Gönderen Konu: Türkiye-Rusya İlişkileri  (Okunma sayısı 38817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye-Rusya İlişkileri
« Yanıtla #30 : 25 Mayıs 2018, 22:03:41 »
http://m.ensonhaber.com/putin-turkiye-savas-ucaginda-cikarlarini-gozetecektir.html

Putin: “Savaş uçağı temini noktasında Türkiye seçim yapma hakkına sahip. Fiyat ve kalite unsurlarını dikkate alarak ulusal çıkarlarını gözetecektir”

Rusyadan savaş uçağı alımı olma ihtimali artıyor.
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2018, 22:14:32 Gönderen: BlackHawk89 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #31 : 24 Ağustos 2018, 15:36:12 »

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR ve MİT Başkanı Hakan FİDAN birlikte, 24 Ağustos 2018 tarihinde, resmî bir ziyarette bulunmak üzere Rusya Federasyonu’na gitmişlerdir.

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR ve MİT Başkanı Hakan FİDAN birlikte, 24 Ağustos 2018 tarihinde, resmî bir ziyarette bulunmak üzere Rusya Federasyonu’na gitmişlerdir. Ziyaret kapsamında Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey ŞOYGU ile görüşen heyet, müteakiben Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir PUTİN tarafından da kabul edilecektir. Görüşmelerde, bölgesel güvenlik, Suriye’deki durum ve ikili işbirliği konuları ele alınmaktadır.

http://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/2482018-78213
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #32 : 24 Ağustos 2018, 15:37:11 »

Yanılmıyorsam bu ay içerisinde gerçekleştirilen ikinci ziyaret. Hayır olsun...
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2018, 16:34:24 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #33 : 25 Ağustos 2018, 10:42:45 »
‘Rusya stratejik ortak’ vurgusu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova ziyaretinde ilk kez Rusya için “stratejik ortak” ifadesini kullandı. Rusya Devlet Başkanı Putin de “Türkiye ile ilişkilerimiz hem derinleşiyor hem de yeni içeriklerle zenginleşiyor. Suriye’nin yeniden inşasında birlikte çalışacağını ümit ediyorum” dedi.

TÜRKİYE’de tutuklu Amerikalı pastör Andrew Brunson nedeniyle Türkiye ve ABD ilişkilerin gerildiği günlerde Türkiye’den Rusya’ya kritik bir ziyaret düzenlendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan art arda görüşmeler yaptı. Çavuşoğlu Moskova temaslarında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi.
Lavrov ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, “İlişkilerimizi her alanda en üst seviyeye çıkarmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Liderlerimiz sık sık bir araya geliyor. Aramızdaki bu yakın dostluk ve işbirliği bazı kişileri kıskandırmıyor da değil. Rusya bizim için stratejik bir ortaktır” ifadesini kullandı. Suriye’de Anayasa Komisyonu konusunda listelerin verildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Bir an önce komisyonun oluşturulması ve çalışmalara başlaması Suriye’nin geleceği için önemli” dedi.

‘Rusya stratejik ortak’ vurgusu

PUTİN: ERDOĞAN’LA YOĞUN TEMASTAYIZ

Bu görüşmenin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çavuşoğlu, Akar ve Fidan’ı Kremlin Sarayı’nda kabul etti. Putin, görüşmenin başında şu mesajları verdi: “Türkiye ile ilişkilerimiz hem derinleşiyor hem de yeni içeriklerle zenginleşiyor. İşbirliğimiz bölgesel ve ekonomik konularda hızla artıyor... Bölgenin güvenliği için Türkiye’nin destek ve yardımıyla önemli çalışmalara imza atıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aramızda yoğun temas trafiği de bunun bir göstergesi. Suriye’de çatışmaların sona ermesinden sonra yeniden inşa edilmesinde Rusya ve Türkiye’nin el ele çalışmalar yapacağını ümit ediyorum. Suriye’nin yeniden yapılanması sürecine AB ve ABD gibi diğer ülkelerin de katkıda bulunması durumunda süreç daha da hızlanır.”

VİZE MÜJDESİ YAKIN

ÇAVUŞOĞLU ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov görüşmesinde ikili ilişkiler de ele alındı. 2015 uçak krizinden sonra Rusya’nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vizenin ne zaman kalkacağı sorulduğunda Lavrov “Vizenin ilk aşamada belirli kategorideki Türk vatandaşlarına kaldırılması görüşmeleri zaten sürüyor. Uzmanlarımıza süreci hızlandırma talimatı verilecek. İlk aşamada TIR şoförleri, hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşlarının Rusya’ya vizesiz ziyaret etmesi sağlanacak. En yakın zamanda müjdesini alacağımızı düşünüyorum” yanıtını verdi.

‘KOORDİNAT VERİLDİ’ İDDİASI

DIŞİŞLERİ Bakanı Çavuşoğlu Rus meslektaşı Lavrov ile bir araya gelirken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile MİT Başkanı Hakan Fidan da Rusya Savunma Bakanlığı’nda 17 Ağustos’ta başlatılan Suriye diyaloğunu sürdürdü. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Ağustos ayı başında Rusya ile Türkiye askeri kurumları arasında başlatılan temaslar bugün (dün) de devam etti. Odakta Suriye’de sahadaki durum var” denildi. Diğer taraftan adının açıklanmasını istemeyen bir Rus diplomatik kaynağın iddiasına göre, Rusya, olası İdlib harekâtının önüne geçilebilmesi için Türkiye’ye teröristlere ait olduğu belirtilen bölgelerin koordinatlarını verdi, çözüm üretilmesini gündeme getirdi.

İSTANBUL’DA BALIK MUTABAKATI

ÇAVUŞOĞLU, Putin’le görüşmenin başlangıcında “Sizleri en yakın zamanda Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacağız. Özellikle İstanbul’da birlikte balık yeme konusunda mutabakatınız vardı. Rusya ve Türkiye arasında ilişki, bazılarını kıskandırmaya devam ediyor. Önümüzdeki süreçte yapılacak üçlü zirve konusunda arkadaşlarımızın hazırlıkları sürüyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/rusya-stratejik-ortak-vurgusu-40936512

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #34 : 06 Aralık 2018, 11:39:22 »
Emekli Rus General Vladimirov: Savunma iş birliği S-400'lerle sınırlı kalmaz

Rus emekli general Vladimirov, Türkiye ve Rusya savunma bakanlarının son günlerdeki sıcak temaslarına dikkat çekerek, "Suriye'de Türk ve Rus askeri çevrelerin iş birliği, evrenimizde yeni bir güvenlik sisteminin oluşturma imkanı olduğunu göstermektedir. Yeni dünya mimarisinden bahsediyorsak, NATO'dan daha geniş kapsamlı bir askeri güvenlik oluşumu geliştirmek gerekiyor" dedi.

Rus emekli tümgeneral ve askeri uzman Aleksandr Vladimirov, Rusya ile Türkiye arasındaki askeri işbirliğini Milliyet'e değerlendirdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile son bir haftada üç kez görüşmesine dikkati çeken Vladimirov, "Suriye'de Türk ve Rus askeri çevrelerin iş birliği, evrenimizde yeni bir güvenlik sisteminin oluşturma imkanı olduğunu göstermektedir. Bugün İdlib'te siyasi yönetimler tarafından askeri çevrelere verilen görevleri, buradaki askerlerin tek başına çözmelerini beklemeyecek şekilde düzenlememiz lazım" diye konuştu.

"YENİ BİR ASKERİ GÜVENLİK OLUŞUMU ŞART"

Rusya ve Türkiye'nin iyi bir diyalog kurarak, yeni dünya düzenini beraber inşa edeceğini belirten Vladimirov, "Yeni dünya mimarisinden bahsediyorsak, bu farklı dünyaların birbirlerine karşılıklı saygı duyduğu bir düzen mimarisi olmalı. Ama bugün ayrı ülkelerin harcadığı çabalardan, eski zamanda Varşova Paktı'ndan, NATO'dan daha geniş kapsamlı bir askeri güvenlik oluşumu geliştirmek gerekiyor" dedi.

"S-400'LER EN İYİ TEKNOLOJİLERDEN BİRİSİ"

Ekim 2019'da ilk fazının teslim edilmesi beklenen S-400 savunma sistemlerine ilişkin Vladimirov, "Türkiye savunma ihtiyacı konusunda dünyaya açılmakta, tek bir kaynaktan değil, bütün kaynaklardan faydalanmak stratejisi izliyor. Kendi isteği üzerine alımını yapabilmektedir. Rusya'nın Türkiye önerdiği S-400'ler en iyi teknolojilerden birisi" dedi. Vladimirov, iki ülke arasındaki savunma işbirliğinin S-400'lerle sınırlı kalmayacağını da düşünüyor.

TÜRKAKIMI

Rus gazını, Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TürkAkımı projesine de değinen Vladimirov, "Türk tarafı, bu proje ile nasıl önemli bir adım atmış olduğunu idrak etmeli. Burada mesele boru değil, esas olan yeni dünya mimarisinin tesisi için atılmış bir adım olması" ifadesini kullandı.

RUSYA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPILMALI

Emekli Albay ve Güvenlik Uzmanı Yusuf Alabarda da, "Türkiye-Rusya İlişkileri: Geleceği Şekillendirmek" isimli forumda yaptığı konuşmada, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini söyledi. Alabarda, "ABD destekli" askeri darbelerin hedefinde, Türk-Rus ilişkilerini etkilemek olduğunu kaydetti. Türkiye'nin NATO temelli bir askeri anlayışı olduğunu belirten Alabarda, somut anlamda Rusya ile asker yetiştirme noktasında iş birliğine gidilmesinde yarar olduğunu söyledi.

ABD'DEN S-400 ALIMI TEHDİTİ

Diğer yandan Türkiye ve Rusya'nın yakınlaşması, ABD tarafından olumsuz karşılanıyor. ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 15 Kasım'da Kongre'ye sunduğu Türkiye raporundan detaylar basına yansıdı. Raporda, Türkiye'nin S-400 alımının ABD-Türkiye ikili ilişkilerine ve Türkiye'nin NATO içindeki rolüne olumsuz etkisinin "kaçınılmaz olacağı" belirtilerek, "Bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı, PATRIOT Hava ve Füze Savunma Sistemleri, CH-47 Chinook ağır nakliye helikopteri, UH-60 Black Hawk helikopteri ve F-16 avcı uçağı da Türk alım programlarından etkilenecekler arasındadır" ifadeleri kullanılıyor.

http://www.milliyet.com.tr/emekli-rus-general-vladimirov--siyaset-2790009/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 10 Şubat 2019, 16:26:39 »
Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, S-400 hava savunma sistemlerinin 2019 sonbaharında Türkiye’ye teslim edileceğini açıkladı.

Rus basınına konuşan Şugayev, “Türkiye ile 2017 yılında S-400 anlaşması imzalandı. Teslimat süresini iki kere öne çektik ve 2019 sonbaharında yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz. S-400 sisteminin belirli unsurlarının yerelde üretimine geçmeye de hazırız. Bu işbirliği sırasında Rusya için hassas öneme sahip teknolojilerin transferi veya kopyalanması ile ilgili herhangi bir tehlike oluşmaz” dedi.

Türkiye’nin ulusal savunma sanayisini geliştirme arzusunda olduğunu ve bir dizi alanda halihazırda önemli başarılar elde ettiğini kaydeden Şugayev, “Bu nedenle hava teknolojileri de dahil olmak üzere ortak teknoloji geliştirme konuları partnerlerimizin ilgisini çekiyor. Rusya, Türkiye’nin ilgi duyduğu projelerle ilgili olarak Ankara’ya somut çözümler sunabilir. Rusya, özellikle hava teknolojileri ve motor alanında işbirliğine hazır” ifadelerini kullandı.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/08/rusya-turkiye-ile-savunma-sanayi-alaninda-isbirligine-haziriz/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #36 : 11 Şubat 2019, 17:14:46 »
Bakan Akar'dan kritik görüşmeyle ilgili açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Ankara'da bir araya geldi.
Akar, Rus mevkidaşı ile Bakanlık'ta heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Heyetler arası toplantının açılışında konuşan Bakan Akar, Şoygu'yu Ankara'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Akar, "Hem bölgedeki barış ve istikrarın temin ve idamesi, ateşkesin sağlanması hem de ülkelerimizin hak ve menfaatlerinin korunup kollanması, güvenliğin sağlanması için Rusya ile her seviyede çeşitli temaslarımız olmakta." diye konuştu.

Moskova'da gerçekleştirilen heyetler arası toplantının devamı olarak konuk heyetin Ankara'ya geldiğini aktaran Akar, "Bugün yapacağımız görüşmeler de bir anlamda 14 Şubat’ta Soçi'de yapılacak başkanlar arası çalışmanın da bir ön çalışması olacaktır. Yaptığımız bu çalışmaların çok değerli olduğuna inanıyorum. Bölgenin barış ve istikrarına önemli katkılar sağlayacağını değerlendiriyorum. Bunun daha da ötesinde dünya barışına da gerçekten katkı sağlayacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

ŞOYGU: BAŞLICA KONULAR ÜZERİNDE MUTABAKATA VARACAĞIMIZI UMUYORUM

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ise yaptığı konuşmada, gösterdiği ev sahipliğinden dolayı "değerli dostum" dediği Akar'a teşekkür etti.

Şoygu, "Önemli konuları, özellikle Suriye bağlamındaki konuları burada görüşebileceğimize inanıyorum. Soçi'de devlet başkanlarımızın bir araya geleceği, görüşeceği konuların ön çalışmalarını burada tamamlayacağımıza inanıyorum." diye konuştu.

Şoygu, şöyle devam etti:

"Uzmanlarımız 31 Ocak- 2 Şubat tarihlerinde Moskova'da ciddi bir çalışma gerçekleştirdi ve kilit konulardaki hususlarda mutabakat sağlamayı başardılar. Özellikle İdlib ve Fırat'ın doğusuyla ilgili konuların üzerinde çalışma yaptılar. Bugün burada yapacağımız çalışma kapsamında ana hatlarıyla başlıca konular üzerinde mutabakata varacağımızı umuyorum."

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-bakan-akardan-kritik-gorusmeyle-ilgili-aciklama-41113391

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 03 Nisan 2019, 20:01:01 »
ABD'nin Türk pilotlarının F-35 eğitim uçuşlarını durdurduğu ve teknik ekibin eğitimini askıya aldığı açıklamasını değerlendiren Rus askeri uzman Korotçenko, Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağını Rusya’yla ortaklaşa geliştirebileceğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Halk Konseyi üyesi, Natsionalnaya Oborona dergisinin genel yayın yönetmeni İgor Korotçenko, Sputnik'e açıklamasında, ABD'nin Türkiye'ye yönelik bu eylemlerini sert bir dille eleştirdi.

'ABD'NİN ŞANTAJI KABUL EDİLEMEZ'

ABD'nin bu askeri ve siyasi şantajın kesinlikle kabul edilemez olduğunu kaydeden uzman, Türkiye'nin kendine yeterli, güçlü bir ülke olduğunu vurgulayarak şu yorumda bulundu:

"Türkiye, uluslararası arenada tamamen bağımsız politika yürüten ve ulusal çıkarlarını gerekli gördüğü şekilde savunan çok az sayıda ülkelerden biri. Türkiye, öncelikle kendi ulusal savunmasını güçlendirmeyi düşündüğü için seçimini S-400'den yana yaptı. Çünkü S-400'ler Türkiye'ye, hava sahasını güvenli bir şekilde kapatan dünyanın önde gelen askeri gücü statüsünü kazandıracak. ABD'nin hiçbir tehdidi ve şantajı, Türkiye'ye S-400 alımından vazgeçiremeyecek".

'TÜRKİYE'NİN F-35 KONUSUNDA ALTERNATİFİ VAR'

ABD'nin F-35 teslimatından vazgeçmesi durumunda Türkiye'nin alternatife sahip olduğuna dikkat çeken Korotçenko, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türk siyasi ve askeri yetkililer alternatif arayışına girerse, böyle bir alternatif var. Su-57. Rusya'nın yeni 5. nesil savaş uçağı, özellikleri açısından büyük ölçüde F-35'ten çok daha iyi. Çünkü F-35 hafif bir uçak, Su-57 çok daha gelişmiş bir uçak, daha fazla sayıda silaha ve daha iyi radara sahip. Yani her halükarda Türkiye'nin alternatifi var. Eğer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu türden Rus yapımı savaş uçağına ilgi gösterirse, bu noktada Rus-Türk ortak 5. nesil savaş uçağı da geliştirilebilir. Türkiye, olası anlaşma kapsamında anahtar teknolojiler elde eder ve en önemlisi de Türkiye'nin havacılık sanayisi ve Hava Kuvvetleri, savaş havacılığı alanındaki günümüzün en gelişmiş tasarımını almış olacak".

'RUSYA, ABD'NİN F-35'TE YAPTIĞI HATALARI DİKKATE ALIYOR'

Rusya'nın, Su-57'yi geliştirirken ABD'nin yeni nesil savaş uçaklarını üretme alanındaki tüm hataları dikkate almaya çalıştığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Evet, Rusya, 5. nesil savaş uçağı konusunda ABD'den daha geç çalışmaya başladı ama bunun verdiği üstünlükler var. Çünkü Amerikalıların F-22 ve F-35'teki hata ve başarıları dikkate alıyoruz ve bu projelerin zayıf yerlerinin farkında olarak Su-57'mizi, hiçbir zayıf yeri olmayacak şekilde yapıyoruz. Bu anlamda Su-57, Suriye'de test edildi. İki uçağımız bu ülkeye gönderildi, oradaki operasyonlara katıldı. Su-57'imiz, Suriye'deki operasyonlar sırasında, İsrail Hava Kuvvetleri'nin sahip olduğu F-35'leri de tespit etti. Yani Su-57 için görünmez hedef diye bir şey yok. Yani ABD'nin tehdidini yerine getirmesi ve Türkiye'ye F-35 teslimini tamamen iptal etmesi durumunda Su-57, Türkiye için tamamen normal alternatif olabilir. Türkiye her zaman Rusya'ya başvurabilir. Sanırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, gerekirse bu konuyu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmede gündeme getirmesi için sınırsız yetkiye sahip. Rusya'nın, böyle bir istek gelirse bunu anlayışla karşılayacağını ve destek vereceğini düşünüyorum".

https://tr.sputniknews.com/_editorial_preview_/columnists/20190402/1038579618/
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2019, 20:01:58 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 03 Nisan 2019, 21:52:01 »
S400de kazanılan PR'ı  SU57ye taşıma kafası başka birşey değil.
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #39 : 03 Nisan 2019, 22:18:11 »
S400de kazanılan PR'ı  SU57ye taşıma kafası başka birşey değil.

Yok biz baya baya blok degistiriyoruz.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''