Gönderen Konu: HUĞLU AV TÜFEKLERİ KOOPERATİFİ  (Okunma sayısı 5889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı RekarnO

  • DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 2181
  • 1
HUĞLU AV TÜFEKLERİ KOOPERATİFİ
« : 08 Mayıs 2009, 18:23:19 »
HUĞLU KASABASI ve HUĞLU AV TÜFEKLERİ KOOPERATİFİ  TARİHÇESİ


Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde dağların zirvesinde bulunan Huğlu Kasabasından ismini almıştır. Huğlu Kasabası neyse Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi de o dur. Huğlu ismini anlamak için elinizde Huğlu Av Tüfeği bulunması yeterlidir. Çünkü, Huğlu demek tüfek demektir, sanat demektir.


Huğlu kelime anlamı ile aydınların yaşadığı ulu insanların diyarı olarak açıklanabilir.


Huğlu 16. yüzyılda çevre yerleşim bölgelerine sanat hizmeti vermeye başlayarak gelecekteki tercihini yapmıştır.


Eski insanların anlatımlarında, insanların onarıma ihtiyaç duyulan her konuda Huğlu’ ya gelip o günün iş makinalarını, yaşam araç ve gereçlerini yaptırdıklarına veya yenilettirdiklerine yer verilmektedir.


1914 yılında Mustafa isminde bir büyüğümüzün I.Dünya Savaşında askere alınmasından sonra orduda gördüğü silahlarla tanışması av tüfeği sanatımızın doğmasında vesile olmuştur. Huğlu insanının sanata ve sanayiye yatkın olması bu büyüğümüzün orduda gördüğü silah tamirciliğini yaygınlaştırmasına eski dolma tüfek ve silahların onarımını yaparak imalatını da düşünmesine sebep olmuştur.


Bireysel tamircilik ve imalat 1962 yılına kadar süre gelmiştir. 1962’de dünya düzeni içinde ülkemizin yasalarına bağlı kalınarak 165 üye ile kooperatif kurulmuş ve bu sayede örgütlü toplum özelliği kazanılarak Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi ortaya çıkmıştır.


Kendine güvenen sanatkâr insanlar yükseklerin ve gücün simgesi çift başlı kartalı kendilerine sembol seçmişlerdir.


1969 yılında elektriğin gelmesi ile üretim hızına hız katmış ilk ürünü olan tek namlulu alttan kırma av tüfeğine çifteyi de uyarlayarak avcılara ikinci ürününü hediye etmiştir. 1970’li yılları kalite ve güvene veren Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi endüstrili yıllar saydığı 1974 ve sonrası yıllarda üst üste süperpoze ile kendini iyice kanıtlamaya başlamıştır.
        Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi 1974 ten 2002 yılına kadar modern tezgâh ve yapılanma ile en geniş ürün yelpazesine sahip on firma içinde dünya fuarlarında ve pazarında duyulmaya başlamıştır.
       Huğlu ve Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi 3.500 nüfusu 638 ortağı ve çağdaş sanayi toplumu özelliği ile örgütlü bir dünya markası ve kasabasıdır.
       
       Atıcıların ve avcıların aradığı her modeli bulabileceği Huğlu markası satış sonrası servisi asırlarca devam edeceği güveni ile av meraklılarının ve atıcı sporcuların güvencesidir. Tüm dünya insanları daha iyisine layıktır anlayışı ile yükselişine devam edecektir.          http://www.huglu.com.tr/tr.html