kuvvetleri Öz Savunma Test Gemisi üzerinde yürütülmüştür.

Raytheon SeaRAM Anti-Gemi Füze Savunma Sistemi; kanıtlanmış Phalanx Blok 1B CIWS ve Rolling Gövde Füzelerin birleşiminden oluşur.

Raytheon's Phalanx; hızlı ateşlenir 20mm'lik etkili bir silahtır. Bilgisayar kontrolü radarı ile hedefleri tespit eder, izler ve imha eder. Phalanx'ın menzili dışındaki gemisavar füzeleri, döner ve sabit kanatlı hava araçları, insansız hava araçları gibi hedefleri vurmak için SeaRAM gemisavar füze savunma sistemi; Phalanx Block 1B sensörlerini ve 11 Rolling Airframe Missile Block 2 füzeyi kullanır.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 4264
 • 188
 • DefenceTurk.com
Türkiye ile beş diğer ülkeden RAM Blok 2/2A siparişi
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2020, 14:52:49 »
ABD’li Raytheon Missile Systems şirketi, RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile) Blok 2/2A Nokta Hava Savunma Sistemi için yeni bir sözleşme imzaladı.Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme; ABD, Almanya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Türkiye için RAM Blok 2/2A Güdümlü Füze bileşenleri tedarikini içeriyor.

Toplam değeri 146.076.524 ABD Doları olan sözleşme kapsamında teslimatların Haziran 2025’e kadar tamamlanması planlanıyor.

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan MİLGEM ADA Sınıfı Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korvetleri, RIM-116 RAM Sistemini kullanıyor. Konuşlu bulunduğu platformu gemisavar füzelere karşı korumak üzere tasarlanan RIM-116 RAM Sistemi, 21 füze kapasiteli lançerden oluşmakta olup; 9 kilometre menzile, Mach 2+ hıza ve 11.3 kilogram ağırlığındaki blast fragmentation harp başlığına sahiptir.

https://www.savunmasanayist.com/turkiye-ile-bes-diger-ulkeden-ram-blok-2-2a-siparisi/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 4264
 • 188
 • DefenceTurk.com
Almanya’dan Devasa RAM Blok 2B Füze Siparişi
« Yanıtla #4 : 22 Eylül 2022, 20:55:57 »
Alman Federal Meclisi Bütçe Komisyonu, Alman Donanması için 600 adet Rolling Airframe Missile (RAM) Blok 2B füzesi alımına yeşil ışık yaktı.

Alman Savunma Bakanlığı, hükümetin daha önce Almanya’nın güvenliğine yapılacak yatırımlar için 100 milyar avroluk özel bir fonun kurulduğunu açıklamasının ardından ilk satın alma onayını duyurdu. Özel fon, Rusya’nın Ukrayna’da devam eden işgalinin ardından açıklanmıştı.Söz konusu sipariş, 600 adet RAM Blok 2B Yakın Hava Savunma Füzesi’ni içeriyor. Alman Donanması için sipariş edilen 600 adet füzenin teslimatları 2024 ila 2029 yılları arasında yapılacak. Dev siparişin değeri ise 560 milyon Euro.

ABD’li Raytheon ve Alman Diehl Defence ile ortaklaşa geliştirilen RIM-116 RAM; füzelere, uçaklara veya helikopterlere karşı savunma amaçlı kullanılıyor. Blok 2B Füzesi; daha güçlü bir roket motoru, 4 kanatçıklı kontrol sistemi ve geliştirilmiş pasif RF ile kızılötesi arayıcı başlığa sahip.

RIM-116 RAM yakın hava savunma sistemi, Alman Donanması tarafından neredeyse her muharip platformda kullanılıyor. 1992 yılında hizmete giren RAM Yakın Hava Savunma Füze Sistemi, 11 ülke donanmasında 160’tan fazla gemi üzerinde hizmet veriyor. Hücumbotlardan uçak gemilerine kadar her türlü tonajda platformu; seyir füzelerine, helikopterlere, insansız hava araçlarına ve küçük deniz hedeflerine karşı koruyor.

Pasif RF ve kızılötesi arayıcı başlığa sahip olan RAM; lançerden atıldıktan sonra üzerindeki pasif RF arayıcı başlık ile yaklaşan gemisavar füzenin, radar arayıcı başlığından yayılan RF dalgaları tespit ediyor. RF dalgalara yöneldikten sonra ise terminal aşamada üstündeki kızılötesi arayıcı başlık ile hedefine güdümlenip önlemeyi gerçekleştiriyor.  Çift modlu güdüm sistemiyle beraber RAM füzesi maksimum 10 kilometre menzilde %95 başarı yüzdesine ulaşmakta.

RAM yakın hava savunma sistemini Türk Donanması’da kullanmakta. Türkiye, MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler ile birlikte ilk kez ABD üretimi RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile) Yakın Hava Savunma Sistemi’ni envantere aldı. Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen dört MİLGEM ADA Sınıfı Korvet, RAM sistemleriyle teçhiz edilmiş durumda. RAM sisteminin lançerleri Almanya’dan tedarik edilirken, füzeler ise ABD’den tedarik ediliyor.

ABD, uzun süredir Türkiye’ye RAM Füzeleri konusunda ambargo uyguluyor. Roketsan tarafından geliştirilme faaliyetleri devam eden LEVENT ile birlikte bu alandaki ambargonun, milli imkanlarla giderilmesi amaçlanıyor.

https://www.savunmasanayist.com/almanyadan-devasa-ram-blok-2b-fuze-siparisi/