Gönderen Konu: Dev silah alımında sona gelindi  (Okunma sayısı 7493 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kanas

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 632
 • -1
 • Sevdanın ligi olmaz
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı gsclup66

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 37
 • 0
Dev silah alımında sona gelindi
« Yanıtla #21 : 15 Kasım 2010, 15:25:05 »
amerika ekonomik krizlerde savunma sanayine ve silah satışını artırmaya yönelik hamleler yapmıştır buda bunlarda biri ama yinede 2011 yazına kadar ortadoğuda bir savas bekliyorum çünki altın fiyatları rekor düzeyde(bu hiçde iyi değil altın tekeli israillerin elinde).savasta insaar,sağlık ve savunma sektörü iş yapar bunlarda doğrudan amerikya yarar

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 38982
 • 328
Trump yönetiminden Körfez'e silah satışına bypass
« Yanıtla #22 : 25 Mayıs 2019, 08:45:16 »
Trump yönetiminden Körfez'e silah satışına bypassABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ve BAE'ye yapılacak olan silah satışını,n Kongre onayına ihtiyaç duymadan Trump'ın emriyle gerçekleştirilebileceğini belirtti.

ABD'nin körfez ülkelerine yönelik silah ihracatı kesintisiz devam ediyorç. Özellikle Suudilere yönelik silah satışının yasaklanması konusu halen güncelliğini korurken, Donald Trump silah satışına onayı, kongreye bırakmadan kendisi verecek.

BYPASS EDİLECEK
Başkanı Donald Trump'ın, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi bazı ülkelere silah satışlarında Kongre onayını, "bypass" eden acil durum yetkisini kullanmaya karar verdiği bildirildi.

Kongre kaynaklarından yansıyan haberlere göre; ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Kongre'ye gönderdiği mektupta, söz konusu yetki kullanımı konusunda bildirimde bulunuldu.

Buna göre ABD Başkanı Trump, "acil durum" yetkisini kullanarak, son dönemde yapılmış ve çoğu Suudi Arabistan ile BAE'yi kapsayan 22 silah satışı için Kongre onayını beklemeyecek.

8 MİLYAR DOLARLIK 22 ANLAŞMA
Trump'ın, Kongre'yi "bypass" etme kararının derhal devreye gireceği ve 8 milyar dolarlık 22 silah anlaşmasının, Kongre denetimi olmaksızın hemen tamamlanacağı kaydedildi.


Özellikle Demokrat senatörler ve Temsilciler Meclisi üyeleri, Trump'ın adımını "ilgili yasayı kötüye kullanmak" şeklinde yorumlarken, birçok Cumhuriyetçi ismin de Yemen savaşında Amerikan silahlarının kullanılmasına karşı olduğu biliniyor.

S.ARABİSTAN'A İYİLİK YAPMAYI SEÇTİ
Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin Kıdemli Demokrat Üyesi Bob Menendez, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, Trump yönetimine tepki gösterdi.

Menendez açıklamasında, "Yönetim bir kez daha uzun soluklu ulusal çıkarlarımızı veya insan haklarını önceleme konusunda başarısız oldu. Bunun yerine Suudi Arabistan gibi otoriter ülkelere 'iyilik yapmayı' tercih etti." değerlendirmesini yaptı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi James Risch de Trump'ın adımının, "yasallığının" tartışmaya açık olduğunu ve bunu yakından inceleyeceklerini açıkladı.

ABD yönetimi, yabancı ülkelere yaptığı silah satışlarında Kongre'ye yazılı bildirim yapmak ve Kongre'nin varsa itirazlarını değerlendirmek zorunda. Kongre'nin her iki kanadı da ABD'nin, Yemen savaşı bağlamında Suudi Arabistan'a satmak istediği silahların satışına blokaj koymuş, yönetimin kararını gözden geçirmesini talep etmişti.

Trump yönetiminin Kongre'yi kenara iten bu adımının ardından, 22 anlaşmayı en kısa süre içinde nihayete erdirmesi ve toplam 8 milyar dolarlık silahları bu ülkelere satması bekleniyor.

YEMEN TASARISI
Trump yönetimi ile ABD Kongresi arasındaki Suudi Arabistan anlaşmazlığı, Yemen savaşı ve Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi dolayısıyla bir üst safhaya taşınmıştı.

ABD'nin, Yemen'de Suudi Arabistan'a verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısı 4 Nisan'da Temsilciler Meclisi'nde, 13 Mart'ta da Senato'da kabul edilmişti.

Söz konusu tasarıda, El Kaide ile savaşanlar hariç, Yemen'deki savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri unsurlarının 30 gün içinde geri çekilmesi öngörülüyordu.

Trump ise söz konusu tasarıyı veto etmiş ve bunun gerekçesini, "Bu yasa tasarısı, benim anayasal otoritemi zayıflatmak için yapılan gereksiz ve tehlikeli bir girişimdir. Bu tasarı aynı zamanda Amerikan dış politikasına da zarar verebilir." ifadesiyle açıklamıştı.

https://www.ensonhaber.com/trump-yonetiminden-korfeze-silah-satisina-bypass.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1522
 • 102
 • DefenceTurk.com
ABD’den Körfez’e 3.9 milyar dolarlık silah satışı
« Yanıtla #23 : 25 Mayıs 2019, 18:48:33 »
ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) toplam değeri tahmini 3.918 milyar dolar olan olası silah satışlarını onayladı. ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DCSA) tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu satışlar aşağıda verilmiştir.Suudi Arabistan Krallığı

1-Uçak Bakım ve Yedek Parça Hizmetleri

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’a; F-5, RG-5, F-15, KA-350, C-130, KC-130, E-3, RE-3, KE-3 vb. uçak tiplerinin bakım, onarım ve yedek parça hizmetleriyle olaraktan tahmini değeri 2.6 milyar dolar olan olası bir satışı onayladı. Söz konusu anlaşma kapsamında ABD, Suudi Arabistan’a teknik ve lojistik destek sağlayacak.

2-Taktik Hava Gözetleme Sistemi (TASS)

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’a Taktik Hava Gözetleme Sistemi (TASS) programı için yedek parça, teknik ve lojistik destek hizmetlerini içeren yaklaşık değeri 136 milyon dolar olan olası bir satışı onayladı. Söz konusu anlaşma kapsamında ana yüklenici, Texas konuşlu L3 Technologies olacaktır.Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

1-APKWS-II Lazer Güdümlü Füze

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne toplam değeri 900 milyon dolar olan 20.004 adet APKWS-II Lazer Güdümlü Füze Sistemi, silah desteği, personel eğitimi ve yedek parça tedariğiyle ilgili olası satışı onayladı. Söz konusu anlaşma kapsamında ana yüklenici, New Hampshire konuşlu BAE Systems olacak.

2-Javelin Anti-Tank Güdümlü Füze

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne toplam değeri 102 milyon dolar olan 331 adet Javelin Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ile ilgili lojistik destek ve ekipman tedariğini içeren olası bir satışı onayladı. Söz konusu anlaşma kapsamında ana yüklenici, Arizona konuşlu Raytheon olacaktır.

3-Eğitim Hizmeti

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin talebi üzerine ABD Deniz Piyadeleri tarafından eğitim hizmeti verilmesini kapsayan yaklaşık değeri 100 milyon dolar olan olası bir satışı, onayladı. Anlaşma kapsamında 34 ABD Deniz Piyadesi, sürekli olarak BAE’ye atanacak.4-RQ-21A Blackjack İHA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne toplam değeri 80 milyon dolar olan 20 adet RQ-21A Blackjack İnsansız Hava Aracı, 8 adet Yer Kontrol İstasyonu (GCS), 4 adet Fırlatma Rampası ve ilgili ekipmanı içeren olası bir satışı onayladı. Söz konusu anlaşma kapsamında ana yüklenici, Washington konuşlu Boeing olacaktır.

https://savunmasanayist.com/2019/05/25/abdden-korfeze-3-9-milyar-dolarlik-silah-satisi/