Gönderen Konu: Türk Tipi HÜCUMBOT Projesi  (Okunma sayısı 90581 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Tipi HÜCUMBOT Projesi
« Yanıtla #100 : 01 Ocak 2021, 16:15:39 »
Bu hücumbot olayı ile ilgili ne düşünüyorsunuz ? İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa, Almanyada böyle bir olay yok. Hani bu bahsettiklerimden üçününde iç denize kıyısı var.

18 civarı hücumbot yerine 20 hücumbot koyacak olsak 150m dolardan 3 milyar dolar eder. Bunun yerine 8-10 civarı s band aesa çafradlı 16 vlsl'li i sınıfı bana daha mantıklı geliyor sanki.

Keza günümüzde radarlar tenis topu boyutunda hedefleri tespit edebilmekte ve en kötü anti gemi mach 0.90 da yardırmaktadır.

Hız ve ufaklığın avantajının hala olduğunu sanmıyorum. Artık ww2 zamanı gibi radarsız ve güdümsüz top ile gemi vurulmuyor.

Örneğin Fac-55'e radarından silahına torpido ve sonar dışında korvet gibi bir geminin silah ve sensör yükünü koyup bunu sadece 1000 deniz mili menzili olan bir makinaya koymak bilemiyorum. Zaten gemilerde asıl para silahlardır.

Avrupalılar gibi sahil güvenliği savaş durumunda silahlandırılacak opv'ler üzerine kurmak daha mantıklı gibi.
Sn Battlestar,
Bir daha araştırın derim . 25 ülkeden fazla hücumbot kullanan ülke var. Bunların arasında Almanya, İsveç, Finlandiya, Norveç, Fransa, İsrail gibi ülkeler de var.

Hocam kusura bakmayın ama bence siz bir daha araştırın.

1- Benim bahsettiğim donanmalar içinde İsveç, Finlandiya, Norveç, İsrail yok.
2- Fransızlar şu an hücumbot falan kullanmıyor opv'leri varki çok farklı bir olaydır. Sadece ihracat için üretiyorlar.
3- Almanlarında şu an aktif hücumbotları yok hepsini emekli edip braunschweig korvetleri tercih ettiler.
4- Benim bahsettiğim global hedefleri olan açık denizlerde filo bulundurmak isteyen bizim yeni donanma doktrinimize uygun batı donanmalarında artık kullanılmadığı yönündedir.
5- Ha egede mutlak işe yarar ancak zaten en uzak koyu 300 km ötede olan bir devlet. Koy sahile kamyon üstü mobil radar + atmaca yine aynı yağmuru sağlarsın. Kaldı ki aynı güç çarpanını sağlayacak bir sürü farklı platform var. Diğer işler içinde zaten devriye gemileri var.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 01 Ocak 2021, 17:40:29 »
Ne kadar açık deniz donanması olma yolunda isek de Adalar denizini yunanlara bırakacak halimiz yok. Hücumbotlar diğer gemiler gibi bayrak gösterme gemisi değillerdir. Barış değil savaş zamanı ortaya çıkarlar. Düşük draft, yüksek hız sayesinde denizaltılardan ve torpidolardan bir miktar korunaklıdırlar. Denizlerde özellikle adalar denizi gibi yerlerde yakın düşmanlara karşı "denizde gerilla taktiği" tarzında vur-kaç gemileridirler. Kıyıya ve kayalıklara yakın savaştıkları için de anti-gemi füzelerinden bir miktar korunaklıdırlar. Yani deniz kurmayları taktik ve strateji geliştirirken hücumbotları doğru kullanırsa savaş ortamında tam bir game-changer olabilirler. Hele ki böyle düşük rcs ve ir izli, yüksek sensör ve silah donanımlı hücumbotlar neler yapar. Baş topu böyle bir gemi için fırkateyn ve destroyerden daha elzemdir. Bir kayanın arkasından aniden çıkıp yakın mesafeden 1 dakika içinde 60 tane 76mm mermi yiyen bir  fırkateyn ya da destroyer düşünün. İzlemesi müthiş bir manzara olurdu sanırım

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #102 : 01 Ocak 2021, 18:14:38 »
Ne kadar açık deniz donanması olma yolunda isek de Adalar denizini yunanlara bırakacak halimiz yok. Hücumbotlar diğer gemiler gibi bayrak gösterme gemisi değillerdir. Barış değil savaş zamanı ortaya çıkarlar. Düşük draft, yüksek hız sayesinde denizaltılardan ve torpidolardan bir miktar korunaklıdırlar. Denizlerde özellikle adalar denizi gibi yerlerde yakın düşmanlara karşı "denizde gerilla taktiği" tarzında vur-kaç gemileridirler. Kıyıya ve kayalıklara yakın savaştıkları için de anti-gemi füzelerinden bir miktar korunaklıdırlar. Yani deniz kurmayları taktik ve strateji geliştirirken hücumbotları doğru kullanırsa savaş ortamında tam bir game-changer olabilirler. Hele ki böyle düşük rcs ve ir izli, yüksek sensör ve silah donanımlı hücumbotlar neler yapar. Baş topu böyle bir gemi için fırkateyn ve destroyerden daha elzemdir. Bir kayanın arkasından aniden çıkıp yakın mesafeden 1 dakika içinde 60 tane 76mm mermi yiyen bir  fırkateyn ya da destroyer düşünün. İzlemesi müthiş bir manzara olurdu sanırım

Vallahi bilemiyorum hocam. Kilometrelerce öteden tenis topunu gören radarların olduğu bir ortamda 62 metrelik bir geminin düşük rcs ve ir izine tav olmak ne bileyim. Kaldı ki bu gemiler hızlı ama devamlı hızlı giderlerse menzilleri kuş kadar kalıyor.  Bu kadar deniz karakol uçağı, helikopter, anti gemi yüklü savaş uçağı, drone ve uydu gözetleme kabiliyetinin olduğu bir ortamda 62 metrelik bir gemiyi saklayabileceğini falan düşünüyorsanız bilemiyorum.

Anlattığınız senaryolar biraz bana ww1 ve ww2'deki torpidobot taktiklerini hatırlattı. Günümüz deniz harp ortamında güçlü radarlara, güçlü ciws ve hss kabiliyetine sahip olmayan gemilerin hayatta kalması biraz zor. Ben 20 fac-55'dense 6 ek type-214 veya 8-10 ek İ sınıfı tercih ederim. Yani bilemiyorum senelerdir bu gemiler var. Fırkateyn ve Destroyerlere karşı bir başarıları olmuşmu ? Benim en son hatırladığım İns eliath'ın vurulması onda da destroyer olduğuna bakma günümüzdeki sınıflandırma da en fazla hafif fırkateyn/ağır korvet. Hava savunmayı 40 mm boforsla sağlayan bir gemiye anti gemi füzesi atılmış.

Bence büyük donanmalar için olmazsa olmaz değil.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #103 : 01 Ocak 2021, 18:25:41 »
Hocam sayı kaç belli mi?  8 diyen var 10 diyen var , 20 diyen var...  Bizim gibi 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede her olaya Fırkateyn koşturmak da zor olur... Bana kalsa 100 tane İ sınıfı üretirim ama böyle hücumbotlardan da üretmek şart...

Hepsinin görev tanımı farklı... Hem bunlar eskiyen hücumbot sınıflarının yerine de geçecek diye biliyorum...Sadece Ege olarak da düşünmemek lazım...

Hem ben bu hücumbotlarda ihracat potansiyeli de görüyorum... Körfeze 3 tane satarız 1 tane  İ sınıfı gemisi üretecek kadar  parayı çıkarırız...
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2021, 18:28:47 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 01 Ocak 2021, 18:39:30 »
İç denizlerde heleki Adalar denizinde bence olması gerekiyor. Ha 20 adet mı belki 10 adet yeterlidir orası tartışılır zaten 4 + 6 türk tipi olacak. 10 gemiye 1.5 milyar doları çok görmeyin neticede Atmaca var Ram var üzerinde. Asıl tartışılacak konu Ada sınıfı gemiler hatta I-Sınıfı. Ben olsam 10-14 Türk tipi nin yanına 10 genel maksat fırkateyni AESA radar + ESSM , Siper yüklü genel maksat gemileri olması gerekirken Ada nedir Smart S'li i sınıfı nedir ? Asıl bu gemiler konuşulmalı batılı donanmalardan bahsediliyor ama bu gemilerden yok aslında oralarda.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 01 Ocak 2021, 18:53:50 »
İç denizlerde heleki Adalar denizinde bence olması gerekiyor. Ha 20 adet mı belki 10 adet yeterlidir orası tartışılır zaten 4 + 6 türk tipi olacak. 10 gemiye 1.5 milyar doları çok görmeyin neticede Atmaca var Ram var üzerinde. Asıl tartışılacak konu Ada sınıfı gemiler hatta I-Sınıfı. Ben olsam 10-14 Türk tipi nin yanına 10 genel maksat fırkateyni AESA radar + ESSM , Siper yüklü genel maksat gemileri olması gerekirken Ada nedir Smart S'li i sınıfı nedir ? Asıl bu gemiler konuşulmalı batılı donanmalardan bahsediliyor ama bu gemilerden yok aslında oralarda.

Hayal hepsi... Daha bir gemiyi kızaktan denize indiremedik hele hele 10 Hücumbotu artık 10 senede indiririz. Bizde ki en büyük sorun işlerin yavaş gitmesi.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 04 Şubat 2021, 18:18:29 »
Çevirisi şu şekilde;

Alıntı
Türkiye'nin savunma tedarik yetkilileri geçtiğimiz günlerde, "Türk tipi hücum botu" olarak adlandırılan bir program olan 10 yeni hücum botunun satın alınması için yeni bir rekabet başlattı.

Bu yazıya göre 10 adet hücumbot alınacak galiba.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #107 : 04 Şubat 2021, 21:33:37 »

Vallahi bilemiyorum hocam. Kilometrelerce öteden tenis topunu gören radarların olduğu bir ortamda 62 metrelik bir geminin düşük rcs ve ir izine tav olmak ne bileyim. Kaldı ki bu gemiler hızlı ama devamlı hızlı giderlerse menzilleri kuş kadar kalıyor.  Bu kadar deniz karakol uçağı, helikopter, anti gemi yüklü savaş uçağı, drone ve uydu gözetleme kabiliyetinin olduğu bir ortamda 62 metrelik bir gemiyi saklayabileceğini falan düşünüyorsanız bilemiyorum.

Anlattığınız senaryolar biraz bana ww1 ve ww2'deki torpidobot taktiklerini hatırlattı. Günümüz deniz harp ortamında güçlü radarlara, güçlü ciws ve hss kabiliyetine sahip olmayan gemilerin hayatta kalması biraz zor. Ben 20 fac-55'dense 6 ek type-214 veya 8-10 ek İ sınıfı tercih ederim. Yani bilemiyorum senelerdir bu gemiler var. Fırkateyn ve Destroyerlere karşı bir başarıları olmuşmu ? Benim en son hatırladığım İns eliath'ın vurulması onda da destroyer olduğuna bakma günümüzdeki sınıflandırma da en fazla hafif fırkateyn/ağır korvet. Hava savunmayı 40 mm boforsla sağlayan bir gemiye anti gemi füzesi atılmış.

Bence büyük donanmalar için olmazsa olmaz değil.

Bizde hücumbot olarak yaklaşık 40 kadar araç var sanırım. (Sahil Güvenlik dahil değil, onların da irili ufaklı 100 kadar var sanırım)
Görevleri harpoon-atmaca atmaktan öte değil ve öz savunma yetenekleri çok düşük. (Tuzla sınıfında atmaca da yok. Sadece baş topu ve ASW için bir şeyler var) Yunan da benzer şekilde yapılaşmış ama Roussen sınıfı hücumbotlar en azından RAM ile donatılmış.

Arkadaşların iddiasına göre adalar denizinde hücumbotlar çok iş yapar deniyor ama adalar denizi dediğimiz yerde adaların çoğu yunan adası olacağı için bu adaları kendine siper edebilecek hücumbotlar yunan hücumbotudur. Bizim hücumbotların adalara yaklaşması tehlikeli. Ayrıca bu sınıf eğer yalnızsa istediği adanın arkasına saklansın ne yazık ki bir adet SİHA’ya yem olur gider. Ya da İHA koordinatı veya lazeri atar; başka bir kaynaktan da atmaca, penguen tarzı bir füze gelir güm diye vurur. İsterse denizde 60knot yapsın.

Yine sonuç; Hava sahasını elinde tutan kazanır.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 06 Şubat 2021, 22:18:20 »
Son Dakika! Ruslardan Türkiyeye Uçak Gemisi! Tüm Teknolojisini Paylaşmayı Önerdi

https://www.youtube.com/watch?v=z49cxS_xj2Y

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #109 : 06 Şubat 2021, 23:00:28 »
Son Dakika! Ruslardan Türkiyeye Uçak Gemisi! Tüm Teknolojisini Paylaşmayı Önerdi

https://www.youtube.com/watch?v=z49cxS_xj2Y

Hocam burası trol ......tüm yayınlarını izlersen çok farkediliyor, artık Türk zekası ile alay edilemiyeceğini anlamaları gerek.
1946 yılında SSCB (Stalin) Türkiye'den boğazları ve Anadolu'nun yarısını istemeseydi bugün kurtuluş savaşında ,Rus silahları yardımıyla, savaş yaptığımız blokta olmayacaktık.
Adamların elinden SEVR'i aldık bize kızmaları normal.
Kaldı ki ABD lozan anlaşmasını imzalamadı.
Bunu imzalmayan ABD Osmanlıya 1795 yılında 29 yıl boyunca Akdenize girebilmek için vergi ödemiştir.