Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 121367 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42929
 • 504
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #120 : 03 Şubat 2015, 06:08:26 »
Almanya, Ukrayna'ya silah yardımı yapmayacak

Ukrayna krizinin barışçıl yollardan çözülmesi için her türlü yolu deneyeceklerini söyleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin Ukrayna'ya silah yardımı yapmayacağını açıkladı.


Merkel, NATO-Rusya işbirliğinin dondurulmasına karşı
Günübirlik ziyaret için Macaristan'da bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, mevkidaşı Viktor Orban ile parlamentoda görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Merkel, Ukrayna kriziyle ilgili yaptığı değerlendirmede, silahlı çözüme inanmadığını belirterek "Krizin barışçıl yollardan çözülmesi için her yolu deneyeceğiz. Bir an önce ateşkes ilan edilmeli. Almanya, Ukrayna'ya silah yardımında bulunmayacak'' dedi.

Merkel, Almanya ve Macaristan arasındaki ticari ilişkilerin hızla geliştiğini ifade ederek Macaristan'ın ekonomik olarak gelişmesinin kendilerini mutlu ettiğini ve bunda Almanların da katkısının bulunmasının sevindirici olduğunu ifade etti.


ORBAN: BARIŞ TARAFTARIYIZ

Macaristan Başbakanı Orban da Ukrayna ve Rusya arasındaki problemin bir an önce çözülmesinin Macaristan için çok önemli olduğuna işaret ederek ''Bu konuyu mevkidaşımla görüştük. Biz Macarlar barış taraftarıyız. Ukrayna bizim komşumuz, Macaristan'a gaz Ukrayna üzerinden geliyor ve Ukrayna'da 200 bin Macar yaşıyor. Bu problemin çözümü için her türlü çabayı gösteriyoruz" diye konuştu.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/avrupa/20150202/1013751879.html#ixzz3QeSR1gih
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42929
 • 504
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #121 : 04 Şubat 2015, 00:51:31 »
Ukrayna'da savaş neden yine alevlendi?
Paul Kirby BBC, LondraUkrayna'nın doğusunda Rusya yanlsı isyancıların başlattığı yeni taaruzlarla ölü sayısı 5 bini aştı. Belarus'un başkentinde imzalanan ateşkes artık tamamen bozulmuş durumda.

Ukrayna'nın Batılı müttefikleri Rusya'yı isyancı güçlere asker ve cephane göndermekle suçluyor. Moskova ise sürekli bu iddiayı reddediyor.

Hem Kiev yönetimi hem de Rusya yanlısı isyancıların açıklamalarında vurgu ateşkes çağrılarındansa askeri mücadelede kararlılığa yönelik hale geldi.
Doğu Ukrayna'da şiddeti tekrar artıran ne oldu?

Bölgedeki çatışmalar 2014 Nisan'ında başlamış ve aylarca sürmüştü. Ukrayna yönetimi ve ayrılıkçılar 5 Eylül'de şiddete son verilmesi ve tutsakların serbest bırakılması için anlaşmaya vardı.

Ama ateşkes hiçbir zaman tam anlamıyla etkili olmadı. Savaşın şiddeti azalmakla birlikte, çatışmalar hiçbir zaman tamamiyle sona ermedi ve her iki taraf, çatışmaların yatıştığı dönemleri kuvvetlerini pekiştirmek için kullandı.

Harap haldeki Donetsk havaalanının kontrolünü elde etmek için büyük bir çatışma yaşandı. Rusya desteğindeki isyancılar stratejik ve simgesel önem taşıyan bu noktayı ele geçirme çabasındaydı.

Bu yılın başında isyancı güçler yeni bir hücuma girişti ve 22 Ocak'ta havaalanının ana terminalini ele geçirdi.Şiddet olayları tırmandıkça kayıplar da arttı.

    İsyancıların eline geçen bölgelerde, özellikle Donetsk ve Luhansk'ta siviller, havan topu ve füze saldırılarında can verdi.
    Ukrayna'nın Mariupol limanındaki topçu ateşinde 30 kişi öldü. Uluslararası gözlemciler ateşin isyancı güçlerin elindeki bölgeden açıldığını söyledi.
    İsyancı güçler, hükümet kuvvetlerinin elindeki ulaştırma merkezi Debaltseve kentini ele geçirmek için yoğun saldırıya girişti.

Ateşkes anlaşması niye bozuldu?

Her iki taraf barış anlaşmasının bozulmasından karşı tarafı sorumlu tuttu.

Hükümet, isyancı güçleri Kiev'deki yönetime meydan okuyarak Kasım 2014'te kendi yerel seçimlerini düzenlediği için suçluyor.

Ayrılıkçılar ise, hükümetin buna karşılık olarak isyancıların elindeki Donetsk ve Luhansk bölgelerine verilmiş olan özel statüye son vereceğini açıklamasından hoşnut değildi.

Ateşkes koşulları arasında ağır silahların savaş cephesinin en az 15 km. gerisine çekilmesi, tutsakların salıverilmesi, uluslararası gözlemcilerin ateşkese uyulup uyulmadığını denetlemesi ve Ukrayna-Rusya sınırında bir tampon bölge kurulması taahhüdü vardı.

Ayrıca Ukrayna Donetsk ve Luhansk bölgelerine daha geniş özerklik sağlayacaktı.

Ancak taraflar birbirlerini karşılıklı olarak taahhütleri yerine getirmemekle ve anlaşma şartlarına uymamakla suçluyor.
Çatışmaların asıl nedeni neydi?

2014 Nisan'ında Rusya yanlısı gruplar Donetsk ve Luhansk'taki kent ve kasabalarda hükümet binalarını ele geçirdi.

Bu olaylar Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasında yaşananların bir tekrarı gibiydi.

Geniş çaplı Avrupa Birliği (AB) yanlısı gösteriler ardından Moskova yandaşı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesinden bir hafta sonra Kırım'da da silahlı gruplar hükümet binalarını ele geçirmiş ve Rusya bayrağını göndere çekmişti.

Milliyetçi grupların daha önce Rusçanın ikinci dil olmaktan çıkarılmasına yönelik girişimleri Rusça konuşan pekçok kişiyi harekete geçirmiş; Moskova, Kiev'in yeni yöneticilerini "azınlık haklarını çiğnemeye niyetli Ukrayna milliyetçileri" olarak tanımlamıştı.

Kırım'da Rusya'ya katılma konusunda alelacele ve hatalı görülen bir halk oylaması düzenlenmiş, bir ay içinde de yarımadanın Rusya'ya ilhakı tamamlanmıştı.

Kırım'da pek kan dökülmedi. Ukrayna'nın yeni yeni ayaklarının üstünde durabilen devrimci hükümeti saldırılara cevap verecek halde değildi. Hükümet güçlerinin elinde savaşacak durumdaki asker sayısının sadece 6 bin olduğu söyleniyordu.

Ancak Rusya yanlısı ayrılıkçılar Ukrayna'nın sınai doğu bölgesinde harekete geçince ve Rus güçleri de sınırlara yığınak yapmaya başlayınca, Kiev yetkilileri "terörle mücadele operasyonu" kararı aldı.
Hangi taraf üstün durumda?

Donetsk havaalanını ele geçiren ve Debaltseve çevresinde ilerleme sağlayan isyancı güçlerin büyük kazançlar elde ettiğine kuşku yok.

Havaalanı hükümet karşıtı güçlere, en büyük kaleleri olan Donetsk'in merkezinden birkaç kilometre uzaklıkta stratejik bir zafer anlamına geliyordu.Bir komutanın ifadesiyle "Debaltseve dili"nin kontrol altına alınması, ayrılıkçılara, ellerindeki iki bölgeye uzanan iki ana karayoluna ve bir demiryolu merkezine erişim olanağı sağlayacak.

Havaalanının elde edilmesinden önce de, Ukrayna, ayrılıkçı güçleri Debaltseve ve Mariupol çevresindeki 500 km²'den büyük bir alanı ele geçirmekle suçlamıştı.

Ancak her iki tarafın verdiği kayıplar büyük oldu. Çatışmaları izleyen muhabirler ayrılıkçı güçlerin büyük kayıplar verdiğini anlatıyor.

Ukrayna güçlerinin de geçen yaz önemli kazanımları oldu.Haziran sonundaki ilk ateşkes başarısızlığa uğradığında ayrılıkçılar kuzey Donetsk'teki önemli noktalardan geri çekilmek zorunda kaldı. Ağustos başlarındaysa Ukrayna güçleri Donetsk ve Luhansk kentlerini kuşatmaya başlamıştı.

5 Eylül ateşkesinin ilanından önce, ayrılıkçılar yeniden toprakları ele geçirdi ve savaşta yeni bir cephe açıldı. İsyancı güçler, Rusya'nın sağladığı belirtilen askeri yardımla, Azak Denizi kıyısındaki Mariupol'a doğru ilerliyordu.
Ukrayna savaşında insan kaybı

    Doğu Ukrayna'da 5.bin 358 kişi öldü; 12.235 kişi yaralandı.
    Ölenler arasında 17 Temmuz'da vurularak düşürülen MH17 sefer sayılı yolcu uçağındaki 298 kişi de vardı.
    Ateşkes rağmen Ekim sonunda, 10 gün içinde 300 kişi öldü.
    Savaş bölgelerinde 5,2 milyon kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.
    Ukrayna içinde 921 bin 640 kişi evini terkedip göç etmek zorunda kaldı. Bunların 136.216'sı çocuk.
    600 bin kişi komşu ülkelere kaçtı. Bunların 400 binden fazlası Rusya'ya gitti.

(Kaynak: 21 Ocak tarihli BM raporu)
Yeni bir ateşkes umudu var mı?

Gidişat iyi görünmüyor. Uluslararası gözlemcilere göre, Eylül ateşkesini canlandırma girişimi, isyancı güçlerden bazı görüşmecilerin toplantıya katılmaması ve katılanların da ateşkes konusunda konuşmaya hazırlıklı olmaması nedeniyle 31 Ocak'ta sonuçsuz kaldı.

İsyancılar herhangi bir ateşkes anlaşmasında, kendilerinin kaydettikleri ilerlemelerin dikkate alınmasını istiyor. Kiev yönetimiyse, bu taleble ateşkes sürecinin baltalandığı suçlamasını getiriyor. Ayrılıkçılar, önce hükümetin ateşi durdurmasını şart koşuyor.

Bu ise, pek olası görünmüyor. Zira zırhlı araçlar hükümet güçlerine takviye sağlamak üzere Debaltseve'ye doğru ilerlerken, isyancı güçler bu güçleri kuşatma çabasında.

İlkbahar yaklaşır ve taraflar kuvvetlerini on binlerle pekiştirmeyi planlarken, savaşın çok daha yoğunlaşmasından korkuluyor.
Hangi taraf suçlu?

Rusya, Ukrayna'nın savaş hazırlığı yaptığına, ateşkese uymak yerine çizilen sınır boyunca kuvvet yığınağı yaptığına inanıyor.

İsyancı güçler 2 Kasım'da kendi seçimlerini yaptığında, Ukrayna, Eylül ateşkesindeki en temel noktayı, Donetsk ve Luhansk bölgelerine kısmî özerklik verilmesi planını silip attı ve Mariupol ile savaş hattından daha uzaktaki kentlerde savunmasını güçlendirmeye girişti.

Her iki taraf da ateşkesten yararlanarak güçlerini pekiştirme yoluna gitti. NATO da, sürekli olarak, sınırın Rusya tarafında zırhlı birlik yığınağı yapıldığını belirtiyor.
Rusya ne istiyor?

Rusya, Ukrayna'nın doğusunda yeniden ateşkes sağlanmasına yönelik uluslararası girişimlerin parçası. Eylül ayında Minsk anlaşmasına destek vermiş; Ekim ayında da Ukrayna'ya doğal gaz sevkiyatının yeniden başlatılmasını kabul etmişti.

Ancak Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in nihai hedefinin ne olduğu açık değil. Rusya, Ukrayna'daki iki isyancı bölgesini resmen tanımadı ama yakınlarda, Putin ilk kez söz konusu bölgelerden "halk cumhuriyeti" diye söz etti.

En önemli soru, Rusya'nın isyancıların toprak kazanma çabalarına ne dereceye kadar destek sağlayacağı.

Kremlin, ayrılıkçılara askeri güç ve gelişmiş askeri donanım takviyesinde bulunduğu haberlerini defalarca yalanladı.

Donetsk'in isyancı lideri Alexander Zaharçhenko ise, geçen yaz 3-4 bin dolayında Rus vatandaşının ayrılıkçılarla birlikte savaştığını bildirmişti. Rusya ise bu şahısların hiçbir resmi nitelik taşımadığında ısrar ediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko geçen ay 9 bin Rus askerinin isyancılara destek sağladığını söylediğinde, Rusya, Poroşenko'nun bu konuda herhangi bir kanıta sahip olmadığını kaydetmişti.

Eğer Rusya isyancıların saldırılarını destekliyorsa, acaba Mariupol'u hedefleyen girişime de takviye sağlar mı?

Rusya, ana karadan, ilhak ettiği Ukrayna toprağı Kırım'a uzanacak 3 milyar dolarlık köprüye yeşil ışık yaktı ama isyancı güçler Mariupol'u ele geçirirse, bu, yarımadaya karadan da ulaşma olanağı sağlayacak.http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/02/150203_ukrayna_savasi
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42929
 • 504
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #122 : 04 Şubat 2015, 01:18:16 »
DPR Milisleri İki Ukrayna Su-25'ini DüşürdüUkrayna'da Donetsk Halk Cumhuriyeti'ni (DPR) ilan eden milisler, Ukrayna'ya ait iki Su-25 yakın hava desteği uçağını düşürdüklerini duyurdular. DPR Savunma Bakanlığı sözcüsü Eduard Basurin; "Bugün 14:25 de, Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin silahlı kuvvetlerinin hava savunma birimleri Debaltsevo'nun kuzey ve kuzeydoğu eteklerinde aşağı milis pozisyonlarına bomba bırakan iki Su-25 saldırı uçağı vurdu" dedi.

Açıklamaya göre bir uçak, milisleri tarafından kontrol edilen Komissarovka'nın bir kilometre  güneybatısında düştü. İkinci Saldırı uçağı  da Chernukhino'nun güneybatı etekleri yakınlarında düştü. Pilotlardan biri paraşütle atlayarak kurtuldu. DPR ordu keşif gruplarının paraşütle atlayan pilotu bulmaya çalıştıkları da belirtildi.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2015, 01:20:59 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42929
 • 504
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #123 : 04 Şubat 2015, 22:48:11 »
BM: Ukrayna'daki son çatışmalar felaket düzeyindeUkrayna'nın doğu bölgesinde son bir gün içinde 15'i aşkın sivilin öldüğü ve onlarca insanın da yaralandığı haberleri gelirken, Birleşmiş Milletler yeniden alevlenen çatışmaların felaket düzeyinde olduğunu bildirdi.

Hükümet ve Rusya yanlısı isyancı güçlere bağlı kaynaklar son ölümlerin Donetsk ve Luhansk bögelerinde meydana geldiğini bildirdi.

Ukrayna ordusu, stratejik Debaltseve kenti yakınında da isyancılarla çarpışan askerlerden beşinin öldüğünü açıkladı.

Son haftalarda isyancı birliklerin giriştikleri yeni saldırılar yoğunlaşırken, siviller arasında kayıplar da artıyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Ra'ad el Hüseyin, silahlı çatışmalarla ilgili uluslararası savaş hukukunun Ukrayna'da açıkça çiğnendiğini belirtti.

El Hüseyin, "Ukrayna'nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde otobüs durakları, kamu ulaşım araçları, pazarlar, okullar, anaokulları, hastaneler ve yerleşim merkezleri savaş alanı haline geldi. Çatışmaların daha da tırmanması doğu Ukrayna'da savaşın ortasında yaşayan 5,2 milyon insan açısından felaket olacak." dedi.

BM'ye göre Ukrayna'daki çatışmalarda ölenlerin sayısı 5 bin 350'yi geçti. 12 binden fazla insan da yaralandı.

Bu arada Kiev hükümeti Rusların Ukrayna'ya girmek için kullanabilecekleri belgeleri sınırlayıcı yeni kurallar getirdi. Bu adımın Moskova-Kiev ilişkilerini gerginleştireceği belirtiliyor.

1 Mart'tan itibaren Rusların, Ukrayna'ya girebilmek için nüfus cüzdanı göstermeleri yeterli olmayacak; pasaport göstermeleri de gerekecek.
Poroşenko: ABD'den silah yardımı gelir

Bu arada Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya yanlısı isyancı güçlerle mücadelelerine destek için, ABD'den silah yardımı geleceğine en ufak şüphesi olmadığını bildirdi.Poroşenko, Ukrayna'nın doğusunda, hükümet güçlerinin kontrolündeki bir kente yaptığı ziyaret sırasında ülkesinin kendisini savunmak için desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama Ukrayna'ya silah yardımı yapılmasına karşı çıkmıştı. Ama hafta başında Amerikan yönetiminden bir üst düzey yetkili çatışmalardaki tırmanış yüzünden Beyaz Saray'ın Ukrayna politikasını gözden geçirdiğini bildirmişti.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/02/150204_ukrayna_krizi
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42929
 • 504
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #124 : 05 Şubat 2015, 03:15:44 »
Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçılar cephede ilk kez uçak kullandı!Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev arasındaki çatışmalar boyut değiştirdi. Ayrılıkçı Lugansk milisleri, Ukrayna Hava Kuvvetleri'nden ele geçirdikleri SU-25 taarruz tipi savaş uçağını ilk kez cephede kullandı.
Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçılar cephede ilk kez uçak kullandı!

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında yaşanan kriz her geçen gün daha da kızışıyor.

Ayrılıkçıların lideri Aleksander Zaharçenko’nun “100 bin kişilik ordu planı”nın ardından dün cephede ilk kez savaş uçağı kullanıldığı ortaya çıktı.

“Artık hava kuvvetlerimiz var” açıklaması yapan ayrılıkçı Lugansk milisleri, SU-25 tipi taarruz savaş uçağının şiddetli çarpışmaların yaşandığı Debeltsevo yerleşim bölgesi yakınlarında kullanıldığını duyurdu:

“Tam donanımlı savaş uçağımız Debeltsovo yakınlarında Ukrayna ordu birliklerine büyük kayıp verdirdi. Havadan düzenlediğimiz saldırıda zırhlı motorize bölük imha edildi.”

Uçağı nasıl ele geçirdiklerini de anlatan milisler, “Bu savaş ganimeti. Geçen temmuzda Ukrayna Hava Kuvvetleri’nden aldık. Az hasarla inişe zorladığımız savaş uçağını tamir ettik. Şimdi bizim için savaşıyor” açıklamasında bulundu.

http://kokpit.aero/catismalar-boyut-degistirdi
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42929
 • 504
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #125 : 15 Şubat 2015, 20:13:12 »
Ukrayna’daki ateşkeste 5 saatte 10 ihlal

Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
15 Şubat 2015
Ateşkes başladı ama...Ukrayna’nın doğusunda Minsk anlaşması uyarınca gece yarısı yürürlüğe giren ateşkes sabaha kadar 10 defa ihlal edildiği açıklandı.

Kiev yönetimi ihlallerden Rusya yanlısı ayrılıkçıları sorumlu tutarken, ayrılıkçılar ilk ateşi ordu birliklerinin açtığını iddia etti.

Gece yarısı ilan edilen ateşkes aradan bir saat bile geçmeden bozuldu. Debeltsevo bölgesinde kuşatma altında bulunan Ukrayna askerleriyle ayrılıkçılar arasında havan topu düellosu yaşandı.Ayrılıkçıların lideri Aleksander Zaharçenko, Debeltsevo bölgesinin Minsk ateşkes anlaşması kapsamına girmediğini söyleyerek, “Ateşkes ilanına kadar çembere aldığımız Ukrayna askerlerine Debelsevo kapanından çıkmaları için şans tanıdık. Onlar bundan yararlanmadı. Bu yüzden bu bölgede yeni çatışmalar meydana gelirse sorumlusu biz değiliz” açıklamasını yaptı.

Pazar sabahı saat 5:00 civarında cephedeki durumu Kiev merkez yönetimi de özetledi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun Sözcüsü Svetoslav Tsegolko yaptığı değerlendirmede, “Ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana 5 saat içinde 10 ihlal tespit ettik. Ayrılıkçılar genelde hafif silahlardan hükümet güçlerine ateş açıyor. İhlaller Donetsk’in yanı sıra Lugansk bölgesinde de gözleniyor. İlk saatler kalıcı ateşkes için hayati önem taşıdığı için bizim kuvvetlere sadece karşı ateş açmaları emri verildi. Rusya ve desteklediği ayrılıkçılara Minsk anlaşmasıyla üzerine aldıkları sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

Ateşkesin gece boyunca defalarca ihlal edilmesine rağmen taraflardan can kaybı konusunda şimdilik herhangi açıklama gelmedi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28209693.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42929
 • 504
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #126 : 19 Şubat 2015, 00:10:00 »
Ukrayna ordusu stratejik kasabadan çekildiUkrayna'nın doğusundaki Debaltseve kasabasında yaşanan çatışmalarda sadece son birkaç günde 22 Ukrayna askerinin öldüğü, en az 150 askerin ise yaralandığı belirtildi.

Rus Interfax haber ajansı, Ukrayna birliklerinin kuşatıldıkları Debaltseve'den tamamen geri çekildikleri haberini de geçti.

Debaltseve kentindeki demiryolları kavşağında Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçıların arasındaki çatışmalar son günlerde şiddetlenmiş, Ukrayna ordusu bugün kentten geri çekileceklerini duyurmuştu.

Debaltseve, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Luhansk'ı birbirine bağladığı için hem Ukrayna hem ayrılıkçılar için stratejik önem taşıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko geri çekilen ordu birliklerini ziyaret etti ve geri çekilmenin daha önce planlanmış olan organize bir adım olduğunu söyledi.

Belarus'un başkenti Minsk'te geçen hafta imzalanan ateşkes anlaşması uyarınca her iki taraf da cepheden ağır silahları çekme konusunda taahhüt vermişti.

Pazar günü başlayan ateşkese ülkenin doğusunda büyük ölçüde uyulsa da, isyancılar Debaltseve'nin ateşkes kapsamında olmadığını, kasabayı zaten büyük ölçüde ele geçirdikleri için operasyonların süreceğini söylemişti.

Avrupa Birliği ise ayrılıkçıların kentteki faaliyetlerinin Ukrayna'da bir süredir yürürlükte olan ateşkesin net bir ihlali olduğunu söylerken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Debaltseve hariç hemen hemen tüm cephelerde ateşkesin sürdüğünü açıkladı.

ABD daha önce Rusya'yı ülkedeki ateşkesi ihlal etmekle suçlamıştı.
Minsk ateşkesinin şartları neydi?

    15 Şubat saat 00:01 itibariyle tüm çatışmalar sonlandırılacak.
    Ağır silahlar 16 Şubat'tan itibaren cepheden geri çekilecek, geri çekilme iki haftada tamamlanacak.
    Taraflar tüm esirleri serbest bırakacak.Ukrayna'daki tüm yabancı güçler ülke sınırlarını terk edecek.
    İsyancıların elindeki bölgelere 2015 sonuna kadar daha fazla özerklik tanınacak.
    Rusya-Ukrayna sınır kapılarının denetimi tekrar Kiev yönetimine verilecek.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/02/150218_ukraine_update
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı inovasyon

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 52
 • -1
 • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #127 : 04 Nisan 2015, 18:39:09 »
Lavrov: Türk heyeti Kırım'a Ukrayna topraklarından girmemeli
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk heyetinin Kırım'ı ziyaret etme isteği hakkında açıklamalarda bulundu. Lavrov, yarımadaya Ukrayna topraklarından giriş yapılmaması gerektiğini vurguladı.

RADİKAL - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova 'nın Türk heyetinin Kırım'ı ziyaret etme isteğine olumlu yaklaştığını, fakat yarımadaya Ukrayna topraklarından giriş yapılmaması gerektiğini bildirdi.
Lavrov, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, "Türk heyetinin Kırım Cumhuriyeti'ne gelmesini aktif olarak destekliyoruz. Böyle bir ilgi olursa, buna tabi ki hazırız" ifadesini kullandı. Rus Bakan, Kırım'ı ziyaret etme isteğiyle Rusya'ya başvurulması sebebiyle "belli sebeplerden dolayı" heyetin yarımadaya gelmek için normal güzergahları kullanması gerektiğini vurguladı.
Lavrov, "Bu tavrımızı Türk partnerlerimize ilettik. Eğer Türk heyeti gerçekten Kırım'da yaşananları görmek istiyorsa bu teklifimizi kabul edeceklerdir" dedi. (Siyamend Kaçmaz/DHA)
http://www.radikal.com.tr/dunya/lavrov_turk_heyeti_kirima_ukrayna_topraklarindan_girmemeli-1328502
Ben Fransa'yı veya Fransızları asla sevmedim ve bunu söylemekten asla vazgeçmedim.
İslam halkı bize, örneğin Fransa'dan hep yakın olacak.
Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Yalnızca kazanabiliriz. İktisadi durumumuz birkaç yıldan fazla dayanmamıza elverişli değil. Goering bunu size anlatabilir. Başka çıkar yolumuz yok, harekete geçmeliyiz... Kişisel etkenlerden başka siyasi durum da bizden yanadır; Akdeniz'de; İtalya, Fransa ve İngiltere arasında bir rekabet vardır; Yakındoğu'da hava gergindir... İngiltere büyük bir tehlike içerisindedir. Fransa'nın durumu da bozulmuştur. Doğumlar azalmaktadır... Yugoslavya çöküş tohumlarını taşıyor... Romanya her zamankinden zayıf... Türkiye'yi Mustafa Kemal’in ölümünden bu yana dar kafalı, kararsız, güçsüz insanlar yönetiyor. Bütün bu elverişli durumlar, iki ya da üç yıl içinde ortadan silinecektir. Benim kaç yıl yaşayacağımı kimse bilemez. Bundan ötürü, dört ya da beş yıl beklenilmesi doğru olmayan bir planı, hemen uygulamaya başlamalıyız.

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #128 : 01 Haziran 2015, 22:26:19 »
Ukraynalı vekil: Ekonomiyi fuhuş kurtarabilir.
Ukraynalı milletvekili Mihail Gavrilyuk, ülkedeki iç karışıklık nedeniyle darboğazda olan 'ülke ekonomisini kurtarabilmek için' ilginç bir öneride bulundu. Gavrilyuk, fuhuşun yasallaşması halinde ülke bütçesinin 'doldurulabileceği' görüşünde.
http://tr.sputniknews.com/avrupa/20150601/1015758983.html#ixzz3bq9b4AeZ

Ab ve abd adamları ne hale soktu fuhusdan medet umuyorlar ama hala ab derdindeler.

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #129 : 02 Haziran 2015, 01:09:52 »
Rusya’dan Ukrayna’ya nükleer gözdağı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol Dairesi Başkanı Mihail Ulyanov, gerekli olması halinde, Kırım dahil her yerine ülkenin nükleer silah yerleştirme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Ria Novosti gazetesine konuşan Ulyanov , “Rusya gerekli olması halinde kendi topraklarındaki her yere, ki buna Kırım da dahil, nükleer silah konuşlandırma hakkına sahip” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin geçen ay yaptığı bir açıklamada “Kırım’a nükleer silah konuşlandırılmasının Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’nı ihlal edildiği” anlamına geleceğini söylemişti. Klimkin’in bu sözleri de aslında Ulyanov’un Mart tarihli bir açıklamasına yanıt niteliği taşıyor. Ulyanov Mart 2015’de, Kırım için, “Şu anda orada nükleer silah var mı bilmiyorum. Planlardan haberim yok ancak prensipte Rusya silah yerleştirebilir” demişti.
http://www.c4defence.com/rusyadan-ukraynaya-nukleer-gozdagi/
« Son Düzenleme: 01 Mart 2016, 13:18:13 Gönderen: мคяครℓเ »