Gönderen Konu: Türk komutandan Çin Ordusu'na öneri  (Okunma sayısı 2932 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SÜVARİ

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 269
  • 0
Türk komutandan Çin Ordusu'na öneri
« : 24 Mart 2009, 15:23:55 »
Alıntı
Resmi ziyaret için Pekin'de bulunan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Türk ve Çin ordularının ortak tatbikat yapmasını önerdi. Ortak bir tatbikat fikri, Çin tarafından memnuniyetle karşılandı ve iki ordu arasındaki işbirliğini daha ileriye götüreceği belirtildi.

Orgeneral Aksay, temasları kapsamında Çin Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Ge Zehnseng ve Çin Milli Savunma Üniversitesi Komutanı Korgeneral Vang Şibin ile görüştü.

Orgeneral Ge, bu ziyaretin iki ordu ve iki ülkenin harp akademileri arasındaki ilişkileri geliştireceğini belirterek, "Türk ordusuyla aralarındaki ilişkileri daha yüksek düzeye taşımak istediklerini" söyledi.

2008'DE YILLIK GÖRÜŞME MEKANİZMASI KURULDU

Çinli komutan, 2008 yılında iki ordu arasında yıllık görüşme mekanizmasının kurulmasını olumlu olarak değerlendirerek, bunun ikili ilişkileri derinleştireceğini kaydetti.

Türk hükümetinin "tek Çin" politikası izlemesini takdirle karşıladıklarını ifade eden Orgeneral Ge, bu konuda Türk tarafına teşekkür ettiklerini belirtti.

PERSONEL DEĞİŞİMİ PROGRAMI

Daha sonra Çin Milli Savunma Üniversitesi Komutanı Korgeneral Vang Şibin ile bir araya gelen Orgeneral Aksay, iki ordu arasındaki mevcut personel değişimi programının geliştirilmesi ve işbirliğinin eğitimle sınırlı kalmaması gerektiğini ifade etti.

İKİ ORDU ARASINDAKİ BENZERLİK

Bulunduğu dış görevlerde en yakın arkadaşlarının Çinli ataşeler olduğunu söyleyen Orgeneral Aksay, bunun iki ülke arasındaki uzun tarihi geçmişe sahip dostluktan kaynaklandığını belirtti. Orgeneral Aksay, Korgeneral Vang'ın iki ordu arasında emperyalizme karşı zafer kazanmış olma şeklinde benzerlik bulunduğu görüşüne de katıldığını kaydetti.

Korgeneral Vang, ekonomik küreselleşme ve kutuplaşma ortamında iki ülkenin ekonomiyi geliştirmek ve halkın yaşam standardını yükseltmek gibi ortak görevleri bulunduğu görüşünü dile getirdi.

Bu arada Çin Milli Savunma Üniversitesinde Orgeneral Aksay ve beraberindekiler için karşılama töreni düzenlendi.Orgeneral Aksay, Perşembe günü Şanghay'a giderek, Çin ziyaretini sürdürecek ve Cuma günü Çin'den ayrılacak.

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/dunya/11277859.asp?gid=200