Gönderen Konu: Japonya İle İlgili Stratejik Değerlendirmeler ve Haberler  (Okunma sayısı 14421 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Japonya'dan 42 milyar dolarlık savunma bütçesi

14 Ocak 2015

Japonya Bakanlar Kurulu, 4,98 trilyon yenlik yani yaklaşık 42 milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı.

Çin'le tartışmalı adalar nedeniyle gerginliğin tırmandığı bir dönemde onaylanan bütçe, bir önceki mali yıla göre yüzde 2,8 oranında artırıldı.

Böylece Japonya on yıl süren kesintilerin ardından son üç yılda savunma bütçesini artırmış oldu.

Yeni Savunma Bakanı Gen Nakatani, Japonya'nın çevresindeki "değişen koşullar" nedeniyle bunun gerekli olduğunu söyledi.

Bütçe yeni devriye uçakları ve gemileri alınmasını öngörüyor.

Bunlar arasında 20 devriye uçağı, beş adet hem helikopter hem de uçak fonksiyonu olan hava aracı ve altı adet radara yakalanmayan savaş uçağı bulunuyor.

Tartışmalı adalar

Savunma Bakanlığı ayrıca 30 ambifik araç ve çok uzaktaki uçakları ve gemileri tespit etme kapasitesine sahip bir erken uyarı uçağı almayı planlıyor.

Başbakan Şinzo Abe'nin girişimiyle geçen yıl İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra meşru müdafaa dışında savaşa girmeyi yasaklayan anayasada değişikliğe gidilmiş, saldırıya uğrayan müttefiklere yardım edilmesinin önü açılmıştı.

Pekin ve Tokyo, son yıllarda Doğu Çin Denizi'nde Japonya'da Senkaku, Çin'de de Diaoyu olarak bilinen adaların egemenlik hakları nedeniyle gerginlik yaşıyor.

Bu adalar, Japonya'nın hakimiyetinde. Ancak Japonya Hükümeti'nin bu adalardan üçünü 2012'de, bir kişiden satın almasından sonra, Çin'le yıllardır devam eden gerginlik hızla tırmanmaya başladı.

Geçen Aralık'ta Savunma Bakanlığı'na atanan Orgeneral Nakatani, Japonya'nun çevresindeki durumun değişmekte olduğunu söyledi, "Savunma harcamalarının düzeyi, Japonya'nın hava, kara ve deniz savunması ve vatandaşlarının canını ve malını koruması için gerekli olan miktarı yansıtıyor" dedi.

Çin'de resmi savunma bütçesini önemli ölçüde artırmıştı. Çin'in savunma büçesi Japonya'nınkinin 2.5 katından fazla.

Amerika Birleşik Devletleri dünyada en büyük savunma bütçesine sahip ülke. ABD'nin geçen yılki savunma bütçesi 600 milyar dolardı.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150114_japonya_savunma_butcesi
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2022, 15:24:20 Gönderen: fırtına06 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimiçi カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Japonya F-3 uçağında kullanacagi motor testlerine basladi.
« Yanıtla #1 : 10 Ağustos 2019, 23:40:20 »
youtu.be/fBug9C7jP_w
Alıntı
Japonlar, F-3 uçağında kullanmayı planladıkları, XF-9-1 turbofan motorunun testlerini yapmaya başladı. Bu motorun  takatinin 26,500 ib ve afterburnerli takatinin 35.200 ib olacağı belirtilmiştir. XF-9-1 motoru, 1.800 santigrad üst limit ısı derecesinde çalışacak şekilde dizayn edilmiş.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Japonya'dan 42 milyar dolarlık savunma bütçesi
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2019, 00:12:55 »
Anladıgım kadarıyla Japonlar savaş uçaklarını özellikle fight dog üzerinden değerlendiriyor. Hayallerindeki uçağında F35ten ziyade F22 olması bundan kaynaklı sanırım.. Hız - menzil - manevra...Bizim hava kuvvetlerinin savaş uçağı planlaması nasıl oluyor-du bundan sonra nasıl olmalı ? ordusu savunma pozisyonundan saldırı moduna geçmiş bir Türkiye için soruyorum. Uçak sayımız ne olmalı ? bu sayının ne kadar av ne kadarı bombardımana ayrılmalı ? Ruslar ve Amerikalılar gibi saf kan bir bombardıman uçağına ihtiyacımız gelecek için gündemimizde olmalı mı ? Bu saf kan bombardıman uçağını Gezgin seyir füzesi , gelişmiş ihalar ve gelecek yıllarda geliştirilmesi muhtemel daha büyük bombalar için soruyorum.
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2019, 00:14:17 Gönderen: Ankhises »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2019, 07:25:20 »
japon  askeri bakimindan abd bagimli ucak motor yapa bileceklerini sanmiyorum

sanki  f 110 motorunu biraz degistirerek yapiyoruz havasini vermisler

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #4 : 11 Ağustos 2019, 08:52:41 »
japon  askeri bakimindan abd bagimli ucak motor yapa bileceklerini sanmiyorum

sanki  f 110 motorunu biraz degistirerek yapiyoruz havasini vermisler

Japonların 6. Nesil için adeta apar topar düğmeye bastığını ben de duydum. Japonlar biz veya İran gibi tribüne oynamaz oturur yapar. Teknoloji ve bilime bakış açıları bunu kısa sürede yapmaya müsait.

Benim aklıma takılan F-35 konseptiyle kafamızda oluşan “dog fight tarih oldu; radarı güçlü olan 200 km uzaktan vurup geçecek” fikrinin Japonlar tarafından F-35 deneyimi arttıkça ortadan kalkıyor oluşu. Demek ki Japon öngörüsü stealth özelliğin yeterli gelmeyeceğini ve iki stealth uçağın halen dogfight ihtimalinin yüksek olduğu yönünde.

F-3 üzerinden giden bu yeni yatırımı destekliyorum. Hem F-35’in “biricik” imajını kırar hem de Nato paktı savunma sanayindeki Amerikan hegemonyasını.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 11 Ağustos 2019, 11:05:13 »
Bizler bilgisayarlari japonyasini övünüyoruz ama

telefon-televizyonda japon egemenligi  bitti  japon savunmaya harcama yapmis

abd ne kadar savunmaya harcama yapiyor 

1 numara abd dünya üzerinde onu gececek ülkede yok

savunmaya ne kadar para dökerseniz o kadarda ileridesiniz sonuc bu

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 11 Ağustos 2019, 11:57:02 »
Dogh fight tarih olmadı. 5. Nesiller arasında mutlaka böyle senaryolar olacaktır. Ama 4. Nesil bir jetin 5. Nesil bir jet karşısında hiç şansı yok. Yaklaşamaz bile.

F-35 uygun fiyat, durumsal farkındalık, stealth tasarım, multirole gayet güzel etkili bir uçak. Tipik 5. Nesillerin F-16 savaşan şahini diyebiliriz. Ama bunun yaninda F-15 ayarında daha erkeksi, daha güçlü bir jetede ihtiyaç var. Heleki düşmanınız Çin ise. Birde okyanus ortalarında olan ülkelerin daha fazla yük taşıyabilecekleri, daha fazla harekât yarıçapı olan kısacası daha performanslı jetlere ihtiyaçları var. Alan çok büyük.
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2019, 11:57:38 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #7 : 11 Ağustos 2019, 12:32:39 »
Yeni nesil uçaklar çıktığında dogfight tarih olacak cümlesi  ilk ortaya atıldığından beri karşıyım. Radara yakalanmayan bir uçakla görüş ötesi menzilden her hava hedefi vurulacakmış. İyi de karşınızdaki de bir stealth uçaksa ve görüşötesi menzilde tespit edemiyorsanız! 4. nesil uakların 5. nesillere karşı hiç şansı yok demek de mantıklı değil! Savaş ortamında mantıksız görünen pek çok şey mantıklı hale evrilebiliyor. Bu örneği daha önce de vermiştim. Mesela elimizde F-35 uçakları var ve bu uçaklarla bir düşman hava saldırısını önlemeye çalışıyoruz. Düşmanın hedefi de örneğin bir nükleer santralimiz! F-35'in pilotusunuz ve bütün füzelerinizi düşman uçaklarınıza harcadınız. Pek çok uçağı düşürdünüz. Ancak biri veya bir kaçı halen hedefe ilerlemekte. Onlara sizden başka müdahale edebilecek de yok. Elinizde kullanabileceğiniz sadece GAU-22/A 25 mm topunuz var. Hiç düşünmeden düşman uçakları ile dogfighta girersiniz. Yoksa milyonların hayatı tehlikede!

Düşmanın elindeki uçağın manevra yeteneği F-35'den daha üstün olan 4. nesil bir savaş uçağı olabilir. Bu durumda sizi düşürebilirler.

Tatbikatlarda F/A-18 uçağının bir F-22'yi vurabildiğini düşünürsek olasıklılar asla imkansız değil!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 11 Ağustos 2019, 13:06:33 »
TRnin olması gereken savunma bütçeside budur.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 11 Ağustos 2019, 13:44:03 »
diyanete giden para savunma  bütcesine aktara bililir

istanbul olimpiyat stadina giden para  savunma bütcesine

gide bilirdi spor kulüblerden alinmayan vergiler

savunma bütcesine  gide bilirdi