Gönderen Konu: Dünya'da Silah Satışları Düşerken Türkiye ve Rusya'da Artıyor  (Okunma sayısı 2813 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3811
 • 174
 • DefenceTurk.com
İsveç Barış Enstitüsü'nün dünya genelindeki silah satışlarına dair raporuna göre 2014'de ABD ve Batı Avrupa'da silah satışları düşdü. Rusya ve Türkiye'de ise satışlar yükseldi.İsveç Barış Enstitüsü'nün (SIPRI) 2014 yılı raporuna göre dünya genelinde silah üreten 100 şirketin satış rakamları, son üç yılda olduğu gibi geçen yıl da düşüş kaydettti. 2014 yılında bu şirketler, 365 milyar euroluk satış yaptı. Bu rakam bir önceki yıla oranla yüzde 1.5 azaldı. Almanya "ölümcül silahları" ile satışlarında artış yakalarken, Türk silah şirketlerinin de pazar paylarını arttırdığına değinildi.

ABD VE BATIDA SİLAH SATIŞLARI DÜŞTÜ

Deutsche welle Türkiye'nin haberine göre, İsveç Barış Enstitüsü'nün raporunda ABD ya da Batı Avrupa'daki şirketlerin silah ve askeri teçhizat satışları düşüş kaydederken, dünyanın diğer ülkelerindeki silah şirketlerinin cirolarında artış gözlendiği belirtildi. Batı Avrupa'da geçen yıl silah satışı bir önceki yıla oranla yüzde 7.4 gerileme kaydetti. Ancak iki istisna söz konusu. Alman silah şirketleri satışlarında yüzde 9.4, İsviçreli silah şirketleri ise 11.3'lik artış kaydetti.

RUS ŞİRKETLERİ İKİ YILDIR BÜYÜYOR

İsveç Barış Enstitüsü'nün raporuna göre uluslararası yaptırımlara rağmen rağmen Rusya'da geçen yıl silah satışı arttı. SIPRI silah satışı uzmanlarından Siemon Wezeman yaptığı açıklamada, "Rus firmalar artan ulusal askeri harcamalar ve ihracat dalgasında yüzüyor" dedi. Dünya genelindeki en büyük 100 şirket arasına giren 11 Rus şirketi hasılatını yüzde 48.4 oranında büyütmeyi başardı. Rus firmalar bir önceki yıl ise yüzde 20 büyüme kaydetmişti.

TÜRKİYE'NİN SİLAH ŞİRKETLERİ GÜÇLENİYOR

SIPRI Çinli silah şirketlerine ait bilgiler yeterli ve güvenilir olmadığı için bu ülkeden şirketleri rapor kapsamına almadığını açıkladı. Raporda silah pazarında giderek payını büyüten ve güçlenen şirketler arasında Türkiye, Brezilya, Hindistan ve Güney Kore'den şirketlerin bulunduğu vurgulandı. Bu ülkelerden şirketlerin dünya silah pazarındaki payının yüzde 3.7 ile düşük olduğu, ama paylarının giderek büyüdüğü tespitinde bulunuldu.

ALMANYA'NIN "ÖLÜMCÜL" YÜKSELİŞİ

Sol Parti Federal Meclis Grubu sözcülerinden Inge Höger, raporla ilgili yaptığı açıklamada, "Dünya genelinde silah satışları düşerken, Alman silah şirketleri ölümcül silah sistemleriyle küresel silah ticaretindeki payını yükseltmeyi bir kez daha başardı" dedi.

http://www.haberler.com/dunya-da-silah-satislari-duserken-turkiye-ve-7968901-haberi/

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42521
 • 485
Küresel silah harcamaları arttı
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2016, 15:15:26 »
Küresel silah harcamaları arttı
AA-hurriyet.com.tr05 Nisan 2016 - 13:05:00
Küresel silah harcamaları arttı

SIPRI listesine göre küresel askeri harcamalar, 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 1 artışla 1,7 trilyon dolara yükseldi. Türkiye en çok askeri harcama yapan ilk 15 ülke arasındaki yerini kaybetti. 2013’te en çok askeri harcama yapan 14. ülke olan Türkiye 2014’te 15. sıraya inmişti.

Merkezi İsveç'in başkenti Stockholm'da bulunan Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), yıllık raporunda askeri harcamaların son 5 yılda ilk kez artmasına DAEŞ'e karşı yürütülen mücadele, Yemen'de devam eden savaş, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki hak iddiaları, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi ve Ukrayna'daki ayrılıkçılara destek vermesi gibi gelişmelerin neden olduğuna dikkate çekti.

Askeri harcamalar, geçen yıl Afrika, Latin Amerika ve Karayipler'de azalırken ABD, Avrupa, Asya ve Ortadoğu'da arttı.  Rapora göre, ABD 596 milyar dolarla toplam askeri harcamaların yaklaşık dörtte birini yaptı. Bu ülkeyi, askeri harcamalarını yüzde 7,4 artışla 215 milyar dolara çıkan Çin izledi. Askeri harcamaları 2011'den bu yana iki katına çıkarak 87,2 milyar dolara ulaşan Suudi Arabistan, üçüncü sırada yer aldı.

Bir önceki yıl ABD ve Çin'in ardından üçüncü sırada gelen Rusya'nın askeri harcamaları, 2015'te yüzde 7,5 artışla 66,4 milyar dolara yükseldi.  ABD askerlerinin geri çekilmesi ve DAEŞ'in bölgede güç kazanması üzerine silahlı güçlerini yeniden yapılandıran Irak'ın askeri harcamaları da 13,1 milyar dolara çıktı.  Raporda, petrol fiyatlarında 2014'ten bu yana devam eden düşüşün petrol ihraç eden ülkelerde askeri harcamaların düşmesiyle sonuçlandığına işaret edildi. Buna göre Venezuela'nın askeri harcamaları yüzde 64 azalırken Angola'nın askeri harcamalarında yüzde 42 düşüş kaydedildi.

ROMANYA VE SLOVAKYA'NIN HARCAMALARI ARTTI

Bahreyn, Brunei, Çad, Ekvador, Umman ve Güney Sudan'ın askeri harcamaları da düştü. Buna karşın askeri harcamaları artan petrol ihracatçısı ülkeler arasında Cezayir, Azerbaycan, Rusya, Suudi Arabistan ve Vietnam bulunuyor.

Öte yandan Kuzey Amerika ve Avrupa'nın askeri harcamalarında 2009'dan 2014'e kadar devam eden düşüş, 2015'te sona erdi. Rusya ve Ukrayna ile sınır komşusu olan Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya'nın askeri harcamalar arttı. 

SIPRI'nın askeri harcama projesini yöneten Dr. Sam Perlo Freeman, 2015'teki askeri harcamaların bölgelere göre büyük farklılık gösterdiğini vurguladı. Freeman, "Bir yanda dünyanın birçok bölgesinde tırmanışa geçen gerilim ve artan çatışmalar nedeniyle askeri harcamalar artarken diğer yandan petrol ihraç eden ülkelerin harcamalarında düşüş var. Bu ekonomik ve siyasi olarak dengesiz durum, gelecek yıllar için belirsiz bir tablo çiziyor." ifadelerini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/kuresel-silah-harcamalari-artti-40081760
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3811
 • 174
 • DefenceTurk.com
Korkunç rakam açıklandı! 55 milyar dolarlık dev satış...
« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2018, 22:17:04 »
ABD Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansı 2018 mali yılında bir önceki yıla göre yüzde 33 artışla 55,66 milyar dolarlık dış askeri satış yapıldığını açıkladı.ABD Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansı, 2018 mali  yılında 55,66 milyar dolarlık dış askeri satış yapıldığını bildirdi.

Ajansın açıklamasına göre, ABD'nin 2018'de dış askeri satışlar  kapsamında yabancı ülkelere toplam bir önceki yıla göre yüzde 33 artışla 55,66  milyar dolar silah satışı yaptığı ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu satışın 47,71 milyar dolarının silah satın alan  yabancı ülkeler tarafından karşılandığını, kalan miktarın 3,52 milyar dolarının  ABD Dışişleri Bakanlığı, 4,42 milyar dolarının ise Savunma Bakanlığı tarafından  dış askeri yardım programları kapsamında karşılandığı belirtildi.

ABD, 2017 yılında 41,93 milyar dolar dış askeri satış  gerçekleştirmişti.

http://www.milliyet.com.tr/korkunc-rakam-aciklandi-55-milyar-ekonomi-2757923/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3811
 • 174
 • DefenceTurk.com
ASELSAN Genel Müdürü dudak uçuklatan rakamı açıkladı!
« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2018, 15:23:45 »
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye’nin savunma sanayiinde başlattığı millileştirme seferberliğine destek için ASELSAN ile iş dünyası temsilcilerini bir araya getirdi. ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, dünya savunma harcamalarının 1 trilyon 730 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi.Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, milli ve yerli savunma sanayiinde Bursalı firmaların üretim, iş ve istihdam payını artırmak maksadıyla savunma sanayiinin ana kuruluşlarını Bursalı firmalarla buluşturmaya devam ediyor. BUTEKOM’da düzenlenen Yerlileştirme Günleri, dünyanın en büyük 100 savunma sanayii kuruluşu arasında yer alan ASELSAN iş birliğinde gerçekleştirildi. ASELSAN’ın ürünleri ve yan sanayi faaliyetleri hakkında bilgi alan Bursalı firmalar, düzenlenen ikili iş görüşmelerinde ASELSAN yetkilileriyle iş birliği masasına oturdu.

Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi Derneği’nin faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen faaliyetin açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa’nın otomotiv, makine, tekstil ve kimya gibi stratejik sektörlerde önemli bir üretim tecrübesine sahip olduğunu söyledi. Bursa’da Türkiye’nin yerli ve milli üretim hedeflerine katkı sağlayacak yetenekte çok sayıda firma bulunduğunu belirten Koçaslan, “Şehir olarak savuma sanayiimize katkı sağlayacak bütün projelerin faal oyuncusu olma iddiasındayız. Firmalarımızın, savunma sanayimizin omurgasını oluşturan ASELSAN ile işbirliği imkanlarını değerlendireceği etkinliğimiz de millî üretimde daha fazla yer almalarının önünü açacaktır” diye konuştu.

SAVUNMA HARCAMALARI 2 TRİLYON DOLARA YAKLAŞTI

ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, dünya savunma harcamalarının 1 trilyon 730 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi. “Bu harcamaların yaklaşık yüzde 40'ı personel harcaması, yüzde 23'ü teçhizat, yüzde 35'i cari harcama olarak gerçekleşiyor” diyen Görgün, Türkiye’nin yaklaşık 18,2 milyar dolarlık pay ile dünyada 15. sırada yer aldığını belirtti. Türkiye’nin savunma ve havacılık cirosunun 6 milyar dolar olduğunu kaydeden Görgün, “Ülkemizin sektördeki toplam ihracatı ise 2 milyar dolar. Son yıllarda cumhurbaşkanımızın gösterdiği irade sayesinde ülkemizin sektörde ciddi bir ilerleme kaydettiğini görüyoruz” dedi.

Savunma sanayiinde gelişmenin devam etmesinin yetişmiş insan kıymetine bağlı olduğunu ifade eden Görgün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu anda sektörde çalışan vasıflı kişi sayısı 35 bin civarında. Bu sayıyı 400-500 binlere çıkarmadığımız müddetçe ülke olarak savunma sanayiinde daha ileri gitmemiz mümkün değil. Bu ilerlemenin sağlanması hepimizin sorumluluğunda.”

ASELSAN’ın geçen yıl gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin de bilgiler veren Haluk Görgün, yürütülen projelerde 770 KOBİ ile işbirliği yaptıklarının bilgisini verdi. Bu sayıyı daha da artırmak istediklerini belirten Görgün, “İşlerimizin yüzde 65’ini Ankara’daki firmalarımızla gerçekleştirdik. Bunun Ankara’yla sınırlı kalmaması gerekiyor. Ülkemizde başta Bursa olmak üzere çok önemli üretim merkezleri var. Ekonomisinde sanayi payını yüzde 45’in üzerine taşımış, ihracatta kg başına değeri şimdiden 4 dolara ulaşan Bursa’nın savunma sanayiinin gelişiminde yeterince etkin olmadığını görüyoruz. Bursa’ya üst düzey yöneticilerimizin yer aldığı çok geniş bir ekiple birlikte geldik. Düzenlediğimiz etkinlikle Bursa’nın savunma sanayiimize daha fazla katkı sağlayabilmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.

http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem2/aselsan-genel-muduru-dudak-ucuklatan-rakami-acikladi/87000/87562/

Çevrimdışı BlackHawk89

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 428
 • -4
 • DefenceTurk.com
Bizim kazandığımız pay çok az maalesef. Minumumda 20+ Milyar Dolar her yıl bizim olmalıydı.

Çevrimdışı Bogü Alp

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 363
 • 14
 • DefenceTurk.com
Biz basta Amerika ve Almanya sağ olsun bize yıllardır vermediği silahları daha yeni edinmeye başladığımız  için silahlanma hızımız yüksek görünüyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42521
 • 485
Biz basta Amerika ve Almanya sağ olsun bize yıllardır vermediği silahları daha yeni edinmeye başladığımız  için silahlanma hızımız yüksek görünüyor.

Aslında veriyorlardı. Sahip olduğumuz siahların büyük çoğunluğu bunlardan geldi. Her ne kadar zorlk çıkarsalar da durum böyle. Rusya ve Türkiye'nin diğer ülkelere göre biraz farkı var. Rusya, Sovyetlerin miras yükünden yeni yeni kurutluyor ve ayağa kalkıyor. Bunu yaparken de yenileniyor. Biz de kendi silhalarımızı üretmeye başladık. Terörle ciddi bir mücadele içerindeyiz ve eskiyen silahlarımızı yerli sistemlerle değiştirmeye çalışıyoruz. Hem Rusya, hem de biz Suriye'de aktif olarak çalışıyoruz. Rusya Suriye'ye yerleşti. Biz de iki büyük operasyonla oldukça geniş alanı temizledik ve halen kontrolümüzde tutuyoruz. Üzerine müttefiğimizden darbe girişimi gördük!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Bogü Alp

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 363
 • 14
 • DefenceTurk.com
Sayın skywolf sizler daha iyi bilirsiniz ama Amerika zamanında istediğimiz Ah 1wler için bayağı bir zorluk çıkartmış bize etkili kullanamayacağımız Ah 1 s pleri teklif etmişti. Almanya da leopard tanklarını güney doğuda kullanmanıza karşı çıkmıştı. İsveç bile penguinleri vermemişti sanırım.

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3811
 • 174
 • DefenceTurk.com
Çin, dünyanın ikinci büyük silah üreticisi oldu
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2020, 22:03:25 »
İsveç merkezli Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI)  yayınladığı rapora göre Çin, dünyanın ikinci büyük silah üreticisi oldu.Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI)  yayınladığı rapora göre Çin, dünyanın ikinci büyük silah üreticisi oldu. Ülkeye ait dört şirketin dünyanın en büyük 20 silah üreticisi arasına girdiği listeye göre Çin, 54.1 milyar dolarlık toplam satış rakamıyla ABD’nin arkasında ve Rusya’nın ise önünde yerini aldı.

Paylaşılan verilere göre Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu (AVIC) yaklaşık 20.1 milyar dolarlık satışla 6. sırada, Kuzey Çin Endüstri Şirketi (NORINCO) 17.2 milyar dolarla 8. sırada, Çin Elektronik Teknolojisi Şirketi (CETC) 12.2 milyar dolarlık satışla 9. sırada yer aldı. Çin Güney Endüstrileri Şirketi ise (CSCG) 4.6 milyar dolarlık satışla listenin 19. sırasında kendine yer buldu.

Bundan yaklaşık 10 yıl öncesine kadar silah ihtiyacının büyük kısmını Rusya ve Ukrayna’dan sağlayan ülkenin bugün itibariyle ulaştığı rakamlar bir hayli çarpıcı görünüyor. SIPRI’den yapılan açıklamaya göre ülkedeki silah şirketlerinin devlete ait olması veri temini hususunu oldukça zorlaştırıyor. Ulusal güvenlik maksadıyla gizli tutulan veriler göz önünde bulundurulduğunda söz konusu rakamların daha yüksek olma ihtimali de bulunuyor. Yine aynı rapora göre ülkede üretilen 70 ila 80 milyar dolar tutarında mühimmat Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na temin ediliyor.2015 ila 2017 yılları arasını kapsayan raporda, silah satışlarında 1. sırayı alan ABD’nin 226.6 milyar dolar ve 3. sırada yer alan Rusya’nın ise 37.7 milyar dolarlık satış gerçekleştirdiği tespit edilmiş.

İsveç merkezli SIPRI’nin verilerine göre 2018 yılındaysa küresel silah satışlarının 1.8 trilyon dolar seviyesine ulaştığı belirtiliyor. Bu rakamlar ile savunma sanayine harcanan paraların Soğuk Savaş sonundaki düzeylere ulaştığı ifade ediliyor.

https://www.donanimhaber.com/cin-dunyanin-ikinci-buyuk-silah-ureticisi-oldu--118181

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3811
 • 174
 • DefenceTurk.com
ABD 1 Yılda 175 Milyar Dolarlık Silah Sattı
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2020, 09:53:08 »
Amerikan Savunma Bakanlığı, ABD’nin 2020 yılında yaptığı silah ihracat tutarını açıkladı.Savunma Bakanlığı verilerine göre ABD, bu yıl içinde 175 milyar dolarlık silah ihracatı gerçekleştirdi.

Bu rakam, geçen yıla göre % 2,8 daha yüksek.

ABD’nin doğrudan satışları artarken, Amerikan Dışişleri Bakanlığından onay gerektiren Yabancı Askeri Satış programı çerçevesinde satışların ise %8 gerileydi, 50.7 milyar dolara düştü.

ABD Dışişleri Bakanlığının satış onayı verdiği silahlar arasında:

Birleşik Arap Emirlikleri’ne 18 acet MQ-9B İHA, zırhlı araçlar,

Tayvan’a 100 adet Harpoon hava savunma sistemi,

Mısır’a Erken Uyarı Sistemi ve Apache helikopterleri,

Japonya ve İsviçre’ye F-35 Lightning II satışı da bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, BAE’ne F-35A satışına da onay vermiş, imza için 2 Aralık tarihi öne sürülmüş, ancak bu gerçekleşmemişti.

Amerikan Savunma İş Birliği Ajansı Başkanı Heidi Grant, imzaların Trump yönetiminin devir teslim töreninin gerçekleşeceği 20 Ocak’a kadar atılabileceğini söyledi.

Gözlemciler, Biden’ın İsrail faktörü yüzünden BAE’ne F-35 satışına Trump kadar sıcak bakmayabileceğini belirtiyor.

https://www.c4defence.com/abd-1-yilda-175-milyar-dolarlik-silah-satti/