Gönderen Konu: LOZAN ANLAŞMASI  (Okunma sayısı 3147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı inovasyon

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 52
 • -1
 • DefenceTurk.com
LOZAN ANLAŞMASI
« : 21 Mart 2015, 21:25:43 »
cahilliğimi maruz görün acaba böyle bir şey olabilirmi?

İşte, Lozan Anlaşması'nın gizli maddelerinden bazıları:
MADDE 2: Türkiye, Boğazlar üzerindeki hâkimiyetinden 24 Nisan 2023'ü 25 Nisan 2023'e bağlayan geceyarısı tamamen vazgeçecek ve bölge, anlaşmada imzası bulunan diğer devletlerin hâkimiyeti altına girecektir.
MADDE 7: Türkiye 24 Nisan 2023 tarihi itibariyle bütün yeraltı servetlerini ve doğal kaynaklarını kullanma hakkından feragat edecek, bu hak anlaşmada imza sahibi olan diğer memleketlerin olacaktır. İşbu maddeye ormanlar, madenler ve bütün enerji kaynakları da istisnasız dahildir.
MADDE 9: Türkiye, Fener Patrikhanesi'nin ekümenik olduğunu kabul edecektir. Patrikhane 24 Nisan 2023'ten itibaren milletlerarası hükmî şahsiyete sahip olacak, Aya Yorgi Kilisesi merkez kabul edilerek 25 kilometre çapında ve Ayasofya'yı da içine alacak olan arazi bedelsiz olarak Patrikhane'ye devrolunacak ve burada daha sonra kurulacak olan Vatikan benzeri yeni devlet, geçmişin Bizans'ının hatırasını ihyâ edecektir.
MADDE 10: Ayasofya yeniden kilise hâline getirilecek ve Yeni Bizans Devleti'ne ait olacaktır.
MADDE 13: Hristiyan dünyasının organize edeceği her türlü misyonerlik faaliyeti serbest bırakılacak, Türkiye din değiştirmek isteyen vatandaşlarına her türlü desteği verecektir.
MADDE 17: Bu anlaşmanın imzalanmasından önce yürürlükte bulunan ama Türkler'in 1919 ile 1922 seneleri arasında sürdürdükleri silâhlı başkaldırı yüzünden uygulama imkânı kalmayan Sevr Anlaşması'nın bazı maddeleri de yine 24 Nisan 2023'ten başlamak üzere hayata geçirilecek, öncelik Ermenistan, Lâzistan ve Kürdistan projelerine verilecektir.
MADDE 21: İşbu anlaşma 24 Temmuz 1923 günü Lozan Palas Oteli'nin kömürlüğünde Türkiye Hariciye Vekili İsmet ile İstanbul'daki İngiliz Yüksek Komiseri Sir Horace George Montagu Rumbold tarafından gizli olarak imzalanmıştır.
http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/761647-iste-lozanin-gizli-maddeleri
Ben Fransa'yı veya Fransızları asla sevmedim ve bunu söylemekten asla vazgeçmedim.
İslam halkı bize, örneğin Fransa'dan hep yakın olacak.
Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Yalnızca kazanabiliriz. İktisadi durumumuz birkaç yıldan fazla dayanmamıza elverişli değil. Goering bunu size anlatabilir. Başka çıkar yolumuz yok, harekete geçmeliyiz... Kişisel etkenlerden başka siyasi durum da bizden yanadır; Akdeniz'de; İtalya, Fransa ve İngiltere arasında bir rekabet vardır; Yakındoğu'da hava gergindir... İngiltere büyük bir tehlike içerisindedir. Fransa'nın durumu da bozulmuştur. Doğumlar azalmaktadır... Yugoslavya çöküş tohumlarını taşıyor... Romanya her zamankinden zayıf... Türkiye'yi Mustafa Kemal’in ölümünden bu yana dar kafalı, kararsız, güçsüz insanlar yönetiyor. Bütün bu elverişli durumlar, iki ya da üç yıl içinde ortadan silinecektir. Benim kaç yıl yaşayacağımı kimse bilemez. Bundan ötürü, dört ya da beş yıl beklenilmesi doğru olmayan bir planı, hemen uygulamaya başlamalıyız.

Çevrimdışı UYVAR

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2045
 • -111
Ynt: LOZAN ANLAŞMASI
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2015, 21:54:49 »
Zekisin   :D

Boyle bir fikir birligi ya Da uzlasi varsa eger kaleme alinmazdi. Tarihciler belgesini de koysalar inanmam. Ben eyleme ve gidisata bakarim.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2015, 21:57:17 Gönderen: UYVAR »
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı OKÇULAR

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 733
 • 84
Ynt: LOZAN ANLAŞMASI
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2015, 23:11:38 »
Peki niye bu maddelerin uygulaması için 24 nisan 2023 e mühlet verildi ? 100 yıl beklemek batılılara dolayısıyla Türkiye ye ne katkı sağlayacak.
Biraz kozmik yazı olmuş.  Lozan antlaşmasından sonra dünya cihan savaşı gecirdi. Soğuk savaş yıllarca sürdü.  Önümüzde Çin denizi gibi kaynayan ve yakın zamanda patlamaya hazır bekleyen bölgeler var. Yani dünya, şartlar ve güc dengeleri değişiyor. Mesela 100 yıl önce ABD yi vergi ödemeye mecbur bırakan bir devlet vardı... Hani nerde..?

Güçlü isen dediğini yaptırırsın...  Artık kurtuluş savaşından yeni çıkmış bitkin bir millet karşılarında yok...
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı TR(B)

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 366
 • -23
Ynt: LOZAN ANLAŞMASI
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2015, 23:42:14 »
Bir yazıyı, bir haberi yayınlıyorsanız ya devamını yayınlıyacaksınız yada hiç birini, haberin devamını okumayanlar haberin gerçek oldugunu sanabilir, dedikodular sosyal medyada çığ gibi büyür siz belki şaka yapmak istiyebilirsiz. buraya arama motorlarından gelen insanlar yarım yamalak paylaşımınızı gerçek sanabilir.... insanları yanlış bilgilendirmeyin..

Çevrimdışı kosavalı1989

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 302
 • 0
Ynt: LOZAN ANLAŞMASI
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2015, 11:10:08 »
Peki niye bu maddelerin uygulaması için 24 nisan 2023 e mühlet verildi ? 100 yıl beklemek batılılara dolayısıyla Türkiye ye ne katkı sağlayacak.
Biraz kozmik yazı olmuş.  Lozan antlaşmasından sonra dünya cihan savaşı gecirdi. Soğuk savaş yıllarca sürdü.  Önümüzde Çin denizi gibi kaynayan ve yakın zamanda patlamaya hazır bekleyen bölgeler var. Yani dünya, şartlar ve güc dengeleri değişiyor. Mesela 100 yıl önce ABD yi vergi ödemeye mecbur bırakan bir devlet vardı... Hani nerde..?

Güçlü isen dediğini yaptırırsın...  Artık kurtuluş savaşından yeni çıkmış bitkin bir millet karşılarında yok...

Doğru. Lozana yöneltilen eleştrilerin temelin de anlaşılmayan şey bu dur. Türk hükümeti savaşa devam etmeyi göze alabilirmiydi ?

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44273
 • 609
Bitmeyen dedikoduyu bu kez CİMER yalanladı
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2022, 12:34:49 »
Bitmeyen dedikoduyu bu kez CİMER yalanladı

Sürekli gündeme getirilen, bazı kişilerin zaman zaman üzerinde tartıştığı “Lozan’da gizli madde var mı?” sorusunu bir vatandaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sordu.

‘DEDİKODU, BİLİMSEL DEĞERİ YOK’

Tarihçilere göre de hiçbir bilimsel değeri olmayan bu iddia, dedikodudan başka bir şey değil. Bahtiyar Süha Keskin adlı bir vatandaş CİMER’e başvurdu ve 1923 tarihli anlaşma için “Lozan’ın gizli maddeleri var mı?” diye sordu. CİMER de Keskin’e cevap verdi: “Lozan Barış Antlaşması’nda gizli maddeler bulunmamakta olup, maden çıkarmamıza engel teşkil eden bir madde yer almamaktadır.” Bu cevap, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Sürekli gündeme getirilen bu dedikoduyu tarihçilere de sorduk.

Prof. Dr. Mustafa Budak (İstanbul Üniversitesi): “Lozan süresiz bir anlaşmadır. Gizli bir maddesi de söz konusu değil. Anlaşmanın orijinali de bütün evrakı da ortada. Ayrıca bu iddialar araştırıldı zaten. Olsaydı bulunurdu. Varsa çıkarsınlar. Gerçeklikle alakası yok, dedikodudan başka bir şey değil. Bilimsel bir değeri de yok.”

Prof. Dr. Ali Satan (Marmara Üniversitesi): “Lozan’ın gizli bir maddesi yok. Lozan’a dair bütün evrak, raporlar ortada. Aradan 100 yıl geçti, olsaydı mutlaka ortaya çıkardı. Tarih bilimi açısından elde geçerli hiçbir veri yok.”

Doçent Dr. Sevtap Demirci (Boğaziçi Üniversitesi): “İngiliz arşivlerinde görmediğim, araştırmadığım belge kalmadı. Dışişleri belgeleri, istihbarat raporları, savunma bakanlığı belgeleri, akla gelen ne varsa. Gizli bir madde olduğuna dair en ufak bir veri yok. Türk arşivlerini de aradım. Orada da yok. ‘Var’ diyenler ispat etsin. Olmayan şeyin ispatı olmaz çünkü.”

KURUMDAN ALDIĞIMIZ YANIT

CİMER verdiği yanıtla ilgili soru üzerine “Bizim gönderdiğimiz yanıt ama ilgili kurumdan aldığımız cevabı gönderiyoruz. Bizim resmi görüşümüz değil” açıklamasını yaptı.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/bitmeyen-dedikoduyu-bu-kez-cimer-yalanladi-42051065
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com