Gönderen Konu: Ermeni Soykırımı Yalanı  (Okunma sayısı 65066 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44306
 • 614
ABD tasarısına tepki: Tarihi yalan siyasetine alet etmeyin
« Yanıtla #150 : 14 Aralık 2019, 08:39:25 »
ABD tasarısına tepki: Tarihi yalan siyasetine alet etmeyin

Turan Yılmaz
tyilmaz@hurriyet.com.tr

ABD Senatosu’nda kabul edilen Ermeni tasarısına Meclis’ten verilen ortak tepkide, kararın Türkiye açısından “Yok hükmünde olduğu” belirtildi. Yasal bağlayıcılığı olmayan karar için ABD Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı. Daha önce ‘soykırım’ kelimesini kullanmayan Trump’ın da görüşünü değiştirmediği vurgulandı.
ABD Senatosu’nun sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesine Meclis ortak tepki verdi. Meclis’te AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla kabul edilen tezkerede, ABD Senatosu’nun kararı “kirli bir siyasi oyunun parçası” olarak nitelenerek, Türkiye açısından “yok hükmünde olduğu” belirtildi. HDP ise tezkereye destek vermedi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un imzasını taşıyan tezkerede şöyle denildi:

KİRLİ SİYASİ OYUNUN PARÇASI

“ABD Senatosu’nun tarihi gerçekleri saptırmak suretiyle, uluslararası hukukun temel kurallarını yok sayarak, sözde Ermeni soykırımı iddiaları konusunda kabul ettiği kararı TBMM olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz. Hukuki hiçbir değeri bulunmayan ve müteakip seçim dönemi sonrasında oluşacak Senato’yu bağlamayacak bu karar açıkça kirli bir siyasi oyunun parçasıdır. Bu keyfi ve gündelik politikanın basit çıkarları temelinde tarihi okumaktan ibaret değersiz bir tavırdır.

KARA PROPAGANDAYA BOYUN EĞİLDİ

Türkiye’nin tutumu bu konuda nettir ve bellidir. Eğer tarihi gerçekler merak ediliyor ve önemseniyorsa, bilim adamları güvenilir araştırmalarla dünya kamuoyunu bilgilendirebilir. Türkiye zengin arşivlerini Ermeniler dahil bütün araştırmacılara açmıştır, ancak Ermenistan’ın en önemlileri dahil araştırmacılara arşivleri açılmamıştır. Bilgi ve belgeleri gizleyerek kara propagandaya ve ırkçı yaklaşımlara boyun eğmek ABD Senatosu dahil parlamentolara yakışmaz. Türkiye ve ABD arasında uzun yıllara dayalı stratejik müttefikliğin ve dostluğun karanlık hesaplara alet edilerek tahrip edilmesinden büyük üzündü duymaktayız. ABD Senatosu, artık kendi tarihine kattığı bu kirli vicdan yüküyle yaşamak zorundadır. ABD Senatosu’nun bu kararı hem tarih ve hukuk açısından, hem de aziz milletimiz ve insaf sahibi dünya halkları nezdinde yok hükmündedir.”

YALAN SİYASETİ

Siyasi partiler ayrıca sözcüleri ve grup başkanvekilleri aracılığıyla da açıklamalar yaparak Senato’nun kararına tepkilerini ortaya koydu.

- AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK: ABD Senatosu’nun 1915 yılında Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar hakkında asılsız iddiaları esas alan ve Türk-Amerikan ilişkilerinin iklimini zehirleyen kararını hiçbir suretle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Bu temelsiz ve çirkin karar, soykırım endüstrisi lobisini memnun etse de tarihi, yalan siyasetine alet etmektedir. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine de mani olacak niteliktedir.

KORKMUYORUZ

- CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: Amerikan emperyalizminin ne yaptırımlarından korkuyoruz ne aldığı kararları bu Meclis kabul ediyor. Amerikan emperyalizmine asla boyun eğmeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları bir soykırımın parçası değildir.

YOK HÜKMÜNDE

- MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman: ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanan sözde soykırımın ABD Senatosu’na getirilmiş olması kendileri adına büyük bir utanç vesilesiyken bizim adımıza yok hükmündedir. Türkiye bu safsatalarla vakit kaybedemez. Temiz Türk milleti senatörlerin ellirini kaldırmasıyla kirlenmez. 

- İYİ Parti: Tarihi yeniden yazma teşebbüsü olarak gördüğümüz kararı reddediyor ve kınıyoruz. Bu karar bilgisiz, ufuksuz ve bağnaz yaklaşımların bir tezahürü. Tarihin akışına set çekmek çabasında olanlar, çürümelerinin vebalini hem tarih önünde hem de siyaseten ödemek zorunda kalacaklardır.  Türkiye, 2005 yılında bazı sözde iddialar hakkında ortak komisyonlar kurulmasını, arşivlerin açılmasını ve müşterek çalışmalar yapılmasını önermiştir. Bu sadece kendisinden ve geçmişinden emin bir devletin yapabileceği bir iştir.

KARARI REDDEDİYORUZ

- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: ABD Senatosu sözde soykırım tasarısı kararıyla tarihi, yalanlarla yeniden yazma çabası içine girmiştir. Oysa tarihin gerçek tanıkları senato ya da meclis kararları değil tarih arşivleridir. Tarihi meseleleri siyasi alana çekmeye çalışanlara arşivleri işaret ediyoruz; tüm arşivlerimiz bilim insanlarına ve tarihçilere açıktır. ABD Senatosu’nun bu kararını kınıyor ve reddediyoruz.

ABD ERMENİLERİ  İSTİSMAR EDİYOR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: ABD’nin meselesi aslında Ermeniler değil, 1915’te yaşanan olaylar da değil, mesele Türkiye ile ilgili, şu anki müzakere edilen bazı konularla ilgili mevzi elde etmek için elinde ne varsa kullanıyor. 1915 olaylarını da, Ermenileri de istismar ediyor, her şeyi istismar edebileceğini de gösteriyor. Ciddiye alınabilecek bir karar değil. Bu karara oy veren senatörleri motive eden şey, Türkiye’yi rahatsız edecek bir karar almak. Bu tür kararların, ambargoların, dünyada görüyoruz ki sonuçları yok. Öyle bir dünya yok artık, değişti bu dünya. Biz rahatız, bu topraklarda soykırım yaşanmamıştır.

#TARİHİMONURUMDUR

- ABD Senatosu’nun sözde soykırım tasarısını kabul eden kararına yönelik toplumun bütün kesimlerinden tepkiler gelirken, sosyal medyada da bu tepkiler, “TarihimOnurumdur” etiketiyle paylaşıldı. AK Parti yöneticileri de karara tepkilerini sosyal medya mesajlarını “TarihimOnurumdur” etiketi altında dile getirdi.

ABD ELÇİLİĞİ: YÖNETİMİN GÖRÜŞLERİ DEĞİŞMEDİ

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, Türkiye’nin tepkisi iletildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, kararın kabul edilemez olduğunu vurguladı. Bu arada ABD Elçiliği’nden bir sözcü, karar tasarısının kabul edilmesi hakkında Anadolu Ajansı muhabirine dün açıklamada bulundu. Açıklamada, “Yönetimin pozisyonu değişmemiştir. Görüşlerimiz Başkan’ın geçen nisan ayında yaptığı son açıklamasında yansıtılmıştır” denildi. ABD Başkanı Donald Trump, 1915 olaylarına dair 24 Nisan’da yaptığı açıklamada “soykırım” ifadesini kullanmamış, bunun yerine Ermenice “büyük felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesine yer vermişti.

‘HİSSİYATI’ YANSITIYOR

Kabul edilen tasarının Trump’ın imzasına gidip gitmeyeceği tartışma konusu oldu. Ancak yasa değil karar tasarısı olduğu ve hukuki bağlayıcılığı bulunmadığı için Trump’ın onayı gerekmiyor. Karar sadece Senato’nun ‘hissiyatını’ yansıtıyor.

ABD Senatosu’nun kabul ettiği ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısı yasal bağlayıcılığı olmayan ve Başkan Trump’ın imzasına gitmeyen bir hukuki kapsama sahip. Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Teksas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan tasarı, hukuki geçerliliği olmaması nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasına ihtiyaç duymuyor. ABD Senatosu’nda bu bağlamda alınan kararlar, Senato’nun politik tutumunu anlama açısından yabancı hükümetler tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor. Örneğin ABD’li Senatör Bob Menendez, bu yıl ‘ABD’nin Japonya ve Güney Kore ile ilişkilerinin önemi’ başlıklı bir karar tasarısını Senato’ya sunmuş, Senato dış politikadaki duruşunu belli eder şekilde tasarıyı kabul etmişti. ABD Senatosu’na benzer şekilde Temsilciler Meclisi de ‘Sense of the House’ (Temsilciler Meclisi’nin Hissiyatı) başlıklı tasarıları oylama hakkına sahip. Benzer şekilde ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi birlikte ‘Kongre’nin Hissiyatı’ adı verilen hukuki düzenleme ile sunulan bir tasarı üzerinde oylamaya gidebiliyor.

Kanun yerine geçmeyen ‘Senato’nun Hissiyatı’ düzenlemeleri, zaman zaman bireylere ya da gruplara resmi bir teşekkür yayınlamak amacıyla kullanılabiliyor. Bunun dışında ABD Senatosu’nun zaman zaman Beyaz Saray yönetimini dış politika konusunda etki altına almak amacıyla da benzer hamleler yaptığı biliniyor. Örneğin, Ocak 2017’de dönemin ABD Başkanı George W. Bush’un Irak’a ilave 20 bin asker gönderme kararına karşı çıkan bir grup vekil, ABD Kongresi’ne ‘Kongre’nin Hissiyatı’ başlıklı bir karar tasarısı getirmiş, oylama sonucunda Bush’un kararı kınanmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/abd-tasarisina-tepki-tarihi-yalan-siyasetine-alet-etmeyin-41397175
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Ankhises

 • Ziyaretçi
Ynt: Ermeni Soykırımı Yalanı
« Yanıtla #151 : 14 Aralık 2019, 10:46:51 »
Var ya bir şekilde helal olsun diyorum şu ermenilere... Yemiyor içmiyor bu konu peşinde koşup lobi faaliyeti yapıyolar. 3 milyon nüfuslu ermenistanın her yere kolu uzanıyor. Almanyada Ermenistanın nüfusunun 2 katı Türk var icraat yok. Fransada Avusturyada o kadar Türk var ama bir halta yaramıyor. Amerikada hiç yokuz.  Kim kardaşyanın poposu dışardakilerle beraber toplam 100 milyon Türkten daha çok lobi faaliyeti yapıyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44306
 • 614
Ynt: Ermeni Soykırımı Yalanı
« Yanıtla #152 : 14 Aralık 2019, 12:02:01 »
Aslında nedeni basit!
Duygu sömürüsü...
İnsanların duygularına esir olup bir yalana bile inanmaya meyilli olmaları.
Özellikle günümüzde, bir yığın sahte belge, fotoğraf vs  ile yoğun iletişim kanallarını kullanarak yalanı gerçeğe dönüştürmek, insanları gerçeğe inandırmaktan çok daha kolay!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Ankhises

 • Ziyaretçi
Ynt: Ermeni Soykırımı Yalanı
« Yanıtla #153 : 14 Aralık 2019, 14:19:10 »
Aslında nedeni basit!
Duygu sömürüsü...
İnsanların duygularına esir olup bir yalana bile inanmaya meyilli olmaları.
Özellikle günümüzde, bir yığın sahte belge, fotoğraf vs  ile yoğun iletişim kanallarını kullanarak yalanı gerçeğe dönüştürmek, insanları gerçeğe inandırmaktan çok daha kolay!
Bunu yapamıyoruz işte... kendi şeyimiz yine kendimize kalkıyor. Bizim haber kanalları - gazeteciler - aydınlar yine kendi halkını kandırmaya bu yönde algı oluşturmaya çalışıyor yurtdışına çıktı mı sinek kadar menfaati yok. Evet duygu sömürüsü yapıyolar ama sonucta yapıyolar. yalanda olsa inandıkları şeyin peşinde koşuyolar. Seslerini duyurmaya çalışıyolar. Bizde yok. Az bir kıpırdasak Almanyanın milli marşı İstiklal marşı olur. Lakin bizimkiler 50-60 yıldır Almanyada ses yapacak duruma gelemediler. Alman parlementosuna giren her Türkiye göçmeni azılı Türk düşmanı çıkıyor. La bir tane Türkiye sevdalısı vekil sokamadık yurtdışı ülkelerinde... 3-4 yıl önce Suriyeden kaçan herif Türkiyede vekil olmaya çalışıyor Almanyadaki Türklerde tık yok. Vekil olanlarda Türkiyeye gelip vekil oluyor. La bu ülkede 80 milyon insan var. Senden dolu yani. İşe yaramak istiyorsan Almanyada yükseleceksin. Orda bizim haklarımızı savunacaksın.
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2019, 14:21:31 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 5014
 • 231
 • DefenceTurk.com
Ynt: Ermeni Soykırımı Yalanı
« Yanıtla #154 : 17 Aralık 2019, 19:24:48 »
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan Senato karar tasarısına katılmadıklarını vurgulayarak, bu konuda "yönetimin pozisyonunun değişmediğini" kaydetti.

Sözcü Ortagus, geçen hafta ABD Senatosu'nda kabul edilen 150 no'lu karar tasarısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu karara katılmadıklarını belirtti.

Ortagus, söz konusu karar tasarısına ilişkin, "Yönetimin (1915 olaylarına ilişkin) pozisyonu değişmedi. Bu konudaki görüşümüz, geçen nisan ayında Başkan'ın (Donald Trump) net açıklamasında yansıtıldığı gibidir." değerlendirmesinde bulundu.

https://www.haberler.com/abd-disisleri-bakanligi-sozcusu-1915-ermeni-12727734-haberi/

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 5014
 • 231
 • DefenceTurk.com
Ynt: Ermeni Soykırımı Yalanı
« Yanıtla #155 : 23 Ocak 2020, 20:24:33 »
Ermenistan Dışişleri Bakanı: Türkiye ile diplomatik ilişkimizin bulunmaması güvenliğimiz için tehdit

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan, Ankara ile Erivan arasında diplomatik ilişkiler bulunmamasının Ermenistan'ın güvenliği için tehdit oluşturduğunu savundu.Ermenistan parlamentosunda konuşan Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan, Ankara ile Erivan arasında diplomatik ilişkilere dikkat çekti.

Mnatsakanyan konuşmasında şunları söyledi:

"Türkiye'yle diplomatik ilişkilerimiz olmaması, güvenliğimiz için elbette bir tehdit. Bu bizim için en ciddi meydan okumalardan biri, zira Türkiye faktörü dış politikamızda giderek daha belirgin hale geliyor."

Ortak devlet sınırına rağmen Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki bulunmuyor. 2009 yılında Zürih'te iki ülkenin dışişleri bakanları diplomatik ilişkiler kurulması ve karşılıklı ilişkilerin esasları hakkındaki protokolleri imzalamış ancak belgeler taraflarca onaylanmamıştı.

https://tr.sputniknews.com/politika/202001231041237896-ermenistan-disisleri-bakani-turkiye-ile-diplomatik-iliskimizin-bulunmamasi-guvenligimiz-icin-tehdit/

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44306
 • 614
1915 olaylarıyla ilgili asılsız iddialara karşı adım atılacak
« Yanıtla #156 : 17 Haziran 2020, 01:56:57 »
Yüksek İstişare Kurulu toplantısı sona erdi! 1915 olaylarıyla ilgili asılsız iddialara karşı adım atılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda, 1915 olayları hakkında Türkiye karşıtı asılsız iddialara karşı atılacak adımlar ele alındı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı yapılan ve 5 saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yaptı.

Altun, toplantıda 1915 olayları hakkında Türkiye karşıtı asılsız iddialara karşı atılacak adımların masaya yatırıldığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, çarpıtılan tarihi olaylar üzerinden ekilmeye çalışılan husumet tohumlarının hakikat toprağında yeşerme imkanı bulamayacağını vurguladığını kaydetti.

Toplantıda, bütün Osmanlı vatandaşları için zorluk ve acıyla geçen bir dönemin çeşitli odaklar tarafından üretilen yalan ve iftiralarla siyasi hesaplar uğruna kullanılmaya çalışmasının önüne geçecek politikalar üzerinde durulduğunu bildiren Altun, şunları kaydetti:

"Türkiye'yi ve milletimizi karalamak için 1915 olaylarını malzeme olarak kullanan Ermeni lobisinin ve konuyu siyasi hesaplarla istismar eden ülkelerin gerçek dışı iddialarla yaptıkları propagandanın önüne geçecek kapsamlı adımların ele alındığı toplantıda, konunun tarihi ve hukuki boyutlarının ulusal ve uluslararası kamuoyunda gerçekleriyle anlatılmasını sağlayacak projeler ve faaliyetler ele alınmıştır."

Toplantıya, kurul üyeleri İsmail Kahraman, Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin, Yıldırım Akbulut, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ile İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da katıldı.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/yuksek-istisare-kurulu-toplantisi-sona-erdi-1915-olaylariyla-ilgili-asilsiz-iddialara-karsi-adim-atilacak-41543443
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44306
 • 614
Ynt: Ermeni Soykırımı Yalanı
« Yanıtla #157 : 17 Haziran 2020, 01:59:59 »
1- Şimdiye kadar zaten bu konuda çalışmalar yapılmıyor muydu? Yapılıyorsa neden yeni birşeymiş gibi açıklanıyor?
2- Eğer yapılmıyorduysa bunca yıldır neden akıl edilmedi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

 • 2021 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3656
 • 360
 • DefenceTurk.com
Ynt: Ermeni Soykırımı Yalanı
« Yanıtla #158 : 17 Haziran 2020, 10:05:08 »
1- Şimdiye kadar zaten bu konuda çalışmalar yapılmıyor muydu? Yapılıyorsa neden yeni birşeymiş gibi açıklanıyor?
2- Eğer yapılmıyorduysa bunca yıldır neden akıl edilmedi?
Gündem değişikliği, propaganda?? Ayasofya’nın etkinliği azalıyor!
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2020, 10:06:27 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı metin62

 • 2020 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2340
 • 182
 • DefenceTurk.com
Ynt: Ermeni Soykırımı Yalanı
« Yanıtla #159 : 17 Haziran 2020, 11:20:18 »
1- Şimdiye kadar zaten bu konuda çalışmalar yapılmıyor muydu? Yapılıyorsa neden yeni birşeymiş gibi açıklanıyor?
2- Eğer yapılmıyorduysa bunca yıldır neden akıl edilmedi?
Gündem değişikliği, propaganda?? Ayasofya’nın etkinliği azalıyor!

Amac milletin yeterince bulanik kafasini iyice bulandirmak " ALGI "
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2020, 11:47:00 Gönderen: metin62 »