Gönderen Konu: Zumwalt Sınıfı Destroyerler  (Okunma sayısı 8951 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Zumwalt Sınıfı Destroyerler
« Yanıtla #10 : 02 Aralık 2019, 20:14:34 »
Zumwaltt tarihte experimental yani deneysel gemiler dediğimiz gemi türlerinden birisi, bu tarz gemiler genelde sorunlu ve maliyetli olurlar ancak tasarım dilleri, kullandıkları teknolojiler, getirdikleri doktrin tüm anlayışı etkiler.

Defalarca söyledim yine söyleyim zumwaltt tahrik sistemi, dış darbeler sonrası hala aktif kalmaya yönelik dış tasarımı, entegre  kule/gövdesi , şu anki ve gelecekteki railgun/lazer silah altyapısı ve hızı ile gerçekten böyle bir gemi ve gelecek tasarımları'da etkileyecek.

Bu iletiyi tabikide skywolf hocama karşı yazmadım. Tez sırasında rastladığım bir ayrıntı var o aklıma geldi. 1850'lerde Osmanlı kendi tersanelerinde Kosova buharlı kalyonunu yapıyor. Gerçekten güzel ve enfes bir gemi ancak aynı yıllarda Fransızlar dünyanın ilk ironclad savaş gemisi Gloire yi denize sürüyorlar. Sonuç olarak biri modası geçtiğinden fazla verim vermiyor diğeri yeni bir güneş gibi doğuyor.

O yüzden bir tf-2000 birde bu gemiye bakıyorum . Çok benzer bir tarih tekerrürü gibi geliyor. Tf-2000 tabikide iyi bir gemi olacak ama geçmiş dönemin başarılı örneklerinden birisi olacak gibi. Acaba İ sınıfına smart-l ekleyip vls leri arttırıp stop gap bir hava savunma gemisine çevirip tf-2000'i aşağıda göstereceğim yeni dönemde bizim gemilerin karşısına çıkabilecek tarzda gemilere yakın bir tasarım dili ve modern dönem silah altyapısına uygun bir tasarımmı kullansaydık ;

Omega sınıfı fırkateyn

dcns xwind

Seçilmeyen ama gayet beğendiğim alternatif navantia f-110

italyan ppa sınıfı.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 28 Nisan 2020, 11:29:52 »
Hocam tarihten güzel bir tespit , karşılaştırma yapmışsın ama biz daha döner radardan kurtulup denizde  Çafrad'ı , havada Aesa radarını yapamadık...
Abd donanmasının 20 yıl kullanıp hizmet dışına çıkardığı gemileri Gölcükte törenle yeni gemiymiş gibi donanmaya katıyoruz.Abd verse utanmadan hâlâ  perry sınıfı fırkateyn dileneceğiz.
Onu da geçtim tutturmuşuz 14 fırkateyn mi 14 denizaltı mı ne olduğunu anlayamadığım doktrini devam ettiriyoruz. 14 gemiden biri yüzemeyecek hale gelmeden yenisini donanmaya katmaya korkuyoruz idame masraflarını karşılayamayız diye.
"4 tane karadenize,4 tane egeye,4 tane Akdenize vs...vs..." böyle doktrin mi olur.
Bir de uçak gemisi(!)yapıyoruz 2 fırkateyni de bunun başına korumak için  görevlendirirsek 14 gemi doktrinimiz büyük darbe yiyecek vallahi...
Efkarlandım parasızlık,fakirlik adamı konuşturuyor işte böyle vesselam.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2020, 11:31:29 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 28 Nisan 2020, 19:12:50 »
Hocam tarihten güzel bir tespit , karşılaştırma yapmışsın ama biz daha döner radardan kurtulup denizde  Çafrad'ı , havada Aesa radarını yapamadık...
Abd donanmasının 20 yıl kullanıp hizmet dışına çıkardığı gemileri Gölcükte törenle yeni gemiymiş gibi donanmaya katıyoruz.Abd verse utanmadan hâlâ  perry sınıfı fırkateyn dileneceğiz.
Onu da geçtim tutturmuşuz 14 fırkateyn mi 14 denizaltı mı ne olduğunu anlayamadığım doktrini devam ettiriyoruz. 14 gemiden biri yüzemeyecek hale gelmeden yenisini donanmaya katmaya korkuyoruz idame masraflarını karşılayamayız diye.
"4 tane karadenize,4 tane egeye,4 tane Akdenize vs...vs..." böyle doktrin mi olur.
Bir de uçak gemisi(!)yapıyoruz 2 fırkateyni de bunun başına korumak için  görevlendirirsek 14 gemi doktrinimiz büyük darbe yiyecek vallahi...
Efkarlandım parasızlık,fakirlik adamı konuşturuyor işte böyle vesselam.

Öyle de şu an biz zumwaltt bir yana tf-2000 projesi ile batı paktının en gelişmiş savaş gemisini yapmayı hedefliyoruz ve 5 sene içinde ilk prototip gemi denizde olacak. Böyle bir gemiyi yapabiliyorsak bunun tasarımını gelecek dünya konseptine de daha uydurabiliriz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 28 Nisan 2020, 19:45:13 »
tf-2000'nin ebatları , temin edilecek sayı belli oldu... HSS hariç silahları da belli...

Peki bu kadar süre kalmışken medyada dolaşan TF-2000 görseli kesin tasarım görseli mi? Tasarımın daha fütüristik bir şekle evrilmesi mümkün mü? Mesela STM'nin TF-4500 diye anılan fırkateyn tasarımı gayet fütüristik görünmüştü bana ...

Acaba bu TF-2000 dizaynını STM'ye  veya başka bir özel şirkete mi bıraksaydık?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 28 Nisan 2020, 20:12:34 »
tf-2000'nin ebatları , temin edilecek sayı belli oldu... HSS hariç silahları da belli...

Peki bu kadar süre kalmışken medyada dolaşan TF-2000 görseli kesin tasarım görseli mi? Tasarımın daha fütüristik bir şekle evrilmesi mümkün mü? Mesela STM'nin TF-4500 diye anılan fırkateyn tasarımı gayet fütüristik görünmüştü bana ...

Acaba bu TF-2000 dizaynını STM'ye  veya başka bir özel şirkete mi bıraksaydık?

Mevzu futuristik olmak değil hocam .  Mevzu geleceğin savaş ortamında hayatta kalabilir bir gemi yapmak. Ve bu problem direk üstyapı yani superstructure ile ilgili. Biz bu gemilere bu kadar gemi gömmüşken ileride bunu modernize ile kotaramayız.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 28 Nisan 2020, 20:18:03 »
Son cümlenizi anlamadım...Biraz açar mısınız?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 28 Nisan 2020, 20:33:44 »
Son cümlenizi anlamadım...Biraz açar mısınız?

Şu anki güncel tasarımdaki bence son tasarımdır, bu kadar para gömüp gemi yaptıktan sonra o tasarımı modernize ile o şartlara uydurmak zor diyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 28 Nisan 2020, 20:59:24 »
Ama TF-2000 tasarımının son hali kesin mi ki? Daha Çafrad tasarımı bile farklı farklı görsellerle temsil ediliyor?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 29 Nisan 2020, 02:46:17 »
Ama TF-2000 tasarımının son hali kesin mi ki? Daha Çafrad tasarımı bile farklı farklı görsellerle temsil ediliyor?

Gemi 1 sene sonra üretime başlanacaksa kesin olmalı. Keza idef 2019'da projeye adeta lansman yapıldı. Çok ufak değişiklikler olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com