Gönderen Konu: ASPİLSAN (tskgv kuruluşu)  (Okunma sayısı 2019 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı azarax

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 295
 • 0
ASPİLSAN (tskgv kuruluşu)
« : 01 Aralık 2015, 22:40:07 »
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının %98 hisse ile sahibi olduğu ASPILSAN A.Ş. Kayseri’li vatandaşların yaptıkları bağışlarla 21 Mayıs 1981 tarihinde Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuştur.

Kuruluş amacı Türk Silahlı Kuvvetlerinin temel ihtiyaçları olan Şarjlı Nikel – Kadmiyum Batarya ihtiyaçlarını karşılamak olan şirketimiz geçen süre içerisinde büyük gelişmeler sağlayarak günümüzde ürün çeşidini 100‘ün üzerine çıkartarak, Sivil ve Askeri her türlü Sırt-El telsizleri, savaş araç gereçleri, Elektronik – Optronik Sistemleri, Uçak ve Helikopter için Komple Aküler üretebilir duruma gelmiştir.

Şirketimiz halen ülkemizin ilk ve tek Nikel – Kadmiyum, N-MH ve lityum İon batarya bloğu üreticisidir.

http://www.aspilsan.com/Icerik-1-Kurumsal
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2015, 22:40:49 Gönderen: azarax »

Çevrimdışı azarax

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 295
 • 0
Ynt: ASPİLSAN (tskgv kuruluşu)
« Yanıtla #1 : 01 Aralık 2015, 22:42:02 »
Aspilsan'ın uçak ve helikopter aküleri sivil uçaklarda kullanılması için protokol imzalandı

Askeri Pil Fabrikası (ASPİLSAN), sivil pazardaki uçak ve helikopterlere imalat yapmak için Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı (EASA) sertifikasyonu için danışman firma TRACES protokol imzaladı.

 Aspilsan'ın uçak ve helikopter aküleri sivil uçaklarda kullanılması için protokol imzalandı
Oktay ENSARİ- Zafer BARIŞ/KAYSERİ, (DHA)

OMMER Otel'de düzenlenen imza törenine ASPİLSAN yönetim kurulu başkanı Şendoğan Karakuş, Genel Müdür Ferhat Özsoy,TRACES Yönetim kurulu başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Engin Güçlü, Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Muharrem Barun, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Kamil Akçadırcı, Kayseri Ticaret Odası eski başkanı Mustafa Özhamurkar, sanayici Mehmet Köseoğlu, çok sayıda sanayici ve her iki şirketin yöneticileri ve çalışanları katıldı. ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy, halen ASPİLSAN tarafından üretilen uçak ve helikopter akülerinin halen Alman BWB ve Fransız SOPEMEA laboratuvarlarının kalite sertifikaları bulunduğunu, akülerin Türk Silahlı Kuvvetleri ve sağlık sektörü başta olmak üzere birçok alanda kullanıldığını söyledi. Özsoy, "Son derece kaliteli ürettiğimiz ve askeri uçaklarda kullanılan akülerimizi, sivil uçak ve helikopterlerde de kullanılmasını sağlayacak Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı (EASA) sertifikasyonu için bugün burada imza attık" dedi. Özsoy, şunları söyledi:

"ÜLKEMİZE DÖVİZ KAZANDIRACAĞIZ"

"Türk savunma sanayinin önemli aktörlerinden ASPİLSAN A.Ş. her türlü telsiz, gece görüş cihazı, termal dürbün bataryalarını üretmesinin yanı sıra, özellikle uçak ve helikopter aküsü üretimi ile de ülkemizde bu konudaki önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Lityum, nikel kadmiyum, nikel metal hibrit bataryalar üreten ASPİLSAN, her türlü şarj edilebilir veya şarj edilemeyen bataryalar üretmekte ve bu alanda ülkenin tek üreticisi olma özelliğini muhafaza etmektedir. Özellikle komuta kontrol malzemelerindeki batarya ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanması ülkemizin geçmişte yaşadığı tecrübeler dikkate alındığında ASPİLSAN'ın savunma sanayimiz açısından ne kadar önemli bir fonksiyonu üstlendiği daha iyi anlaşılmaktadır. Dünyada sayılı şirketler tarafından üretilen Ni-Cd Uçak ve helikopter akülerinin Türkiye'deki üretiminin ASPİLSAN A.Ş. tarafından yapıldığı dikkate alındığında şirketimiz bu yönü ile de savunma sanayinde özel bir yere koymaktadır. Bu akülerin yurt dışına satışını da yapan ASPİLSAN A.Ş. ihracatta da önemli hedeflere ulaşmayı amaçlamaktadır. ASPİLSAN tarafından üretilen uçak/ helikopter aküleri halen Alman BWB ve Fransız SOPEMEA laboratuarlarının kalite sertifikalarına sahiptir. ASPİLSAN şimdi yeni bir adım daha atarak uçak akülerinin askeri uçaklar dışında, sivil uçak ve helikopterlerde de kullanılmasını sağlayacak bir sertifikasyonu almak için çalışmalara başladık."F-16 VE HELİKOPTERİN AKÜLERİ KAYSERİ'DE YAPILIYOR

Fabrika Teknik Müdürü Metin Durmuş'da, ASPİLSAN'ın Kıbrıs ambargosu sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını gidermek için Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kayserili hayırseverler, odalar ve işadamlarının katkısıyla kurulduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Fabrika olarak Türk Silahlı Kuvvetleri kamu ve özel sektöre 4 çeşit pilden 180 çeşit batarya, 228 pil blogu ve 16 model şarjlı akü, 37 tip uçak ve helikopter aküsü üretiyoruz. F-16, Casa CN 225 uçakları, Sikorsky ve Cobra helikopterinin akülerini Kayseri'de üretiyoruz."

TRACES firması teknik Müdürü Nazan Gözay Gürbüz de, ASPİLSAN'ın Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı (EASA) sertifikası alma sürecinin 2 yıl süreceğini ifade etti.

http://kokpit.aero/aspilsan-dan-yurtdisi-atagi

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Aspilsan...
« Yanıtla #2 : 20 Mart 2016, 19:49:07 »

ASPİLSAN'dan uzun ömürlü batarya.

ASPİLSAN Genel Müdürü Özsoy, "Özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin acil ihtiyacı olduğuna inandığımız uzun ömürlü, uzun süre dayanabilen bataryaları tasarladık" dedi.

Türkiye'nin yerli sermayeyle kurulan milli kuruluşlarından Askeri Pil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ASPİLSAN), Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu uzun ömürlü bataryalardan üretti.

Şirket Genel Müdürü Ferhat Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ASPİLSAN'ın kurulduğu günden bu yana çok çeşitli bataryalar üretmesinin yanı sıra pil blokları ve uçak aküleri üzerinde de uzmanlaştığına dikkati çekti.

En ileri teknolojideki cihazlara dahi batarya üretebilecek kadar kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Özsoy, şöyle konuştu:

"Özellikle taşınabilir güç kaynakları üzerinde odaklandık. Askeri birliklerin ve sivillerin ihtiyaç duyabileceği, yanında taşıyabileceği ya da evinde kullanabileceği enerji sistemlerini tasarlıyoruz. Özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin acil ihtiyacı olduğuna inandığımız uzun ömürlü, uzun süre dayanabilen bataryaları tasarladık. Bunları da yakın zamanda teslim edeceğiz. Dolayısıyla çok batarya taşıma veya sık şarj ihtiyacını, bunu şimdilik telefonlarımız için söyleyemiyoruz ama özellikle telsizlerimiz için inşallah önlemiş olacağız."
http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/aspilsandan-uzun-omurlu-batarya-/540496

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Aspilsan...
« Yanıtla #3 : 24 Nisan 2016, 15:02:49 »

Türkiye’de imal edilen bataryalar sivil uçak ve helikopterlerde kullanılacak.

Uzun yıllardır savunma sektöründe geliştirdiği batarya sistemleri ile faaliyet gösteren ASPİLSAN, sivil havacılık için adım attı. Hedef, sivil yolcu uçakları ve helikopterler için yüksek verimliliğe sahip bataryalar imal etmek.

Dünyada uçak bataryası üreten 5 firmadan biri olan ASPİLSAN, askeri uçak ve helikopterlerden sonra sivil havacılık için de akü üretmeye başladı. ASPİLSAN'ın üretimiyle F-16, F-4 ve CASA uçaklarında kullanılan bataryalar, Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı ile yürütülen sertifikasyon süreci tamamlandığında sivil uçaklarda da kullanılabilecek.

150 çeşitten fazla batarya imal eden ASPİLSAN, yeni geliştirdiği sistemlerle yüzde 35 civarında verimlilik artışı yakaladı. Alman BWB ve Fransız SOPEMEA laboratuarlarının kalite sertifikalarına sahip şirketin bir sonraki hedef ise lityum aküler.

LİTYUM BATARYA İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
Yeni nesil uçaklarda hafiflik ve performans açısından lityum piller. Bu konuda araştırma geliştirme çalışmalarına hız veren şirket, araştırmalarını sürdürüyor. Lityum bataryalar ilk olarak Boeing 787 Dreamliner yolcu uçaklarında kullanılmıştı.
www.kokpit.aero

Çevrimdışı mavi1991

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1025
 • 18
Ynt: ASPİLSAN (tskgv kuruluşu)
« Yanıtla #4 : 24 Nisan 2016, 17:33:21 »
Batarya teknolojileri yerli otomativ markalarında önemli rol oynayacaktır

Çevrimdışı カメせ

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1770
 • 30
 • DefenceTurk.com
ASPİLSAN, Türkiye'nin ilk raylı sistemler aküsünü üretti.
« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2020, 01:03:16 »
Alıntı
ASPİLSAN, Türkiye'nin ilk raylı sistemler aküsünü üretti
ASPİLSAN'ın yerli aküleri Kayseri'deki tramvaylarda denendi
ASPİLSAN, raylı sistemlerde daha çok tercih edilen nikel fiber kadmiyum tekniğini geliştirmeyi başardı
http://ssdergilik.com/tr/HaberDergilik/ASPiLSAN-Turkiye-nin-ilk-rayli-sistemler-akusunu-uretti.
youtu.be/wVVf9pq80-s
https://mobile.twitter.com/SSDergilik/status/1271805279546544129