Gönderen Konu: Savunma Sanayi Kobi Haberleri  (Okunma sayısı 21736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Savunma Sanayi Kobi Haberleri
« Yanıtla #10 : 18 Ekim 2014, 23:27:45 »
UYGUR LTD.ŞTİ

UYGUR LTD. ŞTİ. 1997 yılında kurulmuştur. Havacılık, savunma, elektronik ve otomotiv sektörlerine hassas mekanik işleme konusunda yan sanayi olarak hizmet vermekte olan firma,güvenilirliği ve yüksek kaliteli üretimi ile çalıştığı sektörlerde markalaşmıştır.

Altyüklenici olarak hizmet verdiği firmalar;

-ASELSAN A.Ş.
- TAI - TUSAŞ HAVACILIK
- SNECMA
- MIKES
- ROKETSAN
- ZODIAC AEROSPACE
- TUBİTAK UZAY
- MKE
- MALICHAUD ATLANTIQUE

Hizmet verdiği alanlar;

- HASSAS MEKANİK İŞLEME
- MONTAJ / KAYNAK / NDT
- KAPLAMA / BOYA
- CAD/CAM/CAE/ TASARIM
- SERT LEHİMLEME (BRAZING)

Firmanın üretimine katkı verdiği başlıca projeleri şunlardır;

-A400M
-AW139
-Airbus Section 18
-Aselpod,hava savunma radarı Kalkan projesi
-Atak helikopteri
-Boeing Wichita
-Snecma CFM 56,M53,M58 motor projeleri
-Nato ESSM projesi
-Roketsan 122mm çnra projesi
-Aselsan HEWS Projesi
-Aselsan radar ve Mikroelektronik projeleri
-Aselsan stabilize sistem projeleri(Stamp Altay vs)
-JSF F-35 Projesi,yerli uydu projeleri
-Pek dillendirilmese de sitelerinde projeler kısmında birde seyir füzesi fotoğrafı koymuşlar,muhtemelen SOM içinde bazı parçaların üretimini yapıyorlar.

http://www.uygurltd.com/?/
http://www.slideshare.net/UygurLtd/uygur2013-eng-l

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #11 : 02 Haziran 2016, 14:02:16 »
Sanırım Kobilwrimizin ihracat haberlerinide buradan versek daha uygun olacak.

Hidromek firması 2014 yılında İspanyol ordusu ile 24 adet  HMK102B Loader için anlaşma yapmış bunun 14 adedini 2015'te teslim etmiş.6 adedi şimdi kalan son 2 adedi ise Kasım ayında teslim edilecek.Ufak işler ama belki Avrupa ordularına buradan açılan kapı sayesinde daha fazla satış imkanı bulabilirler.

Alıntı
Spanish Army received new HMK102B backhoe loaders
The Spanish Army has received six new HMK 102B backhoe loaders from Hidromek company. They are part of a contract for 22 units, signed in 2014. The first 14 vehicles were delivered in 2015 and the six new ones bring their total number to 20. The rest will be delivered until the coming November.

Hidromek HMK 102B backhoe loaders of the Spanish Army (Photo: Hidromek)

The Turkish company has a manufacturing facility in Barcelona, Spain, which covers and supports the European market. The first units have seen significant use with the Spanish Army and the comments had been positive.The vehicles can be equipped with a series of attachments and tools. Their design has incorporated the necessary safety features and special provision was taken into consideration for the ease of maintenance.

http://www.armyrecognition.com/may_2016_global_defense_security_news_industry/spanish_army_received_new_hmk102b_backhoe_loaders_42605163.html

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 13 Ocak 2019, 14:30:14 »
Koluman Otomotiv Endüstri AŞ

Yerli olarak üretildi! Milli hava savunma sisteminde kullanılacak

Mersin'de, milli hava savunma sistemi Hisar için füze fırlatma, taşıma ve yükleme sistemi araçları ile bunların üstyapı donanımlarının prototipi, Koluman Otomotiv Endüstri AŞ tarafından yüzde 70'in üzerinde yerlilik oranıyla üretildi.

Tarsus ilçesinde üretim yapan şirketin, askeri projeler Ar-Ge biriminde, milli hava savunma sistemi Hisar füzeleri için platform geliştirildi.

Bu kapsamda, füze fırlatma, taşıma ve yükleme sistemi araçları ile bunların üstyapısını içeren platformun prototipi üretildi.

İki ayrı araçtan oluşan platformdan birisi Füze Taşıma ve Yükleme Sistemi (FTYS), diğeri de Füze Fırlatma Sistemi (FFS) olarak kullanılıyor.

Savunma Sanayi Başkanlığı ile görüşme halinde olan şirket yetkilileri, yapılacak anlaşmayla seri üretime geçmeyi planlıyor.

"İNŞALLAH SERİ ÜRETİMİ DE YAPACAĞIZ"

Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, AA muhabirine, şirketlerinin Aselsan, Roketsan ve Havelsan gibi savunma sanayisi kuruluşlarının çözüm ortağı olduğunu söyledi.

Hisar ve Kalkan gibi projelere üstyapı ve araç tedarikinde bu kurumlara yardımcı olduklarını vurgulayan Saltık, "Platformu biz üretiyoruz, üst kısmı tamamen genel sözleşme sahibi olarak Aselsan ve Roketsan kapsamında. Hisar'da kullanılmak üzere iki tip araç var, birisi Füze Taşıma ve Yükleme Sistemi (FTYS) diğeri Füze Fırlatma Sistemi (FFS), bu iki aracın da prototiplerini yaptık, testlerden geçtik. İnşallah seri üretimi de yapacağız." ifadesini kullandı.

"BÜTÜN DONANIMLAR ASKERİ STANDARTLARDA"

Şirketin askeri projeler birimi Ar-Ge mühendisi Alperen Işık da Hisar'ın, alçak ve orta irtifa hava savunma füze sisteminin kısa adı olduğunu, kendilerinin de bu projede araç ve üstyapı tedarikinde görev aldıklarını ifade etti.

Geliştirdikleri platforma ilişkin bilgi veren Işık, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda füze fırlatma sisteminin aracı, füze taşıma ve yükleme sistemin aracı ve üstyapısı ve yine atış kontrol merkezinin araç ve üstyapı kısmında Koluman Otomotiv Endüstri AŞ olarak hizmet veriyoruz. Bu araçların prototip üretimlerini tamamladık, testlerden başarıyla geçtik. Seri üretim görüşmeleri devam etmekte, şu anda pilot üretime geçme çalışmalarını da sürdürüyoruz. Savunma Sanayi Başkanlığı ile görüşmeler devam ediyor, buradan aşağıya doğru kademe kademe bu süreç ilerliyor. Biz şu anda haber bekliyoruz, prototip ve pilot aşamalarını ilerletmekteyiz. Seri üretim noktasında ilerleyen günlerde gelişme olacaktır."

Işık, aracın yerlilik oranına ilişkin bilgi vererek "Füze Taşıma ve Yükleme Sistemi aracında 6 füze taşınabiliyor, bu füzeleri indirmek ve atış platformuna entegre etmek için bir özel vinç sistemi bulunmakta, bütün bu donanımlar askeri standartlarda üretilmiş ve yerlilik oranı çok yüksek ürünler." diye konuştu.

Füze fırlatma aracının reflektör sisteminin de yerli üretim olduğuna işaret eden Işık, "Diğer elektronik ve füze kısımlarında ise ülkemizin önde gelen savunma sanayi firmaları görev alıyor. Yüzde 70'in üzerinde yerlilik oranı var. Vinçte de yerli çözüm ortaklarıyla çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2804984-yerli-olarak-uretildi-milli-hava-savunma-sisteminde-kullanilacak/?detay=2

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 08 Ağustos 2019, 00:42:44 »
Alıntı
TEOMAN ALPASLAN
@teoalpaslan

Oyak, British Steel'i satın almak için görüşüyor.
[Turkish military pension fund unit in British Steel takeover talks]
(link: https://www.ft.com/content/d3805fd4-b8fb-11e9-96bd-8e884d3ea203) ft.com/content/d3805f…
Alıntı
OYAK daha önce de Finlandiyalı MILUX çelik firmasını satın almıştı MILUX OY ilk yerli çelik sac ürünlerini IDEF 19 Fuarında sergilemişti. Manisa'da faaliyete geçecek MİLUX OY fabrikasinda yılda 13.000 ton yerli zırh çeliği üretimi hedeflenmiştir. 2020 yılı sonrasında üretim kapasitesinin yıllık 20.000 tona çıkarılması planlanmış. MİLUX OY tesislerinde üretilecek, işlenecek yassı çelik hammaddesi Erdemir'den tedarik edilecek, üretim teknolojisi ise OYAK tarafından.  Finlandiya'da satın alınan MİLUX Firmasından transfer edilecek.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 15 Ağustos 2019, 22:33:14 »
Alıntı
Telegraph: Ataer, British Steel için öncelikli teklif veren firma.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 15 Ağustos 2019, 23:09:04 »
Alıntı
British steel büyük bir şirket birçok ülkede fabrikaları var. Dağıtım servis ağları çok gelişmiş. Buna rağmen iflas etmiş. British steel İngilterenin 2. büyük çelik üreticisi. İngiltere pazarının lideri olan diğer firmada dünya genelinde yetkinliği olan büyük bir firma ve oda British Steel'i almak için teklif vermiş. İngilizler korumacılık yapıp İngiliz şirket İngilizlerde kalsın derseler Çeliği tekelleştirmiş olacaklar. Türk şirkete verdiklerinde ise 4000 kadar çalışanın iş haklarından endişe duyuyolar. OYAK çalışanların işten çıkarılmayacağına dair İngiliz hükümetine güvence vermiş. Maliyetleri azaltıp 4000 çalışanı işten çıkarmadan üretim yapmayı garanti etmişler. OYAK'ın elini zorlaştıran konu ise İngiliz hükümetinin yatırımcılara verdiği teşvik miktarının çok düşük olması. Bugün TheGuardian gazetesinde bu konu haber edilmiş ve OYAK'ın geçmiş dönemde adının yolsuzluklara bulaştıgını aktarmış okuyucularına.. Birkaç gün önce Financial Times haber yapmıştı. İngiliz Hükümetinin bugünlerde karar vermesi bekleniyor. OYAK bu şirketi alırsa elimize yıllardır ülkemizde üretimi olmayan teknolojisi zor paslanmaz çelik teknolojisi geçer mi acaba diye düşünmeden edemiyorum. Bu alımla Türkiyeye kazandırılacak paslanmaz Çelik fabrikası çok işe yarayacaktır. Çünki OYAK yakın tarihte Finlandiya menşeyli Miilux OY firmasını satın almıştı ve bu firma zırhlı araçlarda kullanılan zırh çeliği teknolojisine sahip bir şirket. OYAK 2020 yılında Manisada yeni bir fabrika kuracak ve şahsen bu yeni fabrikanın zırh çeliği üretimine agırlık vereceğini düşünüyorum. Başarılar.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 15 Ağustos 2019, 23:16:59 »
Alıntı
British steel büyük bir şirket birçok ülkede fabrikaları var. Dağıtım servis ağları çok gelişmiş. Buna rağmen iflas etmiş. British steel İngilterenin 2. büyük çelik üreticisi. İngiltere pazarının lideri olan diğer firmada dünya genelinde yetkinliği olan büyük bir firma ve oda British Steel'i almak için teklif vermiş. İngilizler korumacılık yapıp İngiliz şirket İngilizlerde kalsın derseler Çeliği tekelleştirmiş olacaklar. Türk şirkete verdiklerinde ise 4000 kadar çalışanın iş haklarından endişe duyuyolar. OYAK çalışanların işten çıkarılmayacağına dair İngiliz hükümetine güvence vermiş. Maliyetleri azaltıp 4000 çalışanı işten çıkarmadan üretim yapmayı garanti etmişler. OYAK'ın elini zorlaştıran konu ise İngiliz hükümetinin yatırımcılara verdiği teşvik miktarının çok düşük olması. Bugün TheGuardian gazetesinde bu konu haber edilmiş ve OYAK'ın geçmiş dönemde adının yolsuzluklara bulaştıgını aktarmış okuyucularına.. Birkaç gün önce Financial Times haber yapmıştı. İngiliz Hükümetinin bugünlerde karar vermesi bekleniyor. OYAK bu şirketi alırsa elimize yıllardır ülkemizde üretimi olmayan teknolojisi zor paslanmaz çelik teknolojisi geçer mi acaba diye düşünmeden edemiyorum. Bu alımla Türkiyeye kazandırılacak paslanmaz Çelik fabrikası çok işe yarayacaktır. Çünki OYAK yakın tarihte Finlandiya menşeyli Miilux OY firmasını satın almıştı ve bu firma zırhlı araçlarda kullanılan zırh çeliği teknolojisine sahip bir şirket. OYAK 2020 yılında Manisada yeni bir fabrika kuracak ve şahsen bu yeni fabrikanın zırh çeliği üretimine agırlık vereceğini düşünüyorum. Başarılar.

OYAK'ın Finli Şirketi alması çok önemliydi böylece zırh çeliği konusunda dışa bağımlılıktan kurtulacağız.Bu şirketin alınması savunma sanayimiz açısından bir dönüm noktası olabilir. Kritik teknolojilerde bir bir yerlileşiyoruz bağımsız bir savunma sanayine adım adım yaklaşıyoruz.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 15 Ağustos 2019, 23:32:58 »
Alıntı

OYAK'ın Finli Şirketi alması çok önemliydi böylece zırh çeliği konusunda dışa bağımlılıktan kurtulacağız.Bu şirketin alınması savunma sanayimiz açısından bir dönüm noktası olabilir. Kritik teknolojilerde bir bir yerlileşiyoruz bağımsız bir savunma sanayine adım adım yaklaşıyoruz.
Bosch Türkiye Genel Müdürünün bir lafı vardı ismini hatırlamadım suan. Türk sanayicilerin uğraştıgı işlerin %80ninin geleceği yok demişti. Yani biraz düşünmemiz lazım dün bahsi geçmişti burda. Kıytırık Tayvan yarı iletkenler ve elektronik cihazlarda nasıl bu kadar ileri teknoloji üretebiliyor keza Koreyi hiç saymıyorum. Bizim işadamlarımızda adı konmamış bir korkaklık var. Hükümet gitti isveçli Saabtan 250 milyon dolara otomobil platformu satın aldı. Yalan oldu gitti. Ford'un patronu Range Rover ve Jaguar'ı bizim Koç ailesine 2 milyar dolara satmayı teklif etmiş. Rahmi Koç'un anlatımına göre cesaret edememişler almaya... Keza Opel 2 buçuk milyar dolara satıldı. Neden anlatıyorum bunu. Çünki yerli  araç diyoruz. Yerli ama bunu yurtdısına satmadıgın sürece bir halta yaramaz. Yurtıdısında Pazarımız yok. Devlet desteğiyle opeli veya range rover - jaguarlardan birisini alsak bunlar pazarı olan şirketlerdi. Direk marka adıyla beraber 1-0 önde başlıycaktın elektrikli araç üreten diğer firmalardan. Fabrikasını Türkiyeye kursan 5000 kişiye iş garantisi. İhracatı bile garantiydi. Fırsatlar böyle geliyor bu şekilde de kaçırılıyor.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 16 Ağustos 2019, 11:13:13 »
Alıntı
Ön anlaşma sağlanmış.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2019, 11:15:34 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 16 Ağustos 2019, 12:10:35 »
Alıntı
Foreks Haber

Demir çelik sektöründe bölgesel liderlik hedefi doğrultusunda inorganik büyüme opsiyonlarını değerlendiren OYAK, İngiltere başta olmak üzere Fransa ve Hollanda’da üretim faaliyetleri bulunan, İngiliz sanayi devi British Steel’i satın almak üzere ön anlaşmaya vardığını açıkladı.