Gönderen Konu: Türk Tipi HÜCUMBOT Projesi  (Okunma sayısı 90003 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Tipi HÜCUMBOT Projesi
« Yanıtla #70 : 06 Aralık 2019, 00:46:38 »
Şurası gerçek ki Yunanistan ‘ın elindeki 4 adet Papanikolis tipi AİP denizaltısı ile Yunanlılar, tüm donanmamıza büyük tehdit teşkil etmekteler. Elimizdeki hücumbotlar ise, her nekadar eskimiş olsa da, Yunanlıların Roussen sınıfı hücumbotları hariç hepsine toz attırır. 7 adet bu yeni gemileri 2005 de devreye almaya başlamışlardı. Ama sonunda 1 adet “Atmaca” lık canları var.
Bizim bir an önce REİS sınıfı denizaltılarını devreye almamız lazım.
Bu arada Tuzla sınıfına 32km menzilli Temren füzelerini yerleştirmemiz gerek.
Biran önce de FAC olarak en az 4 atmacalı aşağıdaki gemilerden 16 adet hizmete almamız iyi olur.
https://www.yonca-onuk.com/mrtp49.html

Şu an için bu tasarımdan 10 adet üretilecek .

Bu arada papnikolis içinde kendi denizaltılarımız, milgemler, deniz karakol uçakları, seahawklar, tuzlalar var.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 06 Aralık 2019, 01:22:03 »
Sn Battlestar, üretilecekte ne zaman?
İster 4 adet kesin, 6 adet opsiyon. Yani 4 adetde kalabilir de. Tf2000 de “üretilecek”. Bu “cek” “cak” larla günler, yıllar geçiyor. Siparişi verilip ilk kaynak yapılmadan bence hala eksiklik var hücumbot gücümüzde.
Yunandaki aip denizaltılara cevap verebilecek ne denizaltımız nede denizüstü gemimiz var. AIP denizaltılar nükleerden de daha sessiz ve ölümcül. Tuzla lardaki “asw” kabiliyeti bizim denizaltılarımız gibi denizaltılar için geçerli. Aip denizaltıları tesbit neredeyse imkansız derecede. İyi bir inceleyin ltf.
https://nationalinterest.org/blog/buzz/meet-1-submarine-terrifies-us-navy-more-any-other-37922
Biz Reis denizaltılarına sahip olduktan sonra göreceğiz ve AIP için yeni su üstü taktikleri geliştirmemiz gerekecek.
ABD nin nükleer denizaltılarının yanından geçip uçak gemisi batırabilen aletler bunlar harp manevralarında.
6 adet Reis denizaltısıyla denizaşırı güç haline gelecek donanmamız. Hele bir de nükleer balistik füze yerleştirebilirsek!
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2019, 01:29:51 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 06 Aralık 2019, 10:47:27 »
İster 4 adet kesin, 6 adet opsiyon. Yani 4 adetde kalabilir de. Tf2000 de “üretilecek”. Bu “cek” “cak” larla günler, yıllar geçiyor. Siparişi verilip ilk kaynak yapılmadan bence hala eksiklik var hücumbot gücümüzde.
Yunandaki aip denizaltılara cevap verebilecek ne denizaltımız nede denizüstü gemimiz var. AIP denizaltılar nükleerden de daha sessiz ve ölümcül. Tuzla lardaki “asw” kabiliyeti bizim denizaltılarımız gibi denizaltılar için geçerli. Aip denizaltıları tesbit neredeyse imkansız derecede. İyi bir inceleyin ltf.
https://nationalinterest.org/blog/buzz/meet-1-submarine-terrifies-us-navy-more-any-other-37922
Biz Reis denizaltılarına sahip olduktan sonra göreceğiz ve AIP için yeni su üstü taktikleri geliştirmemiz gerekecek.
ABD nin nükleer denizaltılarının yanından geçip uçak gemisi batırabilen aletler bunlar harp manevralarında.
6 adet Reis denizaltısıyla denizaşırı güç haline gelecek donanmamız. Hele bir de nükleer balistik füze yerleştirebilirsek!

Hocam sizin kafanız biraz karışmış. U-214'lerin kabiliyeti de biraz sizi endişelendirmiş. Ancak ben endişelerinizi ortadan kaldıracağım. Lütfen dikkatle okuyun.

Neden ?

1- Strateji oyununda paladin basmıyoruz. Savaş gemisi yapmaktan bahsediyoruz. Sizin hayalinizdeki gibi bir üretim zor. Buna  ülkemizin savunma bütçesi, askeri tersane altyapısı , teknolojik hazırlığı ve en önemlisi yetişmiş insan gücü yetmez. Neden yetmediğini, tf-2000 projesinin neden uzadığını vs. gerekli konular altında anlattık. Demek ki bunları okumamışsınız.Okumalısınız.

2- Hücumbot bir denizaltı avcısı değildir. Denizaltılara karşı genelde silah bile taşımazlar. Bunlar hız avantajını kullanıp akıllı mühimmatlarla hedefe saldıran platformlardır. Bu yüzden bunun düşman u-214'lerle bir alakası yok. Diğer yandan hücumbot sayımız yetersiz midir ? Bunu bilemeyiz bunu doktrin, görev tanımı ve gemilerin yeterlilikleri belirler. Hücumbotlarımız menzil ve kabiliyet açısından akdenizde rahatça görev yapabilecek kabiliyette. Yaş olarak Doğan sınıfı eski oda değişecek. İlk adımda 4 adet onların yerine zaten +6 ise Rüzgar ve belki yıldız sınıfı için. Eğer doktrin fazla hücumbotu gerektirirse yapılır. Ama buna kuvvet karar verir. Bu sonuçta pazardan usta ordan 30 hücumbot sar gibi olmaz. Belirli dengeler var.

3- Bir denizaltının değeri sadece öz kabiliyetleriyle değil. Üretim kalitesi, personel tecrübesi, harbe hazırlık durumu , mühimmat niteliği ile ölçülür. Mesela bu açıdan yunan U-214'leri ile bizimkiler bir tutulamaz. Evet AİPler tehlikeli ancak nükleerler kadarda hızlı değil ve yinede su yüzüne çıkmaları lazım. Kabul ediyorum koca bir denizde bir aip'i bulmak zor olabilir.

Ancak ;

Zaten senin o açık denizde denizaltı aramak gibi bir vizyonun olmamalı olamazda. Çünkü samanlıkta iğne bulunmaz. Bizim yapacağımız şu çok yüksek sayıdaki sea hawklarımız ile düzenli olarak hedef niteliğindeki gemi filolarımızın etrafında bu helikopterlerle sonobuoy bırakmak , sonar daldırmak yani devriye yapmak . Etrafını ve yolunu güvene almak o denizaltı yakalancak veya vurulacaksa bu büyük ihtimal ya hedef etrafında yada limanda demirliyken olur. Aynı şekilde deniz karakol uçakları ile de bu denizaltının muhtemel geçiş noktalarında devriye atarsan bu adamları yakalarsın.  Zaten elinde yüksek hızlı geniş bir alanı tarama kabiliyetide olan yeterli sayıda tuzla ve milgemde var.  E bir o kadarda denizaltımız var. O Yüzden endişelenmeye gerek yok.

4- Reis sınıfına nükleer balistik koyamazsınız . En fazla nükleer başlık taşıyabilen torpido kovanından atılan seyir füzesi takarsanız. (Ki onuda 533mm'ye sığdırmakta zor.). Eğer nükleer başlıklı gezgin yapar ve takarsak en azından avrupa ve rusyaya hatta israil üzerinden Amerikayı tehdit alan bir second strike kabiliyetimiz olur.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 06 Aralık 2019, 12:27:28 »
Sn BATTLESTAR, Altta yapmis oldugunuz aciklama gayet guzel ve detayli her ne kadar da sormak istedigim soru konu basligi ile pek ilgili olmasa da soracagim soruya kisa bir cevap verirseniz ben de aydinlanmis olurum.

Acikcasi Yunan AIP denizaltilarinin olusturabilecegi riskler uzunca bir sureden beri beni de dusundurmekte. Olasi bir Turk Yunan savasi saman atesi gibi kisa sureli olacagi  dusunuldugunde ve ilk hamleyi yapan Yunanistan oldugunu var sayacak olursak Yunan deniz kuvvetleri envanterinde bulunan AIP denizaltilari ozellikle dogu Akdenizde bizler icin risk olusturacaklarini dusunmekteyim.

Boyle bir durumda Yunanistan ilk vurucu hamlelerini Dogu akdenizde bulunan unsurlarimiza karsin AIP denizaltilari ile erceklestireceklerini goz onune aldigimiz zaman, ve olasi savasin birkac gunden fazla uzamayacagini ,o zaman Yunan denizaltilari su yuzeyine cikma gereksinimi duymadan rahatlikle oprasyon sahasina yaklasim, hedeflerini vurma ve sahadan rahatlikle uzaklabileceklerini dusunmekteyim.

Bu tur senaryolarin bertaraf edebilmek veya saldirilari minimum hasar ile savausturabilmek icin eksikliklerimiz neler ve ilk etapta ne yapmamiz gerekiyor?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 06 Aralık 2019, 12:38:22 »

Hocam sizin kafanız biraz karışmış. U-214'lerin kabiliyeti de biraz sizi endişelendirmiş. Ancak ben endişelerinizi ortadan kaldıracağım. Lütfen dikkatle okuyun.

Neden ?

1- Strateji oyununda paladin basmıyoruz. Savaş gemisi yapmaktan bahsediyoruz. Sizin hayalinizdeki gibi bir üretim zor. Buna  ülkemizin savunma bütçesi, askeri tersane altyapısı , teknolojik hazırlığı ve en önemlisi yetişmiş insan gücü yetmez. Neden yetmediğini, tf-2000 projesinin neden uzadığını vs. gerekli konular altında anlattık. Demek ki bunları okumamışsınız.Okumalısınız.

2- Hücumbot bir denizaltı avcısı değildir. Denizaltılara karşı genelde silah bile taşımazlar. Bunlar hız avantajını kullanıp akıllı mühimmatlarla hedefe saldıran platformlardır. Bu yüzden bunun düşman u-214'lerle bir alakası yok. Diğer yandan hücumbot sayımız yetersiz midir ? Bunu bilemeyiz bunu doktrin, görev tanımı ve gemilerin yeterlilikleri belirler. Hücumbotlarımız menzil ve kabiliyet açısından akdenizde rahatça görev yapabilecek kabiliyette. Yaş olarak Doğan sınıfı eski oda değişecek. İlk adımda 4 adet onların yerine zaten +6 ise Rüzgar ve belki yıldız sınıfı için. Eğer doktrin fazla hücumbotu gerektirirse yapılır. Ama buna kuvvet karar verir. Bu sonuçta pazardan usta ordan 30 hücumbot sar gibi olmaz. Belirli dengeler var.

3- Bir denizaltının değeri sadece öz kabiliyetleriyle değil. Üretim kalitesi, personel tecrübesi, harbe hazırlık durumu , mühimmat niteliği ile ölçülür. Mesela bu açıdan yunan U-214'leri ile bizimkiler bir tutulamaz. Evet AİPler tehlikeli ancak nükleerler kadarda hızlı değil ve yinede su yüzüne çıkmaları lazım. Kabul ediyorum koca bir denizde bir aip'i bulmak zor olabilir.

Ancak ;

Zaten senin o açık denizde denizaltı aramak gibi bir vizyonun olmamalı olamazda. Çünkü samanlıkta iğne bulunmaz. Bizim yapacağımız şu çok yüksek sayıdaki sea hawklarımız ile düzenli olarak hedef niteliğindeki gemi filolarımızın etrafında bu helikopterlerle sonobuoy bırakmak , sonar daldırmak yani devriye yapmak . Etrafını ve yolunu güvene almak o denizaltı yakalancak veya vurulacaksa bu büyük ihtimal ya hedef etrafında yada limanda demirliyken olur. Aynı şekilde deniz karakol uçakları ile de bu denizaltının muhtemel geçiş noktalarında devriye atarsan bu adamları yakalarsın.  Zaten elinde yüksek hızlı geniş bir alanı tarama kabiliyetide olan yeterli sayıda tuzla ve milgemde var.  E bir o kadarda denizaltımız var. O Yüzden endişelenmeye gerek yok.

4- Reis sınıfına nükleer balistik koyamazsınız . En fazla nükleer başlık taşıyabilen torpido kovanından atılan seyir füzesi takarsanız. (Ki onuda 533mm'ye sığdırmakta zor.). Eğer nükleer başlıklı gezgin yapar ve takarsak en azından avrupa ve rusyaya hatta israil üzerinden Amerikayı tehdit alan bir second strike kabiliyetimiz olur.
Sn Battlestar,
Kafam karışık değil.  Mevzulara objektif bakıyorum. Yazdıklarınızın çoğunluğuna katılıyorum. Ama;
1. Tf2000 lerin tanesi 1 milyar dolar a dayanacak. Üzerine konacak VLS , Çafrad vs gibi sitemleri hala hazırlanıyor. Dışarıdan alınacak dediğimiz bir çok silah ve sistem yerli olacak gibi görünüyor. Bu durumda gecikmesini anlıyorum.  Ama havadaki kuş, daldaki kuş, kafesteki kuş misali elinizde yoksa ve en azından üretimine başlamamışsanız yok demektir. Tf2000 için ilk konulan üretim tarihi hedefleri ile şimdi yenilenen tarihler arasında 20+ yıl var. İlk proje 1996 da başlamış. Hizmete alınma 2004 olarak belirlenmiş. Gölcük depremi, ekonomik durum, Şartlarda değişim, öncelikler vs vs. Şimdi 2027 sonrası görünüyor.  Bunları hepimiz biliyoruz.
2. Hücumbot’un denizaltı avcısı olmadığını biliyorum. Böyle bi şey de söylemedim. Tuzla sınıfının asw kabiliyeti var dedim.  Ana mevzu Yunan’a karşı zafiyetimizin olduğu iki nokta üzerine tartışmaktı.  Yunan’daki Roussen sınıfı hücumbotlarıının  gerisinde kaldık dedim. Ama ona da cevabımız şu an hazır dedim.  Sağolsun Atmaca! Ama yeni hücumbot yapılacaksa benim seçimim mrtp49 olurdu derim. Fac55 ler ihaleyi kazandılar mı? Onu bilmiyorum.
3. Söyledikleriniz eşit yada yakın şartlarda ise doğru. Ama reis sınıfı ile ay sınıfı ya da Preveze sınıfı arasında, f16 blok 30 la f35 arasındaki fark kadar fark var.  Önümüzdeki yıldan itibaren her yıl 1 adet Reis sınıfı envantere girecek. Bunların önemini ve önceliğini kuvvet de kabul ediyorki hızla devreye sokulmaları için çalışılıyor. Bizim u214 ler hem daha uzun ve daha dengeli ve de tabii ki daha modern olacak. Bilhassa 90 gün sualtı performansı yakalanırsa sınıfının en iyisi olacak.
Ancak; tan sonraki söylediğiniz herşeye katılıyorum.
4. Reis sınıfına torpido tüplerinden atılan nükleer başlık takılabilir. İsrail tüpleri 650mm ye genişletip bunu başarmış.  Şu haliyle zor. Biliyorum. Ama yapabilsek müthiş bir şey olur. İstedikten sonra başarılamayacak şey yoktur! (If there is a will, there is a way). Şu anda ütopik görünüyor. Nükleer başlığımız dahi yok.
Şu anda Endişelenmiyorum. Çünkü sadece Bora füzeleri ile Yunan’ın tüm Deniz filosunu limandan çıkmadan devre dışı bırakabilecek kabiliyetimiz var. Atmacalar da üstünün kreması. Hareketli hedefleri vuran uzatılmış menzilli Bora lar da yakında envantere girer. Donanmanın savaşmasına dahi gerek yok.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 08 Nisan 2020, 20:47:16 »
Alıntı
Siber Bilimler Akademisi. @siberba
FAC-55 Hücumbot projesi hakkında.

FAC-55 hücumbotu ihtiyaç makamının (DzKK) eski teknik isterlerine binaen Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) A.Ş. firması tarafından tasarlanmış bir hücumbot çözümü olup, bahse konu teknik isterler hali hazırda revize edilmiştir.
https://mobile.twitter.com/siberba/status/1247808520117862401

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #76 : 23 Haziran 2020, 03:09:45 »
Bu projede net bir ister var mı kazanan belli mi?

Ben açıkçası projenin revize edilmesi taraftarıyım

Özellikle son tei tj300 motoru gelişmesi sonrası

Yerli penguin yada marta er veyahut delilah tarzı füze üretme imkanımız sonrası

Önce projenin isterlerini belirteyim daha iyi anlaşılsın

Amaç çinlilerin type 22 houbei tarzı vurkaç platformu elde etmek.

Çelik konstruksiyon yada aliminyum mrtp 42 yada 45 ana oyuncu

Not: Gemi yapısı ve füze yerlişimi fac55'e benzeyebilir yada çağrıştırabilir

Sensör grubu

Mar d radarı

Silah grubu

İki adet gökdeniz ciws biri baş bir kıç olmak üzere

Füzede ise
4 yada 6 veya 8 adet marta er- delilah -mini atmaca -seapenguin tarzı bir füze

Füze Menzili :50-100 km arası

Gemi menzili=600-1000 km

Hücumbot diyorsan çinlilerin type 22 huabei ile yaptığı yaklaşık 83 adet ürettiği üzerinde sadece 30 mm ciws ile saldırı füzeleri bulunan 42 metrelik kataraman yaklaşık 240 tonluk geminin bir benzerini yada aynı doktrini uygulayan bir platform oluşturcan

Buda mrtp 42 yada 45 tarzı platform oluyor kataraman olması şart değil

Düşünsenize bu gemilerden 16 adet ürettiğinizi

Hadi bakalım süpriz saldırı etkisi

Aslında 30 adet diyeceğimde ayıp olur diye söylemiyorum.

Ben en  son gündeme gelen füzemizin;

3.2 metre boyunda olan  ve denizcilik alanımda kullanılacak bu füzenin direkt hücumbot projesine etki edeceğini düşünüyorum.

Bu arada fac55 güzel tasarım fakat ihaleyi kazandığı belli mi?
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2020, 03:20:03 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 20 Ağustos 2020, 13:49:51 »
Bu projede her zamanki gibi sonuca ulaşmadı Altay gibi.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 20 Ağustos 2020, 23:40:18 »

Stm ile anlaşıldı ya.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 20 Ağustos 2020, 23:41:53 »

Stm ile anlaşıldı ya.

Hocam ben inşaa sürecini soruyorum yok bı haber ondan dedim.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.