Gönderen Konu: BARBAROS SINIFI FIRKATEYN YARI ÖMÜR MODERNİZASYONU PROJESİ  (Okunma sayısı 2304 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
Ynt: BARBAROS SINIFI FIRKATEYN YARI ÖMÜR MODERNİZASYONU PROJESİ
« Yanıtla #20 : 17 Ocak 2020, 02:54:44 »
Sn Battlestar,
Benim tam anlatmak istediğimi iletememişim size.
1. Bora füzesinin blok 2 versiyonu data güncellemeli olacak ve 500+ km menzil ile hareketli Deniz platformlarını hedef alabilecek. Gelen haberler onu gösteriyor. Bu füzeyi hız ve manevra açısından İskander’e benzetelim diyorum. Khinzal füzesini Ruslar bu füzeyi geliştirerek yaptılar. Havadan atılan 12 mach hıza çıkan bir füze.
2. Bora füzesi, İskander füzesi esas alınarak geliştirilmiş bir “quasi-balistik” füze. Yani balistik gibi davranan ama balistik olmayan, apogee irtifası 50-60 km olan bir füze. Pac3, 30 km nin üstünde işe yaramıyor. Thaad ise 70km nin üstündeki hedefler için. Hem Bora hem İskander füzesi bu arada uçuyor. İskander seyahatinin tamamını motorlarından aldığı güçle 6-7 mach hızla tamamlıyor. 30km altına inince çeşitli manevralar yaparak pac3 lere yem olmuyor. Sonra pac3 4mach hızda. Terminal safhada 6 machla gelen füzeyi  zor vurur.  ABD nin bu füzeyi durdurma imkanı yok şu anda. Öyle elini kolunu sallayıp ben geliyorum demiyor. Yerse vur beni bakalım diyor.
3. Bu füzeler mobil yani hareket halindeki rampalardan atılacağından yerleri hiç bir zaman belli olmayacak.
4. Donanma olmasın demiyorum. Büyük ve pahalı gemiye ihtiyaç yok diyorum. Tabiiki devlet denizaşırı güç projeksiyonu yapmak istemiyorsa. Bize 8- 12 adet Milgem korvet ve 16 adet yüksek hızlı hücumbot ile 8-12 adet kadar hava savunma Kabiliyeti olan İ-sınıfı fırkateyni yeter. 20 adet te reis sınıfı üstünün kaymağı olur.
5. Osmanlı örneği vermenize şaşırdım üstad. O günler de hasım gemileri batıran, zırhlı gemilerin üzerindeki dev uzun menzilli toplardı. Bugün koca 8-10000 tonluk destroyerleri batıracak, uçak gemisini devre dışı bırakacak olan, 450 tonluk yüksek hızlı bir hücumbottan atılan Atmaca füzesidir. Ya da kara konuşlu olan, deniz hedefini batırabilecek 500+km menzilli data güncellemeli Bora füzesidir. Teknoloji değişti. 21. Yüzyıldayız!
6. Küresel hedefimizin olması için önce 749milyar dolarlık ekonomiyi 2 trilyon dolara , en az 1.5 trilyonun üstüne dayamamız, kişi başı geliri 9100dolardan 25000dolarlara çıkarmamız lazım. Bunlar günün sonunda para işi. Rusya gibi uçsuz bucaksız gaz ve petrol yataklarımız yok bizim.
https://defence.pk/pdf/threads/turkeys-anti-ship-ballistic-missile-program-is-a-game-changer-in-e-med.638693/
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2020, 03:26:22 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Yasar

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 17 Ocak 2020, 03:05:48 »
@commander @serkan1976
Bence eğer geniş çapta denizaşırı/okyanus aşırı güç projeksiyonu düşünmüyorsak çok büyük bir donanma yerine, su üstündeki platformları en efektif şekilde su altına gömecek füzelere odaklanmamız gerekir derim.
Bora füzesini İskander ve Khinzal füzelerine daha çok benzeterek data güncellemesi ile hareketli hedefleri vuracak ve 800-1200 km menzilli hale getirirsek donanmayı büyütmeye gerek kalmaz. Terminal hızı 6 mach (İskander) ya da 12 mach (Khinzal) olan ve terminal safhada çeşitli manevra yapabilen bu tip bir füze korkunç bir silah olacaktır. Büyük gemiler, bilhassa TCG Anadolu yada tf2000 gibileri çok pahalı (milyar dolarlık) platform olduklarından, kaybı bizim gibi bir ülke için yıkım olur. Tanesi 1-1.5 milyon dolarlık 2 yada 3 adet Bora ile böyle büyük gemileri suyun altına rahatça gömersiniz. Şu anda ABD nin dahi İskander ve Khinzal füzesini durdurabileceği bir hss sistemi yok.
Bu füzelerden 1000 tanesi 1 milyar dolar , yani bir tf2000 eder.  Sicilya’nın doğusuna hiç bir düşman gemisi geçemez biz istemezsek. Hava dan uzun menzilli radarlarla bu menzil içindeki her Deniz ve kara birimini kontrol edebilir ve gerektiğinde hareketli silolardan vurabilirsiniz.

Bolca adet olarak lazım olan en az 20 adet Reis tipi denizaltı bence. Hele bir de taktik uzun menzilli seyir füzesi kabiliyeti kazandırırsak!!

Yani "su üstü platformlar yerine füze sistemlerine para yatırmalıyız" diyorsunuz... Ancak bizim 300km üzeri menzilli füze teknolojisi alma imkanımız uluslararası anlaşmalarla sınırlandırılmış durumda benim bildiğim... Biz kendimiz geliştirmeliyiz ve bunu yapabiliriz... Denizaltılara ağırlık vermeliyiz görüşünüze de sonuna kadar katılıyorum...Ama balistik füze atabilen denizaltılarına...
Sn Sekan1976,
Kendiniz yapıyorsanız kimse size 1000 km menzilli füze yapamazsın demiyor.
Ama o füze için ufak bir parçayı almaya kalktığınızda söylerseniz 1000 km lik füze için istiyorum diye, size vermeyebilirler.
Onun için şu an bazı şeyler kapalı kapılar ardından yürütülüyor. Bora füzesinin açıklanan menzili 280km. Ama açıklanmayan menzili 360+km tahmin ediliyor. Şu an da da Bora 2 data güncellemeli ve 500+ km menzilli olarak geliştiriliyor deniyor. Yani hareketli Deniz hedeflerini vurabilecek.

https://defence.pk/pdf/threads/turkeys-anti-ship-ballistic-missile-program-is-a-game-changer-in-e-med.638693/

Denizaltıdan atılacak balistik füze demedim. Taktik uzun menzilli seyir füzesi demiştim. Yani gezgin gibi. Şu anda nasıl harpoon ları atıyorsak denizaltıdan , gezgin tipi uzun menzilli seyir füzesi demiştim.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2020, 03:20:42 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 17 Ocak 2020, 19:21:21 »
Galiba en doğrusu ; ülkenin siyasi hedefleri bir donanmanın nitelik ve niceliğini belirliyor diyebiliriz. Siz üstadların dediği gibi denizaşırı hedefleri olan bir ülke ile kendi karasuları dışında ekonomik-siyasi hedefleri olmayan bir ülkenin donanma yapılanması aynı değil...

Son Libya olaylarında görüyoruz ki Akdeniz'de enerji kaynakları çıkarma çalışmaları hızlandı bu bölgeden pay almak ve ekonomik menfaatlerimizi korumak için çok daha güçlü ve caydırıcı bir donanma şart...Çünkü bulunacak bir gaz veya petrol yatağı bizi sayın Yasar'ın ümit ettiği 2 trilyon dolarlık ekonomik hedefine ulaştırabilir...

Sayın Yasar'ın dikkat çektiği gibi daha etkili ve savunması zor füze sistemleri ; seyir füzesi atabilen denizaltılar şart... Ama yine kendisinin belirttiği gibi  sadece ve sadece " denizaşırı hedefleri olmayan bir ülke için" bu füze sistemleri ve hafif deniz platformları yeterli .

Ama deniz aşırı ekonomik-siyasi hedefleri olan bir ülke sayın Battlestar'ın belirttiği gibi  düşmanı ana karadan uzaklaştıracak , onları kendi karasularında baskılayacak bir donanma gerektiriyor. Bunun için de donanma suüstü gemilerimiz daha etkili öz savunma-tespit radar ve saldırı füzeleri taşıyabilecek büyüklükte  olmak zorunda...

Benim hayalim yine de 18 genel maksat fırkateyni+10 hava savunma  ve saldırı muhribi + korvet +hücumbot +Reis sınıfı kapasitesinde olan ayrıca gezgin atabilecek 18 denizaltı ... İnşallah gerçekleşir bu rüyam...