Gönderen Konu: T-14 Armata: Rusya’nın Yeni Süper Tankı  (Okunma sayısı 41908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: T-14 Armata: Rusya’nın Yeni Süper Tankı
« Yanıtla #50 : 23 Şubat 2018, 01:59:27 »
Tankların döneminin bittiği görüşündeyim. Hatta bu sınıf için farklı bir araç olmalıydı şuanda dünya ordularında ama hala o "tank sonrası" fikri tam yerleşmiş değil.

Tankların devrini doldurmak üzere olduğu fikrine katılmıyorum, gerekçesi; direkt insan psikolojisinden kaynaklanıyor. Benim görüşüme göre, savaşları Terminatör vari robotlar yapmadığı sürece, insanlar korunakları savaş makinelerine ihtiyaç hissedecektir. Çünkü insanın en güçlü güdüsü, hayatta kalma güdüsüdür. Nasıl ki kış günü üstümüze mont, palto, kaban, yağmurluk gibi korunaklı elbiseler giyiyorsak -ki bu tür elbiseleri giymediğimiz zaman kendimizi çıplak hissederiz; tankın görevi de bundan ibarettir. Yağmurluk Sibirya soğuğunda pek işe yaramaz lakin hiç yoktan iyidir. mont olursa daha iyi olur, kaban olursa daha da iyi olur, soğuk iklim kıyafeti olursa yeme de yanında yat ! Yağmurluğu M-48 T1 olarak düşünürsek; Mont M-60 A3, Palto Leo-2, Kaban M-60T olarak düşünülebilir. Nihayi amaç soğuk iklim kıyafeti değil midir ?

Örneklerle açıklamaya çalıştım lakin şöyle de bir durum var. Savaş ortamında her askerin eline ATGM verebilirler mi (?) Fakat her düşman askerinde mutlaka AK-47 veya türevleri olacaktır. Peki AK-47 ile bir Tankı durdurabilir misiniz? İşte bütün mesele burada... Tank sınırsız güvenlik değil kısmi güvenlik sağlar. Sormak lazım, ikamet ettiğiniz eve hırsız girmeyeceğinin garantisi var mı? Daha doğrusu hırsızın giremeyeceği ev var mı? Demek ki mühimmatın delemeyeceği zırh da yoktur. belki bugün delemiyorsa bile yarın mutlaka daha iyisini yapacaklardır. Savaş ortamında tam güvenlik d,iye bir şey yoktur. zaten tam güvenlik olsa hiç bir savaşı kaybetmezsiniz. Düşünsenize bir savaş aracınız var, hiç bir şekilde düşmüyor, isabet almıyor, arızalanmıyor, bozulmuyor, sabote edilemiyor, havaya uçurulamıyor, kurşun işlemiyor falan... Peki bu makineyi durdurabilmek mümkün müdür? Böyle bir makine icat edilmiş olsaydı, tek başınıza dünyayı fethederdiniz.

Özetle... belki yüzyıl sonra bunun adı tank olmaz da, Tonk olur mesela. Örneğin ilk çağ döneminin Tankı; savaş arabalarıydı. Ne oldu? Savaş Arabaları devri kapandı, yerine Tank geldi. Fakat mantık aynı; yürüyen aksam, ateş gücü, mobilite... falan. Örneklerle anlatmaya çalıştım, bilmem düşüncemi ifade edebildim mi? 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
'Hindistan, Rusya'dan Armata da satın almayı düşünüyor'
« Yanıtla #51 : 09 Ekim 2018, 09:17:50 »
'Hindistan, Rusya'dan Armata da satın almayı düşünüyor'

© Sputnik / Vladimir Astapkovich

Yerel basın, Rusya ile S-400 anlaşmaya çok yakın olan Hindistan'ın yine Rusya'dan T-14 Armata tankı satın almayı düşündüğünü aktardı. ABD ise Rusya'dan S-400 alınmaması için baskı uygulamaya devam ediyor.

Hindistan'da yayın yapan The Economic Times gazetesi, T-72 ana muharebe tanklarını yenilemek isteyen Hint ordusunun 1770 adet muharebe aracı (FRCV) satın almak istediğini ve ilk sıradaki adayın Rus T-14 Armata tankları olduğunu yazdı. Gazeteye göre olası bir anlaşmada ödenecek tutar 4.5 milyar doları aşıyor.

Hindistan'dan bir heyet 6 gün sürecek bir ziyaret için Rusya'da bulunuyor. Rus Silahlı Kuvvetleri'nin üst düzey yöneticileriyle de görüşmeler yapan heyetin, Armata tankları hakkında bilgi aldıkları da belirtiliyor.

ABD'DEN HİNDİSTAN'A S-400 UYARISI: YAPTIRIMLARDAN MUAF TUTULMAZSINIZ

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

Öte yandan ABD, Rusya'dan aynı zamanda S-400 hava savunma sistemi satın almayı planlayan Hindistan'a, anlaşmanın hayata geçmesi halinde yaptırım uygulayacağı uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, The Hindu adlı haber sitesine yaptığı açıklamada, Hindistan'ın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması halinde, 'ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası' (CAATSA) çerçevesinde İran, Kuzey Kore ve Rusya ile 'önemli alışveriş' yapan herhangi bir ülkeye uygulanacak yaptırımlardan muaf tutulmayacağını söyledi.

VAZGEÇME ÇAĞRISI

ABD, Hindistan'ı da S-400 alma kararından vazgeçirmeye çalışıyor.

Yetkili, "Tüm müttefiklerimize ve ortaklarımıza, Rusya ile CAATSA kapsamında yaptırımlara neden olacak alışverişten vazgeçmeleri çağrısında bulunuyoruz" dedi. Hint kaynaklar da, ABD yönetiminin bir süredir Hindistan'a Rusya ile savunma iş birliğini azaltması yönünde baskı yaptığını, Hindistan'ın ise S-400 konusunda niyetini açıkça dile getirdiğini savundu.
ABD Dışişleri Bakanlığı, kısa süre önce Hindistan'ın ABD'den 18 milyar dolar değerinde savunma teçhizatı sipariş ettiğini açıklamıştı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201810041035518824-hindistan-armata-tanklari-satin-almayi-dusunuyor/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 09 Ekim 2018, 16:19:24 »
T-14 armatanın dış ülkelere satımı yasak değilmi
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #53 : 09 Ekim 2018, 16:24:59 »
T-14 armatanın dış ülkelere satımı yasak değilmi

Böyle bir şey duymadım. Olabilir de!
Hindistan ile ortak yeni nesil uçak geliştirme çalışmasına bile giren Rusya'nın Hindistan'a bu tanklardan satmak isteyebileceğini düşünüyorum.
Öte yandan haber malum Rus kaynaklı. ABD'nin gerçekten artan yaptırımlarına karşı mesaj vermek için ortaya atılmış bir iddia da olabilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Armata tankları 2019’da devlet testlerine başlayacak
« Yanıtla #54 : 05 Ocak 2019, 17:01:08 »
Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre T-14 Armata tanklarının fabrika testleri yakında sona erecek ve tankların devlet testlerine başlanacak.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında "T-14 Armata tanklarının fabrika testleri tamamlanıyor. Tankın bakanlık enstitülerindeki devlet testlerine başlanacak" ifadeleri kullandı.

Açıklamada tankın tamamen Rus yapımı olduğu vurgulandı.

Armata tankları 2016’da 9 Mayıs Zafer Günü’nde görücüye çıkmıştı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201812311036879172-armata-tank-devlet-test/
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2019, 17:02:41 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Rusya’dan Hindistan'a T-14 Armata teklifi
« Yanıtla #55 : 29 Ağustos 2019, 22:02:57 »
Rusya, Hindistan’a 4.5 milyar dolar değerinde olduğu iddia edilen ve T-14 Armata Ana Muharebe Tankı satışını içeren bir teklif sundu. Zırhlı birliklerini modernize etmek isteyen Hindistan, yerli üretim olan Arjun tanklarının kelimenin tam anlamıyla çuvallaması ve yapılan modernizasyonlar ile beklenen iyileştirmenin yapılamaması sebebiyle Rusya’dan tank alımı yapılmasına sıcak bakıyor.

2001 yılında 310 adet T-90S alımı ile Rusya’dan tank alım sürecine başlayan Hindistan, 2020 yılının sonlarında 2011 adet T-90 tankına sahip olmuş olacak. Bu tankların 310 adeti T-90S modeli olup, geriye kalanları ise T-90MS Tagil modeli olacak.

2004 yılından bu yana Hindistan, milli tank üreten ülkeler arasında yer alıyor. 1974 yılında ilk tasarım çalışmaları başladı ve birim maliyeti 8.1 milyar dolar olarak açıklanan Arjun tankı geliştirildi. 2004 yılında Arjun Mk-1 tanklarının üretimine başlayan Hindistan, 248 adet Mk-1 modeli aldıktan sonra yaşanan problemler ve eksiklerin giderildiği söylenen fakat yine de beklentileri karşılayamayan Mk-2 modelinden de 118 adet envantere aldı.

Arjun tanklarındaki memnuniyetsizliğin yanı sıra T-90 tanklarından oldukça memnun olan Hindistan ordusu, bir başka Rus tankı olan T-14 Armata 4.nesil ana muharebe tankını da satın alabilir. Sözleşme hakkında daha fazla bulunmasa da, Hindistan’da ortak üretim seçeneğinin de mevcut olacağı tahmin edilmekte. 2007 yılında yapılan anlaşma ile Hindistan, 354 adet T-90M tankını ülkesinde üretmeye başlamıştı.

https://savunmasanayist.com/2019/08/29/rusyadan-t-14-armata-teklifi/

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 21 Nisan 2020, 10:52:40 »
Ruslar, T14 Armata tankınıda Suriye de denemişler.

Rus ordusu, T 14 Armata ana muharebe tankının kum üzerindeki manevra gücünü görmek için Suriye iç savaş topraklarında test etmiş. Rus Bakan Denis Manturov, T 14 Armata ana muharebe tankının dünyada benzeri olmadığını, Suriye’de yapılan ek testlerden de başarıyla geçtiğini ifade etti. Bakan  yaptığı açıklamada, “Bu tür testler, tankın değişik savaş alanı koşullarında nasıl performans göstereceğini anlamamıza yardımcı oluyor. Aracı ihracat için uygun hale gelmeden önce herhangi bir sorunu varsa giderilmesini sağlıyor” dedi. Bakan ayrıca, tankın dünyada bir benzeri daha olmadığını, sürekli olarak ek testlerle yeni yükseltmeler geçirdiğini açıkladı.
T 14 Armata şu anda dünyanın tek üçüncü nesil tankı olduğu iddia ediliyor. Armata, doğrudan muharebe müdahaleleri ve yakın piyade desteği için tasarlandı. Tankın temel özellikleri arasında uzaktan kumandalı taret sistemi ve aracın ekibini barındıran özel bir kapsülü olması.
https://aydinlik.com.tr/haber/rusya-yeni-tanki-t-14-armata-yi-suriye-de-test-etti-205934
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2020, 12:43:56 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #57 : 21 Nisan 2020, 11:21:02 »
Ruslar, T14 Armata tankınıda Suriye de denemişler.

Rus ordusu, T 14 Armata ana muharebe tankının kum üzerindeki manevra gücünü görmek için Suriye iç savaş topraklarında test etmiş. Rus Bakan Denis Manturov, T 14 Armata ana muharebe tankının dünyada benzeri olmadığını, Suriye’de yapılan ek testlerden de başarıyla geçtiğini ifade etti. Bakan  yaptığı açıklamada, “Bu tür testler, tankın değişik savaş alanı koşullarında nasıl performans göstereceğini anlamamıza yardımcı oluyor. Aracı ihracat için uygun hale gelmeden önce herhangi bir sorunu varsa giderilmesini sağlıyor” dedi. Bakan ayrıca, tankın dünyada bir benzeri daha olmadığını, sürekli olarak ek testlerle yeni yükseltmeler geçirdiğini açıkladı.
T 14 Armata şu anda dünyanın tek üçüncü nesil tankı olduğu iddia ediliyor. Armata, doğrudan muharebe müdahaleleri ve yakın piyade desteği için tasarlandı. Tankın temel özellikleri arasında uzaktan kumandalı taret sistemi ve aracın ekibini barındıran özel bir kapsülü olması.

Haber niteliğindeki iletilere, o haberin doğrudan bağlantısını da (linkini) ekleyelim lütfen.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #58 : 21 Nisan 2020, 13:31:43 »
Armata tankının motor gücü kaç beygir idi?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #59 : 21 Nisan 2020, 13:37:19 »
Armata tankının motor gücü kaç beygir idi?

A-85-3A dizel motor 1200 HP
12 vites
Tank 48 ton ağırlığında.
90 km/s yol hızına ulaşabiliyor.
500 km menzili var.